הפתרון לתספורות יגיע גם מהמשקיעים הפרטיים

רשף רדין, מנהל תחום מערכות מסחר וניהול נגזרים בהלפרין יועצים, מציג את הכלים לחזק ולהגדיל את משקלם של המשקיעים הפרטיים בעת ההחלטות על תספורות חוב
 |  (8)
מקץ יותר משנה של משא ומתן, הסתיימו לאחרונה המגעים להסדר החוב ב{דלק נדלן} ב"תספורת" של כ-65% (כ-1.35 מיליארד שקלים) למחזיקי אגרות החוב. ההסדר בחברה הביא את המגמה הנמשכת מאז 2008 לשיא, במסגרתה נערכו עד כה "תספורות" חוב בגובה של 7-10 מיליארד שקלים. להערכת יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, כ-24 מיליארד שקלים נוספים של הציבור נתונים כיום בסיכון.

כדי להיערך מבעוד מועד, יש לנקוט צעדים לחיזוק ההגנה על הנושים. "חוק התספורות" שעבר בכנסת, אמנם קובע שיש למנות מומחה מטעם בית המשפט לליווי הסדרי חוב, אך לא ברור עד כמה מדובר בפתרון אפקטיבי, אם בכלל. התמודדות יעילה יותר עם הסדרי החוב הגואים בשוק ההון עשויה להיות, בין היתר, באמצעות חיזוק כוחם של מחזיקי האג"ח הפרטיים כך שיקבלו כלים טובים יותר לעמוד על זכויותיהם.

לכאורה, כבר היום המשקיעים הפרטיים עושים "רעש" רב בהסדרי חוב. כך למשל, בדלק נדל"ן התאגדו חלק ממחזיקי האג"ח הפרטיים, לפעול כקבוצות לחץ לשיפור תנאי ההסדר, הופיעו בתקשורת והשתתפו בדיונים בכנסת. אבל ברגע המבחן, כאשר המתווה הסופי של הסדר החוב הובא לאישור באסיפות הנושים, מאבקם לא הביא לתוצאות המיוחלות, ובאותן הצבעות מכריעות השתתפו מחזיקים פרטיים שהחזיקו בפחות מ-10% מהחוב (!), בעוד שסך החזקות הפרטיים הגיע עד כדי 80% מהחוב.

מימוש הסדר החוב שאושר לבסוף בדלק נדל"ן כלל שלב של ב-50 מיליון ש', בתנאי , לכל מחזיק שנתן הודעת קיבול. מבחינה כלכלית מדובר בהצעה שכל מחזיק רציונלי היה חייב לקבלה, כך שהצפייה הראשונית הייתה ל-100% היענות של המחזיקים.

למרות זאת, נאמני סדרות האג"ח חששו מאד, שגם כאן יתקבלו שיעורי היענות נמוכים שיביאו לתוצאות לא הוגנות, ופנו פניה דחופה וחריגה לביהמ"ש שיתעלם מהודעות הקיבול שנמסרו בפועל, ויאשר את הצעת הרכש במלואה, כאילו כל המחזיקים השתתפו - והיא נענתה במלואה.

מה קרה כאן? האם המחזיקים הפרטיים אדישים לכספם ולא מעונינים להשפיע בהחלטות מהותיות לגביו, כאשר רק מיעוט קטן מקרבם פעיל בהסדרי החוב ומשתתף באסיפות? האם המחזיקים הפרטיים מוותרים מראש ומאפשרים למוסדיים להחליט עבורם? זה אינו סביר. רוב המשקיעים כן מעוניינים להגן על כספם, וקרוב לוודאי שהיו שמחים גם להשפיע על התוצאה הסופית.

מודעות הציבור ביחד עם אמצעים קלים ופשוטים להשתתפות בהצבעות תפקיד מכריע בנושא. לדוגמא, הבנקים והחברות בשוק ההון חייבים ליידע מראש את המשקיעים לגבי כל הצעת רכש. לעומת זאת, בהסדרי חוב אין חובת יידוע ומרבית מהמחזיקים הפרטיים כלל אינם מודעים לקיום האספות ותכניהן.

גם כאשר המחזיקים הפרטיים מגלים אחריות לכספם ומעוניינים להשתתף בהצבעה ניצב בפניהם הליך בירוקרטי, ולעיתים הם אף מחויבים בעמלות ע"י חברי הבורסה. התוצאה היא, שדווקא לגבי האסיפות החשובות באמת - בהן מכריעים לגבי תספורות במיליארדי שקלים - המשקיעים הפרטיים אינם מודעים או מוותרים על השתתפות בהצבעות ומשאירים את ההכרעות החשובות למשקיעים המוסדיים או לבעלי החזקות המיעוט שכן משתתפים.

כדי לחזק את המשקיעים הפרטיים ולתת להם כלים יעילים יותר נגד התספורות, על הרגולטור לחייב אפוא את חברי הבורסה ליידע את לקוחותיהם לגבי כל ההצבעות והנושאים האמורים לדון בהן, כולל הסדרי חוב, ולא רק לגבי הצעות רכש, וכן לאפשר הליך הצבעה פשוט ונגיש.

המחוקק אכן נתן דעתו לנושא, וראוי כי הממשלה והכנסת שיבחרו בבחירות הקרובות יעבירו את הצעת החוק לגבי הצבעות המחזיקים באמצעות האינטרנט, במסגרתה גם יוסדר נושא יידוע המחזיקים הפרטיים ע"י חברי הבורסה. חקיקת הצעת חוק זו תקל הן על מודעות המחזיקים והן על השתתפותם מרחוק באספות ותאפשר לציבור להשפיע, ולהגן טוב יותר על חסכונותיו מתספורות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  אהבתי, רשף - היו ימים
  tamira123 02/12/2012 11:09
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלמדנו יחד באוניברסיטה היינו תמימים. היום כבר הרבה פחות. אצל תשובה לא אפול עוד פעם, כי לא אתמוך בחברות שבבעלותו, לא בשוק ההון ולא אעשה איתם עסקים. כתבה יפה, מסכים לכל מילה. מר האוזר דיבר על מערכת הצבעה ממוחשבת שתקל על הצבעת מחזיקים פרטיים, אבל כמו כל דבר אצלינו... עובדים לאט.
  סגור
 • 7.
  הסדר חוב אגחים דלק נדלן
  מזור 30/11/2012 13:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תשובה הנוכל והגנב ממשיך להוליך שולל כל המשקיעים שהאמינו בו האל יעניש אותו בעושרו בבריאותו ובכל היקר לו מדוע רשות ניירות ערך לא חוקרת את כל עסקיו ומקימה שערוריות כפי שהיא עושה לנוחי דנקנר הרי תשובה תינופת
  סגור
 • 6.
  נחתמה עיסקת פרטנר,ביום א אג"חי סקיילקס הקצרים up לפארי (ל"ת)
  אגחיסט 30/11/2012 13:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  מידיי 3 חודשים גם אני מסתפר
  קליפ 30/11/2012 09:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תספורת לשיער גולגולת איננה פשע. התקשורת הערמומית והניבזית מכנה פשעים נגד האנושות בצחקוק קל...סה"כ "תספורת".גרמניה:"תתקלחו יהודים"מדינת ישראל:"תסתפרו יהודים"
  סגור
 • 4.
  המוסדיים לא סופרים את הפרטיים, הפתרון:
  לא מוסדי 29/11/2012 17:18
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הפרדת הצבעה בין מוסדיים לפרטיים. לאישור הסדר צריך שיהיה רוב גם לפרטיים. מה דעתך?
  סגור
 • 3.
  תספורות
  גנגן 29/11/2012 16:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדיוק כך
  סגור
 • 2.
  תספורת בעסקים פרטיים.
  צחי סולטן -הבראת חבר 29/11/2012 16:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ההבדל בין חברות ציבוריות גדולות לעסקים פרטיים הוא שלעסקים פרטיים קטנים ובינוניים לא עושים תספורות ובעל העסק מחויב למלוא ההחזר. http://sultant.co.il
  סגור
 • 1.
  סולגניק.... אלבק.... גושן.... האם ??? ולא כדאי ש ????
  אזרח מודאג 29/11/2012 11:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  !
  סגור