הניקל - האם תישמר מגמת העלייה גם לאחר ינואר?

אריה גורן, אנליסט גלובלי בכלל פיננסים, סוקר את מצבה של מתכת הניקל. מהן תכונותיה, כיצד התגלתה והאם כדאי להשקיע בה?
 |  (1)
מחיר הניקל עלה בשבועיים האחרונים ב-10.4%, העלייה החזקה ביותר מבין מחירי כל המתכות התעשייתיות, אם כי מתחילת השנה ירד מחירו ב-4.1%. מחיר הניקל האחרון במסחר בבורסת המתכות של לונדון, זירת המסחר העיקרית בעולם למתכות תעשייתיות, 17,515 דולר לטון - נמוך ב-67.7% ממחירו הגבוה ביותר אי פעם 54,200 דולר לטון שנרשם ב-16 במאי 2007, וב-39.6% ממחיר הפסגה בפברואר 2011 שהיה 29,030 דולר לטון.

סוחרים מסוימים בשוק המתכות התעשייתיות טוענים שהעלייה האחרונה במחיר הניקל נבעה מפעילות משקיעים שסגרו לאחרונה פוזיציות שורט, אבל דניאל ברבנר אנליסט הסחורות בבנק הגרמני הגדול דויטשה בנק, הפעיל מאוד בשוק הסחורות, מעריך שביקוש עונתי גדול לפלדת אל-חלד הוא אחד הגורמים לעלייה בביקוש לניקל, המהווה מרכיב חשוב בפלדת אל-חלד, ולעלייה במחירו. ברבנר הסביר שמזה הארבע השנים האחרונות, מחירי פלדת האל-חלד באירופה עולים כל פעם לקראת תחילת השנה החדשה וגורמים לעלייה במחיר הניקל בחודשים דצמבר-ינואר, לדעתו שיפור במצב הכלכלי וגורמים עונתיים יכולים לגרום למחיר הניקל להוסיף לעלות בחודשים שלאחר מכן.

ההערכה הכללית שאף על פי שמחיר הניקל צפוי להוסיף לעלות בחודשים הבאים, בהמשך 2013 צפוי להיווצר עודף במתכת בעקבות הפעלת מכרות חדשים באינדונזיה ובפיליפינים, דבר שיביא להפסקת העלייה ואף תיתכן ירידה במחירו. בתשעת החודשים הראשונים של השנה היה היצע הניקל גדול ב-59,800 טון מאשר הביקוש למתכת. לפי קבוצת המחקר הבינלאומית לניקל (INSG), בסיכום שנתי צפוי עודף היצע של 44,000, וב-2013 צפוי עודף היצע של 66,000 טון.

בנוסף, סין השקיעה לאחרונה 6-7 מיליארד דולר בתנורים חשמליים מודרניים להפקת הניקל מהעפרה, והוזילה בכך את עלויות הייצור בכ-3,000 דולר לטון, כך שעלויות ההפקה של ניקל בסין כיום נעות בטווח של 13-15 אלף דולר לטון, דבר המאפשר ליצרנים הסינים למכור ניקל במחיר הנמוך יותר ממחיר השוק כיום שהוא קרוב ל-18,000 דולר לטון.

אף על פי שמתכת הניקל התגלתה כבר בכלים מברונזה משנת 3500 לפני הספירה (אם כי באחוז קטן), רק בשנת 1751 הצליח לבודדה לראשונה המדען הגרמני ברון קרונסטדט. קרונסטדט ניסה למצות נחושת ממינרל שהכיל נחושת ניקל וברזל, מינרל שכונה אז בתרגום מגרמנית "נחושת של השטן", ובמקום נחושת קיבל מתכת לבנה-כסופה מבריקה, והיא זכתה לשם "ניקל".

הניקל הוא מתכת קשה וחזקה, הנשמרת גם בתנאי טמפרטורה קיצוניים, טמפרטורת ההתכה שלה 1453 מעלות צלזיוס, והיא עמידה ביותר בפני קורוזיה. לניקל מוליכות חום וחשמל נמוכות יחסית, והיא בעלת תכונות מגנטיות. כשהתבררו התכונות האלו, החלו להפיק ניקל באופן תעשייתי, והתגלה שהוספת ניקל לפלדה, אפילו בכמויות קטנות, משפרת משמעותית את חוזק הפלדה ואת עמידותה בפני קורוזיה.

ה"שותפות" בין הניקל לפלדה נמשכת עד עצם היום הזה, וכיום השימוש בניקל לייצור פלדות אל-חלד הוא השימוש העיקרי: 65% מהניקל המופק בעולם משמש לפלדות אל-חלד. 22% נוספים משמשים לנתכים מיוחדים עם או בלי פלדה, ובהם ה"סופר מתכת" - מתכת בעלת זיכרון, החוזרת למצבה הקודם לאחר כיפוף או שינוי צורה בעזרת חימום קל - וסגסוגות-על לתעשיית התעופה ולמטרות צבאיות. שימוש נוסף בניקל, 8%, הוא ציפוי באלקטרוליזה של לוחות פלדה להגנה מפני קורוזיה. 5% הנותרים משמשים לסוללות מיוחדות, למטבעות, בהם מטבע חמישה הסנט של ארצות הברית, המכונה ניקל אף על פי שהוא מכיל יותר נחושת מניקל, ולכימיקלים שונים.

פלדת האל-חלד, לה תפוצה רחבה, היא נתך של פלדה ובו 30%-10% כרום וברוב המקרים גם כ-10% ניקל ומתכות נוספות. במגע עם האוויר הכרום מתחמצן ויוצר שכבה דקה של תחמוצת הכרום, שאינה חדירה למים ולאוויר. השכבה הזו מגנה על הפלדה מפני קורוזיה והיא דקה מכדי להיראות לעין, ולכן המתכת נראית מבריקה. קיימים יותר מ-57 הרכבי פלדות שונים המוכרים כפלדות אל-חלד סטנדרטיות. המילה נירוסטה - קיצור המילים "פלדה בלתי מחלידה" בגרמנית, שהייתה בארץ למילה נרדפת לפלדת אל-חלד - היא סימן מסחר רשום של החברה הגרמנית תיסֶן-קר?? נירוסטה בע"מ.

את העמידות בפני קורוזיה של סגסוגות הברזל-כרום זיהה לראשונה ב-1821 המטלורג הצרפתי פייר ברתייר. אולם למטלורגים של המאה ה-19 לא הייתה הטכנולוגיה הנדרשת ליצירת הצירוף של ריכוז כרום גבוה וריכוז פחמן נמוך, המיושם בייצור פלדת אל-חלד בימינו, וסגסוגות הברזל-כרום שהצליחו לייצר היו פריכות מכדי להיות בעלות ערך שימושי.

הארי ברירלי ממעבדות המחקר "בראון-פירת'", שבעיר שפילד באנגליה, נחשב ל"אבי פלדת האל-חלד". בשנת 1913, כשניסה לייצר סגסוגת עמידה בפני קורוזיה לייצור קני תותחים, גילה תהליך לייצור פלדת אל-חלד בעלת פחות מאחוז אחד של פחמן ואף תיעש את התהליך.

בזכות עמידותה של פלדת האל־חלד בפני קורוזיה וכתמים, מחירה הנמוך יחסית והברק האופייני לה, היא משמשת כחומר גלם מבוקש למגוון רחב של מוצרים. הסגסוגת מיוצרת בצורה של יריעות, לוחות, מוטות, צינורות וחוטים, ומהם מייצרים מגוון גדול של מוצרים: כלי מטבח, כגון סירי בישול, מחבתות, סכו"ם וכיורים; כלי ניתוח; כלי עבודה; מכשירי חשמל וציוד תעשייתי. כמו כן, משתמשים בה בתעשיית הבניין: למעקות, לציפוי חוץ של מבנים וכחומר בנייה בגורדי שחקים ובבניינים גדולים. שימושים נוספים הם לייצור מטבעות ומדליות ולאמנות הפיסול.

ייצור פלדת אל-חלד הכלל עולמית בשנת 2011 הסתכם ב-32.1 מיליון טון ב-3.3% יותר מאשר ב-2010, סין לבדה יצרה כ-40% מכמות פלדת האל-חלד הכלל עולמית בשנה זו, מאז שנת 2006 סין היא יצרנית פלדת האל-חלד הגדולה בעולם.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר לא נרשמה מגמה אחידה: אחדות מהסחורות עלו ואחרות ירדו. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, ירד בסיכום שבועי ב-0.52%. מדד CCI נמוך כיום ב-17.3% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים בניקל?
קרן הסל לניקל iPathSM Dow Jones-AIG Nickel Total Return נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול JJN, החברה המנהלת היא Barclays Global Investors ודמי הניהול 0.75% לשנה.

קרן הסל לניקל ETFS Nickel נסחרת בבורסת לונדון ובבורסות אירופיות נוספות מספטמבר 2006 וסימולה NICK, דמי הניהול הם 0.49% לשנה, והקרן צוברת ריבית המחושבת על בסיס יומי. קרן הסל ETFS Short Nickel נסחרת בסימול SNIK, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הניקל ירד. קרן הסל ETFS Leveraged Nickel נסחרת בסימול LNIK , התשואה של קרן סל זו עומדת ביחס כפול לשינוי במחיר הניקל, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הניקל יעלה ושואף למנף את רווחיו.

*אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il .
**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של ניקל או כל סחורה, תעודת סל או קרן נאמנות כלשהי.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מאמר שונה ומעניין לשם שינוי
  רוברט 03/12/2012 22:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא כמו כולם מדבר כל הזמן על אותו הדבר...
  סגור