על שלוש הסוגיות שמעניינות את המשקיעים באגרות חוב

חיים נתן, כלכלן ראשי במנורה מבטחים פיננסים, מתייחס בטורו על הסוגיות העיקריות שמעניינות את המשקיעים בשוק האג"ח המקומי והגלובלי
 |  (2)
שלושה נושאים מעסיקים היום את המשקיעים בעולם ומשפיעים על תמונת המאקרו וההשקעות באג"ח. הראשון, נושא בחירתו של אובמה והצוק הפיסקאלי. השני הינה סוגיית תשלום הסיוע ליוון, והשלישי, נתוני המאקרו הגרועים שמגיעים מאירופה בכלל וגרמניה בפרט.

אותם נושאים ובפרט הצוק הפיסקאלי, משפיעים באופן חד על תשואות האג"ח הממשלתיות בעולם. החשש הוא שהקונגרס והנשיא יתקשו להגיע לפתרון, והקיצוץ התקציבי החד של סוף השנה ייצא לפועל. אולי מבחינה כלכלית ומבחינת שוק המניות התוצאה היא שלילית, אך למשקיעי האג"ח זה דווקא מתאים. המשמעות של אי הסכמה בנושא הקיצוצים והתקציב האמריקני, היא מיתון בארה"ב, יחס חוב - תוצר נמוך יותר והיצע קטן יותר - מכלול הגורמים תומך בירידות בתשואות. ואכן, בימים האחרונים אנו רואים את תשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדות אל מתחת 1.6% .

מכיוון שאנו מניחים שהנשיא והקונגרס יצליחו להגיע להסכם לגבי הצוק הפיסקאלי, אנו ממליצים לנצל את התשואות הנמוכות למימוש וקיצור . כמו כן, ברמת תשואות ומרווחים כמו אלו המוזכרים, אנו חושבים שההשקעה בשוק המקומי יותר אטרקטיבית.

נתוני המאקרו מגרמניה ממשיכים להפחיד את המשקיעים. בהמשך לנתוני התעסוקה והייצור התעשייתי החלשים של החודש האחרון, הצטרף השבוע מדד בטחון הצרכנים עם ירידה חדה מהצפוי. הנתונים החלשים יחד עם נאומו של דראגי בשבוע שעבר, לגבי הפגיעה שסופגת כלכלת גרמניה ממשבר החוב - מחזקים את הדולר (נסחר ב-1.26 מול האירו). כמובן שהתחזקות הדולר משתרשרת גם לשוק הישראלי, בו אנו רואים את השקל נחלש בהתאם.

בישראל, תמונת המאקרו ממשיכה להיות מעורפלת. מפרוטוקול החלטת הריבית לחודש נובמבר עולה, כי לא שררה אחידות דעים - שניים מתוך ששת חברי הוועדה הצביעו בעד הותרת הריבית על כנה. הדבר מעיד כי ההחלטה לא עברה בקלות, והפחתות גובה הריבית בעתיד עשויות להיתקל במתנגדים.
מנגד, המק"מ לשנה שנסחר בריבית של 1.9% מגלם כי אנו צפויים להפחתה אחת לפחות במהלך השנה הקרובה. לדעתנו, הסיכוי לכך נמוך.

היום צפוי להתפרסם מדד אוקטובר. על פי קונצזוס השוק, צפוי המדד להיות כ-0.2% ולסמן את כניסתנו לעונת המדדים הנמוכים. להזכירכם, שני המדדים האחרונים הפתיעו כל אחד לכיוון אחר, ואנו מניחים שישנה סבירות כי גם המדד הנוכחי יפתיע.

על פי הסקרים שאנו עורכים, לא השתנו מחירי הפירות והירקות באופן יוצא דופן. הפתעה, אם תבוא, צפויה להיות מסעיף הדיור אותו רק הלמ"ס יודע למדוד. נעיר רק שסעיף הדיור במדד מורכב מחידוש חוזי שכר דירה, ולצערנו, קשה ללמוד על מגמה כלשהי בחודשים האחרונים. באוגוסט למשל, הפתיע הסעיף כלפי מעלה, בעוד שבמדד חודש ספטמבר הוא היה בכלל שלילי.

בתוך כך, התשואות הנמוכות בארה"ב ומגמת הריבית היורדת ממשיכים לתמוך באפיק השקלי לאורך כל העקום. אבל להערכתנו, סוגיית הצוק הפיסקאלי תיפתר, התשואות בארה"ב יעלו קלות, ולא תהיה הורדת נוספת בישראל. כך שלדעתנו, התשואות הנמוכות השוררות היום (בהשוואה היסטורית) מזמנות הזדמנות לקצר את תיק ההשקעות האג"חי.

הנהירה לאג"ח קונצרניות המשיכה גם בשבוע האחרון תוך גיוסים נאים לקרנות הנאמנות המשקיעות באפיק. על פי הנתונים, גייסו קרנות הנאמנות המתמחות באג"ח כ-600 מיליון ש' בלבד במהלך השבוע הקודם. ניתן להבין את זה על ידי השוואה לחודש אוקטובר כולו, בו גויסו כ-1.5 מיליארד ש'. כמובן שאותם גיוסים מהווים תוספת של כ-10% למחזור היומי באג"ח הקונצרני ומביאים ללחצי מחירים. בחודש האחרון עלו מדדי התל בונד ביותר מ-1.5% והמרווחים ירדו בהתאם.

גם ההנפקות וההרחבות בשוק הראשוני תופסות תאוצה ומתרבות. אנו ממליצים להשתתף בהנפקות באופן סלקטיבי, לאחר בחינת יכולת שירות החוב של החברה, השיעבודים וההתניות הפיננסיות הניתנים למשקיע.

במוקד
השבוע נציין את חברת דלתא -1.08% דלתא 10,090 -1.08% דלתא בסיס:10,200 פתיחה:10,200 גבוה:10,270 נמוך:10,000 תמורה:373,242 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: העוסקת בתחום ההלבשה התחתונה, שפרסמה את דוחותיה לרבעון השלישי בשבוע שעבר. הצצה בדוחות מגלה כי יחסי שירות החוב של החברה כדוגמת חוב פיננסי נטו ל-EBITDA וחוב פיננסי נטו ל-CAP עומדים על 2% ו-28.4% בהתאמה. כמו כן, הרכישה האחרונה של חברת "שייסר" בוצעה בסכומים נמוכים יותר מאלו שחששו המשקיעים, ומינוף החברה לא עלה משמעותית. האגרת הארוכה של החברה נסחרת במרווח של כ-3.8% מהאיגרת הממשלתית המקבילה.

בשורה התחתונה, החששות מפני הצוק הפיסקאלי ימשיכו ללוות אותנו עוד תקופה ארוכה, אך הנושא ככל הנראה ייפתר לבסוף. הגעה להסכם לגבי קיצוץ קטן מהצפוי, תביא לעלייה בתשואות אג"ח ארה"ב. בשוק הממשלתי בארץ, אנו מעריכים שהמשקיעים נמצאים בפסימיות יתר. הסיכוי שתהיה הורדת ריבית נוספת בישראל אינו גדול, וברמת התשואות הנוכחית ישנה עדיפות לקיצור מח"מ במעט.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  סקירה מצוינת ורלוונטית לתקופה הנוכחית (ל"ת)
  מט 17/11/2012 13:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  סקירה מקצועית וטובה (ל"ת)
  אגחניק 15/11/2012 09:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור