חושבים להשקיע בדולר? להלן כמה נקודות שיעזרו לכם לקבל החלטה

יחזקאל ינושבסקי, ATRADE, מתייחס להשפעות המשבר הכלכליים שבדרך והנסיונות מניעה על שערו של המטבע האמריקני - הנכס החזק והיציב
 |  (3)
השטר הירוק ביצע מהלך התחזקות מרשים בשנה הנוכחית מול מרבית המטבעות הנסחרים כנגדו. חוסר הוודאות בשווקים הבריח את המשקיעים המבולבלים אל הדולר האמריקני, אשר נחשב לנכס המקלט המועדף ביותר בקרב הסוחרים. החרפת המשבר באירופה הגבירה את הביקוש לדולר בכמה אחוזים בחודשים האחרונים. אם מדברים במספרים, הדולר התחזק מתחילת השנה מול השקל שלנו בכ-11% מהשפל שנקבע באזור 3.69 שקל לדולר ועד לשיא שנקבע בסמוך לרמה של 4.10 שקלים לדולר. השטר הירוק התחזק מול האירו בשיעור דומה מאזור של 1.3490 ועד לאזור 1.2040 דולר לאירו.

על אף העליות המרשימות של הדולר, חשוב לזכור כי שום נכס, חזק ויציב ככל שיהיה, לא מסוגל לעלות לנצח. תמיד יהיו תיקונים ואפילו היפוכי מגמה המתרחשים אמנם לעיתים רחוקות, אך כאשר זה קורה, אף אחד לא ממש ערוך לכך ומכאן מתחיל הבלבול הגדול בד"כ.

בימים האחרונים אני שומע יותר ויותר סוחרים המעוניינים "לרכוב על הגל" של הדולר, תוך כדי שאומרים לעצמם "כמה חבל שפספסתי", "איך לא ראיתי", "זה היה כזה ברור" וכו', מוכר לכם? אני מניח שכן. אפילו הסוחרים הגדולים בעולם מרגישים "אשמים" כאשר הם מפספסים עסקאות גדולות. החכמים ממתינים בצד להזדמנות הבאה, ובזמן הזה הם לומדים כיצד לא לפספס שוב את ההזדמנות הבאה. המשקיעים הפחות חכמים ממהרים להיכנס לעסקה בכל מחיר, ולרוב גם מפסידים.

להלן מספר עובדות העוזרות לקבל החלטה בצורה טובה יותר

עובדה ראשונה המהווה סכנה ברורה ומיידית לדולר, הינה ההאטה הכלכלית בארה"ב שעלולה לגרור את הכלכלה הגדולה בעולם למיתון. הפד בראשות ברננקי ינסה הכל בכדי למנוע זאת. השקת תוכנית תמריצים נוספת (QE3) היא אחת האופציות המונחות על שולחנו של יו"ר הפד. במסגרת התוכנית, צפוי לרכוש ממשלתיות בהיקף כמה מיליארדי דולרים (התחזיות עומדות על סדר גודל של כ-500 מיליארד דולר).

על מנת לתת דחיפה משמעותית לכלכלה המקרטעת, מהלך אשר צפוי לפגוע קשות בערכו של הדולר, בדיוק כפי שקרה בעבר עת החליט הפד להתערב בשווקים.

בשנתיים האחרונות ביצע הבנק המרכזי האמריקני כמה שינויים מוניטאריים משמעותיים מיד לאחר כנס בכירי הבנקים המרכזיים בעולם בג'קוסן הול. משקיעים רבים מעריכים כי ההיסטוריה תחזור על עצמה בפעם השלישית, והפד יכריז על השקת תוכנית תמריצים נוספת בכנס הקרוב ב-23 לאוגוסט. אם אכן יצהיר או ירמוז על מהלך שכזה, הדולר צפוי לצנוח, בעיקר מול זהב.

עובדה נוספת שעלולה לפגוע במעמדו של הדולר, היא הסיכוי שארה"ב תגלוש ל"צוק פיסקלי" לקראת סוף השנה, דבר אשר יוביל לבלבול גדול בקרב המשקיעים אודות עתידה של הכלכלה הגדולה בעולם.

המושג "צוק פיסקלי" מתייחס לרצף העלאות מסים וקיצוצים תקציביים אשר אמורים להתרחש לקראת סוף שנת 2012. במקביל צפויות לפוג תוקפן של מספר הצעות חוק שהעביר ממשלתו של בוש לפני מספר שנים. בשפה פשוטה: כל קיצוצי המס שיזם הנשיא לשעבר בוש יפקעו, ושיעורי המס הבסיסיים יעלו, ביחד עם מיסים על רווחי ההון ארוכי טווח ודיבידנד של מניות. התהליך הזה עלול להוביל גל מימושים בשווקים, היות והמשקיעים יעדיפו לשלם פחות מיסים על רווחיהם.

האתגר הראשון של אובמה בתחילת הקדנציה השנייה שלו (אם אכן הוא ישוב להיבחר), הוא למנוע מצב של גלישה לצוק פיסקלי. במידה ולא יצליח למנוע זאת, הכלכלה האמריקנית עשויה להתכווץ ביותר מ-1% עד סוף המחצית הראשונה של 2013. המצב המורכב הזה עלול להוביל להורדת דירוג האשראי של ארה"ב ולשחיקה בערכו של הדולר. במקרה זה המשקיעים עלולים לנתב את כספם לכיוון הזהב.

עובדה אשר עשויה לשרת את הדולר - המשך התמהמהות מצד מנהיגי העולם

אחד הפחדים הגדולים שקיימים בקרב המשקיעים הוא "שאננות היתר" בקרב קברניטי הכלכלות הגדולות בעולם. אם בשבועות הקרובים נתוני המאקרו לא יהיו מספיק "גרועים", מנהיגי העולם יעדיפו שלא להשיק תוכניות תמריצים "גרנדיוזיות" על מנת לתת דחיפה משמעותית לשווקים, ועלולים לנקוט בעוד צעדים ארעיים ולא מתואמים שיובילו בסופו של דבר לאכזבה בקרב המשקיעים. במידה וכך יהיה, ניתן לצפות לירידות בשווקים ולבריחה חזרה לכיוונו של הדולר, אשר כאמור נחשב לנכס מקלט המעודף ביותר בעיתות של חוסר וודאות בשווקים.

לסיכום, עתידו של הדולר ייקבע לקראת סוף השנה הנוכחית. קיים סיכוי לא מבוטל לכך שהדולר יסיים את השנה בצורה מאכזבת אם וכאשר מנהיגי העולם יובילו מהלך משותף שידחוף את השווקים מעלה. מהלך זה עשוי להפוך את השטר הירוק לפחות אטרקטיבי להשקעה, ובשל סיבה זו כדאי להיות ערניים ולא למהר לרוץ אל הדולר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אופציות שקל/דולר בבורסה - מוצר עם נזילות גבוהה. (ל"ת)
  lepxii 19/08/2012 18:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • וגם חסר סיכון!כולם מרוויחים!! (ל"ת)
  קליפ 19/08/2012 21:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אפשר להשקיע בדולר ולבצע הגנות עם אופ' PUT
  garoda 19/08/2012 13:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כך אומנם נרוויח פחות מעליית הדולר אך נהיה מוגנים מפני ירידה בערכו.. במקביל אפשר להשקיע בקול על הדולר במקום לרכוש דולרים.וגם כך ניתן לסכן אחוז קטן מתיק ההשקעות ולישון בשקט כשהפסד אם יהיה ידוע מראש.
  סגור