פישר בפועל עזר למשקיעים בשוק הדירות, ומי נפגע?

אמיר ברמלי, מנכ"ל קבוצת רוביקון, מתייחס להשפעות ההחלטות של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, על הלווים משכנתאות לטובת דירה ראשונה, משפרי דיור ודירה להשקעה
 |  (5)
בסוף חודש אוקטובר קיבל נגיד מספר החלטות הנוגעות לשוק המשכנתאות. בעיקרן הגבלות על אחוז המשכנתא אותם יוכלו לקוחות הבנקים ללוות. אין ספק כי החלטות אלו, על רקע הריביות הנמוכות במשק, היו במקומן אם היו קשורות בדרך כלשהי למצבו הכללי של המשק, מחנק האשראי או הקושי הגדול של זוגות להשיג דירת מגורים ראשונה.

אך בפועל, המהלך משרת את הקטנת החשיפה והסיכון של הבנקים ומשפר את מצבם של המשקיעים. המימון הדרוש לזוגות צעירים להשגת דירה ראשונה התרחק יותר משהיה טרום השינוי. לעומת זאת, סיכויהם של המשקיעים ובעלי הון קרקע השתפר לכיוון פעילות והשקעות בנדל"ן.

ראשית, בכלכלה אין ואקום. הזוגות הצעירים לא יוותרו על דירה ויפנו למקורות מימון חיצוניים לבנקים על מנת להשלים עסקאות, ובכך יגדל ויתפתח שוק חוץ בנקאי כאלטרנטיבה לבנקים. המחיר של אותו מימון, מטבעו, יהיה גבוה יותר, יקשה על הרוכשים ויגדיל את הסיכוי לאי עמידה בהתחייבות שלקחו על עצמם.

בנוסף לכך, על רקע הריביות הנמוכות המוצעות באפיקי השקעה סולידיים, יעדיפו משקיעים להקצות יותר לטובת עסקאות נדל"ן - דבר המשאיר את המשקיעים בעלי היכולת אדישים לתנודות באחוזי המשכנתא המותרים. כמו כן, רוכשי דירת מגורים ראשונה ומשקיעים קטנים, איבדו כמעט לחלוטין את יכולתם לרכוש דירה, וגורמים לעלייה בשוק מעדיפי ומחפשי דירות להשכרה. החוסר באותו סוג דירות יגרום לעלייה משמעותית בשכר הדירה החודשי, יטיב עם המשקיעים בעלי ההון וירע את מצבם של קשיי היום.

גם אם חלק מתפקידו של הנגיד הוא לפקח ולקבוע הנחיות שיקטינו את רמות החשיפה והסיכון של הבנקים, המהלך הינו טבעי בהמשך לרמת הריביות הנמוכה, אך עם זאת ישנה מידה של ניתוק בהחלטות חד ממדיות שכאלו. בהחלטה זו אין כל ראייה מערכתית והתייחסות לצרכי הציבור והמשק. הוא גורם לחלשים להיפגע ולהיחלש עוד יותר ולבעלי האמצעים לשפר יכולתם.

בנוסף לכל האמור משיחות שערכתי עם מספר בנקים, עולה כי ישנו בלבול רב וההנחיות אינן מפורטות מספיק - ובכך קיים קושי רב ביישומן, לדוגמא,
זוג צעיר עם הון של 150 אלף ש' המבקש לרכוש נכס ראשון בגובה של 750 אלף ש' בפריפריה, מנועים כיום מרכישת דירה בשל ביטול הלוואת EMI, בנק ישראל ביטל הנחייתו באופן נחרץ על הלוואות מגובות EMI. האם ניתן לקבל 80% או לא? הבנקים טרם יודעים את התשובה. לא רק שהבנקים והלקוחות אובדי עצות, אלא גם עובדי חברת EMI שכל עתידם התעסוקתי תלוי על החלטה שנויה במחלוקות.

בסיכומו של יום הרבה רעש וכותרות נסובו סביב הנושא המדובר. בפועל לקוחות אמידים מקבלים משכנתא ומוצאים פתרונות מימון בנקאיים, ואלו נטולי היכולות נאלצים לפנות למקורות חוץ בנקאים ולצרוך מימון יקר יותר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  המטרה הושגה:דיור רק לעשירים
  קליפ 16/11/2012 10:06
  הגב לתגובה זו
  2 1
  היהודים,אמורים להגר,יישארו רק תושבי חוץ וירטואלים,מיליוני ישראלים ערבים על בתיהם צמודי הקרקע בחינם.וכמובן מיליוני מסתננים חוקיים,זרים ומחבלים תמימים
  סגור
 • 4.
  פישר יצא רע מאוד
  אנליסט 16/11/2012 00:08
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אני לא מבין את הדביליות בלהגביל באחוזי משכנתא! נניח שאין לי שקל ואני רוצה לקנות דירה ב 800 אלף, והמשכורת שלי ואשתי עומדות ביחד על 30 אלף. ונניח שיש זוג אחר שקיבלו ירושה של מיליון שקל ורוצים לקנות דירה בשני מיליון אבל שניהם יחד עושים 15 אלף בחודש. למי פישר ייתן משכנתא?? לזוג שמרוויח פחות ולוקח יותר משכנתא!! בכלל שיש להם חצי מההון.. ברור שזה לא מקטין סיכון, זה רק מקטין ראש ואת היכולת שלי ושל אשתי לרכוש דירה בעתיד הקרוב.
  סגור
 • 3.
  הפוך גוטה הפוך
  אלון 15/11/2012 22:16
  הגב לתגובה זו
  2 2
  המשקיעים צריכים להקצות הון עצמי משמעותי ולכן לא מושפעים מהריבית, אבל זאת בדיוק המטרה: למנוע את ניצול הריבית הנמוכה לקניית דירות: משפיע ישירות על הביקוש. הזוגות הצעירים מסכנים, אבל ההנחה שהם ילחמו על הדירה גם אם כל ההון עצמי שלהם ימחק.
  סגור
 • 2.
  צודק 1000% (ל"ת)
  יואל 15/11/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  העיקר שמחירי הדירות לא יעלו... (ל"ת)
  ירון 15/11/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור