היובש בבורסה עולה לסוחרים ביוקר: כמה דברים שניתן לעשות

אושר טובול, סמנכ"ל מסחר מיטב טרייד ני"ע, מתייחס למחזורי המסחר הנמוכים בבורסה המקומית ולדרכים כיצד להגדילם
 |  (7)
מחזורי המסחר הנמוכים בבורסה הישראלית ממשיכים להטריד את המשקיעים המקומיים. מחזור המסחר היומי הממוצע במניות ירד לכ-1.1 מיליארד שקל בלבד. למרות התעוררות בגיוסים בענף, קרנות הנאמנות בישראל וההתאוששות הקלה במדדים, עוצמת המסחר עדיין נמוכה.

כאשר מחזורי המסחר נמוכים, המשקיעים משלמים במחיר הכניסה. כלומר, רוכשים את ני"ע בשער גבוה יותר, וכאשר הם רוצים לצאת מההשקעה הם שוב משלמים פרמיית יציאה וכך מוכרים במחיר נמוך יותר. הנזילות הנמוכה בשוק הישראלי עולה למשקיעים כסף, לכן הם חושבים פעמיים לפני ביצוע קניה או מכירה.

מלבד התאוששות בשווקים והמתנה לגל העליות הבא, שככל הנראה יובילו לגידול במחזורי המסחר, קברניטי המשק נדרשים להחלטות מיידיות על מנת להסיר את היובש השורר בבורסה המקומית. מספר החלטות מפתח יכולות להוביל לגידול מיידי במחזורי המסחר ולהחזיר את העניין למשקיעים.

אחת הסיבות המרכזיות לירידת מחזורי המסחר הינה מחיקה מהמסחר של חברות מובילות כמו מכתשים אגן ואי.די.בי פיתוח, חברות שריכזו בעבר מחזורי מסחר גבוהים. הפתרון הינו מתן תמריצים ועידוד לרישום כפול של חברות ישראליות שנסחרות מעבר לים כמו אמדוקס +0.51% אמדוקס 54.36 +0.51% אמדוקס סגירה:0 פתיחה:54.3 גבוה:54.64 נמוך:53.93 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , צ'ק פוינט +0.11% צ'ק פוינט 118.48 +0.11% צ'ק פוינט סגירה:0 פתיחה:119.16 גבוה:119.5 נמוך:117.12 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , אורבוטק +4.53% אורבוטק 65.77 +4.53% אורבוטק סגירה:0 פתיחה:65.93 גבוה:66.35 נמוך:65.58 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ואחרות. אין ספק שחברות עם כזה יעורר את המסחר ויגדיל משמעותית את המחזורים. ראינו זאת לאחרונה במקרה של {מלאנוקס}, חברה ישראלית שהצליחה להיכנס למדד ת"א 25, לעורר עניין רב ולרכז מחזורי מסחר גבוהים בבורסה המקומית.

רבות דובר באמצעי התקשורת על שעות המסחר בבורסה בת"א. חפיפה בין שעות המסחר בישראל לארה"ב תוביל לפעילות גדולה יותר של שחקני ארביטרז' ותתרום באופן ישיר לעלייה בהיקפי המסחר ולנזילות בשוק. בנוסף, מעבר למסחר בימי שישי במקום בימי ראשון, במקביל למסחר בבורסות העולם, תגדיל באופן ברור את היקפי המסחר.

סיבה נוספת לירידה במחזורי המסחר הינה העלאת שיעור המס על רווחי הון מ-20% ל-25%. העלאת שיעור המס גרמה למשקיעים לחפש אלטרנטיבות השקעה אחרות. נראה כי תוצאת העלאת שיעור המס גרמה לפעילים לבצע פחות מימושים בני"ע ולדחות תשלום מס. פעולה הפוכה של הורדת שיעורי המס יכולה להחזיר חמצן למשקיעים ולעורר חזרה את מחזורי המסחר.

שינוי שיטת המסחר

שיטת המסחר הנהוגה בבורסה בת"א הינה שיטת הרצף. בבורסה המקומית קיימים עושי שוק בעיקר במניות הקטנות, מניות עם מאד נמוכה. עושי השוק מצטטים היצעים וביקושים במרווח מאד גבוה ולא תורמים לנזילות גבוהה בני"ע. כאן נדרשת התערבות של מנהלי הבורסה בת"א. שינוי שיטת המסחר והכנסת עושי שוק מקצועיים למניות המובילות. עושי שוק במניות ת"א 100 יתרמו לנזילות רבה יותר בני"ע ולעלייה בהיקפי המסחר.

בעקבות עודף רגולציה, אחת התקנות שפורסמה לאחרונה ע"י האוצר קשורה לחברות תעודות הסל באופן ישיר ולירידת מחזורי המסחר באופן עקיף. התקנה קבעה שהגופים המוסדיים יממנו מכיסם את דמי הניהול שגובים חברות תעודות הסל במקום העמיתים. פעולה זו גרמה לצימצום פעילות ענף תעודות הסל ולירידה משמעותית בהיקף המסחר.

חשוב לציין שכאשר נרכשת או נמכרת , חברת תעודות הסל מתכסה על הסחורה, לכן יש יותר נזילות בשווקים ועלייה בהיקפי המסחר. נכון לכתיבת שורות אלה נראה כי האוצר מתרכך במעט וצפוי לאשר מימון עלויות נלוות בתעודות הסל למוסדיים מכספי העמיתים - פעולה שיכולה להחזיר חלק מהמשקיעים המוסדיים להשקיע באמצעות תעודות סל.

עידוד חברות ישראליות לצאת להנפקה בבורסה המקומית

חברות רבות רוצות להימחק ממסחר בבורסה בגלל עודף רגולציה ועלויות כספיות גבוהות בניהול . חברות כמו מגל מערכות ופוינטר שהיו עד לאחרונה חברות דואליות, החליטו להימחק ממסחר בבורסה המקומית, כל אחת מסיבותיה שלה. מנהלי הבורסה בת"א צריכים לחשוב על מתן תמריצים על מנת לעודד את החברות להירשם למסחר ולהנפיק מניותיהן בשוק המקומי. שתי חברות ישראליות, סודה סטרים ואבן קיסר הנפיקו מניות בבורסה בארה"ב במקום להירשם תחילה למסחר בבורסה המקומית. ההפסד הוא בעיקר של הבורסה והמשקיעים הישראלים.

יכול להיות שזו רוח התקופה, חוסר היציבות בשווקים, המצב הגאו פוליטי או עודף הרגולציה. לא חסרות סיבות לירידה המשמעותית בהיקפי המסחר, אבל דבר אחד ברור - נדרשים צעדים משמעותיים על מנת להחזיר את האמון בבורסה המקומית למשקיעים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  לא התייחסתה לנושא המס וחבל
  תמיר 30/04/2012 19:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במונחים של אחוזים מדובר בקפיצה של 25% בגובה המס-ועדיין יש בנקים עושקים בעמלות מסחר גבוהות מדי למניות ואג" חים דמיי שמירה ועמלות מינימום מפגרות,למרות שיש אלטרנטיבות אחרות הרבה נשארים בבנק,ולאף אחד לא משתלם לבצע פעולות עם יחסיי ריווחיות נמוכים מידיי.
  סגור
 • 5.
  ההסבר על הספרייד בעייתי
  אלון 30/04/2012 18:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם משקיע קונה מניה ומשלם את הספרייד, ואח" כ מוכר אותה ושוב משלם את הספרייד, אז יש שני משקיעים אחרים שקיבלו את הספרייד שהוא שילם - זה שהחזיק במניה מלכתחילה, וזה שמחזיק בה בסוף התהליך. כמובן שקיים *סיכון* שהמשקיע ישלם את הספרייד - אבל באותה מידה קיים גם *סיכוי* שהוא יהנה ממנו. האם ייהנה או ישלם? זה תלוי בסבלנות שלו (לתת פקודת לימיט ולחכות).
  סגור
 • 4.
  כל הסיבות שהועלו נכונות המס גורם מכריע!
  הכל נכון ! 30/04/2012 16:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לשלם 25% מס כאשר בקושי עושים 5% רווח על מניה זה עושק הצבור. כששוק הדירות ירד שוב ובגדול אני אישית אעדיף לקנות דירה נמאס לרדוף אחרי הכסף לבקש החזרי מס וכו1
  סגור
 • 3.
  נו אסתר לבנון, לא התפטרת. אז מה כן עשית?
  משקיע קטו 30/04/2012 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על מה הולכת משכורת העתק שלך?
  סגור
 • 2.
  בכל העולם יש PRE-MARKET ו AFTER-MARKET
  יוחנן 30/04/2012 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכל העולם סוחרים יותר שעות וכמו כן יש מסחר ער לפני הפתיחה ואחרי סיום המסחר. ת" א עברה למסחר אלקטרוני ולא מנצלת יכולת למסחר בכל שעות היממה כמעט ללא השקעה מצד חברי הבורסה ביחוד אחרי המעבר ל T 1. וחבל.
  סגור
 • 1.
  אם יורידו את עמלת המינימום לחבר הבורסה
  אלגו 30/04/2012 09:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היתר יחזור לחיות כרגע אין טעם להיות שם
  סגור
 • צודק לגמרי (ל"ת)
  bibi 30/04/2012 20:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור