חודש ספטמבר בשנת בחירות - 'סופת לוח השנה'?

אלעד שמש מנהל המחקר והברוקראז' של Colmex בית השקעות ושלמה קופר האנליסט הראשי ומנהל חדרי המסחר של מכללת מגמות מנתחים את היסטוריית מדד ה-S&P בשנת בחירות. וגם, מה עלה בגורל האסטרטגיה שהציג אלעד שמש בטורו הקודם?
 |  (9)
סוף הקיץ תמיד משאיר טעם מריר בפה כאשר הילדים ברחבי העולם עוזבים את חיי החופש נטולי הדאגות וחוזרים חזרה לבית הספר. השנה, כפי שנראה בהמשך, ייתכן וגם המשקיעים עשויים להתמודד עם חרדות חדשות וייאלצו לעזוב את השאננות האחרונה עליה התרפקו עם עליות המחירים בשוק המניות.

המשקיעים בוול-סטריט יצטרכו להתמודד עם הוועידה של הרפובליקנים, הסימפוזיון של הפד בג'קסון הול והוריקן "אייזק", לפני שיוכלו ללכת לנוח בלייבור דיי בשבוע הבא - אך זה הרבה יותר מזה. קוראים לזה 'סופת לוח השנה'. חודש ספטמבר מציג למשקיעים סטטיסטיקה היסטורית לא פשוטה לעיכול, כאשר מדד ה-S&P 500 רשם בחודשי ספטמבר את הביצועים החלשים ביותר בכל 12 החודשים מאז: 1990, 1970, 1945, 1929 ו-1900.

חודש ספטמבר השנה מגיע במסגרת שנת הכהונה הרביעית של הנשיא, שהיא גם שנת בחירות הידועה כשנה חיובית לשוק המניות. אנו לא חושבים שניתן להתעלם מכך. למעשה ישנה רק שנת בחירות אחת מאז 1940 בה מדד הדאו רשם ירידה דו-ספרתית, וזו היתה שנת 2008. על הצד השני של המטבע, אם נחפש למצוא כמה שנות בחירות לנשיאות מאז 1940 הראו עליות דו-ספרתיות, הרי שהיו 7 מהן. אלו ההסתברויות שאנו בתור משקיעים אוהבים לראות.

כמובן שבדר"כ המניות מתחילות את המסע למעלה עם אווירה שלילית למדי (זוכרים את הסתיו שעבר?). חששות ממה שאנחנו שומעים עליו כ"צוק הפיסקאלי" מונעים מרבים להיכנס לשוק המניות. הקיצוצים בהוצאות והעלאת המיסים שצפויה להגיע בשנה הבאה, מעלים את מפלס חוסר הוודאות ועלולים להשפיע השנה על הצמיחה בארה"ב.

השבוע הקרוב מסמן את הוועידה של הרפובליקנים, עם הוועידה של הדמוקרטים בשבוע שלאחר מכן. העניינים מתחממים לקראת הבחירות בחודש נובמבר. השוק פסע השנה עקב בצד אגודל עם דפוס המחזוריות של שנת בחירות לנשיאות. בעבר, השבוע הראשון של ספטמבר ציין את השיא לראלי מחודש יוני, כאשר התקופה מהלייבור דיי ועד הקולמבוס דיי מספקות תקופה אחרונה של ירידות משמעותיות לפני ראלי המחירים של הרבעון הרביעי.

אם נביט אחורה עד לשנת 1928, התקופה בין הלייבור דיי לקולומבוס דיי היו ימים אכזריים עבור המניות ואפילו אכזריים יותר בשנות בחירות. בכל השנים מאז 1928, ה-S&P 500 נפל בממוצע ב-0.63% במהלך התקופה כאשר ב-50% מהזמן הוא רושם עליות. יחד עם זאת כאשר מדובר על שנת בחירות, ה-S&P 500 רושם ירידות חדות הרבה יותר של 1.95% עם חיובית ב-47.6% מהזמן. אם אתם נמנים על קבוצת השוורים העצבניים, שבוע הבא עשוי להיות השבוע האחרון לקחת רווחים.

אחת ההשוואות המרתקות ביותר באנליזת המחירים השנה, הינה הצמידות בין תבנית המסחר של מדד ה-S&P 500 לשנת 2012 לתסריט שחוזר על עצמו בבכל שנת בחירות בארה"ב. על הגרף, הקו האדום מציין את מדד ה-S&P 500 הממוצע של כל שנת בחירות מאז שנת 1928, אליו הדבקנו את מדד ה-S&P 500 של שנת 2012 בקו כחול. בדיוק כפי שמדד ה-S&P 500 הגיע לשיא של האביב בפרק זמן של 4 ימים מהשיא המסורתי של האביב בשנת בחירות, הנמוך אחרי השיא אירע בטווח של 3 ימים מהנמוך של האביב בשנת בחירות מסורתית.

שימו לב איך הראלי מהשפל של האביב דומה השנה לשנת בחירות. בהתבסס על אווירת המשקיעים, היועצים, האנליסטים והאסטרטגים, המבט על ביצועי שוק המניות עבור הקיץ נמצא בין דובי מאוד לנייטרלי בצורה הטובה ביותר. אם השוק ימשיך לעקוב אחרי תסריט שנת הבחירות, כפי שעשה במחצית הראשונה של 2012, הרי שהשבוע הראשון של ספטמבר מספק את גל העליות האחרון לפני הירידות המשמעותיות של אותו חודש. ירידות אלו צפויות לאחוז בשווקים עד לחודש נובמבר בו יתקיימו הבחירות. יחד עם זאת, אם המשקיעים ישחקו לפי קצב האנליסטים, הם יכולים למצוא עצמם בחודש נובמבר משחקים תופסת עם שוק שברח להם למעלה.
באדיבות colmex
באדיבות colmex

שוק המניות, לפחות במובן הכלכלי, לקח צעד אחד לאחור. התזמון להאטה לא יכול להיות יותר אומלל עבור הנשיא אובמה. כמו כל נשיא מכהן אחר, אתה חי ומת ע"פ הכלכלה. נכון לעכשיו הכלכלה לא מציעה הרבה תמיכה. הגרף שלפנינו מראה את הסיכוי של אתרי ההימורים לכך שאובמה יזכה. אנחנו לא מהמרים בשום פנים ואופן, אך כפי שאתם יודעים בדר"כ - דעת ההמון הכללית נכונה. לא תמיד, אבל הרבה פעמים. בתחילת השנה הנשיא המכהן החל עם סיכויים של 52% להיבחר, הסיכויים עלו בצורה חדה בתחילת חודש אפריל ל-60% סיכוי להיבחר. גם שוק המניות בד בבד עלה למעלה. ברגע שאפריל הסתיים, הכלכלה ושוק המניות החלו להתגלגל למטה, ודחפו את סיכויי הנשיא אובמה למטה יחד איתם. התקווה היחידה של זה האחרון היא שהמספרים בקלפי ידעו לעקוב אחרי הניתור האחרון בשוק המניות.
ציר כחול: סיכויי אובמה בבחירות; ציר אדום: מדד ה-S&P500
ציר כחול: סיכויי אובמה בבחירות; ציר אדום: מדד ה-S&P500

לפני כשבועיים פורסם מאמר בו הוצגה אסטרטגיה מעניינת של של מדד הדאקס, וקניה של האירו מול הדולר, במטרה לנצל אפשרות לסגירת הפער שבין הצמד שאיבד את המתאם ההיסטורי ביניהם. בעת פרסום אותו מאמר עמד שער האירו על 1.225 ומדד הדאקס על 7080. כשבועיים לאחר מכן והצמד איורו דולר נסחר ב-1.255 כאשר מדד הדאקס מדשדש באזור ה-7000 ואף פגש את שער ה6900. מחישוב פשוט ישנו רווח של 1% בפוזיציית הדאקס, ורווח של 2.5% בצמד המטבעות. בנקודה זו לדעתנו יש להזיז את הוראת ההגנה לשער הכניסה, ומנקודה זו הפוזיציה הופכת לחסרת סיכון.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  פשוט מדויק! (ל"ת)
  :) 31/08/2012 01:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  בואנה... אשכרה האסטרטגיה הזו משלמת.... יש עוד כאלו? (ל"ת)
  ספקולנט על 30/08/2012 18:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  המלך עירום,הנתונים מעוותים,והשאלה מתי הבלון יתפוצץ??!
  444 30/08/2012 02:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ביינתיים מושכים זמן יפה מאוד יש לציין , ההתרסקות היא כמעט ודאית ואפילו כדאית , למען ניקוי אורוות !!!
  סגור
 • נראה לך שמישהו יודע מתי הבלון יתפוצץ??
  שמחה 30/08/2012 11:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם אני מאמין שזה קרוב ... ובין השורות אני חושב שזה מה שהם מרמזים גם...
  סגור
 • 5.
  מאמר מעולה - אהבתי במיוחד את הטסטרטגיות ההשקעה
  ספקולנט 30/08/2012 00:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שיתנו יותר אסטרטגיות כאלו
  סגור
 • 4.
  a question to Shlomo
  yoooo 29/08/2012 23:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  hi what's the simbol of NASDAQ in the colmex expert? it's not $COMP....
  סגור
 • 3.
  יהיה מעליב אם מורמוני ינצח את החופש והאינטליגנציה (ל"ת)
  דמוקראט 29/08/2012 12:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  חלחלת בחירות
  עמית 29/08/2012 11:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ההגדרה של "כלכלת בחירות" היא למעשה התנהגות פופוליסטית שמצטלמת יפה לטווח קצר. לכן אנחנו צפויים לראות ככל הנראה תמונה מאוד ורודה של הבורסות עד אז . השאלה הגדולה היא : מה יהיה אחר כך ? אם המשקיעים ילכו שולל אחרי העליות אזי ככל הנראה אנחנו נהיה צפויים להתרסקות מחרידה מיד אחרי הבחירות ,אם המשקיעים יהיו קצת יותר חכמים ויצפו את זה - הם יממשו רווחים רגע לפני ,ואז הקריסה תפיל את המועמדים הנחמדים ... מה שבטוח הוא שיהיה מעניין :-)
  סגור
 • 1.
  מאמר מעולה !!
  משקיע 29/08/2012 11:18
  הגב לתגובה זו
  8 0
  אני גם חושב שאנחנו הולכים להתרסקות. האם לדעתכם הזהב ירוץ למעלה?
  סגור