האם גרמניה צריכה לפרוש מגוש האירו?

אורית לוין, אנליסטית בנקים וביטוח במזרחי טפחות, מתייחסת לסוגיית כדאיות גרמניה לפרישה מגוש האירו
 |  (12)
כולם מדברים על יוון הקטנטנה, אך יש הטוענים כי דווקא לגרמניה החזקה כדאי לפרוש מגוש האירו. מדוע? משום שבדרך זו לא יצטרכו אזרחי גרמניה לממן את תחלואיהן של מדינות אחרות, שמנהיגיהן השתוללו, נהנו מתקציבי ממשלה מופרזים, צברו חובות כבדים ועתה מגישים את החשבון. אזרחי גרמניה היו אחראים, ממושמעים וחסכנים. מדוע עליהם לממן מדינות פריפריאליות, כגון יוון, פורטוגל, ספרד ואיטליה? מדוע הם צריכים לכסות חובות של ממשלות שפרצו את תקציבן מכל עבר ושל בנקים זרים, שלא נזהרו ונקלעו למשבר חמור? אזרחי גרמניה ודאי ישיבו בשלילה לכל השאלות הללו. אולם, בכלכלה, כמו בכלכלה, המצב לא פשוט כל כך...

גרמניה והמשבר בתחילת שנות האלפיים

כלכלת גרמניה נעצרה לחלוטין בתחילת שנות האלפיים. האיחוד בין המזרח למערב גזל ממנה משאבים רבים. בשנים 2002-2005, עמד שיעור השינוי הממוצע של התוצר על כ-0.3%. שיעור האבטלה נסק עד 11.2% ב-2005. בנוסף, האוכלוסייה בגרמניה (כמו בכל אירופה) הינה אוכלוסיה מבוגרת, ההולכת ומזדקנת, מצב שהביא את מערכת הבריאות הגרמנית לסף קריסה.

ממשלת גרמניה נחלצת לפעולה
ממשלת גרמניה החליטה על תכנית הבראה, שכללה רפורמות בשוק העבודה וקיצוצים במשרדי ממשלה. בדיעבד, המדיניות הוכיחה את עצמה: במחצית השנייה של שנות האלפיים גדל התוצר במהירות. עד משבר 2008 גדלה הכלכלה בכמעט 4% בממוצע לשנה, שיעור האבטלה ירד ל-7% ב-2010 והחשבון השוטף של התשלומים עבר מגירעון של 1.7% מהתוצר לעודף עצום של מעל 7% תוצר ב-2007.

סוד ההצלחה היה הייצוא...

ה"סוד" מאחורי סיפור ההצלחה הגרמני היה שגשוג בייצוא. פריחה כלכלית עולמית בשנים 2005-2007, בשילוב עם רפורמות בשוק העבודה, סייעו לגרמניה להגדיל את הייצוא, בעיקר לשכנותיה בגוש האירו. כיום, כלכלת גרמניה היא היצואנית השלישית בגודלה בעולם, אחרי סין וארה"ב, עם היקף ייצוא של כ-1.4 טריליון דולר.


מקור: קרן המטבע הבינלאומית

ואם היא תפרוש כעת?

אם גרמניה תפרוש כעת מגוש האירו, דווקא איתנותה הכלכלית תהיה בעוכריה. פרישה תוביל מיד לעלייה בשער המטבע המקומי (המארק הגרמני יחזור לשימוש). כתוצאה, הייצוא של גרמניה בעולם יתייקר והיבוא יוזל - מה שיביא לירידה בביקושים בגרמניה, לנזקים קשים לתעשייה המקומית ולעלייה באבטלה. זה הדבר האחרון שממשלת גרמניה, ההולכת וקרבה לבחירות, רוצה כעת.

נכון, גרמניה תהיה כעת עצמאית מגוש האירו ותוכל לטפל בצרות העתידיות על ידי הורדת או הדפסת כסף, אך יש עם זה שתי בעיות: ראשית, בגרמניה לא מוכנים לשמוע על הרחבה מוניטארית, בגלל ההיסטוריה העגומה של היפר , שפקדה אותם בשנות העשרים של המאה הקודמת. אכן, חלף זמן רב מאז, אך הפצעים טרם הגלידו... שנית, דווקא משום ששיעור האבטלה בגרמניה הוא בין הנמוכים ביבשת, הורדת ריבית או הדפסת כסף יביאו להתפרצות אינפלציונית.

בעיות במערכת הבנקאות

בטורים קודמים ציינתי, כי מערכת הבנקאות הגרמנית איתנה, יחסית. Commerzbank, אחד הבנקים הגדולים, מחזיק שהנפיקה ממשלת איטליה בסך 7.9 מיליארדי אירו של ואג"ח שהנפיקו ממשלות ספרד, יוון ופורטוגל בסך 4.4 מיליארד אירו (נכון לסוף 2011).

אם גרמניה תפרוש בכל זאת, עלול גוש האירו לקרוס. אם כך יקרה, ילך גם Commerzbank בעקבותיו. בנק זה, אחד הגדולים בגרמניה, קיבל סיוע גדול בעת המשבר האחרון ולא מן הנמנע כי יזדקק לכמה מיליארדי אירו נוספים גם הפעם. לא ברור אם גרמניה ערוכה לכך בשלב זה.

לכן, יציאה של גרמניה מגוש האירו אינה סיפור פשוט כל כך, הן לגרמניה עצמה וכן לשכנותיה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  כתבה גרועה וחסרת תוכן (ל"ת)
  תומר 20/05/2012 04:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תומר, קרא את הכתבה שוב, אולי תשנה את דעתך.... (ל"ת)
  דודי 20/05/2012 08:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מעניין מאד. אם הבנתי נכון...
  ג' ונסי 17/05/2012 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את אומרת שאירופה למעשה מסבסדת את הייצוא הגרמני דרך המטבע?
  סגור
 • תשובה לג' ונסי
  אורית 17/05/2012 14:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מדויק, משום שהמטבע לבדו אינו הסיבה לשגשוג הייצוא בגרמניה. מדובר בתעשיית הרכב והמכונות, שנחשבת למוצלחת במיוחד, ובכל מיני שינויים רגולטורים בשוק העבודה, שתמרצו את הייצוא. אבל אין ספק, שהמטבע החלש טרם לכך.
  סגור
 • אם ניקח את זה צעד אחד קדימה
  ג' ונסי 18/05/2012 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למדינות עם עודף היצוא עדיף שגוש האירו ישאר, למדינות עם גרעונות עדיף לפרוש. אני הולך ומשתכנע לעשות לונג דולר יורו לאורך זמן. תודה
  סגור
 • 4.
  לפי דעתך בארץ הריבית תעלה או תרד
  שי 17/05/2012 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בזמן של חודשים
  סגור
 • תשובה לשי
  אורית 17/05/2012 14:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום. הטור שלי לא עסק בכך. עם זאת, בנק ישראל מעריך כי הריבית תישאר 2.5% עד אמצע השנה הבאה. אני חושבת שנתוני הצמיחה האחרונים, שהפתיעו לטובה, ומדד אפריל הגבוה, וכן הגירעון בתקציב, יקשו עליו להוריד ריבית. מנגד, בעולם הריביות נמוכות וחלקן גם יורד וגורלו של גוש האירו כאמור לא ברור. לכן זה לא עיתוי נוח להעלות ריבית כרגע. לפיכך, סביר שהריבית לא תשתנה, בקרוב. אורית.
  סגור
 • 3.
  אורית את צודקת בכל מילה (ל"ת)
  שרון 17/05/2012 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  יון/ספרד
  רמי 17/05/2012 11:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המאמר מאד מעניין אורית , מה יקרה לדעתך אם יון או ספרד או שנהם יצאו מגוש היורו ?......
  סגור
 • תשובה לרמי
  אורית 17/05/2012 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה. מבחינת המדינות הפורשות, אם הן יעשו זאת, המטבע המקומי שאליו הן תחזורנה יפוחת מאד ואז החוב הנומינלי שלהן יגדל במהירות כזו, שיתכן מאד שהן ישמטו אותו.. מבחינת שאר הגוש, הוא יצטרך, בלית ברירה, להמשיך לסייע לאותן מדינות נחשלות, מכורח הסכמים קיימים, אבל לא יגדיל את הסיוע בעתיד. כמו כן, האירו יפוחת מאד ביחס לדולר, אבל יתחזק מול המטבעות המקומיים של המשקים שפרשו ולכן תהיה לו בעיה לצמוח...
  סגור
 • 1.
  על מה ממורמרים הבוחרים בגרמניה?
  מנטליסט 17/05/2012 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום, אורית. נהניתי לקרוא את הכתבה. שאלה בהמשך לנאמר - לכאורה, הצנע שמרקל דורשת יגרום למדינות האחרות לבזבז פחות ואז אזרחי גרמניה יצטרכו " לממן אותם" פחות. מדוע, אם כך, מרקל נוחלת תבוסות בבחירות המקומיות האחרונות? בברכה.
  סגור
 • תשובה למנטליסט
  אורית 17/05/2012 10:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום ותודה על תגובתך. על אף שקטונתי מלהבין את רחשי ליבם של המוני הגרמנים, יש לציין שמרקל הולכת לקראת בחירות משום שלא הצליחה להעביר את התקציב האחרון. והסיבה שהיא נכשלה בכך הייתה, שמדובר בתכנית קיצוצים קשה, ללא כל תכנון לצמיחה לטווח הארוך. כיום מפלגות הסוציאל דמוקרט והירוקים מתחזקות, כשהן דוגלות בתקציב הכולל גזרות קצת פחות קשות. אולי המנהיג הבא של גרמניה ינקוט בצעדי ריסון פחות קיצוניים גם כלפי שאר מדינות אירופה, זוהי המגמה הנראת כיום.
  סגור