האם הורדת דירוג לאג"ח מהווה הזדמנות קניה?

אושר טובול, סמנכ"ל מסחר מיטב טרייד ני"ע, מתייחס לכדאיות ההשקעה באגרות חוב אשר ספגו הורדת דירוג ע"י הסוכנויות
 |  (4)
שוק אגרות החוב הקונצרני ממשיך להיות בכותרות. המשך ביצוע הסדרי החוב ובדיקת יכולת ההחזר של החברות נמצאים בראש סדר העדיפויות של המשקיעים. חברות רבות נמצאות על הכוונת של חברות הדירוג ונמצאות במעקב מתמיד.

באחרונה אנו עדים להורדות דירוג משמעותיות בשוק האג"ח המקומי. חברות שדורגו בעבר כראויות להשקעה נמצאות היום בסיכון ממשי להחזר חובותיהן. חברות הדירוג נאלצות להוריד דירוגן של חברות אלו אף לדירוגים נמוכים ביותר ולסווגן כרמת השקעה ספקולטיבית.

שוק האג"ח לא ממתין לחברות הדירוג, ובד"כ מקדים אותן. לכן, כאשר מתבצעת הורדת דירוג לחברה, מחיר אגרת החוב כבר מגלם את מצב החברה. בעקבות זאת, מנהלי קרנות הנאמנות ומנהלי התיקים נמצאים במלכוד. קרנות נאמנות ותיקים מנוהלים צריכים לעמוד במדיניות השקעה שנקבעת ע"י הקרן או ע"י הלקוח, בהתאמה. כתוצאה מכך הורדת הדירוג גוררת עימה שינוי בהרכב הקרן או התיק. לדוגמא, במידה שהלקוח הצהיר על ניהול כספיו באג"ח בדירוג A ומעלה, ירידה מתחת לרמה זו גורמת למנהל התיק למכור ההחזקה, למרות שהוא עדיין מאמין ביכולת ההחזר של החברה ומאמין שהמחיר שלה אטרקטיבי להשקעה.

הבעיה מחריפה כאשר קרנות נאמנות חורגות ממדיניות השקעה בעקבות הורדת דירוג לרמה של BBB ומטה (בעיקר קרנות ללא), מנהלי הקרנות נדרשים לתקן את החריגה תוך 10 ימים ממועד ההודעה על הורדת הדירוג. לכן, לעתים קרובות, המכירות של מנהלי הקרנות נובעות מסיבות טכניות בלבד, על מנת לעמוד במדיניות ההשקעה שנקבעה לקרן.

יתרה מזאת, מנהלי התיקים שנקבעה להם מדיניות השקעה ע"י הלקוח שאינה ספקולטיבית או בעלת הגדרה ספציפית של רמת השקעה בינונית או גבוהה - יבצעו התאמות ביום למחרת. לכן, מלבד הידיעה על הורדת הדירוג שמשפיעה על מחיר האיגרת, נוספות לה מכירות שנובעות מסיבות טכניות המאיצות את הירידה במחיר האיגרת.

בחודש יולי האחרון הורידה חברת מעלות את דירוג האג"ח של חברת קרדן אן.וי -1.17% קרדן אן.וי 33.7 -1.17% קרדן אן.וי בסיס:34.1 פתיחה:34.1 גבוה:34 נמוך:33.5 תמורה:4,986 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ב-11 דרגות לרמה של CC, בעקבות הצהרה על רכישה חוזרת של סדרה א'. הורדה זו גרמה למנהלי הקרנות למכור את האג"ח לא בהכרח משיקולים כלכליים. מי שניצלה זאת לרכישה הייתה לא אחרת מחברת קרדן עצמה, שרכשה את אגרות החוב שנמכרו מאותן קרנות הנאמנות.

האם כדאי לנצל את הירידה בעקבות הורדת הדירוג למטרת השקעה?
ב-19 בספטמבר הורידה מעלות את דירוג האג"ח של קבוצת אי.די.בי פיתוח מ-BBB+ ל-BB. למחרת ההודעה, ירדה אגרת החוב אידיבי פת אגח ט -0.27% אידיבי פת א 90.91 -0.27% אידיבי פת אגח ט סגירה:91.16 פתיחה:91.16 גבוה:91.6 נמוך:90.86 מחזור:1,305,495 לעמוד ציטוט נתוני אג"ח חדשות גרפים פרופיל חברה ביצועים כתבות נוספות בנושא: ב-15.74% במחזור גבוה. בבדיקה של ימי המסחר לאחר מכן ניתן לראות תיקון של כל הירידה ואף עלייה למחיר גבוה משמעותית מהמחיר לפני הירידה. עוד פורסם, כי מי שעומדת מאחורי חלק מרכישות האג"ח היא קרן יורק, המחזיקה קרוב ל-20% מסדרות האג"ח של אי.די.בי פיתוח.

הורדת דירוג נוספת היא של דיסקונט השקעות -1.08% דיסקונט השק 959 -1.08% דיסקונט השקעות בסיס:969.5 פתיחה:969 גבוה:969 נמוך:955 תמורה:478,855 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . דירוג החברה ירד מ-A- ל-BBB עם תחזית דירוג שלילית. דיסקונט השקעות סדרה ט' ירדה ביום למחרת ב-8%. מספר ימים לאחר מכן עלה מחיר האיגרת למחיר הגבוה מהמחיר טרום הירידה. ירידת הדירוג המשמעותית האחרונה שפורסמה, נכון למועד כתיבת שורות אלו, היתה לקבוצת הפטרוכימיים. ב-4 באוקטובר ירד דירוג סדרות האג"ח מ-Baa2 ל-Ba1. בשני ימי המסחר לאחר הורדת הדירוג ירדה אגרת החוב פטרוכימים סדרה ו' בכמעט 19%. האם גם שם יגיע התיקון? כבר ביום המסחר השלישי האג"ח עלה ב-3%, אני משער שהמשך התיקון עוד יגיע.

חברות שסופגות הורדות דירוג משמעותיות הן אג"ח מסוכנות להשקעה. משקיעים אוהבי סיכון יכולים לנצל את הירידות במחירי האג"ח, לרכוש אותן לאחר הורדת הדרוג ולמכור אותן לאחר זמן קצר תוך גזירת רווחים נאים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  יש הבדל בין חברת דירוג המסתכלת על יכולת ההחזר
  בן 16/10/2012 08:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של החברה לבין "ספוקלנטים" שמתחילים לעשות חישובים של שיקום החוב
  סגור
 • 3.
  אחלה כתבה .. שמח תמיד לקרוא אותך
  van gouch 15/10/2012 22:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חבל שזה רק פעם בחודש
  סגור
 • 2.
  כמה מסקנות: (כנסו)
  אגחיסט 15/10/2012 13:01
  הגב לתגובה זו
  4 0
  א.חברות הדירוג שוות ל..(תחת) ב.המוסדיים "דופקים אותנו" (הפעם שלא באשמתם...) בכך שנאלצים למכור רק מסיבה טכנית גם כשידוע שהאג"ח שווה את המחיר וצפוי שיעלה.
  סגור
 • 1.
  מאמר מעולה , תודה! (ל"ת)
  איילי 15/10/2012 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור