לאירופה לא נותר זמן - יורובונד או פירוק הגוש

רוברט כרמלי, מנהל השקעות קרנות חו"ל מגדל שוקי הון, מעריך שהסבלנות של השווקים למשבר באירופה הולכת ונגמרת ותאלץ את מקבלי ההחלטות להגיע לנקודת הכרעה מהר יותר משרצו
 | 
תכנית הקיצוצים באירופה נחלה כישלון חרוץ שמקורו בשני כשלים - המקדם הקינסייאני הגבוה ועליית התשואות באג"ח הממשלתי של מדינות הפריפריה. לגרמניה לא נותר עוד זמן רב - או שתיקח על עצמה חוב רב או שנתחיל לראות את התפרקות הגוש

תוכנית הקיצוצים בהובלת גרמניה אמורה הייתה להביא ליישור קו באירופה ולאחידות פיסקאלית כשבסופו של תהליך כואב ועתיר קיצוצים אמורות היו מדינות גוש היורו בתוך מספר שנים לעמוד על יחס חוב/תוצר אחיד פחות או יותר. בפועל תוכנית הקיצוצים נחלה כישלון חרוץ משתי סיבות מרכזיות.

הסיבה הראשונה קשורה במקדם הקינסייאני - אותו מקדם שמנבא בכמה יקטן התוצר כתוצאה מצמצום הסקטור הממשלתי. ככול שחולף הזמן מגלים כלכלני אירופה שמקדם זה גבוה מאוד במדינות הפריפריה. זאת אומרת שאם תוכניות המגירה צפו שכל קיצוץ של בסקטור הממשלתי יביא לירידה בתוצר של 0.5 יורו בפועל ההשפעה היא גבוה בהרבה. לעובדה זו השפעה מכרעת על הירידה בתוצר, הגידול המהיר באבטלה ובסופו של תהליך הקושי לצמצם הגירעון.

הסיבה השנייה קשורה לתשואות האג"ח של מדינות הפריפריה. עליית תשואות האג"ח הממשלתי מקשה על ספרד וחברותיה לגייס חוב ולגלגל חוב קיים בעלויות ברות קיימא. שר האוצר הספרדי ביטא זאת בצורה מדויקת כשאמר שבסופו של יום כל הקיצוצים הכואבים שמטילה ספרד על אזרחיה משרתים את תשלומי הריבית ההולכים ועולים ואינם מצמצמים את החוב של ספרד בכלל. כשל זה מוביל למסקנה שללא כלל אירופי שיוריד את תשלומי הריבית למדינות הפריפריה אין סיכוי להקטין את החוב.

סבלנות השווקים הולכת ופוחתת

השבוע הגיע האג"ח הספרדי הממשלתי ל -10 שנים לשיא חדש של 7.57% - על רקע החששות שספרד תיאלץ לבקש חילוץ מלא בדומה ליוון ואירלנד כשמחוזות מריסיה וולנסיה דרשו סיוע כלכלי ממדריד במהלך סוף השבוע.

התקשורת הספרדית דיווחה שמחוזות נוספים עשויים לבקש סיוע דומה בשבועות הקרובים ובראשם שני המחוזות הגדולים ביותר: קטלוניה ואנאדולסיה. במקביל שבו החששות ליציאה בלתי מוסדרת של יוון מגוש היורו כשבמהלך השבוע יוון צריכה להוכיח שהיא נוקטת בצעדי הצנע שלקחה על עצמה בכדי להמשיך לקבל את חבילת הסיוע האירופית.

סבלנות השווקים הולכת ופוחתת. אם חילוץ יוון קנה שקט של חמישה חודשים, חבילת הסיוע למערכת הפיננסית בספרד העניקה שקט של בקושי שבועיים. מקבלי ההחלטות הגיעו לנקודת ההכרעה מהר יותר משרצו ולא ברור עוד כמה זמן יוכלו "לבעוט בפחית במורד הרחוב", מאחר והשווקים מגלים חוסר אמון מוחלט במקבלי ההחלטות וההשפעה של הזרמות הכספים הולכת ופוחתת. הורדת אופק האשראי של גרמניה ע"י S&P מלמדת שככול שהזמן חולף גרמניה תיאלץ להשתתף בנטל בצורה אקטיבית יותר - השאלה אם היא רוצה ומסוגלת תענה מהר יותר משחשבנו בתחילה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה