דן הלמן בטור חריף: "אני הייתי מצפה מפישר לקצת יותר, הוא קובע את הריבית לפי חו"ל - ואז מסדר פה את הנתונים"

דן הלמן תוקף בטור ל-Bizportal את הסיבות שהביאו את בנק ישראל להפחית אתמול את הריבית
 |  (9)
רבים הופתעו ואולי אף התבלבלו מהחלטת על הורדת הריבית לחודש ינואר ב-0.25% לרמה של 1.75%. מקריאה ראשונה של ההודעה לעיתונות, הכל נראה ברור. האינפלציה אמנם במגמת ירידה (שלושה חודשים אחרונים המדדים "הפתיעו" כלפי מטה), אך עדיין בטווח של יעדי בנק ישראל (1%-3%).

כמו כן, בגורמים העיקריים להחלטה רשום כי "האינדיקאטורים על הפעילות הריאלית ממשיכים להצביע על חולשה וייתכן אף על התמתנות נוספת בקצב הצמיחה." בנוסף, דאגו לציין כי למרות עדכון הצמיחה של המשק שנה באה כלפי מעלה, הנתון מוטה עקב הגז מתמר. כלומר, בנק ישראל רואה ירידה בקצב הצמיחה בישראל בשנה הבאה ל-2.8% במקום 3% (שני מספרים אלו מעוררים קנאה במרבית מדינות ה-OECD).

הסביבה הכלכלית העולמית עדיין במצב לא טוב. ונקודה חשובה מאוד, לדעתי, ולפיכך אצטט: "מספר בנקים מרכזיים הפחיתו החודש את הריבית. בנוסף, השווקים לא מתמחרים העלאת בשנה הקרובה על ידי אף אחד מהבנקים המרכזיים של המדינות המפותחות הגדולות". המשפט הנ"ל, הדליק אצלי נורה אדומה. הוא מזכיר לי קצת התנהגות של ילד שאומר להוריו: "אבל כולם עשו ככה!". לפיכך, ניגשתי להודעת הריבית של בנק ישראל מחודש קודם. בסופו של יום, לא היה שינוי דרמטי בכלכלה המקומית, אם כבר, היה שינוי לטובה באמצעות כניסת שחקן זר נוסף משמעותי למשק הגז המתפתח בישראל והצבת לוחות זמנים שאפתניים לפיתוח מאגר לוויתן.

כאשר קוראים את ההחלטה של בנק ישראל רק מחודש קודם, ניתן לראות בפרק הסיכום (גורמים עיקריים שתמכו בהחלטה) כבר בפסקה השנייה את הנוסח: "מרבית האינדיקאטורים שנוספו בחודש האחרון, תומכים בהערכה לפיה נמשך גידול מתון בפעילות, והוא צפוי להמשך גם בחודשים הקרובים. אותם אינדיקאטורים עקביים עם תחזית הצמיחה של חטיבת המחקר: 3.3%, 3% לשנים 2012 ו-2013 בהתאמה. הסקרים השונים על הפעילות ממשיכים להצביע על פסימיות ועל צפי להתמתנות בפעילות."

כעת אני בעצמי התבלבלתי. כיצד תוך חודש אחד ללא שום אירוע מהותי, בוודאי שלא שלילי, עברנו מנוסח חיובי כמצוין למעלה המתאר הערכה על גידול מתון בפעילות ובצמיחה לנוסח של ההודעה החודש: "האינדיקאטורים על הפעילות הריאלית ממשיכים להצביע על חולשה". ואני שואל, היכן הייתה החולשה רק חודש קודם?

ובכן, לצערי מצאתי תשובה לכך בכמה נקודות בהמשך ההודעה לעיתונות מחודש קודם ואני שוב אצטט: "במהלך החודש האחרון לא נרשמו שינויים במדיניות המוניטרית של מרבית המשקים ושיעורי הריבית במשקים המובילים נותרו נמוכים". עכשיו התמונה מתבהרת - בנק ישראל החליט בינו לבין עצמו כי החלטות הריבית על המשק המקומי ייקבעו על בסיס מה שקורה מעבר לים. אין זו בהכרח החלטה רעה, במיוחד אם בנק ישראל רואה לנגד עיניו את שער החליפין של השקל, אך בכל זאת, מנגיד בנק ישראל, שזכה כבר מספר פעמים בתואר נגיד בנק מרכזי מצטיין, ומחברי הוועדה המייעצת הייתי מצפה לקצת יותר. מה שלא הגיוני בעיני, זה לקבל את ההחלטה על בסיס מה שקורה בחו"ל ואז להציג את המספרים הריאלים של כלכלת ישראל באור "המתאים" להחלטת הריבית.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הורדת הריבית טיפשית ולא תורמת לירידת מחירי הנדלן (ל"ת)
  דני 25/12/2012 14:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  קצת יותר-מה ?אולי שיגיש לך קפה ויעשה ספונג'ה (ל"ת)
  גידי 25/12/2012 13:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  מר הלמן על ההרפתקות הכושלות שלך שמענו
  הצדיק מסדום 25/12/2012 11:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ראה ערך וויטנאם ועוד..
  סגור
 • לא אשכח איזו שחיטה חוויתי בקרן איסלנד של אדון הלמן (ל"ת)
  לא חוזר לקרנות שלו 26/12/2012 00:55
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  פישר באמת צריך לפתח קצת עצמאות (ל"ת)
  יעל 25/12/2012 10:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  מסכים איתו ב-100% (ל"ת)
  ירון 25/12/2012 10:26
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  מי הליצן הזה אולי הנגידים בעולם יתאימו את עצמם לישראל??
  דניאל 25/12/2012 10:16
  הגב לתגובה זו
  5 9
  מה שאפשר להבין מדבריו של היצור הזה שכל העולם צריך להתאים את עצמו לישראל ולא הפוך כי אנחנו הכלכלנ המובילה בעולם. בדיחה עצובה אתה!!
  סגור
 • תשובה שגויה
  אראלה 25/12/2012 10:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אתה זקוק לקורס בהבנת הנקרא.
  סגור
 • כל אחד שלמד לכתוב מקבל במה (ל"ת)
  Dor 25/12/2012 10:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור