רוצים תשואה נאותה בהחיסכון לפנסיה? עכשיו יש הזדמנות

רביב רזניק, מנהל השקקעות בכיר בטאלנט בית השקעות, סוקר את השינויים הרגולטוריים בכל הנוגע לריכוזיות במשק, ועל הדרך בהן יוכלו להרוויח למען הציבור
 |  (6)
לא אחת כתבתי כאן על האתגרים הרבים בפניהם ניצבים כיום מנהלי ההשקעות בקרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים. עליית תוחלת החיים מחד וירידה מתמשכת בתשואותיהן של איגרות החוב מאידך, מציבה בפני גופים המנהלים את החיסכון ארוך הטווח של הציבור משימה קשה ביותר - מנהלי החסכונות של הציבור נדרשים לספק תשואות נאותות על כספי החיסכון, תשואות אשר תספקנה לשרת את צרכיהם של החוסכים כאשר אלה יפרשו לפנסיה. אולם כיום, בעולם של ריביות נמוכות, קשה מאוד לספק שתבטיח קצבה נאותה לעת פרישה כאשר תוחלת החיים הולכת ועולה כל הזמן.

אחת הדרכים שנוקטים בהן כבר כיום מנהלי החיסכון הפנסיוני היא הפניה של חלקים גדולים והולכים מכספי העמיתים לעבר השקעות בתחום הנדל"ן המניב. נכסי נדל"ן הם כמובן נכסים עם מוגבלת, אך קרן הפנסיה יכולה להקצות שיעור מסוים מהכספים אותם היא מנהלת להשקעה מסוג זה. מובן שהשקעות בנדל"ן דורשות התמחות שונה מאשר התמחותם "המסורתית" של מנהלי ההשקעות (מניות ואג"ח), אך הגופים המנהלים ישכרו עובדים שזהו תחום התמחותם. ברכישת בניין משרדים והשכרתו קיימים סיכונים ממש כפי שקיים סיכון בהעמדת אשראי לחברה כזו או אחרת, אך בחירה נכונה של נכסים וניהול מדוייק וראוי יכולים לספק אלטרנטיבת השקעה ראויה בהחלט.

ההזדמנות של קרנות הפנסיה וחברות הביטוח
מפת השליטה בהון במדינת ישראל הולכת להתשנות בצורה דרמטית במהלך השנים הקרובות. המצב הקיים בו כ-20 משפחות שולטות במישרין ובעקיפין ברוב ההון במדינה הולך להשתנות וזאת מכמה סיבות:
- המלצות ועדת הריכוזיות לחייב תאגידים השולטים הן בחברות ריאליות והן בחברות פיננסיות לוותר על אחת מהן, תאלץ את הגופים למכור בשנים הקרובות חלק מהחברות אשר בשליטתן.
- הקשיים הפיננסים והקושי למחזר חוב יאלצו מספר בעלי שליטה להעמיד למכירה בשנים הקרובות חלק מהחברות אשר נמצאות כרגע בשליטתם.
- מספר חברות החזקה אשר נקלעו לקשיים לא תוכלנה לפרוע את התחייבויותיהן ותאלצנה להגיע להסדר חוב או לפירוק.

קרנות הפנסיה וחברות הביטוח המנהלות את כספי החיסכון של הציבור צריכות לנצל את "החלפות הידיים" שתתרחשנה בשנים הקרובות, על מנת לתפוס את השליטה בחלק מאותן חברות ציבוריות שתימכרנה. חברות הביטוח וקרנות הפנסיה גם צריכות, במידה והן חושבות שזה משרת את העמיתים, להשתלט על אותן חברות שבעלי השליטה הנוכחיים שלהן לא יעמדו בהתחייבויותיהם ולקחת מידיהם את החברה. לא עוד הסדרי חוב בהם הציבור מוותר על חלק מהחוב (תספורת) ואילו בעל השליטה נשאר עם השליטה בחברה.

הגופים אשר מנהלים את כספו של הציבור צריכים לדאוג ולשמור בצורה הטובה ביותר על אינטרס הציבור. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לתפוס את השליטה בחברות הציבוריות וכך לדאוג שינוהלו לטובת בעלי המניות מקרב הציבור ולא לטובתם של כמה בעלי הון שכל עניינם הוא בקידום מעמדם וטובתם האישית.

רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר, טאלנט בית השקעות

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מלך הגזים (ל"ת)
  מנפח הבלונים 13/08/2012 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  הפועל חיפה מלחמהההה!!!
  כריש אדום 12/08/2012 22:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולם יודעים שחיפה אדומה :)
  סגור
 • 3.
  נגמרו לך הרעיונות יא רזניק....
  איברהים 12/08/2012 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תרד לכתבה אחת לשלושה חודשים עדיפה איכות על הכמות.....
  סגור
 • 2.
  הפער בין הכותרת לתוכן הוא תהומי
  לוכד חירטוטים 12/08/2012 14:47
  הגב לתגובה זו
  3 0
  חיפשתי מאמר עם ארך מוסף, עם רעיון מגובש מחורי וכל מה שמצאתי הוא האוסף של סיסמאות לא מציאותיות - האם לקרן פנסיה מותר להחזיק בהחזקה ריאלית ? האם חל פטור ממס בגין החזקה בהשקעה ריאלית ? האם זה לא היה המצב עד 1995 (חוק הריכוזיות הראשון) ? העיקר הכותרת תפסה את העין - שאפו לעורך.
  סגור
 • מר רזניק- אתה טאלנט??
  טאלנט בעצמי 12/08/2012 21:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בשביל כותרת בומבסטית עם תוכן של אמר ולא אמר כלום, צריך להיות טאלנט? יא חביבי, כל סוכן ביטוח עם 10 שנות לימוד וקורס פנסיוני ייתן לך עצות פרקטיות ואפקטיביות לחסוך יותר לפנסיה. בשביל זה צריך להביא "טאלנט". בחייאאאאת רבאק
  סגור
 • 1.
  ואלה
  בומבה 12/08/2012 12:22
  הגב לתגובה זו
  2 3
  איזו הארה!
  סגור