כלכלת ארה"ב מתחזקת, אבל יש איום אחד מרכזי

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, מתייחס לכלכלה הגדולה בעולם
 | 
במהלך החמש שנים האחרונות, מפרוץ המשבר הפיננסי בארה"ב ועד היום, נקטו הממשל האמריקאי והפד במספר פעולות אשר מטרתן לאפשר לשווקים לעבור את המשבר ולשוב למסלול של צמיחה. במרוצת שנים אלה הוזרמו לשווקים הפיננסיים כשלושה טריליון דולר וזאת במקביל להוזלת מחיר הכסף באמצעות אפסית. גם היום, חמש שנים אחרי פרוץ המשבר, ממשיך הפד לשפוך סכומי עתק לשווקים בניסיון להניע את הכלכלה האמריקאית ולייצר בה צמיחה. ארה"ב אינה לבד במערכה ובדומה לה גם ממשלות רבות אחרות מזרימות כספים רבים לשווקים והריביות ירדו לרמות ריאליות שליליות או אפסיות. לכן ניתן למצוא את אגרות החוב הממשלתיות לטווח של 10 שנים נמצאות ברמות שפל. ארה"ב לעשר שנים נסחרת היום בתשואה של1.9% אחרי שכבר הגיעה לרמה של כ-1.45%. המקבילה של גרמניה נסחרת ב-1.53% והשוויצרי ב-0.54% בלבד.

אנו עדיין בעיצומו של משבר פיננסי עולמי חמור שהתפשט מהמוקד בארה"ב לאירופה ופוגע כעת גם בשווקים מתפתחים שמאטים את קצב הצמיחה שלהן. רמות האבטלה הגבוהות בעיקר באירופה אך גם בארה"ב וקצב הצמיחה האיטי מעודדים את מקבלי ההחלטות ומאפשרים להם להמשיך במדיניות המרחיבה. אולם הזרמות הכספים בסכומי עתק לשווקים מתחילות למלא את החלל באדים דליקים של אשר מספיק גפרור אחד קטן אשר יצית אותו. התנאים הכלכליים הנוכחיים גורמים לאינפלציה הנמוכה בשנה האחרונה ומסווים את הפוטנציאל להתפרצות אינפלציונית. נכון הוא שחלק ניכר מסך ההזרמות בשווקים נועדו לצמצם רמות מינוף כלומר, לחיזוק האיתנות הפיננסית בעיקר של הבנקים, ולא לשווקים עצמם ולכן הסיכון האינפלציוני אינו בגובה מלוא ההזרמות. אך גם כך סיכון האינפלציה קיים וגבוה לאור יתרות הנזילות הגבוהות שישנן היום.

הכלכלה האמריקאית נמצאת במגמה של התחזקות וצמיחה איטית. ההערכות הן שבשנה הקרובה יעלה קצב צמיחה ביחס לשנה האחרונה. גם שיעור האבטלה במגמת ירידה וקצב התחלות הבניה בארה"ב במגמת עליה מזה מספר חודשים. המשך התחזקות הכלכלה יכול להיות מה שיצית את אדי האינפלציה ויוביל לגל עליות מחירים עולמי ובהתאם לרמת האינפלציה אף למיתון כלכלי נוסף.

כרגע ללא ספק הסיכון המרכזי לכלכלה הוא המשבר הפיננסי ויש מקום להשתמש גם בתותחים הכבדים ביותר כדי לייצב את המערכת. יחד עם זאת יש לזכור שמרגע שהכלכלה משנה את הכיוון וחוזרת למסלול של צמיחה קיימות סכנות נוספות בעיקר של אינפלציה גבוהה. אינפלציה גבוהה תאלץ את נגידי הבנקים המרכזיים להעלות ריביות במהירות, תשואת אג"ח ממשלתיות תזנק בהתאם, חברות שהנפיקו אג"ח צמודות למדד עשויות להיקלע לקשיים בהחזר החוב ועוד אירועים שיובילו כולם להאטה בצמיחה ומיתון. למעשה זה תהליך אופייני למחזוריות הכלכלית אולם, בשונה מהעבר אז מחזור כלכלי ארך כ-7 שנים, כאן אנו עשויים להיתקל במחזורים כלכליים קצרים של שנתיים שלוש.

בנקודת הזמן הנוכחית קשה לראות אירוע כזה מתרחש בטווח של מספר חודשים אך בטווח של שנה פלוס לא מן הנמנע שנראה רמות אינפלציה גבוהות יחסית. כך או כך אדי האינפלציה עולים ומצטברים ויש לקחת זאת היטב בחשבון כחלק מהשקעות פיננסיות וניהול תיקי השקעות.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה