השינויים בדמי הניהול בקופות הגמל לקראת 2013

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של Bizportal, מתייחס לשינויים הקרבים בדמי ניהול קופות הגמל בתחילת השנה האזרחית הבאה
 |  (4)
לפני כ-5 ימים הוציא אגף שוק ההון טיוטת תקנות נוספת הדנה בדמי הניהול המותרים לגביה בקופות הגמל החל משנת 2013. בטור שלפנינו ננסה לעשות קצת סדר בדמי הניהול המירבים שיותרו לגביה.

על מי לא יחולו התיקונים
שני המכשירים החשובים ביותר עליהם לא יחולו התיקונים יהיו קרנות הפנסיה המקיפות שימשיכו לגבות את דמי הניהול המותרים בחוק (עד 6% מהפרמיה ועד 0.5% מהצבירה), וקרנות ההשתלמות (שם דמי הניהול המקסימלים ימשיכו להיות 2% מהצבירה). בנוסף לא יחולו השינויים על קופות גמל בניהול אישי IRA ועל פוליסות שהחלו טרום כניסת התקנות לתוקף, על קופות גמל ענפיות ועוד.

על מי כן יחולו התיקונים
קופות הגמל, פוליסות ביטוח שיחלו החל מתאריך כניסת התקנות לתוקף ועל קרנות פנסיה כלליות חדשות. חשוב לציין כי דמי הניהול החדשים יחולו גם על קופות גמל וקרנות פנסיה כלליות חדשות שהחלו טרום כניסת התקנות לתוקף, בניגוד כאמור לפוליסות ביטוח.

אז מה יהיו דמי הניהול המקסימלים?
דמי הניהול המקסימלים שיהיה ניתן לגבות יהיו עד 4% מהפרמיה ועד 1.05% מהצבירה (בשנת 2013 דמי הניהול המקסימלים מהצבירה יעמדו על 1.1%). בטיוטת התקנות האחרונה שפורסמה כאמור לפני כ-5 ימים, נקבע כי דמי הניהול שיגבו יהיו הגבוהים מבין דמי הניהול שצויינו לעיל או 9 שקלים לחודש. מכאן מובן כי עמיתים בקופות גמל אשר להם יתרה צבורה נמוכה נפגעים.

ניקח לדוגמא עמית עם 10,000 ש' צבירה
סביר להניח שעמית כזה משלם היום את דמי הניהול המקסימלים המותרים, 2% או כ-200 ש' לשנה. עמית זה ישלם היום 108 ש' לשנה (מינימום של 9 שקלים לחודש) דומה מאד לדמי הניהול טרום הטיוטה (105 שקלים לפי 1.05%). אבל אצל עמית שיתרתו נמוכה מ-10,000 ש' ישנה פגיעה.

ניקח לדוגמא עמית שיתרתו 5,000 ש'
אותו עמית שילם טרום התקנות כ-100 שקלים, לאחר התקנות טרום הטיוטה של דמי ניהול מינימלים 52.5 שקלים ולאחר דמי הניהול המינימלים - 108 שקלים כלומר למעלה מ-2% מיתרתו הצבורה. מכיוון שקיימים הרבה מאד עמיתים שמנהלים קופות גמל עם יתרות נמוכות, חשוב מאד לשים לה לעובדה זו.

מה מאפשרות טיוטת התקנות החדשות?
במקביל לטיוטת דמי הניהול פורסמה טיוטה נוספת המאפשרת בתנאים מסויימים לעמיתים בעלי יתרה נמוכה מ-5,000 ש' לבצע משיכה חד פעמית של הסכום הצבור בקופת הגמל. דבר שנמנע עד היום מחלק מהעמיתים עקב כללי מיסוי שונים על משיכת תגמולים מקופות גמל.

בנוסף, חשוב לציין שחוזר דמי הניהול דן בסעיפים נוספים, כמו לדוגמא תקופת הנחה מינימלית המותרת בקופת גמל (אסור לתת הנחה פחות משנתיים אלא אם יש הסכמה מראש של העמית לתקופה קצרה יותר), דמי ניהול מקסימלים לעמיתים בגיל הפנסיה מקבלי קיצבה, דמי ניהול מקסימלים והגדרה לעמיתים מנותקי קשר - 0.3% ועוד.

לסיכום, מכיוון שדמי הניהול כאמור יחולו גם על קופות גמל קיימות, חשוב לבצע בדיקת כדאיות נוספת לגבי קופות הגמל בתחילת שנת 2013. לגבי ביטוחי מנהלים יחול השינוי כאמור רק על פוליסות חדשות, וגם כאן כדאי לבצע בדיקת כדאיות. יחד עם זאת, ביטול מקדמי הקיצבה הצפוי בתחילת שנת 2013 מבטיח לנו כי למרות רצונו של הממונה לאפשר ללקוח יכולת להתמקח על דמי הניהול החסמים שיעמדו לפני הלקוח, הם עדיין רבים ובעייתים מאד.

**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו /או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  האם דמי הניהול המינימלים בסך 9 ש"ח לחודש כבר בתוקף?
  אני רק שאלה 01/01/2013 12:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם במקביל ניתן למשוך את הכספים מהקופות שבהן יתרה נמוכה של כספים?
  סגור
 • 3.
  שאלה לירון
  רוני 23/10/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם החל מ - 2013 קופות הגמל יוכלו לגבות דמי ניהול גם מההפקדות החודשיות בנוסף לדמי הניהול מהצבירה?
  סגור
 • 2.
  לירון שלום
  קורא מתמיד 22/10/2012 19:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאיזה תאריך יחלו לגבות דמי ניהול מינימליים של 9 ש"ח לחודש?
  סגור
 • 1.
  האם יש חיובי מס /קנס בעת משיכה מקרן פנסיה אחרי גיל 60 ? (ל"ת)
  רוני היועץ 22/10/2012 17:23
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור