רגע לפני השינוי בביטוח המנהלים - שימו לב לפרטים

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של Bizportal, מתייחס
 |  (3)
בשבוע שעבר פורסם חוזר הממונה על שוק ההון בדבר "ביטול" האפשרות למכור מקדמי קיצבה מובטחים החל מ-1.1.2013.

חוזר זה בא כמובן בעקבות הודעת הממונה על שוק ההון וחסכון מלפני כחצי שנה כי עקב העליה בתוחלת החיים החל מ-1.1.2013 בכוונתו לא לאפשר למכור יותר הבטחה של תוחלת חיים במקדמי קיצבה כחלק בלתי נפרד מביטוח מנהלים (יוצאי דופן וגם הם תחת הגבלה יהיו לקוחות אשר ירכשו את המקדם סמוך לפרישתם מגיל 60 ואילך)

בטור שלפנינו ננסה להסביר מה בדיוק המשמעות של החלטה זו.

קצת על השוק הפנסיוני:
החל מ-1.1.2008 עבר השוק הפנסיוני טלטלה.
תיקון 3 לחוק הפיקוח על שרותים פיננסים קבע כי כל הפקדה חדשה לכל המכשירים הפנסיונים תוכל להשתלם בגיל פרישה אך ורק כקיצבה (פנסיה) או כהיוון קיצבה.

יש לזכור כי עד לתאריך זה היתה הבחנה ברורה בין המכשירים למטרת החסכון, כאשר קופות הגמל וחלק מפוליסות הביטוח אפשרו משיכה חד פעמית, הונית וקרנות הפנסיה וחלק מפוליסות הביטוח איפשרו משיכה של פנסיה בלבד.

תיקון 3 שינה למעשה את כל מודל ההפקדה של היחיד והכניס פרמטר חדש ל"משחק" - מקדם הקיצבה. אם עד לתיקון התחרות היתה בעיקר האם למשוך הון או קיצבה, שם המשחק הפך מאותו יום והלאה ל"איזו קופה תיתן לי קיצבה טובה/ גבוהה יותר".

שני המכשירים שאיפשרו קבלת קיצבה היו כאמור פוליסות ביטוח מחד וקרנות פנסיה מהצד השני, כאשר בין המכשירים היה הבדל מהותי בכל הקשור למקדם הקיצבה. פוליסות הביטוח "מכרו" את היתרון של מקדם קיצבה שאינו משתנה עקב עליה בתוחלת החיים בעוד שקרנות הפנסיה דיברו על העלויות הזולות של הביטוח, דמי הניהול הנמוכים והתשואה המובטחת על 30% מנכסיהן.
בהחלטתו השאיר המפקח את פוליסות הביטוח ללא היתרון הברור ביותר שהיה להן על פני קרנות הפנסיה.

אז איך זה עבד ואיך זה אמור לעבוד בעקבות ההחלטה?

מבוטח אשר קיבל החלטה לרכוש ביטוח מנהלים או עצמאים ראה לנגד עיניו את הבטחת תוחלת החיים של חברות הביטוח. כבר ביום רכישת הביטוח ידע המבוטח על פי איזה מקדם חלוקה תקבע הפנסיה שלו.

כך לדוגמא מבוטח אשר רכש פוליסת ביטוח שהבטיחה מקדם 200 בגיל 67 ידע כי הצבירה אשר תעמוד לרשותו בגיל 67 (שהיא משתנה לא ידוע) תחולק ב-200 והתוצאה תהיה הקיצבה הצפויה שלו. כך לדוגמא מבוטח שצבר 1 מיליון ש"ח בפוליסת הביטוח שלו במקדם קיצבה כאמור זכאי לפנסיה של 5,000 שקלים לחודש לכל ימי חייו. חשוב לדעת כי גם אז ההבטחה היתה לגבי תוחלת החיים בלבד.

מקדם הקיצבה מורכב מתוחלת חיים צפויה, תשואת יעד בהשקעות ודמי ניהול. הבטחת חברת הביטוח נגעה לתוחלת החיים ולדמי הניהול הנגבים בלבד, לא היתה קיימת הבטחה לגבי התשואה (קימות פוליסות מבטיחות אשר שם מובטח גם המקדם וגם התשואה). לעומת זאת לקוח אשר הצטרף לקרן הפנסיה לא ידע במעמד ההצטרפות מה יהיה המקדם אשר יעמוד לטובתו בגיל הפרישה.

אז למה למעשה רכשו קרן פנסיה ולא ביטוח מנהלים?
יתרונה של קרן הפנסיה על פני ביטוח המנהלים היה ועודנו העלויות הזולות משמעותית בניהול הכסף, עלויות הביטוח הנמוכות משמעותית וההבטחה של התשואה על חלק מהנכסים. משלוש סיבות אלו סביר היה להניח כי לקוח אשר חסך בקרן פנסיה יגיע לגיל פרישה עם צבירת נכסים גבוהה יותר מאשר לקוח שודמה שחסך בביטוח מנהלים. פעמים רבות הודגם ללקוחות כי תוחלת החיים צריכה לעלות באחוזים ניכרים כדי שלפוליסת הביטוח תהיה עדיפות על פני קרן הפנסיה.

החלטת הממונה על שוק ההון תעמיד את הרוכשים החדשים של פוליסות ביטוח המנהלים באותו מצב לגבי מקדם הקיצבה כמו רוכשי קרן הפנסיה.

אז מה נשאר עכשיו לביטוחי המנהלים להציע?
המרויחות הגדולות מהמהלך הן קרנות הפנסיה. אובדן היתרון שהיה לביטוח על פני קרן הפנסיה ומצד שני השארת היתרונות הקימים לקרן הפנסיה משאירה את קרן הפנסיה בתנאים היום כשחקן כמעט יחיד בתחום.

יחד עם זאת סביר להניח כי חברות הביטוח לא ישאירו את מוצר הדגל שלהן ערום וכמעט ללא יתרונות מובהקים. סביר להניח כי לאחר התעשתות נחזה בורסיה חדשה של ביטוחי המנהלים עם יתרונות כאלה ואחרים.

אז מה נשאר לעשות?
ההנחה הברורה היא כי חברות הביטוח יפעילו מערך שיווק ממוקד ומשומן למכירת ביטוחי מנהלים החל מיום פרסום ההודעה ועד ליום כניסת האיסור לתוקף. הממונה נתן דעתו גם על ענין זה וקבע כי לא יאפשר לחברה למכור יותר מ-150% מהיקף המכירות שנמכרה בשנה שעברה במוצר הביטוח מנהלים.

אז מה לעשות, האם לרכוש ביטוח מנהלים?
כפי שציינו קימים יתרונות בהבטחת מקדמי הקיצבה כמו גם חסרונות בעלויות ניהול הכסף. החלטה כה חשובה חשוב לקבל בהתיעצות עם בעל מקצוע ובהשוואת החלופות. חשוב לבקש כי בצד הצעת ביטוח מנהלים תוצע גם הצעה לקרן פנסיה כאשר חשוב שבפרמטרים שיבדקו יבדק גם סכומי הביטוח המוצעים בכל מכשיר ומכשיר ודמי הניהול.

גיל המבוטח, שכרו היום והתפתחות שכרו בעתיד, כמו גם נכסים פיננסים ופנסיונים קיימים נוספים, מידת הסיכון אשר מבוטח מעוניין לקחת בחשבון בחסכון הפנסיוני שלו ושיקולים נוספים יעזרו בקבלת ההחלטות אשר כאמור חשוב שתערך בהתיעצות עם בעל מקצוע.

יחד עם זאת לכל מי שמתענין כדאי להזדרז על מנת לנצל את פרק הזמן שעדין נותר. חשוב לזכור כי ההוראה חלה על ביטוחים חדשים בלבד וכי מי שרכש בעבר ביטוח עם הבטחת מקדם לתוחלת חיים ימשיך להנות ממנו.

**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו /או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  שאלה לירון
  רועה צאן 10/12/2012 22:15
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האם ניתן לרכוש פוליסת ביטוח מנהלים לפני השינוי ולהפקיד בה סכום נמוך, ואז בשנים הבאות להפקיד סכומים נוספים שיובטחו במקדם קיצבה המקורי? כמו כן, האם יהיה ניתן לעבור לקרן/חב׳ ביטוח אחרת בעתיד, כדי לחסוך בדמי ניהול ועדיין לשמור על מקדם הקיצבה?
  סגור
 • 2.
  האם המקדם אחיד
  משה 10/12/2012 14:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם הקדם אחיד בכל חברות הביטוח-נמסר לי שמ-2007 עד היום אין הבדל במקדמים), האם המקדם קבוע?- נמסר לי ביש שיעור הוספה כל שנה
  סגור
 • 1.
  בנושא ביטוח / פנסיה (ל"ת)
  yfridman71@gmail.com 10/12/2012 11:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור