אפקט הפרפר והקשר לעליית מחירי הלחם

קרן צדוק, מנהלת השקעות אג"ח מגדל שוקי הון, מתייחסת להשפעות של הבצורת בארה"ב על מחירי החיטה ומשם ללחם ולמשכנתא על הבית
 |  (5)
שתי כותרות משמעותיות פורסמו השבוע, האחת דיווחה על התייקרות מחירי הלחם שבפיקוח, השנייה על שבירת שיא כל הזמנים בנטילת משכנתאות והיקפן שעומד על 4.9 מיליארד ש'. לכאורה אין קשר בין הדברים. למעשה, יש קשר, ולו קוראים "אפקט הפרפר".

הביטוי "אפקט הפרפר" מתאר שינוי קטן בתנאי הבסיס של מערכת שלמה, שגורר אחריו שרשרת של אירועים בעלי השלכות מרחיקות לכת. בדיוק כפי שמשק כנפי פרפר בצד אחד של הגלובוס יוצר שינויים קטנים באטמוספירה שגוררים שינויים אחרים במערכת האקולוגית שיגרמו נניח, בסופו של תהליך, להיווצרות סופת טורנדו.

בצורה זו לעלייה של כ-32 אג' במחיר הלחם שבפיקוח שהייתה אמורה, עקרונית, לפגוע בעיקר באוכלוסייה החלשה, אפקט מתגלגל גם על שכבות הביניים אלה שנטלו את המשכנתאות וההלוואות צמודות המדד. להערכתנו (ראה טבלה), עליית מחיר הלחם צפויה להשפיע על בעלייה של כ-0.1%. אם נניח שמשכנתא ממוצעת עומדת על כ-700 אלף ש' וכשליש ממנה צמוד מדד - עלייה של 0.1% על כ-233 אלף ש' הם למעשה כ-12 ש' נוספים לתשלום החודשי, ומכאן ואילך ל-20 שנות המשכנתא.

אבל העלייה במחירי הלחם איננה בודדה. אחרי החגים, צפויים להתייקר מוצרי מזון נוספים והאפקט המתגלגל יעצים ויגביר את הנטל על שכבות רבות באוכלוסייה. אך גם מחיר הלחם איננו נקודת ההתחלה של התהליך. גם על פי נתוני משרד התמ"ת העלייה במחיר הלחם נובעת בעיקר מעליית מחירי החיטה והשינוע (דהיינו, מחיר הנפט).

ניתן לראות דוגמא בארה"ב, יצואנית גדולה של חיטה ומוצריה. עקב פגעי מזג האוויר והבצורת הגדולה הציפייה להתדלדלות הייבול העלתה משמעותית את מחירי חוזי החיטה, עלייה שתוחזקה גם בעקבות פעילות משקיעים וספקולנטים בשוק הסחורות. זהו כוחו של אפקט הפרפר, והוא רלוונטי להשפעה של ההרחבה הכמותית בארה"ב על מחירי האנרגיה, ולהשפעת נטישתו של עוד סורי בכיר את מדינתו על מחיר הנפט, אירועים שלכאורה נראים רחוקים, אבל השפעתם ניכרת בחיי היום יום (ובעיקר בכיס) של כולנו.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  בגדול, צעדים אינפלציוניים קטנים יביאו בסוף את לוקחי
  המשכנתאות לחדלות פ. 16/08/2012 10:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ושלב לאחר מיכן את המשק כולו לחדל פירעון ולהתראות בגלגול הבא.
  סגור
 • 2.
  תשובה ל1: בלה בלה בלה העיקר שיהיה טור
  מגיב 15/08/2012 15:47
  הגב לתגובה זו
  0 2
  איך ביזפורטל מעלה כתבות כלום כאלה?
  סגור
 • 1.
  מה הקשר לאפקט הפרפר?
  מאיר 15/08/2012 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לא נראה לי שאת מבינה מה משמעות "אפקט הפרפר", אחרת לא היית מקשרת בין עלייה קנה במחירי הלחם, לעליה קטנה (12 ש"ח) בתשלום החודשי של המשכנתא. אפקט הפרפר מדבר על שינוי קטן בתנאי התחלה, שגורר שינוי גדול במצב המערכת.
  סגור
 • הבנת הנקרא
  אחת שיודעת לקרוא 15/08/2012 17:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עליית מחיר הלחם, עליית מחיר האנרגיה, עליה של המע"מ, עליה של מוצרי המזון אחרי החגים.. כולן עליות קטנות. כשהן יבואו כולן יחד לביטוי במדד זה יהפוך להיות מאות שקלים בכל חודש למשכנתא. כפי שאני מבינה את המאמר אפקט הפרפר הוא פגיעה קטנה בשכבות המצוקה שמתגלגלת לפגיעה משמעותית בשכבות הביניים.
  סגור
 • לא יודעת להבין, נשים למטבח (ל"ת)
  יודעת לקרוא 15/08/2012 20:58
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור