הנדל"ן בארה"ב, האם הוא שוב יהיה קטר הצמיחה? ואיזה מניה לקנות...

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, מתייחס לשוק הנדל"ן בארה"ב - עם פתיחת 2013
 |  (27)
ועכשיו יתחילו לברבר על המהות והתוצאות של הצוק בדיוק כפי שעשו לאחר ששיגעו את העולם עם הבאג ב-2000 ולאחר משבר המשכנתאות ב-2008. כלל אצבע: הסיכוי לאפוקליפסה שתיגרם בשל משבר כלכלי רציני שקשור בארה"ב נמוך ובטח בהשוואה לכול מדינה או אזור אחר בעולם. מדוע? כי בשורה התחתונה הקפיטליזם האמריקאי סוגד לביזנס. המטרה העליונה היא צמיחה ורווחיות, משברים אינם מעודדים צמיחה ורווחיות ואו אז, על מנת למנוע קטסטרופה, הנבחרים האמריקאים ולא משנה העקרונות יעשו את הצעד הנכון. ברגע האמת הם עושים חשבון, "מה יקרה לביזנס".

איך אמר צ'רצ'יל? "בסוף, לאחר שניסו הכול, האמריקאים תמיד עושים את הצעד הנכון". יש ציניקנים (ואנחנו שמענו לא פעם הרצאות בנידון ומפי פרופסורים ומנהיגים יידועי שם בארה"ב) שטוענים שמשברים כמו 1987, 2000, 2008 והצוק, משברים שמכונים "משברים מבית היוצר של וול סטריט" (להבדיל ממשברים שנובעים ממחזוריות כלכלית) "מבושלים" במרתפי בתי ההשקעה הגדולים וזאת על מנת לאפשר לבעלי ההון האמריקאים ולבתים שמשרתים אותם לעשות, מפעם לפעם, סבוב רציני, כמו אלו שמכרו משכנתאות שורט ב-2007 וקנו ריטי"ם של נדלן בלונג לאחר שסגרו את פוזיציות השורט בסוף 2008 (זה נקרא "סיבוב אמיתי").

אנחנו כמובן לא מאמינים שהכול קונספירציה אבל כפי שאנחנו חוזרים וכותבים, תופעות מהסוג של הבאג-2000, האיום של "חזרה ל-1933.." ב-2008, המצוק הפיסיקאלי של 2012 וכפי שנחזור ונראה בקרוב גם בוויכוח על תקרת החוב האמריקאית, הם "משברים מלובי תקשורת". אנחנו לא טוענים חלילה שהתקשורת ממציאה את הדברים הללו. המשברים הם כולם מעשה ידי אדם, תוצאה של ההתנגשות בין טבע האדם לקפיטליזם החזירי שכול כך מפתה אותו ושל חוסר הפיקוח שנעוץ בשורשיו של הקפיטליזם שבמקורו יצא מההנחה שיצר האדם טוב.

התקשורת בסה"כ עושה עבודתה נאמנה. היא מזהה סיפור שמעניין ומנסה לעניין בו מה שיותר קוראים. כדי לעשות זאת משתמשים ב-IT בחוכמה, קצת משפצים, טיפה מנפחים ושטים על הפחדים לשיאי רייטינג חדשים. אם היה פיקוח אמתי (שכולם יודעים איך להנהיגו ואיך לבצעו) רוב המשברים כלל לא היו קורים. אבל איך אפשר, תחת פיקוח אמתי, לנהל כיאות קרנות הדג'? איך אפשר לעשות קצת מניפולציות בתקשורת? איך אפשר, כשיש פקוח אמתי, לקבוע מגמות או להריץ מניות? בקצור, אם היה פקוח אמתי הקפיטליזם היה משעמם ולא חזירי ומי, בשוק ההון צריך שעמום? בכול מקרה, דבר אחד טוב קרה בגלל "הצוק". כול אלו שחששו מאפוקליפסה, מהנפילה מהצוק, בחוץ וזה כסף גדול שלאן יחזור? לאג"ח אמריקאיות בתשואתן הנוכחית? בגדול אנחנו אופטימיים.

בלי הפתעות לא כלכליות - זו תהיה שנה טובה למניות

2013, אם לא יהיו הפתעות לא כלכליות כמו מלחמה גדולה למשל, תהיה שנה טובה למניות. ארה"ב והמזרח ימשיכו בהתאוששות ובמהלך המחצית השנייה תצטרף גם אירופה שהמדדים שם מצביעים על כך בעליות.

בכתבה הקודמת התחלנו בסדרה של תחומי השקעה שנראים לנו מעניינים ל-2013. התחלנו עם כדאיות ההשקעה ביפן והיום אנחנו עובדים לנדל"ן האמריקאי, המגזר, שביחד עם המגזר הפיננסי, הוכו הכי קשה במשבר 2008-9. נראה ששני המגזרים הללו נמצאים במסלול יציאה ברור. הנדל"ן האמריקאי זה תחום ענק ומגוון (הערכת הבנק המרכזי של ארה"ב מדברת על שווי נטו של 20 טריליון דולרים ב-2010, שנת שפל במחירים להזכירכם) ומאפשר השקעה מכיוונים שונים. ננסה היום לעזור לכם לקבל תמונה ברורה על המגזר והאפשרויות שמוצעות בו.

הנדל"ן האמריקאי חוזר למסלול היסטורי: האמת היא שבשלב הנוכחי יש לנו בעיה קטנה עם מכשירי ההשקעה השונים של הנדל"ן, רמת המחירים של הרוב קצת עשירה לטעמנו, הציפיות להמשך ההתאוששות יצרו פרמיות למכשירי ההשקעה השונים. אבל כיוון שממתינים לנו "משברי תקשורת" לא מעטים בעתיד אז עם קצת סבלנות אפשר יהיה להשקיע במחירים כלכליים יותר מהיום. מאז תחילת 2010 אנחנו מנדנדים לכם על הנדל"ן האמריקאי. RWR, BXP, SPG ,TOL אפילו "הישראליות" GZT ו-EQY.

מניות שמייצגות נדל"ן אמריקאי, מחברות בנייה ועד לחברות שמספקות אביזרים לבית וכמובן הריטי"ם שמייצגים מניות אלו, נמצאות, כבר מאז תחילת 2009, במסלול עלייה וכול הזעזועים מאז קשורים ברובם בהפחדות שאינן מבוססות על הנתונים. למרות העליות עד כה ההיסטוריה מלמדת שהמחזוריות של הנדל"ן האמריקאי ארוכה. אם אכן המשק האמריקאי מתאושש על באמת (זו הטענה שלנו מזה 3 שנים) אז העליות עדיין רחוקות מלהסתיים. כמו בכול תחום אנחנו מעדיפים את החברות המובילות כהשקעה ליציאה מהאטה וכיוון שיש רבות כאלו ובתחומים שונים הסלים עדיפים. לפני שנרד לפרטים כמה מילים על המגזר.

מחירי הנדל"ן בארה"ב, מתואמים לאינפלציה, הגיעו, בתחילת 2005, לשיא של כול הזמנים. הירידה הממושכת בעלות המשכנתאות הייתה הגורם המרכזי לכך. עלות המשכנתאות, שהגיעה לשיא כול הזמנים במהלך 1982, למעלה מ-11% ושגרמה לשפל בתחום הנדל"ן שארך אז 5 שנים, החלה לרדת ובקיץ 2005 נחתה על 2%.

הירידה הזו, של כ-82% בריבית ובמשך 23 שנים הובילה לעליות בביקוש לנדל"ן תחילה ובמחירים לאחר מכן. ב-2005, למרות שהביקוש לנדל"ן החל למעשה לרדת המשיכו מחירי הנדל"ן לעלות, מכוח האינרציה, בשוק הריאלי ויצרו בשוק ההון מה שהוביל, במהלך 2006-8, ליצירת הבועה בוול סטריט. ב-2006 הגיע הפער בין מחירו בפועל של בית ממוצע בארה"ב למחירו התיאורטי (על פי המגמה ההיסטורית מאז 1970 שאז החלו למדוד נתון זה) ל-130,000 דולרים, כ- 80% מעל למגמה.

המחירים בפועל חזרו לקו המגמה רק בתחילת 2011. כלומר, המשבר האחרון בנדל"ן האמריקאי נמשך "על באמת" 5-6 שנים כך שהוא לא היה יוצא דופן ממשברי עבר.

אלו העובדות ומי שרוצה להעמיק שיעבור על הגרפים בקישור

תחום הנדל"ן מורכב מעשרות תתי-תחום, מבנייה למגורים, השכרה, נופש ותעשייה דרך הקמת מרכזים מסחריים ועד ליצרני אביזרי בית (מווילונות ועד לשולחנות) וציוד לבניה. בשנת 2006 הגיע הסקטור הזה ל-8.9% מהתוצר הלאומי הגולמי, 1.195 טריליון דולרים התגלגלו בו אז. ב-2011 ירד התחום לפחות מ-5% מהתוצר, כ-755 מיליארד דולרים. הירידה הייתה גדולה בהרבה בתחומי הבניה והייצור, עתירי כוח אדם (מה שעזר לעלייה באבטלה) בסה"כ היה המגזר הנדלני התורם המוביל למשבר 2008-9 ובעיקר בשל "תרומתו" הגדולה לירידה בצריכה שמהווה כ-70% מהפעילות הכלכלית בארה"ב. הגורמים שהביאו לתחילת ההתאוששות מהמשבר לא היו שונים מהגורמים שחילצו את הנדל"ן ממשברי העבר. השוני היחיד היה ההשפעה של ה IT. מספר המשתתפים "שנשאבו לתוך הבועה" היה גדול פי כמה מכול בועות העבר ורמת הבערות של המשתתפים עלתה גם היא פי כמה.

מהם הגורמים שמשפיעים על הנדל"ן האמריקאי?

בגדול 5 גורמים משחקים בתחום. הדמוגרפיה, הריבית, המצב הכלכלי והציפיות בו, החקיקה ברמות השונות וההשקעות שמשקל הזרות בתוכן עלה משמעותית בעשור האחרון. הדמוגרפיה האמריקאית והשינויים בה היא הגורם מספר אחד לשינויים המבניים בתחום. כניסת דור הבייבי-בומרס" (ילידי השנים 1945-1964) היא הגורם מספר אחד למעבר המסיבי מהשכרה לרכישת נכסי נדל"ן כדוגמה.

הריבית היא הגורם המוביל בקבלת ההחלטות לגבי רכישת נכס. המצב הכלכלי והציפיות להתפתחויות העתידיות בכלכלה, גם ברמת המדינה והעיר בארה"ב, הוא הגורם השלישי החשוב ועליו אין צורך להרחיב. החקיקה והרגולציה שבעקבותיה קרי, מדיניות הממשלה והרשויות המקומיות חשובה ביותר בגלל ההכרה בהוצאות השונות, רמת המיסוי המקומי וסובסידיות שונות. חלק מההתאוששות של הענף מאז 2008 למשל קשורה בקרדיט המס (זיכוי) לרוכשי דירה ראשונה (a first-time homebuyer's tax) שהעניקה ממשלת ארה"ב לרוכשי דירות ב-2009.

ההערכה היא שהחקיקה הזו הביאה לרכישת 900,000 דירות באותה שנה. רכישות נדל"ן כהשקעה ובמיוחד רכישות של תושבי חוץ שבעשור האחרון תרמו משמעותית ליציבות ולצמיחה בענף. ב-12 החודשים שהסתיימו במרץ 2012 הושקעו בנדל"ן בארה"ב (בעיקר בדירות) 928 מיליארד דולרים שמתוכם 82.5 מיליארד, 8.9%, באו ממדינות זרות וזאת לעומת 66.4 מיליארד בשנה הקודמת, עלייה של 24.2%. למעלה ממחצית הסכום, 55%, הגיע מ-5 מדינות, קנדה, סין, מקסיקו, הודו ובריטניה כאשר 62% מתוכו היה במזומן והתרכז ב-5 מדינות, פלורידה, קליפורניה, טקסס, אריזונה וניו יורק. מי שמעוניין להתמקד ב"חלום האמריקאי" של רכישות נדל"ן בארה"ב כדאי שייכנס לקישור שמפרט על הנושא הזה

כקוריוז, הקונים הגדולים במנהטן היו הרוסים דווקא. השקעות זרות, שעליהן כגורם מייצב הארכנו מספר פעמים בעבר, ילכו ויגדלו בשנים הקרובות גם בגלל הבטחת הפאד שלא להעלות (מה שימשיך את חולשת הדולר שזה אינטרס אמריקאי) ובעיקר בשל הביטחון היחסי.

אז במה להשקיע?

כחוק אצבע, מוטב להתרכז בסלים שמייצגים חברות יציבות ומובילות. רוצים , לכו לביוטק. התחום כ"כ גדול וכ"כ מגוון כך שאין טעם לנסות ולזהות חברה "מנצחת" בודדת. נכון, ישנן חברות ההשכרה והפתוח הענקיות סימון פרופרטיז (סימול:SPG) ובוסטון פרופרטיז (סימול:BXP) או חברת הבנייה המובילה Toll Brothers (סימול:TOL) שהן הבלו-צ'יפ של המגזר אבל אנחנו אוהבים את סלי הרי"ט המובילים שכול החברות המובילות בתוכם ושגם משלמים . ישנם הסלים שמשקיעים בחברות הרכישה וההקמה של דיור, משרדים ותעשייה כמו ה-SPDR Dow Jones REIT (סימול:RWR ) שכולל את החברות המובילות והטובות בארה"ב או את "אחיו התאום", ה-IYR.
שני הסלים הבולטים לחברות הבניה הגדולות הם SPDR S&P Homebuilders (סימול:XLB ) ו -US Home Construction (סימול:ITB). סל שמתמחה בתחום הציוד הביתי (שפורח כעת עם ההתאוששות) הוא Dynamic Building & Construct (סימול:PKB) שכולל בין השאר את Home-Depo ומי שמאמין שהתחום הפיננסי של הנדל"ן נותני וממחזרי המשכנתאות יהיה טוב אז לרשותו הסל Mortgage Finance ETF (סימול:KME ). אגב, החברה שמחזיקה באחוז ניכר מתעשיית הציוד הביתי, ממרצפות, לבנים ועץ לבנייה ועד לווילונות וריהוט לבית היא ברקשאייר האת'אוויי (סימול:BRKA) של ווארן באפט שנהנית מההתאוששות בנדל"ן.

שתי הישראליות, גזית (סימול: GZT) ואקוויטי1 (סימול: EQY) מעניינות גם הן. GZT בגלל הפריסה הגלובאלית ו-EQY בגלל שמזה כשנה וחצי "תקועה", משלמת דיבידנד נאה ושתחום ההתמחות שלה, מרכזים מסחריים מתאושש גם הוא. ואזהרה לסיום, אל תתפתו להשקיע ישירות בנכסים בארה"ב אלא אם כן יש לכם "משגיח" מקצועי ומקומי מטעמכם וגם זה לא מספיק. עדיף ובטוח בהרבה להשקיע בריטי"ם או במניות מייצגות מובילות. לאלו אפשר להיכנס ומאלו אפשר לצאת מתי שרוצים.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(27):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 23.
  חיים נתן.
  קורא. 08/01/2013 18:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה, סליחה ( מראש ) . אתה מכיר את חיים נתן ממנורה פינ' ?.
  סגור
 • 22.
  שלמה אני חייב לשאול אותך שאלה
  עידו 06/01/2013 23:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הזהרת מפני קנייה של נכס פרטי בארה"ב, אני מתכוון לטוס לראות מספר בתים בארה"ב כאשר יש חברה ישראלית או חברות אמריקאיות שמתכוונות לנהל לי את הנכס כמובן תחת תשלום. במידה וחברה אחת פושטת רגל כמו גלובל פאראגון, אני פשוט עובר לחברת ניהול אחרת, במידה ונשבר לי, אני פשוט דרך מתווכים מוכר את הנכס. את שווי הנכס שאני רוכש והדיירים שהיו בו אני יכול לראות באמצעות האינטרנט. אני מרגיש מאוד בטוח, מה גם שאת השכ"ד אני מקבל בדולרים (שהשער שלהם נמוך) - משמע לטווח של כמה שנים אני מצפה לתשואה חיובית. הבעיה שקראתי את הכתבה שלך, והזהרת... אשמח שתפרט למה אתה נגד רכישה עצמית של נכס ממשי בארה"ב. בלי שום קשר - יש לך ניסיון, פרספקטיבה, וחוכמת חיים מטורפים. בכל מאמר שלך אתה מלמד אותי המון! אני נהנה ללמוד ממך, וטוב שיש לך סבלנות לצעירים. תודה.
  סגור
 • 21.
  ACTC
  לעפרה 05/01/2013 22:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לינק לכתבה באטלנטיק תודה
  סגור
 • בשבילך
  עופרה 06/01/2013 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://www.theatlantic.com/health/archive/2012/12/2013-year-of-the-stem-cell/266574/ #
  סגור
 • 20.
  סלי רי"ט
  עפר אספורמס 05/01/2013 18:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, אשמח לקבל התייחסותך לגבי הרי"ט שסימולו VNQ שמנוהל על ידי VANGUARD. בברכה, עפר
  סגור
 • 19.
  ACTC
  לעופרה / שלמה 05/01/2013 18:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הסבלנות משתלמת ? פריצת דרך ? +31% אמש נא תגובה
  סגור
 • החיפזון מהשטן. הסבלנות מביאה את החתן
  עופרה 05/01/2013 20:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היה ברור שכל הירידות של דצמבר הם ענין של מס. ציפיתי שהמניה תעלה בסנט. אבל בשלושת הימים האחרונים היא זינקה ב 40%. שתי כתבות מעניינות פורסמו. אחד של ד"ר אוז המפורסם הטלויזייה האמריקאית והשניה של מגזין "אטלנטיק" הבוחר בעשרת הדברים שיעשו פריצה בשנה הקרובה. בתחום הבריאות נבחרה ACT!!!!!. אני 3 שנעם מחזיקה את המניה. הפסדתי 50 אחוז. עכשו פחות. קונה מידי פעם 10000 מניות נוספות. עם תיקווה להיות עשירה עד 2015
  סגור
 • החיפזון מהשטן. הסבלנות מביאה את החתן
  עופרה 05/01/2013 20:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היה ברור שכל הירידות של דצמבר הם ענין של מס. ציפיתי שהמניה תעלה בסנט. אבל בשלושת הימים האחרונים היא זינקה ב 40%. שתי כתבות מעניינות פורסמו. אחד של ד"ר אוז המפורסם הטלויזייה האמריקאית והשניה של מגזין "אטלנטיק" הבוחר בעשרת הדברים שיעשו פריצה בשנה הקרובה. בתחום הבריאות נבחרה ACT!!!!!. אני 3 שנעם מחזיקה את המניה. הפסדתי 50 אחוז. עכשו פחות. קונה מידי פעם 10000 מניות נוספות. עם תיקווה להיות עשירה עד 2015
  סגור
 • 18.
  שאלה לשלמה גרינברג הפרשן הכי הכי..
  צח 05/01/2013 14:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  GZT , מה ההגיון בלהשקיע בנייר עם מחזורי מסחר יומיים של כמה אלפי דולרים בודדים ? הנסיון מלמד שמנייר כזה קשה מאוד לצאת. ותודה על הפרשנות.
  סגור
 • 17.
  לעפר אספורמס (14)
  שלמה גרינברג 05/01/2013 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהחלט. ה B הן פשוט מניות נחותות הצבעה של החברה. רק שלא תגיד שאמרתי לך שהן תסגורנה הפער ל A זה לא יקרה לעולם.
  סגור
 • 16.
  הערות
  שלמה גרינברג 05/01/2013 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למגיבים 5 ו - 12: תהיו רציניים חברים למגיבים 10 ו - 13: מה פירוש "אין מוצא מהסחרור"? הסחרור האמיתי בוול סטריט, לא במיין סטריט. זה לא שהחברה התרסקה במיין סטריט. הבעיה האמיתית היא באנליסטים, במשקיעים ובתרבות הכותרות שגורמת לכולנו להגיב באטרף דווקא כשצריך לא להגיב כלל. כך היה ב AAPL, ב NOK, ב ALU וב RIMM. מאז 2008 אני כותב שאסור לרדוף אחראי שום מניה, לא בקניה ולא במכירה. במיוחד לא לאנשים צעירים. יש זמן ויש אין ספור אלטרנטיבות. בתי ההשקעה (בצד המכירות) ולא כולם צריכים כותרות לא פחות מכ"א אחר. לגדי בייבי (15): אלף פעמים אמרתי לך חמודי לא לקרוא הכתבות שלי, לא??? ואתה מתעקש לקרוא. לגבי אינטרסים תסביר לי לפחות על מה ספציפית אתה מדבר.
  סגור
 • 15.
  לא מאמין למילה של גרינברג כי הכל אצלו הוא אינטרסים (ל"ת)
  גד 05/01/2013 00:31
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 14.
  BRK.A
  עפר אספורמס 04/01/2013 18:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה שלום, האם הדברים האמורים במאמר מיום 03/01/2013 תקפים גם לגבי BRK.B ?
  סגור
 • 13.
  מלאנוקס
  לשלמה 04/01/2013 14:58
  הגב לתגובה זו
  2 2
  קודם כל אני חייב לציין שאני אוהב לקרוא את הטורים שלך. שנית אודה לך אם תוכל להתייחס לכוכבת החצי השני של 2012 והסיוט של שנת 2012 מלאנוקס. אודה לך אם תוכל להתייחס לכל עניין בתי השקעות שהמליצו על המנייה כאשר הייתה בסביבות ה100$. והיום היא לא מפסיקה לתת לנו ציבור המשקיעים (אני אחד מהם) חדשות רעות...
  סגור
 • 12.
  מדפסות תלת מימדי
  לשלמה 04/01/2013 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נא התיחסות למגיב 5
  סגור
 • 11.
  URE
  המקצוען 04/01/2013 08:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תעודת סל ממונפת פי 2 על הנדל"ן בארה"ב.
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  שלמה היקר, אשמח לשמוע את דעתך על סערת מלאנוקס
  ליאור 03/01/2013 20:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נדמה שאין מוצא מסחרור הזה
  סגור
 • 9.
  הערות
  שלמה גרינברג 03/01/2013 19:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  7 : מה אתן? לעינת (8) מכיר את Chimera הייטב וגם את NLY ואת AGNC שמזכיר 7. מה פירוש "זולה"? למה? CIM ן AGNC מתעסקות בנגזרות, בגלגול של הלוואות קצרות מועד לנכסים, ב CMO ב MBS, ב mortgage pass-through securities ושאר מכשירים שמאז 2008 מפחידים כול משקיע נורמאלי ובצדק. החששות (גם מהפיקוח שאולי יהודק וגם ממבנה המכשירים עצמם) הן הסיבה לריבית הגבוהה שבמקרה של AGNC היא מעל % 17.
  סגור
 • 8.
  מה דעתך על CIM
  עינת 03/01/2013 18:21
  הגב לתגובה זו
  2 1
  היא זולה ומשלמת דיביד. נאים
  סגור
 • 7.
  מה עם NLY ו AGNC ? (ל"ת)
  RIT 03/01/2013 17:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • REM
  אלכס 03/01/2013 21:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תעודת סל על כל הסקטור(NLY,AGNC,CIM,RSO ואחרים).
  סגור
 • 6.
  הערות
  שלמה גרינברג 03/01/2013 16:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדייויד (1): כבר הבעתי דעתי. כדאי להמתין בגלל השלכות הפס"ד. השופטת קבעה שגזילת הפטנטים הייה "מתוך כוונה ברורה ובידיעה" כך שהקנס עלול להיות גדול בהרבה. כרגע זה רק לספקולנטים. למומו (2): זו רי"ט נדלנית מנוהלת היטב וקטנה יחסית. לאורי (3): ראשית, קודם בודקים ואח"כ קונים !!!. כן, זו חברת בניה ומימון בניה לדינו: עדיין משחק רק לספקולאנטים. יש יותר מידי שאלות לא פתורות שנשארו מהשנים 2006-8 ויותר מידי ועדות מבתי הנבחרים שעדיין מחטטות.
  סגור
 • 5.
  ==== מדפסות תלת מימד
  לשלמה מאיציק 03/01/2013 16:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהמשך לשאלתי לגבי SSYS וDDD מופיע כרגע כתבה באתר כלכליסט : הטכנולוגיה ל 2013 שאלתי שוב האם שווה השקעה ? ובאיזו חברה ? שוב תודה
  סגור
 • 4.
  fnma ו-fmcc
  דינו 03/01/2013 16:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תודה על הכתבה המאירה שלמה. האם לדעתך זה הזמן גם למניות המשכנתאות הנ"ל. תודה
  סגור
 • 3.
  שלמה שאלה
  אורי 03/01/2013 15:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  קניתי את הנייר הנל לפני כמה ימם האם זה נדלן הסבולkbhתודה מראש
  סגור
 • 2.
  RWT
  מומו 03/01/2013 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה חווה דעה בבקשה על RWT
  סגור
 • 1.
  Mrvl
  David 03/01/2013 14:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תן את דעתך בבקשה על התביעה של מיליארד דולר והסיכוי שתשתנה. תודה
  סגור