לעשות מכה: כך תגיעו לתשואה ממוצעת של 27.3% בשנה - 'שיטת פיוטרוסקי'

ינון אריאלי בוחר מניות לפי השיטה של הגורו שהוא אחד משלושת הגדולים. אילו 4 מניות נבחרו כמומלצות לפי השיטה? כנסו...
 |  (12)
בטור הקודם הרחקנו ליפן באמצעות מניות נט-נט של בנג'מין גראהם, אבי השקעות הערך. גראהם היה הראשון שהבין את היתרון הגדול של בחירת מניות של חברות איכותיות הנסחרות במכפילים נמוכים. אולם, בעשרות השנים שלאחר מכן הוצעו עשרות רבות של אסטרטגיות השקעה דומות לניהול תיק מניות פסיבי.

הרעיון פשוט - בחרו סט קריטריונים קבוע שיתבסס על מכפילים, יחסים פיננסים והשוואת תוצאות עדכניות לאלו של העבר, ובאמצעותו סננו מניות של חברות איכותיות הנסחרות בזול. אם תבחרו סט קריטריונים מושכל ותתמידו באסטרטגיה שבחרתם לפחות מספר שנים, תוכלו לנצח את המדדים.

לא מאמינים? כנסו לאתר של הארגון האמריקני למשקיעים פרטיים (http://www.aaii.com). באתר תוכלו למצוא 76 אסטרטגיות כאלו מבית היוצר של משקיעי ערך מצליחים ביותר החל מגראהם עצמו, דרך וורן באפט, פיליפ פישר, ג'יימס אושונסי ורבים אחרים. הנתונים מלמדים כי יותר מ-90% מהאסטרטגיות הכו את המדדים האמריקנים בעשר השנים האחרונות, רובן אף מאז תחילת המעקב אחריהן - לפני יותר מעשרים שנה. יותר מזה, 21 אסטרטגיות הניבו שנתית ממוצעת גבוהה מ-20% בעשר השנים האחרונות - זו תשואה גבוהה אפילו מהתשואה הממוצעת של גדול המשקיעים - וורן באפט.

אחת מאותן אסטרטגיות כבר הזכרתי אותה בעבר, ממוקמת מאז ומעולם באחד משלושת המקומות הראשונים באתר aaii, וחביבה עליי למדי - היא האסטרטגיה של פיוטרוסקי. פרופסור ג’וזף פיוטרוסקי התעניין במיוחד במניות בעלות (Price to Book Value) נמוך. אלו יהיו בדרך כלל מניות של חברות הנמצאות בבעיה כלשהי - איבוד לקוח מרכזי, ירידה בהכנסות או ברווחיות, חשש מירידה בשווי הנכסים וכד'. כמו חוקרים אחרים לפניו, גם פיוטרוסקי מצא במהרה, כי מניות אלו מנצחות את השוק בממוצע.

בנוסף הוא גילה עובדה מעניינת חדשה - המניות שניצחו את השוק, עשו זאת בהפרש גדול, והן אלו שדחפו את הממוצע למעלה. בעוד מרבית המניות הניבו דווקא תשואה נמוכה מתשואת השוק. התוצאה הזו הובילה אותו לנסח סט של קריטריונים פונדמנטליים לאיתור המניות שהשיגו את התשואה החיובית הגבוהה.

למעשה, האסטרטגיה מזהה חברות שהמשקיעים מעריכים שהן הולכות להיכשל, לכן מורידים את המחיר שלהן, אולם בפועל הן דווקא מצליחות להשיג תוצאות טובות מהצפוי. הבדיקה של פיוטרוסקי הראתה תשואה שנתית ממוצעת מרשימה של 23% לתיק שהיה מנוהל לפי השיטה, תשואה כפולה מתשואת מדד ה-S&P500 בתקופה בה נערכה הבדיקה. גם התוצאות של תיק פיוטרוסקי באתר aaii.com מאשרות את זה - התיק הניב תשואה שנתית ממוצעת של 27.3% בעשר השנים האחרונות ו-25.4% מאז השקתה.

איך עובדת השיטה?
על פי השיטה, עליכם לבחור את המניות שמכפיל ההון שלהן נמצא ב-20% התחתונים של השוק. כעת, עליכם לבדוק תשעה קריטריונים. העומדת בקריטריון מקבלת נקודה אחת (במקרה של קריטריון המשווה בין תוצאה נוכחית לזו של לפני שנה, המניה מקבלת חצי נקודה אם יש שוויון בין הערכים). המניות שקיבלו ציון מצטבר של 8 או 9 הן אלו שקונים לתיק.

9 הקריטריונים הם:
1. חיובי לפני רווחים (או הוצאות) מיוחדים ב-12 החודשים האחרונים.
2. מפעילות שוטפת חיובי. מדד מהימן יותר להצלחה של החברה.
3. הגבוהה מזו של לפני שנה.
4. איכות הרווחים: התזרים מפעילות שוטפת צריך להיות גדול מהרווח הנקי. מסנן חברות שיש סבירות כי השתמשו בטריקים חשבונאיים בדוח רווח והפסד.
5. יחס חובות לזמן ארוך לנכסים הנמוך מזה שלפני שנה. בוחן האם החברה מצמצמת את חובותיה או לוקחת חובות נוספים.
6. (נכסים שוטפים חלקי התחייבויות שוטפות) גדול מזה של לפני שנה. בודק את השינוי בהון החוזר של החברה (האם היא נזילה יותר).
7. מספר מניות נסחרות קטן או שווה לזה של לפני שנה. האם החברה מדללת אותנו?
8. שולי (רווח גולמי חלקי מכירות) גדולים יותר מהתקופה המקבילה אשתקד. בוחן את התייעלות תהליכי הייצור או מתן השירותים של החברה.
9. מחזור נכסים (מכירות חלקי נכסים) גדול מזה שלפני שנה. בוחן את מידת היעילות של החברה בהפעלת נכסיה.

מי המניות שעומדות בקריטריונים?
בדרך כלל אין הרבה מניות שעומדות בקריטריונים ונסחרות במכפילים נמוכים מספיק (כיום, השיטה דורשת מכפיל הון נמוך מ-0.8), אבל יש מספר כאלו שכן. אחת המניות המעניינות ביותר שעומדת בקריטריונים של פיוטרוסקי היא חברת הספנות Diana Containerships.

דיאנה היא חברת ספנות יוונית קטנה, שהופרדה באמצעות ספין-אוף מחברת (Diana Shipping (DSX ומחזיקה בצי של 10 ספינות אותן היא משכירה לחברות תובלה. בסיס האם שלה הוא ביוון והיא משתייכת למגזר הספנות החבוט. לכן לא מפתיע שמאז תחילת המסחר שלה ב-2011 המניה שלה צללה מ-14.75 דולר ל-5.6 דולרים. למרות זאת, החברה מציגה צמיחה מדהימה, נסחרת 30% מתחת להון העצמי שלה, ואפילו מחלקת דיבידנדים עם שנתית של 21%. האם המחיר הנוכחי הגיוני? אני אשאיר לכם להחליט.

שלוש מניות פיוטרוסקי מעניינות נוספות הן חברת הייעוץ CRAI International, חברת האלקטרוניקה Global-Tech Advanced Innovations, ויצרנית הביו-דיזלRenewable Energy Group. שלושתן נסחרות עמוק מאוד מתחת להון העצמי שלהן אולם מציגות תוצאות טובות יותר מאלו שהמשקיעים צפו, לכן הן בהחלט שוות בדיקה.

לצערי, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה, ולכן אם יש לכם שאלות אתם מוזמנים לכתוב לי לאימייל yinon@bursa4u.com .

הדברים מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, הוא מחזיק את DCIX בתיק באתר www.yinonportfolio.com
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  חברת Diana Shipping סימול DSX
  יהודה 09/12/2012 20:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חפשו ב yahoo finance הסימול האמור . כנסו ל Message Board ותקראו קצת על החברה. עיקר המידע – לחברה 29 אוניות בממוצע גיל 6 ... בשווי של כ 493M$ . לחברה מזומן בשווי של $450M לא פלא שהיא מחלקת דיוידנדים לבעלים .... בשורה התחתונה – מחיר המניה משקף את ערך החברה הנכון ( ממש לא מתחת לשווי החברה ) צפויה אפילו ירידה במחיר המניה.
  סגור
 • מדובר ב- DCIX ולא ב- DSX (ל"ת)
  שוקי 14/12/2012 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  כל הגנבים נמצאים פה באתר (ל"ת)
  הבורר 07/12/2012 15:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  לינון
  אבנר 07/12/2012 13:21
  הגב לתגובה זו
  5 3
  לא מוותר על התור שלך תודה
  סגור
 • אני מוותר על הטור בכיף (ל"ת)
  אני 09/12/2012 16:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  בבילון עומדת בכל הקריטריונים ותשוב לזנק (ל"ת)
  סוחר 07/12/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  4 6
  סגור
 • 5.
  מדובר במחזור כתבה
  אנליסט 07/12/2012 13:11
  הגב לתגובה זו
  8 2
  מדובר במחזור כתבה שפורסמה לפני כשנה שימו לב לשווי המניה של DSX FHUO 7.3 לשווי בכתבה עצמה. אני קראתי את הכתבה לפני כשנה. יחד עם זאת, היתה עליה של כמעט 45% מאז פרסום.
  סגור
 • 4.
  סימול המניות ?
  פלוני 07/12/2012 12:41
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אם לא קשה לך אנה ציין את סימולם של החברות ובאיזה בורסה הם נשחרות תודה
  סגור
 • 3.
  נו באמת שווי השוק שלהם 100 מיליון בקושי
  הנשר 07/12/2012 12:08
  הגב לתגובה זו
  3 3
  תשקיעו רק בחברות איכותיות עם שווי שוק מעל 25 מיליארד !!!
  סגור
 • 2.
  תמשיך כך!!! (ל"ת)
  אחלה טור 07/12/2012 11:52
  הגב לתגובה זו
  2 4
  סגור
 • 1.
  עוד רמאים רק מכות הם יודעים
  דוד 07/12/2012 11:44
  הגב לתגובה זו
  2 6
  הבורסה לפנה קריסה צמה יכול רמאים לשקר 1228 הן לבורסה עוד הרבה לעלות אבל כמו שאמר אייל 580 לאחר הבחירות עים לא היהה בחירות היינו רעים קריסה חזקה
  סגור
 • לפחות הם יודעים עברית. (ל"ת)
  עידן 07/12/2012 16:39
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור