איך להרוויח מההנפקות האחרונות בשוק הקונצרני?

רו"ח ערן קלינסקי, אנליסט בבית ההשקעות אפסילון, סוקר את כדאיות המשקיע הפרטי בהשקעה בהנפקות ההאחרונות בשוק ההון, והדרכים כיצד להרוויח
 |  (4)
הסופר הנודע רוברט היינליין, אחד מסופרי המדע הבדיוני רבי ההשפעה והשנויים במחלוקת, אמר פעם שנפלאות הן דרכי האל, הממשלות והנשים, ואל לו לבן תמותה לנסות ולהבינן.

נפלאות הן גם דרכי שוק ההון, כפי שראינו השנה באפיק הקונצרני - כאשר שוק האג"ח עבר ממצב של פסימיות מוחלטת למצב של אופוריה, ללא כל סיבה מיוחדת. כעת, לאחר מהלך עליות אדיר שביצע השוק, וכשאיגרות חוב רבות נסחרות בתמחורים יקרים ביחס לסיכון הגלום בהן, הגיעה צפירת אזהרה מכיוונה של חברת המידע העסקי BDI, שהייתה אמורה להוריד אותנו לקרקע.

ביום חמישי האחרון אמרה מנכ"לית BDI, כי מצב החברות גרוע ממשבר 2008. מסקירה שערכה החברה, ליותר מ-70 דוחות כספיים ברבעון השלישי התווספה הערת "עסק חי" של רואי החשבון של החברות. הערת אשר מעידה על קושי בפירעון חובותיהן. בנוסף, חברות נוספות צירפו הערה כללית המפנה את תשומת הלב למידע בדבר אי עמידה באמות מידה פיננסיות, תביעות משפטיות מהותיות, מידע מהותי אודות חברות קשורות וכו'. מדובר בשיעור הגבוה ביותר של הערות מאז החלה BDI לבחון את הנושא.

ואיך הגיב השוק? השוק לא התרגש, ומדד התל בונד סיים בירידות קלות בלבד. השוק ממשיך לרתוח, הביקושים ממשיכים להיות חזקים (ככה זה שהציבור נוהר לקרנות) והריבית הנמוכה (ותודה לפישר על עוד הורדה) רק עוזרת ללבות את האש.

התוצאה הישירה של ירידת התשואות בשוק הקונצרני, באה לידי ביטוי בהנפקת איגרות חוב של החברות. אך מעבר לעובדה שכמות ההנפקות גדלה ואיתה מרווח הנשימה של מספר חברות ששוק ההון שוב נגיש להן, ישנה זווית נוספת לסיפור הזה, כאשר המשקיעים צרכים לשאול את עצמם כיצד הם יכולים ליהנות באופן ישיר מההנפקות האחרונות בשוק. חכמי התלמוד היו אומרים מאי נפקא מינה.

אז מהן ההשלכות המעשיות של הסיטואציה, וכיצד ניתן לנצל את המצב?

ע"י רכישת אג"חים במח"מ קצר, של אותן חברות שבצעו זה עתה הנפקות במח"מ ארוך יותר (כמובן לאחר בדיקת האיתנות הפיננסית ויכולת שירות החוב של אותן חברות). בעקבות ההנפקות - החברות מגדילות את נזילותן, כאשר חלק מן ההנפקות משמשות לגלגול וישרתו את איגרות החוב במח"מ הקצר יותר.

להלן רשימה של מספר מנפיקים, אשר ביצעו לאחרונה הנפקות חוב במח"מ ארוך, ולהם אג"חים במח"מ קצר ובמרווחים סבירים ביחס לשוק:
*באג"ח הצמודות למדד ולדולר התשואה נטו נמוכה במיוחד, ולכן מתאימה לקרנות פטורות או למשקיעים היכולים לקזז הפסדי מס
*באג"ח הצמודות למדד ולדולר התשואה נטו נמוכה במיוחד, ולכן מתאימה לקרנות פטורות או למשקיעים היכולים לקזז הפסדי מס

אומנם לא מדובר במציאות יוצאות דופן, אך לאחר ההנפקות האחרונות מצב הנזילות בחברות השתפר, ומהווה יתרון משמעותי לסדרות במח"מ הקצר, שייהנו מאותן יתרות מזומנים.

על רקע המרווחים הנמוכים בשוק הקונצרני, נראה כי איגרות חוב במח"מ קצר של חברות בעלות נזילות גבוהה - יהוו בזמן הקרוב אלטרנטיבה הולמת מבחינת יחסי הסיכוי סיכון.

*"ח ערן קלינסקי, בבית ההשקעות אפסילון. לבית ההשקעות אפסילון ולחברות הקשורות אליו יש או עשוי להיות עניין אישי בני"ע. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות והמידע הינו לידיעה בלבד. שיווק השקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  אכן דרך טובה ליהנות מההנפקות הללו (ל"ת)
  יפתח 30/12/2012 20:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  זוית שונה ומעניינת (ל"ת)
  יונתן 30/12/2012 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מעניין מאוד (ל"ת)
  רוני 30/12/2012 11:16
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  החכמנו,תמשיך להעשיר אותנו.
  zivok1 30/12/2012 09:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החלפת תמונה(-:
  סגור