חושבים על אירן? כך תוכלו להגן על תיק ההשקעות שלכם - ואולי לעשות 4,000%

ינון אריאלי מתייחס בטורו ל-VIX שרשם לאחרונה ירידה משמעותית, איך תנצלו את זה ומה הקשר ליום דין מתקרב? לגזור ולשמור
 |  (17)
לאחרונה ירד (VIX), המוכר כ"מדד הפחד", לרמתו הנמוכה מזו תקופה ארוכה. למי שבמקרה לא מכיר, הויקס מבטא את מידת התנודתיות הצפויה במדד המניות S&P500, והוא מחושב על ידי שקלול סטיית התקן הגלומה במחיריהן של האופציות על המדד הפוקעות בתקופה של 30 יום מרגע החישוב (וסליחה לאלו מכם שלא עשו דוקטורט במתמטיקה).

למרות שהוא מיוחס לפחד המשקיעים. בפועל הוא מרמז על הערכת המשקיעים לתנודה מסוימת כלפי מעלה או מטה. גם בארץ הומצא מדד דומה - מדד ה-VIXTA של הקריה האקדמית אונו, שעושה פחות או יותר את אותו החישוב עבור האופציות על מדד ת"א 25.

לפני כשבוע ירד מדד הויקס האמריקני מתחת ל-14, ערך נמוך למדי בהשוואה לממוצע שלו בעשרים השנים האחרונות שהיה סביב 19. הויקס התל אביבי מצביע על ערך גבוה יותר (בערך 19). האם רק בארץ יש פחד משוק המניות והמשקיעים בארה"ב הפכו פתאום להיות אופטימיים?

על פניו, אנחנו נמצאים באחת הריצות הרציפות הארוכות ביותר של ה-S&P500, שנמצא במגמת עלייה כבר יותר משלוש וחצי שנים. לכן יכול להיות שמדובר באופוריה של המשקיעים. מצד שני, אם הפחד נעלם, איך אתם מסבירים את זה שהאג"ח האמריקניות נסחרות בתשואות שפל היסטוריות ומניות ממגזרים כמו פיננסים בארה"ב, עדיין נסחרים במכפילי הון נמוכים למדי?

להערכתי, הפחד ממש לא נעלם. סיבה אפשרית לערך הנמוך של הויקס הוא שחלק נכבד מהמשקיעים פשוט יצאו משוק המניות לאפיקים הסולידיים והורידו את התשואות שלהם (עם כל הכבוד, ויש הרבה כבוד, הפד האמריקני לבדו לא יכול להוריד את התשואות לאורך תקופה ממושכת כל כך). עקב כך, בשוק המניות נשארו רק "האמיצים", אלו שרואים את האור בקצה המנהרה (הארוכה יש לומר), ולא צופים תנודה חדה כלפי מטה או מעלה. הירידה במחזורי המסחר שאנו רואים בשוק המניות האמריקני, היא עוד חיזוק לתזה הזו.

ובכל זאת, מתישהו בעתיד (לדעתי לא הקרוב, אבל מי יודע) הפחד יחזור והויקס יזנק למעלה. האם אפשר להיעזר בזה בשביל להגן על התיק או לחילופין אפילו לעשות מזה קצת כסף?

ובכן, במחקרים שנעשו בארה"ב נמצא שמדד הויקס הוא לעיתים איתות לגבי התנהגות עתידית של שערי המניות בשוק האמריקני. עם זאת, המסקנות מלמדות כי יכולת החיזוי הזו מוגבלת. בנוסף, בתקופות של פחד קיצוני בשוק, בהן הויקס מזנק לערך גבוה, יש יכולת חיזוי חזקה יותר מאשר בתקופות בהן מדד הפחד נמוך. לפיכך, כלל האצבע בעניין הזה הוא להיכנס לפוזיציה מנייתית גדולה ככל האפשר (בהתאם למידת התנודתיות שאתם יכולים לסבול) כאשר הויקס מזנק מעל 25, ולא להתרגש יותר מידי כאשר הוא בערכים נמוכים יותר.

אם בכל זאת אתם חוששים מירידה חדה בשוק המניות בעתיד הקרוב, ורוצים להיעזר בויקס הנמוך לצורך כך - הדרך הישירה להיחשף אליו היא באמצעות . הבעיה היא, שאת הדברים שכתבתי כאן יודעים כולם, לכן מחירי הניירות הרלוונטיים מגלמים את זה. לראיה, היום אנחנו כבר באמצע אוגוסט, הויקס עומד על 14, וחוזים עתידיים על הויקס לספטמבר כבר נסחרים במחיר של כמעט 19, אלו של אוקטובר ב-20.93 ואלו של אפריל 2013 נסחרים במחיר של 27.35. יקר. אז מה עושים?

הדרך הלא מומלצת: תעודות סל
למרות הפשטות והנוחות, ממש לא כדאי לרכוש את אחת מתעודות הסל שעוקבות אחר מדד ה-VIX. כמו שתעודות סל העוקבות אחר מחירי סחורות אינן מומלצות, גם תעודות הסל העוקבות אחר הויקס, אינן עושות את העבודה. התעודות האלו מנסות לחקות את התנהגות הויקס באמצעות רכישת חוזים עתידיים על הויקס לטווחי זמן שונים. כאשר מתקרבים חוזים כלשהם לפקיעה, התעודה מוכרת אותם וקונה חוזים ארוכים יותר. היות והחוזים הארוכים בדרך כלל יקרים יותר מהחוזים הקצרים, הגלגול הזה יוצר הפסדים לתעודה, והיא נכשלת בפעולת חיקוי המדד.

חייבים לציין שהתעודות עושות עבודה סבירה לטווחי זמן קצרים יותר – עד מספר שבועות בודדים. השאלה היא אם אתם יודעים לתזמן את הנקודה בה הויקס יזנק. וגם אז, התעודות בדרך כלל לא משיגות את כל העלייה של המדד במלואה. לכן, אלא אם יש לכם יכולות תזמון יוצאות דופן, כנראה שעדיף להימנע מהשקעה בתעודות הסל האלו.

האופציה העדיפה: אופציות קול
אחת האפשרויות היעילות להרוויח מעליית נכס כלשהו מבלי לקחת סיכון גדול מדי, היא באמצעות קניית אופציות על הנכס. אני לא מרמז שאין סיכון שתפסידו את כספכם מהשקעה באופציות המדוברות, אלא לכך שבאמצעות אופציות אפשר לקבל חשיפה גדולה יחסית לנכס הבסיס (במקרה שלנו הויקס) תוך סיכון סכום קטן בלבד מכספנו (זאת בהשוואה לחלופה של קניה ישירה של נכס הבסיס).

על הויקס יש מגוון רחב של אופציות קול לטווחי זמן בין מספר שבועות לחצי שנה (ראו למשל באתר של יאהו). אם למשל אתם סבורים שהויקס יזנק מתישהו עד סוף השנה לערך גבוה מ-40, רכישת אופציות קול במחיר מימוש של 40 דולר תעלה לכם 95 סנט. אם יתרחש מה שקרה באוגוסט או אוקטובר 2011, אז הויקס נסק לערכים של 48 ו-45 בהתאמה, ההשקעה שלכם תגדל בטווח של פי 4-7.

בהנחה שאתם לא הולכים להקצות לזה יותר מנתח קטנטן בלבד מהתיק, זאת נראית אפשרות גידור לא רעה, בהתחשב בעובדה שבמקרה הגרוע ביותר תפסידו את הסכום הקטן שהשקעתם בעניין. בנוסף, אם יגיע יום הדין כמו שהיה ב-2008, והויקס יזנק ל-80, סכום ההשקעה שלכם יגדל פי 41. משהו שיכול לנחם אתכם מאוד בהתחשב בעובדה שהמניות בתיק שלכם עשויות לצלול ב-50% ויותר במקרה כזה.

*לצערי, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה, ולכן אם יש לכם שאלות אתם מוזמנים לכתוב לי לאימייל yinon@bursa4u.com.

הדברים מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, הוא לא מחזיק אף אחד מהניירות שהוזכרו, ומנהל בלוג השקעות בכתובת www.bursa4u.com
תגובות לכתבה(17):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  הגנה על תיק
  סוחר אופציות 20/08/2012 08:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1.תחום מומחיותי הוא אופציות וולסטריט. 2.אני יכול בקלות להראות סטטיסטית מדוע תפסיד כסף בהצעה שהצעת (למרות ששמת קצת כסף) 3.אם כבר אתה מנסה לייעץ אזי זה צריך להיות אסטרטגיה באופציות. 4.אני בספק בכלל אם אתה סוחר באופציות וולסטריט לאור המלצתך.
  סגור
 • 12.
  פורשששש ינון ???אריאלי???
  ori-k 19/08/2012 22:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין אדם מדהים וחכם כמוך אתה כותב מדהים תודה לך . פורששששששששש? מאיפה זה הגיע
  סגור
 • 11.
  מגיב 9 כ"כ צודק! דע כבר עם השטויות. (ל"ת)
  איש בורסה 19/08/2012 10:48
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 10.
  מדד הפחד בארה"ב לא ממש סופר את אירן המילחמה רחוקה מאמרי
  שגיא 18/08/2012 12:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אולי מחירי הנפט יעלו מעט אבל סעודיה תידאג להוריד אותם מהר מאוד האופציות על המדד ירדו ביגלל שחיקת הזמן יותר מהר ממה שהתשואות שלהם העתידיות יחזו ויצתרכו כול הזמן ליקנות חוזים חדשים ולהזיז רגל עים עמלות מטורפות ושחיקות קיצוניות בסטיות תקן בקיצור אופציות בינריות קיצוניות. לא מתאימות לאדם פרטי ממוצע רק [אולי]לטייקון או בית השקעות.
  סגור
 • 9.
  ינון:לפי כתבותיך,אתה מיליונר,שנוסע על פורשה!...כנס:
  לינון אריאלי 18/08/2012 10:55
  הגב לתגובה זו
  20 8
  אתה יודע לכתוב רק על 4000-8000 אחוז...לא פחות.אני אדם שנמצא בשוק ההון כבר 12 שנה,ואני מתעסק בכל:אג"ח,מניות,חוזים,אופציות,סחורות,ועוד...ואף פעם לא הרווחתי 4000-8000 אחוז!!..הכתבות שלך ריקות מתוכן,והאדם הפשוט לא צריך לקרוא אותן כי הן טיפשיות,ולא ר שהוא לא משקיע בניירות שאתה מזכיר,אין לו שמץ של מושג מה זה?!?!?...אז דיי כבר עם כל השטויות שלך,תייעץ לקרנות גידור או מוסדי אחר,אבל לטיפש משוק הכרמל או נהג המונית זה לא מתאים,כי הוא רק יפסיד ולא יירוויח!!!..ומי שם אותך כנביא שתייעץ לקנות אופציית קול על הויקס?!?!?...ל-99% מהאנשים אין בכלל חשבון והרשאה מתאימה לקנות נכס שכזה!!!..אז אנא ממך,די כבר.... כבר שמענו בעבר על:פייטון,המלט,פיברולן,ועוד כמה שטויות שכתבת... בינתיים אותי לא מפרסמים פה,ולא ייפרסמו פה,ואני כבר עשיתי 250% על מניה קטנה ששמה:אפל,או בערבית צחה:AAPL..מכיר אותה?... עליה בטח לא תכתוב... ראה נא תגובה זו לא כפגיעה אלא כהערה בונה...זה דיי נמאס. אני גר בשמריהו,איפה אתה?..
  סגור
 • אם הכתבות לא טובות אז למה אתה קורא אותן?
  קורא ותיק 18/08/2012 13:07
  הגב לתגובה זו
  4 3
  כי אתה אולי גר בכפר שמריהו אבל חוץ מאפל שיצא לך במזל אין לך באמת מושג איך להשקיע... ואגב, מי אמר לך שינון לא מייעץ לחברות? נראה לי שדווקא כן
  סגור
 • 8.
  אחלה כתבה! (ל"ת)
  דורון 17/08/2012 19:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  כל מה שהכתבות פה אומרות לעשות תעשו הפוך ותיזכו (ל"ת)
  הבורר 17/08/2012 16:21
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 6.
  כמו שתעודות סל העוקבות אחר מחירי סחורות אינן מומלצות
  אנונימי 17/08/2012 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ינון ,תוכל להסביר את המשפט הזה ? בכותרת האם מבחינתך זה תופס גם לגבי אינדקס מדד מניות תודה
  סגור
 • 5.
  אז למה הכותב לא מוכר רכושו וקונה מניות אלו? (ל"ת)
  חי במינוס 17/08/2012 13:26
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • 4.
  הנבואה ניתנה לשותים. וודקה.
  דוק טור 17/08/2012 13:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  קונים מניות רק אם VIX>50 ולא כפי שצוין במאמר ולא להתעסק עם שום ניר התלוי ישירות בביצועי ה VIX
  סגור
 • 3.
  המלצה גרועה לדעתי, ואני בכלל לא סוחר אלא
  איתן 17/08/2012 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 2
  "סתם משקיע". ולמה גרועה? כי המספרים לרעתה. אם נניח שנשקיע באופציה המדוברת על הויקס 1% מהתיק, אז במקרה הגרוע והצפוי האחוז הזה יעלם (צפוי כי אף אחד לא בטוח שהויקס יגיע ל-40 אפילו במקרה של מפולת, תסתכלו על 2008), ובמקרה של הצלחה נרויח משהו כמו 5%. משהו שיביא 5% רווח על התיק זה לא גידור, זאת קוסמטיקה. אז בואו נבדוק את זה עם 10%. במקרה כזה יש סיכוי להפסד של עוד 10% ביחד עם ההפסד מהמניות (במקרה שהויקס יגיע "רק" ל-39 נגיד), מול ביטוח אמיתי. זה שווה? לא. יש מניות רגילות שעדיף לדעתי להכניס לתיק ויתנו סיכוי/סיכון טוב יותר. ואני לא אכתוב פה איזה כי זה ישמע כמו פרסומת.
  סגור
 • לא מסכים
  ותיק 18/08/2012 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם הויקס לא יעלה מעל 40 כנראה שלא נראה ירידה משמעותית של הניירות בתיק. גידור בה להגן מפני מקרים של ירדה של 30-50% ולא של 5-10%. לירידות מתונות אין אפשרות גידור יעילה
  סגור
 • 2.
  לא להשקיע באופציות- ניתן למחוק את כל הכסף!!! (ל"ת)
  הסיכון באופציות גדול 17/08/2012 11:23
  הגב לתגובה זו
  8 7
  סגור
 • כנראה שלא הבנתם
  יוסי 17/08/2012 16:41
  הגב לתגובה זו
  2 4
  אם משקיעים באופציות סכום קטן אפשר להפסיד רק אותו!
  סגור
 • מה שכיף באופציות מעוף..!
  קליפ 17/08/2012 14:03
  הגב לתגובה זו
  6 5
  זה שבהתחלה מפסידים סכום קטן...בהמשך מפסידים את האישה,הבית והילדים.מי ביקש אופציות ולא קיבל? שבת שלום.אור אהבה וכסף!!!
  סגור
 • 1.
  אחלה כתבה והגנה יפה אבל
  משה 17/08/2012 11:03
  הגב לתגובה זו
  17 2
  הבעיה היא שהביצוע לא פשוט, זה לא קל לבצע זאת, גם אם כן, אולי תרשום עבור איך ניתן לבצע השקעה שכזו מאחר שגם עסקאות קול/פוט על מוצרים בארץ גם דורשות חתימות מול ברוקרים (לפחות בפעולות ראשונות).
  סגור