סופר מריו יצליח לעצור את שקיעתה של אירופה?

דן הלמן מהלמן-אלדובי מתייחס להצהרה האגרסיבית של דראגי ומנסה לענות על השאלה - האם דראגי יצליח לשכנע את השווקים?
 |  (3)
נאומו של נגיד הבנק המרכזי האירופאי ממשיך לעשות גלים בשווקי ההון כאשר הפרשנים השונים חלוקים בדעתם. האם דראגי יצליח להציל את גוש האירו או שמא הוא רושם צ'ק ללא כיסוי?

אחת הדרכים בהן אירופה יכולה לפעול הינה "שפיכת כסף ממסוקים" אליבא דה ברננקי. נכון להיום, ארה"ב אמנם לא יצאה עדיין מהמשבר אך מצבה טוב משמעותית יותר משל אירופה וזאת נקודה מרשימה במיוחד לאור העובדה שהמשבר הנוכחי החל ממשבר חוב בארה"ב עצמה.

ההבדל המשמעותי בין אירופה לארה"ב הינו המבנה הפוליטי הפנימי. בעוד ארצות הברית (United State of America), כשמה כן היא, מורכבת ממספר מדינות מאוחדות, באירופה האיחוד הינו קוסמטי וישנם לחצים פוליטיים קשים יותר בכל מדינה ומדינה. לטובתה של אירופה משחקת העובדה כי הנגיד הנוכחי הינו ממדינה אשר הינה חלק מהבעיה (ולא הפתרון) ולכן התמריץ של מריו דראגי הינו גבוה יותר.

ברם, הנקודה החשובה באמת היא האמון. הכלכלה המודרנית כולה מבוססת על מערכת אמון. אמון במערכת הבנקאית, אמון במדינות שישרתו את חובן, אמון בסוכנויות הדירוג ובפשטות: אמון בשווקי ההון. קריסה של האמון הזה עלולה להיות הרת אסון וזו בדיוק הנקודה בה אנו נמצאים. העולם הפיננסי יכול לקבל התרסקות של יוון, אירלנד ואפילו פורטוגל. הרי מדינות פשטו רגל ושמטו חובות גם בעבר (הדוגמאות המפורסמות הן: ארגנטינה, רוסיה, טורקיה) והעולם המשיך. בסופו של יום, מבלי לפגוע בכבודן של המדינות המוזכרות לעיל, כל המדינות הללו הן כלכלות קטנות מתוך הכלכלה האירופאית ובוודאי מתוך הכלכלה העולמית. יחד עם זאת, העולם והעולם הפיננסי לא יישארו אדישים במקרה של פשיטת רגל בספרד או באיטליה. מי שחושב אחרת מוזמן להיזכר בהשלכות של פשיטת הרגל של ליהמן-ברדרס.

לכן, השאלה האמיתית היא, האם דראגי יצליח לשכנע את השווקים שהוא רציני וילך עד הסוף גם במחיר פגיעה בדורות הבאים (כרגע לא נראה שיש פתרון אחר). עצם ההצהרה לא תספק את השווקים לאורך זמן אך מספר צעדים נחושים, עקביים ובהיקף משמעותי עשויים להחזיר את האמון לשווקים ומכאן להביא לעליות שערים בשווקי ההון ואולי מבלי שיהיה צורך לפגוע בצורה בלתי הפיכה בדורות הבאים. אם יצליח לעשות זאת, למצוא את האיזון בין צרכי ההווה לעתיד אז הוא באמת יהיה סופר מריו.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  נגעת בנקודה האמיתי , שפו לך,הכן כן הבעייה באירופה,,
  בני 31/07/2012 22:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רצינית מאוד חובה לציין את האבטלה שהגיעה לשיא של כל הזמנים וזה אומר הרבה ,לצערי יהיה קשה מאוד ואתה גם רואה שעד אכשו משחקי המילים של השרי האוצר\כלכלנים\נגידים,לא מועילים דבר והשווקים לפי דעתי יספגו מכה כלכלית קשה בלי שום ספק,אולי זה צריך לקרות בכדי שמישם יתחילו בעבודות השיקום של כלכלות אירופה ולא מדרך בועה שגם כך תתפוצץ מתי שהוא.
  סגור
 • 2.
  הלמן אלדובי ? אלופים במחיקת קרנות !!!
  אורי 31/07/2012 21:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז - שלא יתנו עצות !!
  סגור
 • 1.
  זהירות
  דווד 31/07/2012 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טפלו בהיזדמנות ישראלית במקום לפרשן את השוק
  סגור