המחיר האמיתי של חבית נפט - תכירו את ברנט

אריה גורן, אנליסט גלובלי בכלל פיננסים, מתייחס לפער המחירים שבין הנפט הטקסני לבין הברנט, וההתייחסות של השוק ל-2 המוצרים
 |  (3)
מחיר הנפט הטקסני צנח בשבוע האחרון ב-3.35% ומחיר הנפט מסוג ברנט צנח ב-3.78%. מתחילת השנה ירד כבר מחירו של הנפט הטקסני ב-13.38% בהשוואה לעלייה בשיעור של 3.40% במחיר הנפט מסוג ברנט באותה תקופה. הנפט מסוג ברנט, שהגיע למחיר של 120.77 דולר לחבית באמצע מארס השנה, נסחר ביום שישי האחרון במחיר של 107.02 דולר לחבית, ירידה של 11.4%; הגדיל לעשות הנפט הטקסני, שהגיע למחיר של 109.72 דולר באמצע מארס וצנח ב-21.7% למחיר של 85.93 דולר בסגירת המסחר ביום שישי בבורסת הסחורות של ניו יורק NYMEX.


הגוף הממשלתי האמריקאי למחקר ומידע בנושא האנרגיה (EIA) החליט לזנוח את הנפט המקומי, הטקסני קל מתוק, כמדד הבסיס למחירי הנפט, ולאמץ במקומו את הנפט מהים הצפוני מסוג ברנט כמדד הייחוס למחיר הנפט. השינוי משקף את המחיר האמיתי שמשלמים בתי הזיקוק בארצות הברית עבור הנפט המיובא שנקבע לפי מחיר הנפט מסוג ברנט. מאז 2010 מחיר הנפט הטקסני מפגר אחרי מחיר הנפט מסוג ברנט, לאחר שקודם לכן מחיר הנפט הטקסני היה ברוב הזמן גבוה יותר ממחיר הנפט מסוג ברנט. גם מדד הסחורות החשוב S&P GSCI של סטנדרד אנד פורס וגולדמן זאקס, מדד הסחורות הנצפה ביותר על ידי המשקיעים, צפוי לתת משקל גדול יותר לנפט מסוג ברנט החל מהשנה הבאה. כיום הנפט הטקסני תופס 34.9% מהמדד והנפט מסוג ברנט תופס רק 16.5% מהמדד.

הנפט מסוג ברנט, המופק מבארות בים הצפוני בעיקר ע"י נורווגיה ובריטניה, משמש אמת מידה לכ-65% מעסקות הנפט העולמיות. לעומתו הנפט הטקסני, המופק בדרום ארצות הברית ובמפרץ מקסיקו, ונחשב לאיכותי במיוחד משמש אמת מידה בעיקר לעסקות הנפט בארצות הברית, מדינה הצורכת כמעט רבע מצריכת הנפט העולמית.

הנפט מסוג ברנט הוא נפט קל אבל פחות מהנפט הטקסני, משקלו הסגולי הוא 0.835 בהשוואה ל-0.827 של הנפט הטקסני. הוא מכיל 0.37% גפרית בהשוואה ל-0.24% אחוז גופרית שמכיל הנפט הטקסני, כך שהוא מסווג בכל זאת כנפט מתוק, אם כי גם בעניין הזה פחות מהנפט הטקסני. מה פירוש ההגדרות "קל" ו"מתוק" בהקשר של נפט? ככל שמשקלו הסגולי של הנפט נמוך יותר, הנפט נקרא קל יותר והוא יקר יותר. גורם נוסף הקובע את איכות הנפט הגולמי ואת מחירו הוא רמת הגופרית, המשפיעה על אופי הזיקוק. כמות גופרית של יותר מ-1% גורמת לנפט להיות "חמוץ", ורמות גופרית של פחות מ-0.5% יהפכו נפט ל"מתוק".

ככל שכמות הגופרית גדולה יותר, כך יהיה תהליך הניקוי והזיקוק ארוך יותר.
הנפט של ונצואלה למשל הוא נפט חומצי כבד ונמכר בהנחה ניכרת לעומת הנפט הטקסני. בתי זיקוק רבים בארצות הברית מותאמים לזיקוק נפט כזה, כך שלמרות מדיניותו האנטי-אמריקנית נאלץ נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס למכור את רוב הנפט שמדינתו מפיקה לארצות הברית.

הגורמים העיקריים למחירו הגבוה יותר של הנפט מסוג ברנט הם; מצד אחד ירידה בכמות ההפקה בים הצפוני בגלל הידלדלות הבארות שם, ומצד שני עלייה בהפקת הנפט בקנדה ובארצות הברית במדינות טקסס וצפון דקוטה.

התחזית של EIA צופה גידול בתפוקת הנפט של ארצות הברית בקצב שנתי של כ-234,000 חביות ליום, שיבוא בעיקר מהפקת נפט מפצלי סלע וממקורת אחרים הקשים להפקה. למרות הגידול בהפקה בארצות הברית, EIA צופה הקטנת הפער בין מחיר הנפט מסוג ברנט לנפט הטקסני ל-9 דולר לחבית ב-2013 ועד ל-2 דולר לחבית ב-2020. לפי ה-EIA מחיר הנפט מסוג ברנט יירד לשפל של 96 דולר לחבית ב-2015 ואחר כך צפוי לעלות במתינות לאחר שהגידול בביקוש יעלה על הגידול בהיצע.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר לא נרשמה מגמה אחידה: אחדות מהסחורות עלו ואחרות ירדו. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, ירד בסיכום שבועי ב-0.42%. מדד CCI נמוך כיום ב-17.4% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.איך משקיעים בנפט
השקעה בישראל
בישראל נסחרות תעודות הסל הבאות על הנפט, "תכלית נפט" ו"קסם נפט", שתי תעודות הסל משקיעות בחוזים עתידיים על נפט מסוג ברנט.
באמצעות חשבון ב- ATRADEאפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בנפט טקסני ובנפט מסוג ברנט בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרנות סל בארצות הברית
קרן הסל United States Brent Oil Fund נסחרת כמניה לכל דבר בבורסת ניו יורק בסימול BNO. הקרן משקיעה בחוזים עתידיים על נפט מסוג ברנט. דמי הניהול הם 0.91% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

קרן הסל הסחירה ביותר לנפט והפופולרית מאוד, United States Oil, נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול USO. הקרן משקיעה בחוזים עתידיים על הנפט הטקסני. דמי הניהול הם 0.40% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

קרן הסל לשורט כפול על הנפט, ProShares UltraShort DJ-UBS Crude Oil, נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול SCO והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הנפט ירד ושואף למנף את רווחיו, דמי הניהול הם 0.95% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

קרן הסל הממונפת לנפט, ProShares Ultra DJ-UBS Crude Oil, נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול UCO, התשואה של קרן סל זו עומדת ביחס כפול לשינוי במחיר הנפט, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הנפט יעלה ושואף למנף את רווחיו. דמי הניהול הם 0.95% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

*אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il.

*הערה: אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של נפט או כל סחורה, או כלשהי.


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  פשוט כתבה מעולה, החכמנו , תודה !
  ליאת 12/12/2012 08:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בד"כ בכתבות האלה אין תוכן ולא מבינים מה השורה התחתונה . כאן הכותב פשוט מאיר את העניין תענוג החכמנו , תודה רבה !
  סגור
 • 2.
  כתבה מצויינת
  BP 10/12/2012 23:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הגיע הזמן שמישהו יידבר על הברנט שהוא בעצם הבנצ'מארק, וזה שמשפיע על מחירי הדלק בארץ. חשוב להוסיף שהשנה מחזור המסחר בברנט עקף את זה של הטקסני (המוכר בשם WTI ). ל-1, הנפט בכללי יורד עקב מיתון עולמי אך בכתבה מובאות הסיבות מדוע ה- WTI יורד יותר.
  סגור
 • 1.
  הפעם באמת לא היבנתי כלום
  הדיוט אחד 10/12/2012 19:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם הוא יותר טוב ,הטקסני אז למה הוא יותר זול מהברנט ואם הברנט הולך ואוזל למה מחירו יורד .ובכלל היתה כתבה קצת איך נגיד את זה ....ללא חוט מקשר בין המרכיבים השונים של הכתבה
  סגור