לקחי תשע"ב: רשימת 5 הטעויות הקשות של המשקיעים בת"א - לגזור ולשמור

רגע לפני תחילתה של השנה העברית החדשה, ינון אריאלי ריכז 5 מהטעויות הקשות שביצעו המשקיעים בשנה החולפת, לקרוא ולהפנים...
 |  (22)
אין משקיע שלא עושה שגיאות. מה שחשוב, זה ללמוד מאלה שעשינו בעבר בשביל שנוכל לשפר את התשואה של התיק שלנו בעתיד. תחילתה של שנה חדשה היא זמן מעולה לעשות חשבון נפש לתיק ההשקעות שלנו, ולבחון מה אפשר לתקן בשנה החדשה. אז רגע לפני ערב החג, ריכזנו בטור השבועי 5 מהטעויות הקלאסיות של המשקיע המצוי באחד העם.

משלם יותר מידי עבור טרנדים
שימו לב לתשואות של המניות הבאות מאז תחילת השנה: פייסבוק (45%-), גרופון (77%-) וזינגה (67%-). המשותף לכולן הוא הבאזז המטורף שיש סביבן בשנים האחרונות. הוא היה עד כדי כך גדול, שמכונת יחסי הציבור של החברות המנפיקות לא הייתה צריכה לעבוד קשה מדי בשביל למכור למשקיעים דולר במחיר של 2 דולר - בדיוק הפוך ממה שצריך משקיע חכם לעשות.

נכון, הייתה גם יוצאת דופן אחת - הרשת החברתית העסקית, לינקדאין, שעלתה ב-87% השנה, אבל אם תשימו לב תראו שהיא נסחרת במכפיל רווח מפחיד של 978 (!), כך שלא אתפלא אם הצלילה במחיר שלה רק נדחתה בשנה.
תעשו לעצמכם טובה בשנה הקרובה (וגם בשנים שלאחר מכן) - התרחקו ממניות עם גבוה מ-20 או גדול מ-2-3. אולי תפספסו את האפל או הגוגל הבאות, אבל בטוח שלא תפסידו את המכנסיים.

לא לוקח בחשבון שהחלום עלול להפוך לסיוט
כולנו מכירים את החברות שמבטיחות חלום ובסופו של דבר המשקיעים נשארים בלי כלום. אצל חברות הגז / נפט מדובר באשליית המאגרים העצומים עליהן מספרות החברות בסקרים הססמיים שלהן. אצל חברות הביוטק מדובר על ההבטחה לפתח תרופה שתפתור בעיה של חתך אוכלוסיה גדול שיתורגם לשוק מכירות אדיר.

לצערנו, בדרך כלל החלום הופך לסיוט והחברות נכשלות בגילוי הזהב השחור או בקבלת אישור FDA. גם במקרים שיש נפט, גז או שהתקבל אישור ה-FDA המיוחל, הדרך מכאן ועד להכנסות של מאות מיליוני דולרים רחוקה - צריך גם להוציא את החומר מהקרקע (וזה יקר), צריך למצוא לקוחות (וזה לא קל) וצריך להתחרות מול שחקניות גדולות הפועלות בענף כבר שנים (וזה עולה הרבה כסף וזמן).

לכן, לא כדאי להיסחף יותר מדי אחרי הבטחות - נסו לחפש קבלות. אם בכל זאת החלטתם לרכוש מניית חלום, קנו אותה כאשר אין הייפ יותר מדי גדול סביבה והיא נסחרת בתמחורים טובים. למשל, מדד חברות הביומד האמריקניות עולה בצורה מדהימה בשנים האחרונות בעוד שהמדד המקומי המקביל עבר שנתיים לא טובות מאז השקתו. חברות ביומד רבות מגיעות לשלבים מכריעים השנה, אבל עוד לא ראינו את זה מתורגם לעליות שערים. לכן, המדד נראה די מעניין היום.

נותן יותר מדי משקל לתחזיות מאקרואיסטיות
כל יום קם איזה רוביני חדש ומבשר לנו שכדאי לברוח משוק המניות כי הוא הולך לקרוס בעשרות אחוזים. ברור שאם ימשיכו לצעוק המון פעמים "זאב זאב", מתישהו הוא יגיע. עם זאת, שוקי המניות בעולם כבר סוגרים כמעט 4 שנים של עליות, כך שמי שהיה מקשיב לתחזיות יום הדין של אותם חזאים - היה מפספס את אחד הראלים הגדולים בהיסטוריה של שוק ההון.

יש לי הרבה כבוד לכלכלנים, אנליסטים ואנשים עשירים כמו רוביני ודומיו, אבל מה לעשות - גם הם לא יכולים לחזות לאן יילך השוק בעתיד. יש אמנם מספר אינדיקטורים פונדמנטאליים שאני עוקב אחריהם ויכולים לרמז היכן ממוקם השוק מבחינה תמחורית, אולם הם יעילים בעיקר בנקודות קיצון ולא הכי שימושיים במרבית מהזמן.

הלוואי ונמשיך לשמוע הגיגיהם של אותם חזאים, ולו בשם ייצור התנודתיות בשוק המאפשרת קניית מניות במחירים אטרקטיביים למדי. עם זאת, כמו שמומלץ להתרחק ממישהו שמבטיח לכם תשואות, כך כדאי להתעלם מניסיונות תזמון הכניסה האלו לשוק. מניות קונים כאשר הן נסחרות בהנחה למחיר ההוגן שלהן, ולא בגלל שמישהו אמר לכם שהשוק זול או יקר. אם תפנימו את זה תרוויחו הרבה כסף.

משקיע רק במניות מקומיות
השנה, המשקיעים המוסדיים הישראלים סוף סוף השכילו להגדיל את שיעור החשיפה שלהם לחו"ל. וגם עתה, פרט אולי לאלטשולר שחם שמקצים כמחצית מהנכסים שלהם לחו"ל, שאר בתי ההשקעות עדיין מסתכלים בעיקר רק על הדשא של החברות המקומיות.

זה לא שאני לא מחבב חברות ישראליות - להיפך, אני תמיד מעדיף לקנות מניות של חברות מקומיות. ולא, אני לא מפחד מהסיכונים הגיאו-פוליטיים כביכול שיש באיזורנו. פשוט, אפילו אם אנחנו המשקיעים הקטנים רוצים לקנות הנסחרת בבורסה התל-אביבית, זאת כמעט משימה בלתי אפשרית לאור הסחירות הדלילה שיש בה. לצערי הרב, פרט למניות ת"א 25, כל שאר הבורסה היא בית קברות אחד גדול (אגב, הגיע הזמן שמישהו למעלה יתעורר ויטפל בנושא הזה, ויש לי כמה רעיונות איך לעשות את זה).

בשנה האחרונה שוק המניות המקומי המשיך לדשדש בעוד מרבית הבורסות בעולם עלו בשיעורים נכבדים של 10%-30%. למען האמת, לולא מניות הטכנולוגיה, המצב של המדדים המקומיים היה עגום הרבה יותר. גם בגזרת ההנפקות בשוק הראשוני הבורסה בת"א דממה - למיטב זכרוני הייתה אחת בלבד.

מעבר לים יש מגוון רחב של הזדמנויות השקעה. אני לא מדבר רק על חברות קטנות, אלא אפילו על ענקיות גלובליות שמצליחות לצמוח למרות הבעיות הכלכליות בעולם, ונסחרות במחירים טובים. תיק המניות שלי מושקע רובו ככולו במניות זרות, וכדאי גם לכם להשתחרר מהטיית הביתיות הזו, לא לפחד מתנודות המטבע, ולגוון את התיק שלכם גם עם ניירות מחו"ל. זה יעשה לכם טוב הן בתשואה והן בתנודתיות.

מפספס את החברות יוצאות הדופן
גם אני לא חף משגיאות, והשנה נתתי למספר מניות הערכות שגויות בטורים שלי. אחד הפספוסים קשור למניית אפל, שהמלצתי לא לקנות במחיר בו היא נסחרה באותו זמן. ראשית, הערכתי כי מותו של סטיב ג'ובס יוביל לנפילה של המניה בטווח הקצר ולדעיכה של החברה בטווח הארוך יותר. בנוסף, בשביל להצדיק את התמחור בו נסחרה החברה, היא צריכה להמשיך לצמוח בשיעור שנתי ממוצע של לפחות 15-20% בחמש השנים הקרובות. לאור התחרות המתגברת בתחום הסלולר והטאבלטים, הערכתי שזה לא יקרה, לכן הגעתי למסקנה שהמניה אינה זולה.

למען האמת, בטווח הקצרצר צדקתי - בחודשיים שלאחר מותו של ג'ובס המניה ירדה בכ-15%. אולם, מאז היא נסקה בכמעט 70% והביאה את אפל לשווי שוק אדיר של מעל 620 מיליון דולר. למרות הזינוק במחיר, הצמיחה של אפל השאירה אותה פחות או יותר באותם המכפילים. יכול להיות ש"הסקסיות" (הטרנדיות והאופנתיות) של מוצרי החברה היא שנותנת לה חפיר יציב למרות התחרות המתגברת, ואת זה כנראה פספסתי.

גם עכשיו, חייבים להודות שהאייפון 5 לא מביא שינוי דרמטי והוא בטח לא המצאת הגלגל (כמו שהיה האייפון הראשון בסדרה), אבל ההתלהבות של הלקוחות והאנליסטים סביב השקתו היא עוד סימן להצלחה של אפל לשמור על ההגמוניה שלה בתחום.

הציפיות מדברות על מכירה של 10-12 מיליון מכשירים בחודש הקרוב בלבד - יותר מכל השקת סלולר קודמת של החברה. יכול להיות שזו ההוכחה לכך שאפל הצליחה להיכנס לפנתיאון של החברות יוצאות הדופן, אלו שמנצחות את הסטטיסטיקה שאומרת שחברה אינה יכולה לצמוח בשיעורים דו-ספרתיים גבוהים לאורך תקופה ארוכה מדי. אפל עדיין לא הצליחה להפוך למובילת שוק הסלולר בעולם, אבל אולי השילוב של המכירות המשמעותיות הצפויות לאייפון החדש והניצחון המשפטי על סמסונג - יובילו לעלייה מחודשת בנתח השוק שלה.

למרות ששגיתי בהערכה שלי לגבי החברה בעבר, קשה לי להאמין שאני אקנה את המניה במחיר הנוכחי, פשוט כי אני לא נוהג להשקיע במניות שאינן נסחרות בתמחורי חסר משמעותיים. אבל, וזה אבל חשוב, היום כבר ברור לי שיש סיכוי סביר שבעוד שנה מניית אפל תיסחר כמה עשרות אחוזים מעל המחיר הנוכחי ועדיין תישאר במכפילים דומים לאלו בהם היא נסחרת היום.

שיהיה חג שמח!

לצערי, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה, ולכן אם יש לכם שאלות אתם מוזמנים לכתוב לי לאימייל yinon@bursa4u.com .

הדברים מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, הוא לא מחזיק אף מניה מאלו שהוזכרו, ומנהל בלוג השקעות בכתובת www.bursa4u.com
תגובות לכתבה(22):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 20.
  טעויות נפוצים? שים מאחרי סורג אנליסטים ויהיה טוב לעם (ל"ת)
  נוכלים וממליצים 17/09/2012 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  שנה טובה ינון
  נדי 16/09/2012 12:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כתבה מעולה. מאוד דומה לדרך פעולה שלי, מלבד אפל
  סגור
 • 18.
  כל כך נכון אבל לא נראה לי שהמשקיעים יישמו את זה (ל"ת)
  צורי 16/09/2012 11:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 17.
  חלש מאוד , טור חלש מאוד
  רוני 15/09/2012 17:31
  הגב לתגובה זו
  2 2
  דווקא הדוגמה על מניות הנפט והגז היא כלכך לא נכונה . אבנר , דלקד ,ישראמקו , רציו כבר מצאו והם הכי מתאימות להיות השקעה לזמן ארוך מי שישקיע במניות הללו לטווח ארוך ירוויח מאות אחוזים . גם מי שהשקיע אחרי גילוי תמר הרוויח כבר מאות אחוזים וזה למרות שהוא חטף בדרך את שישינסקי על הראש . רציו עצמה כבר עלתה מאות אחוזים מאז גילוי לוויתן , ועדיין לרציו יש לעלות מאות אחוזים נוספים למי שישקיע לזמן ארוך . חבל חשבתי לקבל ז5 עצות טובות , במקום זה לא למדתי כלום מהטור הזה להיפך .
  סגור
 • 16.
  ינון, האם אתה מוכן לפרט
  גדעון 15/09/2012 16:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהם אותם אינדיקטורים : "יש אמנם מספר אינדיקטורים פונדמנטאליים שאני עוקב אחריהם ויכולים לרמז היכן ממוקם השוק מבחינה תמחורית"
  סגור
 • 15.
  מסקנה ממה שכתבת הוא ששווה לקנות מנית כלל ביוטכולוגיה
  מסקנה 15/09/2012 05:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חברת ביומד שמתומחרת בשווי זנותי, עוד שנתיים תהיה שווה כמו טבע
  סגור
 • 14.
  כמה שטויות
  יאיר 14/09/2012 17:51
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אתה כותב, נראה לך ששטייניץ נלחם על כלום, והאסדות סתם יושבות בים, והטייקונים שופכים סתם ים של כסף בים,תחשוב אולי טעית ואתקשר במיוחד לשוחח איתך עוד מספר חודשים
  סגור
 • 13.
  ברגע שכולם בצד אחד של הסירה ,צריך לקחת את הרגליים
  בא 14/09/2012 17:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ולעבור לצד שני ,קנה בזול מכור ביוקר ,מסחר בסיסי ,הבעיה שאין נוסחה ולכן זה לא יעבוד תמיד .מניות נפט גז צריך לקנות בשער הנמוך ביותר ובסכום נמוך ,אושיהיה פי 10 או הלך הכסף .
  סגור
 • 12.
  שום משקיע לא ביצע שום טעות
  זיפו 14/09/2012 15:36
  הגב לתגובה זו
  8 9
  מי שביצעו את הטעויות , הם שטייניץ ,שישינסקי , ביבי, משרד התשתיות, גב' דג לבנון, הרשות לניירות ערך, הרגולציה. כל אחד עשה טעות קטנה או גדולה וכולם יחד עשו את הפשע שקוראים הרס הבורסה הישראלית על כל משקיעיה. תראו את העולם. כולם בראלי. המדדים בארהב שוברים שיאים של כל הזמנים ופה מדשדשים ויורדים. תודה לכולכם שהרסתם את המשקיעים, את הבורסה ואת כלכלת ישראל. מי ייתן שעם בוא השנה החדשה כולכם תוחלפו באנשים טובים יותר, מקצועיים יותר, הגונים יותר וכאלה שהמשק הישראלי והאזרח הקטן שמפריש לפנסיות לקופות גמל לא פחות חשוב ממשכורתו.
  סגור
 • 11.
  ינון שנה טובה - תמשיך לכתוב אחלה של טורים! (ל"ת)
  קורא ותיק 14/09/2012 14:40
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  יינון שנה טובה
  חיים 14/09/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כייף לקרוא את הכתבות שלך וכן לפעמים גם טועים ויפה שאתה גם אומר את זה
  סגור
 • 9.
  ינון
  מנו 14/09/2012 14:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הכתבה שלך פשוט נפלאה.מודה בטעוית בניגוד לכמה חברה פרשנים בגרוש שמתיימרים להמליץ על מניות מסוימות לאחר מעשה ובמחירי שיא המלצותיך להעביר את התיק לחול לדעתי שגויה מכוון שלדעתי נסגור את הפער בקרוב מאד.אני בכל מקרה מאחל לך ולבני משפחתך שנה טובה ולכל ישראל..
  סגור
 • 8.
  איך שומרים את הכתבה
  מיקו 14/09/2012 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איפה הסימן של המעטפה שהיה פעם
  סגור
 • 7.
  כל מניה שלך היא טעות
  משקיע 14/09/2012 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השקעתי בזרח וטכנולפסט והפסדתי.
  סגור
 • אחרי שינון כתב על זרח קפצה 16% - איך הפסדת? (ל"ת)
  קורא ותיק 14/09/2012 14:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ויומיים אחרי זה היא ירדה 16 אחוז (ל"ת)
  משקיע 17/09/2012 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  שוויה של חב' אפל
  ofer952 14/09/2012 12:54
  הגב לתגובה זו
  2 1
  קבל תיקון (משמעותי): שוויה של חב' אפל, נכון להיום, 14 לספטמבר, צהרי היום בישראל, עומד על 640 מיליארד (!) דולר...
  סגור
 • 5.
  כולם רצים לשוק בחו"ל והראלי בארץ יתחיל בקרוב ת"א
  ברוקר 14/09/2012 12:03
  הגב לתגובה זו
  11 1
  תסגור את הפער וחבל לא להיות שם שזה קורה
  סגור
 • 4.
  הטעות הכי גדולה רציו
  ערן 14/09/2012 12:00
  הגב לתגובה זו
  1 6
  מניית פח
  סגור
 • 3.
  "יש לי רעיונות לשיפור הנזילות"
  קליפ 14/09/2012 11:47
  הגב לתגובה זו
  7 1
  אז למה בחרת במיתכוון ובמודע להסתיר את רעיונתך? ביטול מס דפני (25%) יביא למחזורים של מיליונים גם ביתר מאידך עוד מיסים יעשו טוב לצדק המזוייף של דפני.....ועוד כסף לשחיתות 120 ח"כ נכבדים.
  סגור
 • 2.
  בהימורים אין חכמים ,לכן לא מדובר בטעויות ,בורסה זה
  בא 14/09/2012 11:34
  הגב לתגובה זו
  2 4
  הימור ,אין השקעות בטוחות בבורסה .לכן הימור של יותר מ10 אלף שקל הינו טעות .אתם יושנים .
  סגור
 • 1.
  ינון שנה טובה אני בכל אופן כמה שנים בחול ורואה ברכה
  אורי 14/09/2012 11:30
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בארץ כמובן אכלתי אותה אבל יש לי סבלנות מקווה לטוב
  סגור