לעשות תשואה על פירוק פצצות גרעיניות - זה אפשרי

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, סוקר את מצב האורניום בעולם לאחר אסון הטבע ביפן, כיצד ניתן והאם כדאי להשקיע?
 |  (5)
מחיר האורניום צפוי לעלות בחזרה מהשפל אליו צנח ב-2012, לאחר שהתפרסם שיפן שוקלת להפעיל מחדש את הריאקטורים הגרעיניים שלה - כמעט שנתיים לאחר האסון בכור הגרעיני בפוקושימה. כמו כן, סין דוחפת בחוזקה קדימה את תכנית בניית הכורים הגרעיניים שלה - תכנית בניית כורים גרעיניים להפקת חשמל הגדולה ביותר בעולם. יפן נאלצה להשבית את כל 50 הכורים הגרעיניים הפעילים שלה לאחר אסון הטבע שטחים נרחבים המלאו בנשורת רדיואקטיבית. לפני האסון ייצרה יפן כשליש מצריכת החשמל שלה באמצעות אנרגיה גרעינית.

מחיר האורניום צנח מ-76 דולר לפאונד לפני האסון ביפן ל-54 דולר לפאונד בסוף 2011, והוסיף לרדת ב-2012 עד לשפל של 40 דולר לפאונד בתחילת נובמבר 2012. מאז כבר עלה מחירו במידת מה, ונסגר במסחר בבורסת הסחורות של שיקגו CME ביום שישי האחרון במחיר של 43 דולר לפאונד. לפי תוצאות מחקר של סוכנות הידיעות הכלכליות בלומברג בקרב אנליסטים בתחום שהתפרסם בשבוע שעבר, מחיר האורניום צפוי לעלות ל-55 דולר לפאונד במהלך 2013, כלומר עלייה של קרוב ל-30%.

כבר היום קיים מחסור בהפקה של אורניום ממכרות, המשמש חומר גלם לכורים גרעיניים, לעומת הדרישה העולמית של הכורים הפעילים. הפעלה מחדש של הכורים ביפן רק תגדיל את המחסור עוד יותר, במיוחד עקב ההסכם בין רוסיה לארה"ב העוסק בדילול אורניום מראשי נפץ גרעיניים, אשר עומד להסתיים בסוף השנה הנוכחית.

האורניום הוא יסוד מתכתי כסוף לבן, כבד מאוד, רדיואקטיבי (פולט קרינה) ורעיל. למעשה הוא היסוד הטבעי האחרון במערכה המחזורית, כל היסודות הבאים אחריו נוצרו באופן מלאכותי בתגובות גרעיניות. האורניום מתחמצן בקלות במגע עם האוויר.

בטבע האורניום הוא תערובת של שלושה איזוטופים שונים, היציב ביניהם הוא אורניום 238, המהווה יותר מ-99% מהתערובת. האיזוטופ אורניום 235 הוא חומר בקיע, כלומר בריכוז הדרוש הוא יכול לקיים תגובת שרשרת גרעינית. הוא נמצא בטבע בריכוז של 0.72% (לאיזוטופים של יסוד מסוים תכונות כימיות זהות, ההבדל ביניהם טמון רק במשקל האטומי, הנובע ממספר שונה של נויטרונים בגרעין האטום).

באמצעות שיטות הפרדה שונות (צנטריפוגות, דיפוזיה) מעשירים את תערובת האורניום כך שתכיל 3%-5% אורניום 235 לייצור חשמל בתחנות כוח גרעיניות, ויותר מ-85% אורניום 235 לייצור פצצות אטום. כמות החשמל שאפשר לייצר מקילוגרם אחד של אורניום 235 שקולה לכמות החשמל שאפשר לייצר משלושה מיליון קילוגרם פחם.

בזמן האחרון עלה האורניום לכותרות בהקשר של תכנית העשרת האורניום של אירן. אבל האורניום הוא גם סחורה הנסחרת בבורסת הסחורות של שיקגו, וכל משקיע יכול לרכוש או למכור חוזה עתידי לאורניום ואף להגיע לרווחים נאים, אם ישכיל לפענח את מגמת המחיר של האורניום. ההבדל בין החוזה העתידי לאורניום לשאר החוזים העתידיים נעוץ בכך שאין מסירה פיזית של הסחורה, אלא התחשבנות כספית עם פקיעת החוזה. אורניום ממשי מוכרות רק החברות המפיקות אותו באישור ממשלותיהן למדינות החתומות על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני.

השימוש באנרגיה גרעינית לייצור חשמל נפוץ מאוד בעולם, אחוז ייצור החשמל מאנרגיה גרעינית הוא כ-14% מכלל ייצור החשמל העולמי, אנרגיה גרעינית הייתה אחראית ב-2010 ל-74.1% מייצור החשמל בצרפת, ל-51.8% בסלובקיה, ל-51.2% בבלגיה, ל-48.1% באוקראינה ל-29.2% ביפן ול-19.6% מכלל ייצור החשמל בארצות הברית.

השימוש באנרגיה גרעינית אינו מוגבל רק לייצור חשמל: כ-150 כלי שיט, בעיקר צוללות, אך גם נושאות מטוסים ושוברות קרח, מונעים על ידי ריאקטורים גרעיניים קטנים. הצוללת הראשונה המונעת באנרגיה גרעינית הושקה בשנת 1954 בצי האמריקני נקראה USS Nautilus. כלי השיט המונעים בדלק גרעיני יכולים לשוט במשך זמן רב ללא צורך בעצירה לתדלוק. שוברות קרח רוסיות חזקות ביותר, המונעות בדלק גרעיני, פועלות באוקיינוס הארקטי במשך כל השנה, בניגוד לשוברות הקרח הקונבנציונליות, שבהן השתמשו בעבר, שפעלו רק במשך חודשיים בכל שנה בגלל התנאים הקשים באוקיינוס.

כיום פועלים בעולם 432 כורים גרעיניים לייצור חשמל ב-31 מדינות, 63 כורים גרעיניים חדשים נמצאים בשלבי בנייה ו-152 כורים נמצאים בשלבי תכנון. לפי חברת קאמקו, מפיקת האורניום הגדולה בעולם, עד שנת 2020 יפעלו בעולם 104 כורים גרעיניים חדשים. רוב הכורים הגרעיניים החדשים ייבנו במדינות המתפתחות במהירות, כדוגמת סין והודו, בהן קיים מחסור גדול בחשמל והן תרות אחר חשמל ממקור לא מזהם כדי לשפר את איכות הסביבה במדינותיהן ולשמור על קצב הצמיחה הגבוה של הכלכלות שלהן.

כיום פועלים בסין 14 כורים גרעיניים, 27 כורים נמצאים בשלבי בנייה ו-51 כורים נוספים נמצאים בתכנון. בהודו פועלים כיום 20 כורים גרעיניים, 6 כורים נמצאים בשלבי בנייה ו-17 כורים נוספים נמצאים בתכנון.

תפוקת האורניום העולמית ממכרות בשנת 2010 הסתכמה ב-53,663 טון, וצריכת האורניום להפעלת כל תחנות הכוח הגרעיניות בעולם הייתה 68,800 טון. מחזור האורניום היה אחראי לכיסוי המחסור. מקור מרכזי במחזור האורניום הוא ההסכם בין רוסיה לארה"ב משנת 1993, שזכה לשם "המפוצץ" "מגה-טון למגה-וואט", ועיקרו הפיכת חלק גדול מפצצות האטום של רוסיה מתקופת המלחמה הקרה לדלק המיועד לתחנות כוח אמריקניות.

במסגרת ההסכם, שכאמור צפוי לפוג השנה, רוסיה ממירה 20,000 ראשי חץ גרעיניים, הכוללים 500 טון של אורניום מועשר, לאורניום בדרגת העשרה נמוכה המתאים לייצור חשמל. עד עתה פורקו 15,633 ראשי חץ גרעיניים, שהכילו 391 טון אורניום מועשר, והוסבו ל-11,288 טון אורניום בדרגת העשרה נמוכה. כיום, 10% מייצור החשמל בארצות הברית מגיע מפירוק ראשי חץ גרעיניים, שנמצאו בעבר בראשי הטילים הבין-יבשתיים שכוונו מברית המועצות לארצות הברית. הפקת האורניום מראשי החץ הגרעיניים כבר נמצאת בשלביה הסופיים: ארצות הברית כבר הקטינה את מספר ראשי החץ מ-31,255 בשנת 1967 ל-5,113 כיום, ורוסיה כבר פירקה 78% מראשי החץ שבהסכם.

מכיוון שהפקת האורניום ממכרות אינה עונה על הביקוש לאורניום בתחנות הכוח הגרעיניות הפועלות כיום בעולם, לא כל שכן בתחנות הכוח הנמצאות בבנייה, ומכיוון שהפקת האורניום ממחזור פצצות גרעיניות צפויה להסתיים בשנים הקרובות, צפוי מחסור באורניום ובעקבותיו צפויה עלייה משמעותית במחירו.

שוק הסחורות בשבוע האחרון

במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו יותר ירידות מעליות. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, ירד בסיכום שבועי ב-1.1%. מדד CCI נמוך כיום ב-20.23% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.


איך משקיעים באורניום?
קרן הסל הקנדית Uranium Participation Corporation נסחרת בבורסת טורונטו בסימול U מ-10 במאי 2005. כל נכסי התעודה מושקעים באורניום, כך שמחיר הקרן עוקב באופן ישיר אחר מחיר האורניום.

ב-13 באוגוסט 2007 הנפיקה חברת Van Eck Global קרן סל שמטרתה לחקות ככל האפשר את הביצועים של מדד האנרגיה הגרעינית DAXglobal Nuclear Energy של הבורסה הגרמנית. המדד משקף את הביצועים של החברות החשובות בעולם העוסקות באנרגיה גרעינית. קרן הסל נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול NLR, ודמי הניהול הם 0.60% לשנה.

חברת Cameco היא חברה קנדית, שמנייתה נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול CCJ ובבורסת טורונטו בסימול CCO. החברה הפיקה כ-20% מהתפוקה העולמית של אורניום ממכרות. בבעלות החברה הרזרבות העשירות בעולם של מכרות אורניום מבחינת תכולת האורניום ומחיר ההפקה.

*אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il .

**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של אורניום או כל סחורה, , או כלשהי.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  תמיד טוב לקרוא אותך אריה - אבל שכחת את תעודת סל URA (ל"ת)
  ofer 07/01/2013 16:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  אריה גורן - שכחת להתייחס למגמות ירידה בביקוש לאורניום
  אורןעציוני 07/01/2013 13:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בעקבות משבר הכורים הגרעיניים בפוקושימה, נזכרו מדינות אירופה וגרמניה בראשותם, באימת הסכנות שיש לאנרגיה גרעינית. נכון שבפועל היו מעט מאוד תקלות בכורים גרעיניים לאורך השנים. אבל כל תקלה נחקקת בזיכרון. גם כמות ההרוגים מתקלות בכורים גרעינייים נמוכה באופן משמעותי מהרוגים בתאונות בתחנות כח קונבנציונאלי. בכל אופן גרמניה החליטה לסגור את כל הכורים הגרעיניים שלה עד 2020 בלחץ דעת הקהל והפחד מתקלה בתחנת כח גרעינית. לא הזכרת כלל את המגמה הזו. נקודה נוספת היא שחשמל מאנרגיה גרעינית הוא כן מזהם, אבל הרבה פחות מפחם ונפט. קודם כל מדובר במשאב מתכלה. על בסיס זה ניתן הרוויח מכל הסיפור. שנית הפסולת של כורים גרעיניים היא מסוכנת במיוחד וכיום עוד לא יודעים איך ניתן למחזר פסולת זו ופשוט קוברים אותה עמוק באדמה בחביות עופרת. אז זה לא אנרגיה מתחדשת ובטח שלא אנרגיה נקייה. אורן.
  סגור
 • 1.
  ומה עם ההחלטה הגרמנית על סגירת כל הכורים שלהם ! שכחת ?
  חמוריקו 07/01/2013 11:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התחלת בתור כתב בידיעות אחרונות אדון אריה ?
  סגור
 • כורים חדשים
  אריה 07/01/2013 11:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עדיין נבנים יותר כורים גרעיניים מאלו אמורים להיסגר.
  סגור
 • אריה ,באת להציג לנו תמונה מלאה , לא להוביל אותנו לכיוון
  חמוריקו 07/01/2013 13:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שאתה חושב שעלינו ללכת בו , כך אני מבין את רוח כתבותך ולכן עליך לתת את כל התמונה ולאפשר לקוראים להחליט בעצמם אחרי שפקחת את עינינו ולא לעשות עבורנו את החשבון ולכוון אותנו למה שאתה חושב שנכון לעשות .ולכן גם היזכרתי את ידיעות אחרונות .
  סגור