כיצד השפיעה הודעת הריבית על שוק אגרות החוב בארץ?

סיון ליימן, מנכ"ל כנען ייעוץ השקעות, סוקר ומנתח את השפעותיה והשלכותיה של הודעת ריבית בנק ישראל על אג"ח הממשלתיות הארוכות ועל מדדי התל בונד ובודק את כדאיות ההשקעה בהם
 |  (3)
נגיד , הפרופסור סטנלי פישר, הודיע ביום שני שעבר על הותרת בנק ישראל בחודש יוני ברמה של 2.5%. מדובר על חודש חמישי ברציפות שריבית בנק ישראל נותרת ללא שינוי. החלטת הנגיד שלא לשנות את הריבית במשק באה בשל מספר סיבות, ולהלן העיקריות שבהן:

- הותרת הריבית על כנה באה בתגובה למדד חודש אפריל 2012 שעלה ב-0.9% בהתאם לציפיות האנליסטים. כמו כן, האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים הסתכמה ב-2.1% כאשר היא עומדת באמצע טווח יעד האינפלציה השנתי של בנק ישראל - 1%-3%. תחזיות שוק ההון לאינפלציה במשק ל-12 החודשים הקרובים ירדו בשבועות האחרונים ל-2.3% בלבד לעומת 2.5% לפני חודש.

- התגברות החששות ממצבה של המערכת הפיננסית בגוש האירו - המלווה בעליית תשואות באג"ח של ספרד ואיטליה - ובחשש מההשלכות האפשריות של יציאת יוון מגוש האירו.

- רצף מתמשך של נתונים לא טובים של כלכלת ארה"ב מאותתים שלא נחזה בשנה הקרובה בעליית ריבית בארה"ב.

הבה נבחן את השלכות הודעת הריבית של הנגיד ואת המצב הכלכלי הלא פשוט בעולם על מדדי אגרות-החוב הממשלתיות הארוכות ועל מדדי התל-בונד:מספר ימים לאחר הודעת הריבית התפרסמו נתונים נוספים, גרועים למדי, משוק העבודה האמריקני. נתונים אשר מעלים את הסבירות להרחבה כמותית בארה"ב ולהורדת ריבית המשק. בהודעתו רמז נגיד בנק ישראל על הורדת ריבית במשק בחודשים הקרובים, מה הוביל לעליות שערים חדות באג"ח הממשלתיות השקליות הארוכות. הממשלתיות השקליות לטווח של 5+ שנים זינקו בחודש האחרון מעל ל-2.5% והתשואה עליהן ירדה לרמה של 4.16% בלבד. גם אג"ח הממשלתיות הצמודות לטווח של 5-10 שנים עלו בחודש האחרון בשיעור של כ-1.5% והתשואה בהן ירדה לרמה של 1.47%.

מנגד, נרשמו בחודש האחרון ירידות שערים חדות במדדי התל בונד. מדד התל בונד 60 ירד ב-1.4% והתשואה לפדיון עלתה לרמה של 3.55%. מדד התל בונד השקלי איבד כ-1% והתשואה שלו עומדת על 5.62%.

פער התשואה בין מדדי התל בונד למדדי אג"ח הממשלתיות במח"מ דומה גדל בחודש האחרון וכעת הוא עומד על קרוב ל-3%. לדעתי, יש לנצל את הגדלת פער התשואה והירידה במדדי התל בונד ולהגדיל חשיפה אליהם.

הכותב, סיון ליימן, הינו יועץ השקעות פרטי ומנכ"ל כנען ייעוץ השקעות ומעניק ייעוץ השקעות מקצועי ובלתי תלוי לבתי-אב, חברות ולגופים עסקיים. ייעוץ ההשקעות שניתן הוא חיצוני - כלומר בלא ייפוי-כוח לביצוע פעולות כלשהן. לפרטים נוספים: sivan@knaan.co.il

* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לאיזו רמה נראה לך שהריבית תגיע עד סוף השנה? (ל"ת)
  יובל 05/06/2012 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  ליימן ליימן מה עם המשביר לצרכן
  אוי 05/06/2012 12:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא שכחנו
  סגור
 • 1.
  ליימן איפה היית שבועיים? טוב שחזרת גבר (ל"ת)
  אורן 05/06/2012 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור