הרכב תיק השקעות חו"ל - דצמבר 2012

דן הלמן ועומר פרל, מנהל דסק חו"ל בהלמן-אלדובי, סוקרים את הרכב תיק ההשקעות לחודש דצמבר
 | 
השווקים מפתחים אדישות לבעיית ה"צוק הפיסקאלי" שמרחפת. השוק מבין כי פתרון יינתן. לפיכך, אנו סבורים כי התפזרות עננת האי וודאות סביב "הצוק הפיסקאלי" תהווה טריגר לראלי סוף שנה. לדעתנו, דווקא סין הינה נקודת תורפה לשווקים. המשך דשדוש של הכלכלה הסינית וכשלון לחזור לצמיחה מהירה עלול להעיב על השווקים.

שווקים מפותחים

אירופה - יוון שוב מרכזת עניין ביבשת. שרי האוצר האירופים נפגשו במהלך החודש האחרון ארבע פעמים על מנת למצוא פתרון לתוכנית רכישת החוב של יוון. קרן המטבע העולמית מתנה סיוע שלה ליוון בתוכנית הסדר חוב נוסף וולנטורית מצד המשקיעים (תספורת נוספת).

יחד עם זאת, קרן ההצלה האירופית תמשיך לתמוך ביוון רק אם זו האחרונה תבצע תוכנית buyback לחוב שלה בהסכמת תספורת משמעותית לחוסכים היווניים - כל זאת עד ה-13 לחודש. נכון להיום, קשה לנו לראות מימון לתוכנית הרכישה הזו. כשלון יווני בביצוע התוכנית משמעו קריסת בניין הקלפים שאמור להזרים חמצן ליוון (הן הקרן האירופית והן קרן המטבע העולמית). תגובת השווקים עלולה להיות קיצונית בטווח הקצר.

כמו כן, לאחר מספר חודשים של משא ומתן האיחוד האירופי אישר העברת 37 מיליארד אירו מכספי קרן הייצוב האירופית לחלק מהמערכת הבנקאית בספרד, תשואות הקצרות של המדינה ירדו קרוב לרמתן הנמוכה ביותר השנה. זהו צעד ראשון בדרך להבריא את המערכת הבנקאית כאשר התוכנית תכלול הפחתה עתידית של יותר מחצית מהמאזן של 4 הבנקים שיקבלו סיוע, פיטורים המוניים בענף, מחיקת מרבית אג"ח של הבנקים (שאינם Senior) וכמובן דילול מחזיקי המניות הנוכחיים של הבנקים. אנו ממליצים להגדיל את החשיפה ולהחזיק במשקל שוק באירופה (בהתאם למדד ה-MSCI World). כשבתוך היבשת נותנים משקל עודף לגרמניה ושבדיה.

יפן - כלכלת המדינה ממשיכה להתכווץ ובקצב מדאיג כאשר נכון לרבעון האחרון הקצב הינו 3.5% במונחים שנתיים. ראש הממשלה היפני קרא השבוע להמשיך בתוכנית תמריצים ככל שיידרש על מנת להוציא את הכלכלה היפנית ממיתון. אנו מותירים את המלצתנו להחזיק את יפן במשקל חסר (בהתאם למדד ה-MSCI World). כשאת החשיפה לשוק המניות ביפן אנו ממליצים לעשות על ידי נטרול המטבע.

ארה"ב - לפי ספר הבז' של הפד הפעילות הכלכלית התרחבה בשיעור מתון בשבועות האחרונים ב-12 המחוזות של הבנק. כצפוי סנדי פגעה בפעילות צפון מזרח המדינה. בנוסף, אי הוודאות סביב הצוק הפיסקאלי מעכבת במקצת את הרחבת הפעילות בידי מספר חברות והן מקפיאות הרחבת פעילות.

לאחרונה, פורסמו מקבץ נתונים חיוביים מארה"ב. הצמיחה עודכנה מעלה ל-2.7% כאשר הצפי עמד על 2% בלבד. מכירות מוצרים בני-קיימא נותר כמעט ללא שינוי באוקטובר (בניגוד לצפי להתכווצות) ועלו ב-2% ב-12 החודשים האחרונים. מחירי הבתים ב-20 הערים הגדולות (על פי מדד Case-Shiller) עלו ב-0.4% בספטמבר - חודש שמיני ברציפות של עלייה, וב-3% ב-12 החודשים האחרונים - טוב מהצפוי. מדד אמון הצרכנים עלה ל-73.7 נקודות בנובמבר, מעל התחזיות והרמה הגבוהה ביותר מאז תחילת 2008. מבחינת השווקים מדובר במשב רוח רענן ואופטימי כאשר פרסום פתרון לצוק הפיסקאלי עשוי להזניק ראלי סוף שנה. אנו מותירים את המלצתנו על החזקה במשקל שוק (בהתאם למדד ה-MSCI World)

קנדה ואוסטרליה - בחודש שעבר, קרן המטבע הודיעה שעקב עלייה בקצב הקניות של הדולר הקנדי והדולר האוסטרלי על ידי בנקים מרכזיים, ייתכן שהגיע זמן שהמטבעות ייחשבו בתור "reserve currency". לפי קרן המטבע, החזקות של אותם מטבעות על ידי בנקים מרכזיים עמדה על 310 מיליארד דולר ברבעון השני של השנה - שיא היסטורי. המשך הקניות שלהם על ידי בנקים מרכזיים אמור לתמוך אפילו עם מחירי הסחורות יתחילו לרדת. זוהי בשורה טובה וחשובה לשתי המדינות אשר כלכלתן תלויה מאוד בביקושים לסחורות ומחיריהן. אנו מותירים את המלצתנו לקנדה ולאוסטרליה במשקל שוק (בהתאם למדד ה MSCI World)

שווקים מתעוררים

ברזיל - נתוני התמ"ג שפורסמו שבוע שעבר הפתיעו לרעה כשהתמ"ג לרבעון השלישי עלה ב-0.9% לעומת צפי של 1.9%. בתגובה הריאל נחלש בכ-1.7% ורשם את הירידה היומית החדה ביותר מאז מאי 2009. הבנק המרכזי הותיר את הריבית על כנה ברמה של 7.25%. נרמז, שכרגע הבנק לא ימשיך עם הפחתות הריבית עקב שהשיפור בכלכלה והעלייה באינפלציה.

סין - מדד מנהלי הרכש בסין עלה בנובמבר ל-50.6 נקודות - זהו הנתון הגבוה ביותר בשבעת החודשים האחרונים. האינדיקטורים השונים מראים כי סין ממשיכה בכיוון של צמיחה אך כנראה שלא נחזה בקרוב בשיעורי צמיחה דו-ספרתיים.

הממשל הסיני החדש משדר נחישות להמריץ את הכלכלה, ואנו צופים כי ינקטו צעדים דרסטיים יותר מאשר ננקטו עד כה. אנו ממליצים על החזקה במשקל שוק ונותנים משקל יתר לברזיל (בהתאם למדדהMSCI World).

הניתוח הכלול בדוח זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד. ניתוח זה משקף את דעת הכותב לפי מיטב הבנתו ביום עריכת הניתוח. הוא אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב ומי מטעמו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם משימוש בניתוח זה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה