זווית האחרת: איך להרוויח מזינוק במחיר הבנזין בעולם?

אריה גורן, אנליסט גלובלי בכלל פיננסים, סוקר את מצבו וכדאיות ההשקעה בבנזין במידה וצופים את מחירו
 |  (1)
רבות דובר בשבוע האחרון על העלייה הדרמטית במחיר הבנזין בארץ המהווה נטל כבד על ציבור הנהגים. הבנזין, בנוסף לתפקידו העיקרי בחיי היומיום, הוא גם סחורה הנסחרת בבורסת הסחורות של ניו יורק NYMEX, דבר המאפשר להרוויח כאשר עולה מחירו, אם מצליחים לצפות את מגמת המחיר שלו.

מחיר הבנזין בבורסת NYMEX עלה בכל אחד מחמשת השבועות האחרונים, והגיע ביום שישי שעבר ל-2.973 דולר לגלון (0.785 דולר לליטר) מהשפל במחירו בשנתיים האחרונות 2.206 דולר לגלון ב-21 ליוני. השנה כבר עלה מחיר הבנזין ב-35%. מחיר הבנזין הגבוה בכל הזמנים נרשם ביולי 2008, 3.555 דולר לגלון - חודש בו מחיר הנפט הגולמי רשם את ערכו הגבוה אי פעם 147.2 דולר לחבית.


העלייה במחיר הבנזין נבעה כמובן מעלייה במחיר הנפט הגולמי, שהבנזין הוא אחד המוצרים המתקבלים מזיקוקו. אבל גם הפיצוץ ב-25 לאוגוסט בבית הזיקוק Amuay בוונצואלה, השני בגודלו בעולם, המזקק כ-650 אלף חביות ביום, שגרם ל-42 הרוגים ופצועים רבים, העלה את החשש למחסור בבנזין.

אף על פי שוונצואלה היא יצואנית נפט חשובה, היא נאלצת לייבא בנזין מארצות הברית כיוון שבתי הזיקוק שלה אינם עומדים בדרישה הגדולה לתצרוכת עצמית, להתחייבויות הייצוא שלה ולכמות הגדולה המוברחת למדינות השכנות. וונצואלה מסבסדת את מחיר הבנזין לצרכן למחיר האבסורדי של כ-2.4 סנט לליטר או במלים אחרות פחות מעשר אגורות שלנו לליטר, כך שהתפתחה שם תעשייה שלמה של הברחות בנזין לקולומביה ולברזיל שם המחיר גבוה עשרות מונים.

למרות שמחיר הבנזין הוא נגזרת של מחיר הנפט הגולמי, היחס ביניהם אינו קבוע ומשתנה בהתאם להיצע וביקוש הנובעים מתפוקת בתי הזיקוק וצריכת הבנזין בהתאם למצב הכלכלי ולעונת השנה. היחס האחרון בין מחיר הבנזין בבורסת NYMEX למחיר הנפט הגולמי הטקסני באותה בורסה המחושב לגלון (חבית נפט מכילה 42 גלון) היה 1.286, הגבוה מהממוצע ההיסטורי שלו, דבר המלמד על מחסור יחסי בבנזין.

בדומה למוצרים רבים אחרים כגון גז בישול, סולר, מזוט וקרוסין, הבנזין מיוצר מנפט גולמי באמצעות תהליכי זיקוק או פיצוח. ניתן להפיק בנזין גם מחומרים אחרים כגון פחם, או שילוב של גזים שונים. אולם המקור העיקרי והזמין ביותר הוא עדיין הנפט. מבחינה כימית מהווה הבנזין תערובת מורכבת של פחמימנים שונים, פרפינים, אולפינים וארומטים, המכילים 4-12 אטומי פחמן לכל מולקולה, אך מלבד זאת שונים מאוד בהרכבם. לבנזין חייבות להיות שלוש תכונות בסיסיות:
1. על הדלק לבעור ביעילות במנוע.
2. על הרכב להתניע בקלות במזג אוויר קר.
3. אסור למערכת הדלק להשתבש בטמפרטורות גבוהות.

סוגי הדלק נמדדים ע"י אוקטנים, וככל שמספר האוקטנים גבוה יותר, כך משתפרת איכות הבנזין ובעקבותיה רמת ביצועי המנוע. ההערכה הכללית היא שמחיר הבנזין צפוי להוסיף לעלות בד בבד עם עלייה במחיר הנפט הגולמי, בעיקר אם יתממשו התחזיות לזריקות עידוד פיננסיות מצד הבנקים המרכזיים של ארצות הברית, האיחוד האירופי וסין.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר עליות. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, עלה בסיכום שבועי ב-1.6%. מדד CCI כבר עלה ב-14.8% מהשפל שנרשם ב-04 ליוני השנה, אבל עדיין נמוך ב-16.5% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים בבנזין?
באמצעות חשבון ב-ATRADE אפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בבנזין בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרן הסל לבנזין United States Gasoline Fund נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול UGA. הקרן משקיעה בחוזים עתידיים לבנזין לתקופות הקרובות. דמי הניהול 0.80% לשנה וקיימות גם אופציות call ו-put על הקרן.

קרן הסל לבנזין ETFS Gasoline נסחרת בבורסת לונדון ובבורסות אירופיות נוספות מספטמבר 2006 וסימולה UGAS, דמי הניהול הם 0.49% לשנה, והתעודה צוברת המחושבת על בסיס יומי. קרן הסל ETFS Short Gasoline נסחרת בסימול SGAS, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הבנזין ירד, דמי הניהול הם 0.98% לשנה. קרן הסל ETFS Leveraged Gasoline נסחרת בסימול LGAS, התשואה של קרן הסל הזו עומדת ביחס כפול לשינוי במחיר הבנזין, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הבנזין יעלה ושואף למנף את רווחיו, דמי הניהול הם 0.98% לשנה.

*אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il .

* אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של בנזין או כל סחורה, או כלשהי.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כרגיל מעולה - בכלל לא ידעתי שיש נייר לבנזין. (ל"ת)
  איציק 03/09/2012 11:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור