לקראת השנה החדשה: הסקת מסקנות על השווקים

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, מתייחס בטורו למסקנות וההבנות אותן ניתן ללמוד מהשנה החולפת וההיסטוריה בכלל לקראת השנה החדשה הבאה עלינו לטובה
 |  (4)
סיומה של שנת תשע"ב, התחלתה של הבאה אחריה - תשע"ג והנסיונות ההולכים וגוברים למציאת פתרון למשבר האירופי מהווים הזדמנות טובה להסקת מסקנות מהשנה החולפת בפרט ותקופות שפל דומות בכלל.

אחת ההשלכות המסוכנות למיתון הכלכלי באירופה היא התעוררות תנועות חברתיות ופוליטיות קיצוניות שיסחפו אחריהן המונים. לאורך ההיסטוריה תקופות של שפל וצנע היוו כר נוח ופורה להתפתחות תנועות מחאה, חלקן אלימות, צבירת כוח פוליטי רב ושינוי סדרים והסדרים אזוריים. כיום, סכנה זו של חוסר יציבות פוליטית ומדינית והתחזקות תנועות קיצוניות במדינות אירופה, דוגמת התחזקותה של התנועה הנאצית ביוון, מהווה את אחת הסכנות המרכזיות לשווקים הגלובליים. זוהי גם אחת הדאגות המרכזיות בגופים הפיננסיים הגדולים בוול סטריט לגבי השנים הקרובות. במדינות בהן אחוז האבטלה עולה על 20% מקרב כלל הציבור ולמעלה מ-50% מקרב הצעירים - קשה יהיה למנוע התחזקות תנועות פוליטיות. נראה שהמהלך כבר נמצא בעיצומו. מדינות אלה כוללת בין השאר את יוון וספרד. בעבר ידענו, כאנושות, להתגבר על משברים פיננסיים כבדים, אולם התקשינו להתמודד עם תמורות הקצנה פוליטיות מדיניות.

לפי כשבועיים פרסמה הרשות את מפת הדרכים למהלך דה-רגולציה בשוק ההון. קשה לראות איך ההצעות שהעלתה הרשות ישנו באופן דרמטי את השווקים להתנהלות 'נורמלית', ובוודאי לא תשיב את המשקיעים הזרים החוששים בין השאר מהמשך הקשחת הרגולציה בשוק המקומי. אולם, בהחלט מדובר בסנונית, בתקווה להקלה ראשונה בין נוספות שמבשרת אולי על הבנת הרגולטור שהלך חמישה צעדים רחוק מדי ב-3-4 השנים האחרונות.

על שלל הרגולטורים בשוק ההון לאחד כוחות, בהובלת שר האוצר ונגיד , ולפעול להקלות רגולטוריות במקומות בהם הרגולציה אינה אפקטיבית ופוגעת ביעילות ואיכות שוק ההון, לצד המשך אכיפה ולעתים אף הקשחת הרגולציה במקומות בהם נדרש חיזוק בפיקוח. על הרגולטור לנוע בגבול הדק בו יפקח, יבקר וירתיע את הפעילים בשוק ההון, ובמקביל יימנע מלחנוק את הפעילות בשוק ולפגוע בתחרות וביעילות שלו.

מהלך הדה רגולציה של הרשות, על אף שאינו דרמטי במהותו, לצד מהלך ה-QE3 - המשך השיפור בכלכלה האמריקנית, תוכניות החילוץ ליוון וספרד ותוכנית רכישת האג"ח באירופה, מובילים כולם לשיפור התחושה בשווקים, שלא לומר אופטימיות זהירה.

חוסר הוודאות בשווקים ירד בשבועות האחרונים, כפי שגם ניתן לראות בסטיות התקן באופציות ובמדד הפחד הנמצא ברמה נמוכה מאוד. שוק ההון הישראלי ירד בשנתיים האחרונות משמעותית יותר משווקים מפותחים בעולם, לרבות שווקים באירופה הנמצאת במיתון ובמשבר כלכלי חריף. חשיפת מצבם של הטייקונים - דנקנר, בן דב, זיסר ואחרים - ותמחור מחדש בחסר של ניירות הערך שלהם ושל אחרים בבורסה, יכולים להוות נקודת כניסה מעניינת לשוק.

עדיין קשה לקבוע חד משמעית שהרע מאחורינו, ועוד לא דיברנו על האיום האיראני, אולם ככל הנראה את רוב הרע אנחנו כבר יודעים ומכירים. כעת ניתן, בזהירות ובסלקטיביות, להגדיל חשיפה לנכסים בעלי מאפייני סיכון כמו קונצרניות ומניות. דווקא השוק הישראלי, אם מחזורי המסחר בו ישובו לגדול, נראה כמו אפיק השקעה מעניין בשנה העברית החדשה. בשווקים הגלובליים השוק האמריקני ממשיך להיות היעד המועדף להשקעות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מישהו שם לב שהטורים נהיים יותר ויותר שטחיים?
  הדבור 23/09/2012 22:54
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כנראה שאורי נאלץ לרשום אותם בעצמו כי כל מי שהיה כותב לו עזב את סיגמא. לא נורא, תמיד אבא יכול לנבא שוב שהדולר ירד ל-3.2 ושהמעוף יגיע ל-1,400 נקודות..
  סגור
 • 3.
  לקראת השנה החדשה
  הדוקטור 23/09/2012 13:00
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אולי תתאמץ להשיג תשואות, יחס ללקוחות , והצלת סיגמא הקורסת במקום לצאת בכתבות שרלטניות...
  סגור
 • 2.
  חברה של ליצנים,דש לספיר המוקיון (ל"ת)
  הברוקראז 23/09/2012 11:06
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  מנכ"ל כושל שמקבל במה רק בגלל שאבא נתן לו צעצוע לנהל (ל"ת)
  משה 23/09/2012 10:35
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור