יוון נשארת (גם ביורו וגם בגוש); מה המפרי בוגרט היה אומר?

רונן מנחם, מנהל מחלקת ההשקעות והאסטרטגיה במזרחי טפחות, מתייחס לתוצאות הבחירות ביוון, השפעותיהן על המדינה הבלקנית וגוש האירו בכלל
 |  (4)
מוקדם מדי לברך על המוקדם. אך בכל זאת, תוצאות הבחירות ביוון עשו כברת דרך לקראת התרחיש הרצוי לשוקי ההון בעולם - ככל הנראה המדינה תישאר בגוש האירו, תנקוט מדיניות צנע (הפעם בגיבוי ציבורי) ותזכה בכספי החילוץ הבאים בתור. אגב, סימנים לכך היה ניתן לזהות כבר לאחר ניצחונה המרשים של יוון על נבחרת רוסיה בטורניר 2012. היוונים כמו אמרו: כל העולם רוצה מתנה - הישארות שלנו בגוש? כעת ניתן לו אותה מעמדת כוח... כך אפשר להמתיק את הגלולה. ייתכן כי דווקא קראגוניס קשישא עשה לפוליטיקאים את העבודה. או במילים אחרות - "אנחנו הרי שוברים כלים כל השנה1 למה שנעשה את זה דווקא עכשיו..." לו היה עימנו היום, מה היה אומר על כך המפרי בוגרט האגדי, כוכב הסרט קזבלנקה?

What's a nice girl like you doing in a place like that?
המהלך היווני מונע, בשלב זה, גלי הדף שעלולים היו להתרחש אם יוון הייתה עוזבת בטריקת דלת את הגוש. הבהלה הייתה מתפשטת עד מהרה לתחנות הקרובות, הבאות בתור: ספרד ואיטליה. לעת עתה, לא נצטרך לשאול את שתי המדינות העשירות, המתקדמות והגדולות הללו כיצד הגיעו לשכונה של יוון, פורטוגל ואירלנד, והתרחקו כל כך מהרחוב הראשי של הגוש.

Round up the usual suspects
כתוצאה, נרשמו כל התגובות הרגילות: איגרות החוב של ממשלת ארה"ב ירדו, האירו קפץ הן כנגד הדולר והן כנגד היין, הנפט התאושש ושוקי המניות באסיה והחוזים העתידיים בארה"ב עלו גם כן. לפחות לזמן מה, העולם קיבל פסק זמן לאזן קצת בין הנכסים הבטוחים, היקרים כל כך, לבין נכסי הסיכון, שחלקם אולי ממתינים בנחת להרמה מהרצפה. האם פסקה זו בטורי תעמוד במבחן הזמן? התשובה לשאלה זו תקבע כמה זמן יחזיקו את ה"חשודים הרגילים" במעצר.

We'll always have Paris
כאמור, לפחות בשלב זה, אפקט ההידבקות בגוש האירו נבלם. הדבר מרחיק את תרחישי הקיצון המאיימים, ששוקי הון מתמחרים זה זמן. לדוגמא, מי שהקשיב לסוכנויות דירוג האשראי, לא יכול היה לשלול תרחיש בו צרפת הגדולה, הכלכלה השנייה בגודלה באירופה, שדירוגה הורד, תיסחף למערבולת...

I think this is the beginning of a beautiful friendship
מבחינת גוש האירו, אם התוצאות ביוון והרצון הטוב לכאורה העולה מהן, ינוצלו היטב לכינון מדיניות אחידה בגוש האירו, ששוק איגרות חוב משותף יהיה תוצאה חשובה שלה, תוכלנה החברות בגוש לומר זאת אחת לשנייה. בסופו של דבר, הן שונות זו מזו בתחומים רבים ודווקא בשל כך שילוב נכון צריך להביא לשלם גדול, לא קטן, מסך חלקיו.

Play it again Sam
כעת תהיינה העיניים נשואות אל הדוד סם ומערכת הבחירות בסוף השנה בארה"ב. התקווה היא כי יימצא שם גם הפעם פיתרון יצירתי בנושא הטיפול בגירעון התקציבי הגדול. זאת על מנת שהתאוששות ושיפור יהיו משני צידי האוקיינוס. שוקי ההון בעולם משוועים להליכה משותפת קדימה של ארה"ב ואירופה. עוד קודם לכן, מחכים לראות אם ה-Fed ימשיך את המומנטום ויודיע על תכנית רכישות שלישית (QE3 בלשון העם...). ייתכן כי הכותרת צריכה הייתה להיות Play it again Ben.

ומה אצלנו?
בישראל, כשהיה חשש כי התוצאות ביוון יזרעו בהלה בשוקי ההון, אותת כי הוא ערוך ונכון להוריד את הריבית לפני המועד המתוכנן ורבים לא פסלו הורדה גבוהה מהרגיל. איגרות החוב הממשלתיות שקפו הערכות אלו במידה רבה בעליותיהן המהירות האחרונות ו"שכחו לרגע" את גורמי הסכנה - שוק הדיור, הגירעון התופח בתקציב המדינה, האירועים במצרים השכנה ועוד. לדוגמא, כשמדד מחירי הדירות בבעלות קפץ 1.4% בחודש שעבר, היו שהרימו כתף והזכירו כי בחודשים הקודמים הוא כמעט לא השתנה.

ההתמקדות ביוון הייתה כה גדולה, עד כי נושאים כגון המצב בסוריה ואירן, או יציאת מהמשק, נדחקו לקרן זווית. נכון, לא העפלנו לטורניר יורו 2012, אך בכל זאת יש גם להתפתחויות אצלנו בבית יש השלכות על מה שקורה בשוקי ההון שלנו.

עתה, כשהוסר כאמור, לפחות זמנית, החשש מטלטלה עולמית בעקבות שבירת כלים ביוון (אנו הערכנו לכל אורך הדרך כי יוון תישאר בגוש, בהינתן חלופות גרועות הרבה יותר מבחינתה), יהיה מבחן נקודתי מעניין לאג"ח המקומיות.

אם נזכור כי בחודשים הבאים הממשלה תנפיק איגרות חוב רבות יותר מאלו שתפדה, האתגר יהיה גדול אף יותר. לכן, למרות שרבים סבורים עתה שהריבית תרד לאזור 2.25% או 2% בתוך שנה, אנו מציעים לא למהר להאריך ו/או לעבור לאפיקים לא צמודים על חשבון אפיקים צמודי מדד.

לבסוף, נזכור כי היום נמצא מוקדי בעיות בעולם היכן שרק נזרוק אבן - האם ארה"ב נבלמת לפתע? האם סין נקלעת לנחיתה לא רכה? האם אירופה תשכיל למנף את הרגיעה הנקודתית ביוון לשורת תהליכים מבניים שיחלצו אותה מהקיפאון הכלכלי? מה יהיה עם הסוגיות הביטחוניות שעל הפרק (סוריה, מצרים, אירן)? ועוד.

לכן, צריך לשים את יוון מאחורינו, ליהנות מהתגובות בשווקים כל עוד הן כאן ולחשוב קדימה. הצורך בזהירות היה ונותר. או בפארא פראזה לקזבלנקה:
You must remember this, Greece is just Greece.

*לדאבוני, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  אחלה אנלוגיה!:) (ל"ת)
  פיקסרפיקסר 20/06/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  כתבה מאד מעניינת
  אנליסטית בחופשה 19/06/2012 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על הכתבה המעניינת, וחבל שאין ביכולתך להגיב... מעניין אם מהלך משותף של QE3 מצד ארה"ב לצד המשך הזרמת כספים או אפילו הנפקת אג"ח אירו, היה מאושש את אירופה. לדעתי, הם כבר בנקודת האל חזור... שיהיה לכולם יום מוצלח, גם ליוונים...
  סגור
 • 2.
  אגרות חוב ממשלתיות
  siryusgo 19/06/2012 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם צפוי שאג"ח ממשלתי משתנה או צמוד המחיר ירד והשואה תעלה? או ההיפך? ולמה בשבוע האחרון כולם עולים צמוד, שקלי ומשתנה תודה
  סגור
 • 1.
  It's all Greek to me... (ל"ת)
  נדי 19/06/2012 10:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור