כמעט חינם תופרת עסקה, בעלי המניות יעשו מכה?

רשת הקמעונאות רוצה למכור את פעילותה לידי 'יינות ביתן' ובמקביל בוחנת עסקה שבמסגרתה רני צים ירכוש את אחזקות אחיו. אם אחת מן העסקות תיסגר, בעלי מניות עשויים להיות מרוצים
 |  (4)
בעלי השליטה בחברת {צים שיווק} מנסים בחודשים האחרונים לבצע מהלך פיננסי ברשת הקמעונאות הנמצאת תחת שליטתם. הפתרון הראשון מתייחס למכירת השליטה בחברה לרשת יינות ביתן. הפתרון השני הנבחן הוא עסקה שבמסגרתה ירכוש רני צים את חלקו של אחיו עדי בחברה.

מניתוח Bizportal עולה כי כל אחד מהפתרונות לעיל, אם יבוצע, עשוי להציף ערך ברשת הקמעונאות אשר מפעילה היום 35 סניפים ומעסיקה כ-2,000 עובדים. הנחת המפתח בניתוח מתייחס לתג המחיר שנקבע לרשת שעומד על כ-400 מיליון שקל אך החברה הבורסאית טרם אישרה אותו בדיווחים הפומביים. שווי זה גבוה משווי השוק של החברה אשר גבוה בכ-33% משווי השוק הנוכחי של החברה.

הפתרון הראשון: מכירה ליינות ביתן

הפתרון הראשון שנבחן על ידי רני ועדי צים הוא מכירת השליטה (כ-75%) ליינות ביתן. המהלך הנוכחי ייאפשר לבני הזוג נורית ונחום ביתן להפוך לשחקן הקמעונאות השלישי במדינה אחרי שופרסל ורשת מגה ועם מספר סניפים גבוה יותר מאשר של רמי לוי.

במקרה שזה יקרה, בני הזוג ביתן לא ימחקו את המותג 'כמעט חינם' אך עשויים להוביל מהלך למחיקת המנייה ממסחר והפיכת 'צים שיווק' לחברה פרטית הנמצאת בבעלות יינות ביתן. השחקנית השלישית בגודלה בתחום הקמעונאות עשויה יינות ביתן לנצל סינרגיות בין החברות בתחום הלוגיסטיקה, הסחר וכו'.

אחת הסוגיות אשר עלולות לטרפד עסקה פוטנציאלית קשורה לתחום המימון. כל עסקה עתידית תחייב את יינות ביתן להשיג מימון של כ-400 מיליון שקל לטובת העסקה. על רקע המחאה החברתית, וההרעה בביצועי הרשתות הקמעונאיות, לא מן הנמנע שהבנקים יעשו שרירים לפני שיעמידו הלוואות.

הפתרון השני: רני צים ירכוש את אחזקותיו של עדי צים

פתרון נוסף אשר ישנו לגביו סבירות גבוהה למימוש הוא כזה שיהפוך את רני צים לבעל השליטה בחברה ובמסגרתו ירכוש את אחזקות אחיו בחברה (כ-37.5%). במקרה שכזה שווי העסקה עשוי להיות נמוך באחוזים בודדים מאשר עסקת המכירת ליינות ביתן ולעמוד על שווי חברה של 370-380 מיליון שקל.

במלים אחרות, רני צים יידרש לשלם לאחיו סכום מוערך של כ-140 מיליון שקל ויחזיק ב-75% ממניות הרשת. מימון של עסקה זו צפוי להיות הרבה יותר פשוט מאשר באופציה הראשונה מבחינת הבנקים, בין היתר בשל הסכום הנמוך יותר הנדרש והמהלך העסקי אשר נרקם מאחורי הקלעים.

גורמים המקורבים למגעים מציינים כי אם זו תיבחר בסופו של דבר, חברת צים שיווק תבצע מהלך של הפחתת הון וחלוקת חריג של כ-60-70 מיליון שקל. מימון הדיבידנד צפוי להתבצע באמצעות מהלך שביצעה החברה בחודש אפריל ובמסגרתו מכרה שני מרכזים מסחריים בנהריה ובפתח תקווה תמורת 71.5 מיליון שקל. סכום זה עשוי לשלשל לכיסו של רני צים כ-50המהווה כ-35% מהסכום.

במקביל, רני צים צפוי להוביל מהלך להגדלת שיעור הדיבידנד שיחולק לבעלי המניות. כיום המדיניות המוצהרת של החברה הינה חלוקה של 50% מהרווח הנקי הרבעוני. רני צפוי להגדיל את שיעור הדיבידנד בשיעור חד יותר כך שיעמוד סביב 70%-80%.

במחצית הראשונה של השנה רשמה החברה של כ-20 מיליון שקל וחילקה כ-10 מיליון שקל כדיבידנד. תחת ההנחה כי הרווח הנקי יישמר סביב כ-10 מיליון שקל ברבעון, עשוי רני צים לקבל מהחברה כ-30 מיליון שקל בכל שנה. חלוקת הדיבידנד החד פעמי לצד הדיבידנדים השנתיים עשויים לאפשר לרני צים להחזיר למעלה ממחצית מסכום ההלוואה בתוך שנה כשהיתרה תיפרע בתוך שנים ספורות מהדיבידנד השוטף.

מבחינתם של בעלי המניות, אם כך יקרה, בתוך שנה הם צפויים לקבל בתוך כשנה כ-43% כתשואת דיבידנד. באשר לעתיד, תשואת הדיבידנד השנתית (במחירי השוק הנוכחיים) אותם יראו בעלי המניות צפויה לעמוד על כ-15% בכל שנה.

סיכום

חברת צים שיווק בוחנת מספר מהלכים אסטרטגיים באשר לעתידה. עד כה, העדיפה החברה להצניע את המהלכים האלו ולפרסם תגובות לקוניות בדיווחים לבורסה. אם אחד משני המהלכים המתוארים לעיל יבשיל לכדי הסכם מחייב, בעלי המניות של צים שיווק יכולים פשוט לרכוב על המהלך, כלומר ליהנות מההתפתחויות.

*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  עליות מניה מצןינת
  נתן 08/10/2012 19:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניה שצריך לפנק לפנק
  סגור
 • 3.
  ניתוח יפה
  אור 05/10/2012 10:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אבל אני לא מתקרב לא סומך עליהם.
  סגור
 • 2.
  שער 4000 (ל"ת)
  שער 4000 03/10/2012 11:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  ניתוח מעניין מאוד (ל"ת)
  גבי 03/10/2012 10:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור