מעוניינים להגדיל את הרכיב המנייתי? תמתינו לתיקון אלים

דן הלמן וגיא דנש, מנהל חדר מסחר בהלמן-אלדובי, סוקרים את הרכב תיק ההשקעות לחודש מאי
 |  (6)
משבר החובות באירופה ממשיך להתדרדר בשילוב קשיים חדשים בהולנד ובריטניה, שמצטרפות ליפן וסין שמחפשות ישועה ומושכות את שוקי העולם לחודש של דשדוש. להערכתנו, יש להמתין לתיקון אלים על מנת להגדיל את הרכיב המנייתי בתיקים.

אנו מוספים לנקוט בגישה זהירה כלפי השווקים מהסיבות הבאות:
(1) קצב הצמיחה בארה"ב לא "מחזיק מים". כפי שציפינו בחודש שעבר, הצמיחה איטית מהמצופה ותתקשה להתקדם בלי המשך התערבות של הבנק המרכזי.
(2) הצמיחה של "הקטר" הסיני ממשיכה לגלות סימני האטה.
(3) מחיר הנפט הגבוה מהווה סכנה לצמיחה ומעלה את האינפלציה בעיקר בשווקים המתעוררים, שם יחכו עם הורדות .
(4) המשבר באירופה רחוק מסיום כשבעיות מבניות על הפרק, בעיקר בספרד מוכת האבטלה. אולם הדבר מחלחל גם למדינות החזקות.

שווקים מפותחים

אירופה - בספרד המצב הכלכלי ממשיך להסתבך, חברת הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי של המדינה מרמה של "A" לרמה של "BBB+" עם תחזית שלילית. במקביל פורסם כי שיעור האבטלה ברבעון הראשון עלה לשיא חדש בגובה 24.4%. אלו הם רק חלק מהנתונים שמסבירים את הקפיצה בתשואת האג"ח ל-10 שנים של המדינה שקפץ בחדות לרמה של כ-5.8%.

בבריטניה לאור הצימצום של 0.8% בכלכלה, נכנסה המדינה באופן רשמי למיתון שני וכעת מצפים לשמוע על תכנית הבנק המרכזי לעזרה מוניטארית למדינה.

בצרפת מערכת הבחירות הולכת לסיבוב שני בתחילת מאי בה תוכרע הנשיאות בין המועמד הסוציאליסטי, פרנסואה הולנד, לבין הנשיא המכהן, ניקולא סרקוזי, כאשר במשנתו של הולנד קיימת קריאה ברורה להידוק הכללים הפיסקאליים בגוש. בהולנד לא הצליחה הממשלה להעביר קיצוצים נוספים ועל רקע זה הגיש ראש הממשלה את התפטרותו למלכה.

בגרמניה נשמעו שוב קולות המזהירים מהמשך רכישת אגרות חוב של מדינות במצוקה, תוך הדגשת חשיבות המדיניות הפיסקאלית להתאוששות מדינות אלו.

בסיכום השנה (2011) עלה יחס החוב לתמ"ג של גוש האירו ל-87.2%, היחס הגבוהה ביותר בעידן האירו. אנו ממשיכים להחזיק משקל חסר באירופה (בהתאם למדד ה-MSCI World). כשבתוך היבשת נותנים משקל עודף לגרמניה ושבדיה.

יפן - הבנק המרכזי ביפן הודיע על הגדלת מסגרת תכנית רכישת ניירות הערך מ-65 ל-70 טריליון ין. במקביל הודיע על השארת הריבית במשק ברמה של 0%-0.1%. אנו ממליצים להחזיק את יפן במשקל חסר (בהתאם למדד ה-MSCI World). כשאת החשיפה לשוק המניות ביפן אנו ממליצים לעשות על ידי נטרול המטבע.

ארה"ב - ברקע לפרסום דו"חות רבעוניים חזקים של החברות (כ-75% הכו את התחזיות) פורסמו נתוני הצמיחה של המשק לרבעון הראשון של שנת 2012, הנתון בגובה 2.2% היה נמוך מהציפיות ואכזבו את המשקיעים. אולם, יחד עם זאת, פורסם כי הצריכה הפרטית ממשיכה להוביל את המשק ועלתה בשיעור של 2.9%, גבוה מהציפיות.

בסה"כ נתוני המשק האמריקני ממשיכים לזגזג. אולם הבנק המרכזי משדר אופטימיות על ידי הפחתת תחזית האבטלה וציפייה כי סביבת הריבית הנמוכה תישאר עד סוף 2014. כמו כן העלה הבנק את תחזית הצמיחה לשנת 2012 וכי הבנק מוכן לנקוט בצעדים נוספים לתמרוץ הכלכלה במידת הצורך. אנו ממליצים על החזקה במשקל שוק (בהתאם למדד ה-MSCI World)

קנדה - הבנק המרכזי הותיר את הריבית על כנה (1%) כאשר קצב האינפלציה ב-12 חודשים האחרונים עמד על 2.6%. להערכתנו, הבנק המרכזי יעמוד ביעד האינפלציה השנתי של 1%-3%. חוזקו של המטבע המקומי ממשיך להקשות על הייצוא המקומי ולכן הכלכלה מתמקדת בצריכה מקומית. עדות לכך ניתן למצוא בחלקם של משקי הבית בסך התוצר. הבנק המרכזי צופה צמיחה של 2.6% בשנתיים הקרובות והגעה למצב של תעסוקה מלאה כבר במהלך 2013. אנו מותירים את המלצתנו לקנדה למשקל שוק (בהתאם למדד ה-MSCI World).

אוסטרליה - האינפלציה עמדה על 1.6% ברבעון הראשון לעומת 3.1% ברבעון הקודם - ירידה חדה מהצפי. על כן עלה הסיכוי להפחתת ריבית ובהתאם נחלש המטבע המקומי וירדו תשואות האג"ח. הריבית הנמצאת היום ברמה של 4.25% צפוי לרדת, על פי שוק האג"ח, לרמה של 2.5% בעוד שנה. אנו ממליצים להמשיך להחזיק את אוסטרליה ופסיפיק במשקל שוק (בהתאם למדד ה-MSCI World).

שווקים מתעוררים

ברזיל - הריבית במדינה ממשיכה לרדת. הבנק המרכזי המשיך והוריד את הריבית ב-0.75% ל-9% וההערכות הן שהריבית תמשיך ותרד עד לרמה של כ-8% בהמשך השנה. הורדות הריבית באות כתגובה להאטה הגלובלית בכלל ובסין בפרט, והתמתנות בחששות מאינפלציה במדינה. יחד עם זאת, נציין לטובה את שוק העבודה, שעל אף עלייה קלה בשיעור האבטלה, הצפי הוא לירידה בשיעור זה בהמשך השנה.

סין - בהתאם להתבטאויות יו"ר הבנק המרכזי צפויות הקלות נוספות במשק, וזאת בנוסף להשפעת משבר החוב באירופה והמחסור במזומנים, כתוצאה מפדיונות של כתבי התחיבות של הבנקים המקומיים כמו גם מדד מנהלי הרכש החלש יחסית שפורסם ונמצא מתחת לרמה של 50 נק' כבר שישה חודשים.
אנו ממליצים על החזקה במשקל שוק יתר (בהתאם למדד ה MSCI World).


* הניתוח הכלול בדוח זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד. ניתוח זה משקף את דעת הכותב לפי מיטב הבנתו ביום עריכת הניתוח. הוא אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב ומי מטעמו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם משימוש בניתוח זה.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  לחכות זו מעלה
  צודק 01/05/2012 20:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עדיף לראות את כולם מרוויחים עכשיו. כמו שההסיטוריה מראה כל 3 שנים בממוצע יש משבר . ואז צריך לקנות בלי לחשוב יותר מדי. הסיכוי לטעות אז נמוך. הסיכוי לטעות עכשיו גבוה. אז סבלנות היא המעלה הכי גדולה בשוק ההון, נקודה.
  סגור
 • 5.
  למה אתם רק רואים שחור? (ל"ת)
  טל 01/05/2012 20:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מי משקיע בשוקים התעוררים?
  רוי 01/05/2012 20:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשמח לדעת איזה חברה משקיעה בשווקים המתעוררים שכרגע בירידה? אגב כתבה שמסכמת מאוד יפה את המצב היום
  סגור
 • 3.
  השוק לפני פריצה מעלה (ל"ת)
  נתן 01/05/2012 15:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  סקירה יפה והכי משקפת את המצב .. ראו הוזהרתם
  כסף שחור 01/05/2012 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין לשווקים לאן לעלות עד שלא תהיה טלטלה נוספת כגון 2008..
  סגור
 • 1.
  התיקון יכול גם לעלות
  י 01/05/2012 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי נביאים היו רק בתורה....ורובם היו נביאי שקר
  סגור