הסוחרים יכולים לנטוש אך המשקיעים לא נשברים על אף המשברים

 |  (8)
הבורסה בישראל כעוף החול. מביטים על חצי הכוס המלאה ובסוף זה משתלם.
כבר במהלך הלחימה השוק החל לחזור חזרה מעלה כשהביט קדימה אל הפסקת האש. זה תמיד קשה ומפחיד לקנות כשהשוק יורד. אחת הסיבות שהשוק עלה חזרה נמצאת בכך שמי שאיבד את הרכבת כשירדה, חזר אליה בעליות שערים.אבל שימו לב שהמחזורים חזרו אל מעל מיליארד שקל מה שמעיד על ביטחון גובר אצל המשקיעים לאחר הסרת אבן הנגף מעזה ואירן לטווח הקצר.

פני השוק בינתיים מעלה אך צריך גיבוי עולמי. המדד ימשיך מעלה גם בדצמבר אל חיובית נוספת. כל אלה שמחפשים מפולות יכולים לראות שהמשקיעים פשוט לא נוטשים. הסוחרים יכולים לנטוש ליום או שבוע, אבל המשקיעים לא נשברים על אף המשברים. למודי לקח מהעבר הם אוחזים בקרנות המזבח ומצפים להמשכיות עקב שקט ביטחוני. נסכם בזה שפני השוק ממשיכים מעלה כאשר המשוכה משבוע שעבר הייתה על 1215, כעת הפכה לתמיכה ראשונה. המכשול המשמעותי ביותר נמצא על אזור 1240.

בארה"ב העסקים חזרו לשיגרה, עליות שערים נאות וחזרה אל מעל 1395 נותנים טון חיובי בינתיים. היעד האפשרי הבא על 1430 כל עוד מעל 1395.

העניינים הבוערים בבורסות הם הצוק הפיסקלי בארה"ב, ישיבות שרי האוצר באירופה - שני אלה יתמכו בהמשך העליות בשווקים, או שיפריעו זמנית. כרגע יש מקום לאופטימיות כאשר השווקים אחרי חודשיים של דישדוש.

דולר:
כשהכל שקט אין מה לחפש בו. 3.8 תמיכה, 3.9 התנגדות.
אם נצא מכאן נקבל אור לכיוון. כרגע הדולר בסמן מימושים.

:
חודש תנודתי עובר על המשקיעים. מרכז הפוזיציות הכתובות עולה כל יום יותר מעלה. זה אומר שהשבוע כתבו יותר פוטים וכמעט לא נכתבו קולים.
זה לא מצב אופייני בשוק האופציות. רוב הסוחרים מעדיפים לכתוב שני צדדים. זה דורש כמעט את אותם תנאים של מי שכותב צד אחד. האם השחקנים יודעים משהו? האם יש להם סוד? זאת המצבה מדברת.

יש כאלה שלא מאמינים במצבה של הפוזיציות כי היא כוללת כל מיני דברים שלא קשורים לכתיבות נטו. אבל אם הרוב מאמין, מן הראוי לייחס לרוב חשיבות ולנסות להוציא מזה מסקנות מועילות עם סטופ למחשבות. אם נסכם את הנקודות אז הסוחרים מיום ד' האחרון הפליאו בכתיבות פוט ומעט מאוד קולים בסך הכללי כאמור. היו ציפיות להמתנה /יציבות / עליות קלות, אבל יום שישי האחרון טרף את הקלפים והשוק עלה מעל 1215 ו-1220.

עד כאן בגלל העלייה הפחות צפויה, השחקנים נאלצו להתאים כתיבות ע"י תוספות פוטים נכבדות. פקיעה ביום ה'. פרפרים רחוקים או סתם פרפר על המדד ישמשו לבוקר פקיעה למי שרוצה להשתתף בבוקר הפקיעה.

עד כמה שזה מפתיע לחודש דצמבר אין עדין פתיחה משמעותית של כתיבות.
אחת מהסיבות נעוצה בסטייה הנמוכה למדי. חודש נוב' היה עם תעתועי סטייה מ-14 ל-17.5 וחזרה, כעת היא נמוכה לדצמבר. אם מחליטים לפתוח פוזיציה כדאי שתהיה מוטה לתשואת סוף שנה. כרגע נראה לי שמחיר הפרמיות לדצמבר עשוי לעלות כשמדובר על מחיר אוכפים רזה למדי לכתיבה מיידית. לסיכום השוק עולה השבוע, אבל בוקר הפקיעה עשוי להפתיע החודש.

הכותב, יונתן קריספין (דוביד), בעליו של חדר מסחר הכולל הכוונה בשוק ההון בירושלים, עוסק באימון אישי מיוחד למשקיעים וסוחרים והרצאות על שוק ההון ומרצה למסחר באקדמיית ברק קפיטל

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  דוביד התותח שהיה ונשאר מספר 1 במעו"ף
  הקוליסט 28/11/2012 08:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תענוג לקרוא אותך -כרגיל.. ודרישת שלום מנתניה
  סגור
 • תודה קוליסטט,ממזמן לא
  ד 28/11/2012 20:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הופעת .
  סגור
 • 3.
  אין ספק
  יהוידע 28/11/2012 08:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיש כאן הרבה מילים ,אבל הן מכסות על המלל בפנים.תודה.
  סגור
 • 2.
  חייבים לחפוף עם אירופה/ארה"ב - 1000-1830
  lepxii 27/11/2012 10:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חוסר החפיפה לפתיחת ארה"ב וסגירת אירופה פוגעת קשות במחזורים בתל-אביב. חייבים לחפוף באופן מלא לכל שאר אירופה שפועלת בין 10:00 ל18:30 שעוננו. ניתן לעשות ללא תוספת משמעותית של שעות על ידי דחיית הפתיחה במעט וקיצוץ שעות ביום ראשון החצי מיותר (עדיף - חצי יום בשישי).
  סגור
 • אם תיהיה חפיפה
  ד 27/11/2012 10:39
  הגב לתגובה זו
  1 1
  של כל השעות יחדיו,נעבור לסחור מול גרמניה.לא תיהיה סיבה לסחור כאן.השעות זה חלק מהנוחות.האקלים הביטחוני כנ"ל,ואל תשכח בחו"ל המחזורים נחתכו לחצי השנה
  סגור
 • 1.
  לדוביד , שאלה לגבי הכתבה על טעות סוחר שבוטלה ע:י הבורסה
  שואל 27/11/2012 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה בביזפורטל על פקודה במעוף שבוטלה בגלל "טעות" של סוחר http://www1.bizportal.co.il/article/343824 מה פתאום הבורסה ביטלה את הפקודה ? איזה זכויות יתר יש לאותו גוף שהוא יכול לטעות בידיעה שטעות שלו תבוטל ? האם גם לסוחר פרטי היו מבטלים פקודה אם עשהו טעות ? אני מניח שלא.
  סגור
 • תנודה מספקת, נזק של 50 אש"ח, +טעות טכנית.
  lepxii 27/11/2012 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היו מבטלים לכולם - אם היה מוגש בזמן (חצי שעה). הביטול אתמול היה מוצדק (יש כאלה שלא...). יש קנס של כ10 אש"ח על כל פעולת ביטול שמקבלת. הקנס אצלמול לא היה גבוה מספיק - כי נגרם נזק די גדול לשאר השוק (נזרקו כ 70 מש"ח במונחי נכס בסיס על השוק.... השוק זז, הספריידים עלו, היו פעולות באופציות אחרות ובנכס בסיס) - ייתכן ובטעות כזו (שיש לה השפעת רוחב על נכסים אחרים) ראוי שיהיה קנס גבוה יותר.
  סגור
 • היו מבטלים לכל אחד
  ד 27/11/2012 10:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש חוק שמעל סכום מסויים של הפסד מבטלים! ויש תשלום על הביטול אם אני לא טועה.
  סגור