התשואות הנמוכות באג"ח הקונצרניות מכניסות למלכוד מסוכן

צחי קלמין, מנהל השקעות ומחקר MORE בית השקעות, סוקר את הנעשה כעת בשוק האג"ח הקונצרני. כיצד משפיעות התשואות על המשקיעים באפיק?
 |  (5)
שוק האג"ח הקונצרני, בהובלת מדדי התל בונד השונים, רשם בתקופה האחרונה עליות מרשימות. כעת מתחבטים מנהלי ההשקעות ופעילי שוק ההון בשאלה, האם יש עדיין מקום להמשך עליות לאחר הראלי האחרון? כאשר בוחנים את הסיבות לראלי מגלים "אפקט דומינו" קלאסי:

1. הריבית השקלית הנמוכה הופכת את הפיקדונות הבנקאיים ללא אטרקטיביים.
2. ההגבלות החדשות של בפני רוכשי הדירות למגורים גורמות למשקיעי הנדל"ן להמתין על הגדר ולחפש בתקופה זו אלטרנטיבה אחרת לכספם.
3. עודפי המזומנים הרבים שנוצרו עקב 2 הסיבות הראשונות, מוצאים את דרכם לעבר תעודות הסל וקרנות הנאמנות המסורתיות, אלו המתמחות בהשקעות סולידיות בדמות ממשלתיות וקונצרניות בדירוג גבוה.
4. מנהלי קרנות הנאמנות ותעודות הסל מבצעים רכישות אגרסיביות בשוק. לראייה, רק בשבוע האחרון, רשמו קרנות האג"ח גיוסים של כ-670 מיליון ש' מנגד בקרנות הכספיות נרשם פדיון של כ-760 מיליון ש'.

מנהלי ההשקעות נמצאים במלכוד. מצד אחד, הם אלו אשר מתריעים על צמצום המרווחים, מצד שני הם חלק מאותם גופים שגורמים לכך ע"י רכישות אגרסיביות של אג"ח בשוק. עליות השערים החדות באפיק הקונצרני הביאו לירידת תשואות כה חזקה, כך שבמרבית סדרות אג"ח הקצרות נרשמת כעת שלילית או קרובה ל-0.

האם יש מקום להמשך עליות בשוק האג"ח הקונצרני?
התשובה אינה חד משמעית. מחד גיסא, אין שום נתונים כלכליים המצביעים על שיפור במצבם העסקי ובסיכוני האשראי של החברות המגייסות. יתרה מכך, האינפלציה הנמוכה מצביעה על האטה בצמיחה של המשק - דבר אשר עשוי להעיב על שורת ההכנסות של מרבית החברות. גם הפיחות בשער הדולר לא עושה חסד עם היצואנים, שכן כעת הם מקבלים פחות דולרים עבור מרכולתם. מאידך, כל עוד תימשך זרימת הכספים אל קרנות הנאמנות יימשך הראלי באפיק זה והמרווחים ימשיכו להצטמצם. למעשה, המשך העליות בשוק האג"ח הקונצרני הינו השלכה ישירה של כניסת כספים לתחום תעודות הסל וקרנות הנאמנות המתמחות באג"ח.

במבט לעתיד שוק האג"ח נמצא בפני צומת דרכים. פעילי שוק ניצבים כעת בפני שאלות לא פשוטות: כיצד ניתן לשמור על תשואת תיקי ההשקעות? ומאילו אפיקי השקעה ניתן יהיה להמשיך ולייצר רווחי הון בתקופה הקרובה? לרשות פעילי אחד העם עומדות מס' חלופות:

- הארכת התיק - אפשרות מקובלת ביותר. באמצעות חלופה זו, ניתן לשמור על משקל גבוה של מנפיקים איכותיים. תשואת תיק ההשקעות תגדל ע"י הארכת המח"מ הממוצע בתיק, תוך שמירה על חשיפה למנפיקים בעלי תזרימים מזומנים חזק אשר יכולים לשרת את החוב בצורה טובה.

- חשיפה למנפיקים בעלי דירוג נמוך תוך שמירה על מח"מ קצר. באמצעות חלופה זו אנו שומרים על מח"מ קצר תוך חשיפה לחברות בעלות מינוף גבוה ופרופיל עסקי בינוני - נמוך. הבעיה העיקרית בחלופה, הינה איתור החברות המנפיקות שכן מרבית החברות בקטגוריה זו אינן מסוקרות דרך קבע ע"י בתי ההשקעות והגופים הפיננסים.

- מניות. אנו מעריכים כי בשנה הקרובה תחל הסטה של כספים מאפיקים הסולידיים לעבר אפיק המניות. חשוב להבין, הסטת הכספים לאפיק זה אינה נובעת מאהבת הסיכון, אלא מתוך העדר אלטרנטיבות. לכן הצפי שמניות השורה הראשונה והמדדים המובילים יזכו לעדנה מסוימת מצד משקיעי שונאי הסיכון. יש לתת תשומת לב מיוחדת למניות בעלות גבוהה. הן יספקו מחד, הגנה אינפלציונית, ומאידך תשלומים קבועים בדמות דיבידנדים.

לסיכום, שנה מוצלחת עברה על פעילי שוק ההון. מרבית תיקי ההשקעות רשמו תשואות יפות. שוק ההון נמצא בפני צומת דרכים, וכעת גוברים הסיכונים בשוק. על מנת ליצור פיזור סיכונים אופטימלי בתיקי ההשקעות, מומלץ לשלב בין 3 החלופות אותן מנינו. להבדיל מתעודות סל, דווקא עכשיו קיימת עדיפות לניהול חשיפת אג"ח באמצעות . כאן מגיעה לידי ביטוי יכולתו המקצועית של מנהל ההשקעות לבצע Bond Picking ראוי.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מה לגבי הנפקות חדשות?
  בורסי 19/12/2012 21:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם שם ניתן למצוא רווחים
  סגור
 • 4.
  צחי התותח! (ל"ת)
  itaytsafar 19/12/2012 21:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  חוות דעת עניינית, כן ירבו. (ל"ת)
  האנליסטור 19/12/2012 15:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  כמה פשוט ככה נכון (ל"ת)
  יוסי ב. 19/12/2012 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הסיכון מיום ליום רק הולך ומחמיר
  אחד העם 19/12/2012 11:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היידה מניות הדיבידנד
  סגור