המשבר, הבחירות והתקיפה באירן - ההשפעות על שוק ההון

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, מתייחס בטורו לצפוי בשווקי העולם, התאמתו של המסחר המקומי לזה הגלובלי וכיצד ישפיעו הבחירות בארה"ב וישראל על עתיד הבורסות
 |  (2)
המשבר הפיננסי החריף באירופה מביא את ציבור המשקיעים להדיר רגליו משוק ההון מזה למעלה משנה. האפיקים המועדפים הם עדיין אגרות החוב הממשלתיות, הפיקדונות הבנקאיים והקרנות הכספיות או המק"מ. יציאת המשקיעים, כולל משקיעים זרים, הובילה לירידות שערים במדדי המניות והאג"ח בשנת 2011.

ירידות שערים חריגות ביחס לביצועי המדדים של הבורסות המובילות בעולם המפותח והמתפתח. גם השנה השוק הישראלי בפיגור אחרי הנעשה בעולם בשל חששות מאיום הגרעין האירני ולהבדיל איום הרגולטור הישראלי.

בשבועות האחרונים חלה רגיעה משמעותית באיומי התקיפה באירן, וככל הנראה התקיפה נדחתה למועד לא ידוע אם בכלל. במקביל פיסות מידע שהיו עד כה בגדר שמועות, הפכו לעובדות בעיקר בכל הקשור למינוף העצום של הטייקונים המקומיים והסדרי חוב עתידיים ובהתהוות. מצבה של קבוצת {אידיבי אחזקות} הולך ומתבהר, כמו גם מצבו של תשובה על רקע הסדר החוב בחברת {דלק נדלן}.

התבהרות המידע מאפשר למשקיעים להעריך בצורה טובה יותר את הסיכונים אותם מוכנים לקחת בהשקעות, ולרכוש נכסים זולים יחסית. מחודש ספטמבר עלו המדדים המקומיים וצמצמו מעט את הטווח אל מול מדדי חו"ל. בשקט בשקט התקרבנו בחודש האחרון למרחק לא גדול משיא כל הזמנים של מדד ת"א 25. לצערי הציבור הרחב כמעט ולא נהנה ממהלך התיקון האחרון מאחר ונותר מושקע באפיקים בעלי פרופיל סיכון נמוך מאוד.

כמו כן, הקדמת הבחירות בישראל משרתת גם היא את הכלכלה המקומית, שכן תמנע שנה של כלכלת בחירות העשויה לפגוע אנושות במשק בשעה שמשבר פיננסי מאיים לפקוד אותו. הנושא המרכזי במערכת הבחירות בוודאי יהיה הנושא הכלכלי שהתעורר בקול תרועה רמה במחאה החברתית של קיץ 2011. מחאה שדעכה לה לאיטה עד רגע זה. המחאה, אם תתעורר במערכת הבחירות, יכולה להוביל לשינויים נדרשים בכלכלה הישראלית, אך אם תהיה קיצונית במצע שלה היא גם עשויה להוביל לפגיעה מהותית בכלכלה המקומית.

להערכתי, כפי שקרה בכל מערכת בחירות עד כה, הנושא המדיני-ביטחוני ימשיך להיות השיקול המרכזי בבחירות לכנסת. בניגוד אלינו הבחירות הקרובות בארה"ב עוסקות בעיקר בנושא הכלכלי. בעוד מספר שבועות נדע מי המועמד שנבחר, וגם כאן נהיה חכמים יותר ונדע באיזה מצב עולם אנו נמצאים בהקשר של שוקי ההון.

רק אירופה נותרה בערפל ועדיין לא לגמרי ברור כיצד מתכננים מנהיגי אירופה להוציאה מהמשבר הפיננסי החריף. אני מקווה שבשנה הבאה זוכת פרס הנובל לשלום לשנת 2012 תזכה גם בפרס הנובל לכלכלה על חילוץ היבשת מהמשבר הפיננסי. אולם לצערי תקווה זו לא תקרה בשנה-שנתיים הקרובות.

בסיכומו של דבר במהלך החודשיים האחרונים התבהרו להם מספר נושאים מרכזיים בכלכלה המקומית והעולמית, הדבר איפשר למשקיעים לשוב לשוק ולרכוש נכסים במחירים זולים. בקרוב יתבהרו גם ענייני הבחירות בישראל ובעיקר בארה"ב. לכך צפויה השפעה חיובית נוספת על השווקים. השיפור בכלכלה האמריקנית וירידת חוסר הוודאות בשווקים צפויים להשפיע לטובה על השווקים. מוטב להסיט כעת השקעות מאפיקים בסיכון נמוך מאוד לאפיקים בעלי רכיב סיכון, דוגמת קונצרניות בדירוגים שונים ומניות. לא אתפלא, בהתעלם מאירועים ביטחוניים-מדיניים, אם במהלך החודשים הקרובים נתקרב חזרה לרמות השיא של מדד המעו"ף ואף נחצה לשיאים חדשים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מה עם הדוח הרבעוני שלי
  הבת של 18/10/2012 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אורי, אולי במקום לבזבז את זמנך על טורים חסרי משמעות תשלח לי כבר את הדוח הרבעוני!!!! האם יש סיבה שהוא מתעכב וה"קשרי לקוחות" שלכם לא חוזרים אליי?
  סגור
 • 1.
  למה דמי הניהול בקרנות של סיגמא גבוהים כ"כ?
  גיא 14/10/2012 12:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  איך יכול להיות שדמי הניהול בסיגמא יקרים יותר מאשר בפסגות או דומים לאלטשולר שחם שהפציץ בביצועים בפער ענק על האחרים? תורידו מחירים קצת.
  סגור