איפה תמצאו ענקית פלדה בתשואה נאה?

ליאור מהלל, מנהל השקעות בכיר וראש תחום השקעות זרות בתכלית דיסקונט-ניהול תיקים, מתייחס לאג"ח יצרנית הפלדה השלישית בגודלה בעולם וכדאיות ההשקעה
 |  (2)
תעשיית המתכות מייצרת כ-800 מיליון טון פלדה לשנה. הירידה החזויה בצמיחת התל"ג באירופה ובשווקים המתעוררים, הורידה את הביקוש לפלדה בעולם. מחירי הפלדה ירדו בכ-10% מתחילת השנה. למרות זאת, התאוששות הכלכלה העולמית, צפויה להוביל לצמיחה מואצת מחודשת ולביקושים גוברים למתכות השונות ולפלדה.

חברת ארסלור מיטל, תאגיד הפלדה השלישי בגודלו בעולם, עוסקת בהפקה, עיבוד, ייצור ושיווק של פלדה ומוצרים בסיסיים ומעובדים כגון פלטות, צינורות ופלדה מגולוונת. החברה היא תוצאה של עסקת מיזוג בהיקף של כ-35 מיליארד דולר בין יצרנית הפלדה ההודית מיטל לארסלור מלוקסמבורג.

לחברה מכרות ופעילות ייצור באירופה, אסיה, אפריקה, ארה"ב ודרום אמריקה ולקוחות בכ־60 מדינות. החברה נסחרת לפי של כ-23 מיליארד דולר. לחברה מעל 255 אלף עובדים והנהלתה ממוקמת בלוקסמבורג. יתרון בולט של החברה הינו פיזור השווקים בהם היא פועלת - כמחצית מהכנסותיה של החברה הינן מאירופה ,כ-35% מאמריקה וכ-16% ממכירותיה הינן לאסיה ואפריקה.

החברה מצליחה לצמוח בהכנסות בכ-10% בממוצע בשנים האחרונות. היא נסחרת לפי חזוי של כ-19 ותשואת העומדת על כ-5%. הכנסות החברה הסתכמו בכ-22.5 מיליארד דולר ברבעון שני 2012 לעומת כ-25 מיליארד דולר ברבעון המקביל. החברה מצליחה לשמור בשנים האחרונות על שיעור EBITDA שנתי של כ-10%. ה- EBITDA עמד על כ- 2.5 מיליארד דולר במהלך הרבעון השני של 2012 .נציין, כי ה-EBITDA משקף ירידה של כ-30% ביחס לרבעון המקביל אשתקד, אך מהווה עלייה של כ-25% ביחס לרבעון הראשון של השנה, עלייה שנייה ברציפות. המרווח הגולמי ברבעון השני השתפר לכ-10.9% מכ-8.7% ברבעון הראשון השנה.

בהקשר זה נוסיף, כי עלייה במחירי מטילי הברזל המשמשים לייצור התוצרים הסופיים של החברה עשוייה להשפיע לרעה על המרווח הגולמי וצפוייה להכביד ברבעונים הקרובים.

ההון העצמי הגבוה בסך כ-60.5 מיליארד דולר, מממן כמחצית ממאזן החברה ומותיר לארסילור מיטל כרית ביטחון מרשימה. במהלך הרבעון השני, נמשכה מגמת הירידה בחוב נטו לכ-22 מיליארד דולר מכ-23.6 מיליארד דולר בסוף הרבעון הראשון 2012. הירידה נבעה מ-FCF חיובי בהיקף של 1.15 מיליארד דולר ומהמשך תהליך מכירת נכסים שאינם בפעילות הליבה. בכוונת הנהלת החברה להמשיך ולפעול להורדת החוב נטו על ידי המשך תהליך מכירת נכסים. יתרות הנזילות של החברה עמדו בסוף הרבעון על 14.8 מיליארד דולר מול היקף פירעונות צפוי עד לסוף 2016 העומד על 15.1 מיליארד דולר.

למרות השיפור הרבעוני, חלה עלייה קלה ביחס החוב נטו ל-EBITDA בשלושת הרבעונים האחרונים לרמה של כ-2.5. החברה מחלקת דיבידנד שנתי של כמיליארד דולר, ובמידת הצורך תוכל להפחיתו ולשפר את יכולת החזר החוב שלה.

היא הנפיקה חוב במאי 2009 של כמיליארד אירו באג"ח הנקובה באירו, הנפדית ביוני 2016 (כ-3.5 שנים) ונסחרת כיום בתשואה לפדיון נאה של כ-5%. העלייה ברמת התשואה נבעה מכיוון שסוכנות S&P הורידה בחודש אוגוסט את דירוג האשראי של החברה מ-BBB- ל-BB+ באופק דירוג שלילי. הורדת הדירוג באה על רקע עליית מחירי חומרי הגלם מהם מייצרים את הפלדה ומשחיקה במרווחים.

למרות זאת, לאור גודלה, פיזורה הגיאוגראפי ומגמת השיפור בפעילותה, איגרות החוב של ארסילור מיטל צריכות להיסחר במרווחים נמוכים יותר ביחס לחברות פלדה קטנות המפוזרות פחות.

אנו מאמינים, כי התאוששות בכלכלה העולמית, תוביל לביקושים גוברים למתכות השונות ולפלדה בפרט. החשיפה המועדפת הינה לחברות יצרניות הפלדה ולא לפלדה עצמה, ורואים באג"ח ארסילור מיטל השקעה ראויה כחלק מהתיק - לאור חוסנה הפיננסי, היכולת התזרימית הגבוהה ומובילות השוק שלה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  למה אין פרטים איפה קונים מה קונים (ל"ת)
  איפה נסחר\ הסימבול ? 21/10/2012 15:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • MT נסחר בארה"ב (ל"ת)
  נדי 21/10/2012 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור