שנת היופי של הדולר האמריקני - האם ישוב לחוזקו?

יניב פגוט, אסטרטג ראשי בקבוצת איילון, מתייחס בטורו אל גורלו וכיוונו של המטבע האמריקני בעת הנוכחית בצל המשבר הכלכלי הגובר באירופה ובפתח תוכנית הרחבה שלישית בארה"ב
 |  (2)
לאחר שנים ארוכות ומאכזבות בהן השקעה בדולר מול השקל הביאה נמוכה, בשנת 2011 עלתה התשואה לכדי רמה של 7.66%. אך התשואה החיובית לא נשארה לאורך זמן, ובשנה הנוכחית נחלש מעט שערו היציג של הדולר אל מול השקל, ונסחר מזה מספר חודשים ברצועה צרה. במקביל סטיות התקן של הדולר מול השקל מתכווצות וממשיכות להיות נמוכות בהשוואה גלובלית.

הדשדוש העולמי של הדולר אל מול האירו בחודשים האחרונים כפועל יוצא של גל האופוריה שפקד את השווקים הגלובליים הינו הסיבה המרכזית לדשדוש בשערו של הדולר אל מול השקל. יציבות האירו אל מול הדולר נתמכת בהנחת עבודה סמויה לפיה "יצאנו מן היער" בכל האמור למשבר הכלכלי האירופי.

אנו לעומת זאת סבורים כי "לא דובים ולא יער", ושיא המשבר האירופי בהובלת כלכלת ספרד המקרטעת והמערכת הפיננסית שלה הכורעת תחת נטל חובות רעים, עדיין לפנינו. לפיכך, עת יפנימו בשווקים את הכיוון אליו נע המשבר ישוב הדולר להיות מפלט ביטחון ויתחזק אל מול האירו באופן מהותי.

התחזקות הדולר בעולם תביא להערכתנו להתחזקותו אל מול השקל. יש המעריכים כי מכונת הדפוס הממשלתית בארה"ב המדפיסה מזה שנים ארוכות דולרים ובכך מחלישה את המטבע באופן ייזום, תכנס שוב לפעולת הדפסה מואצת כבר בחודשים הקרובים במסגרת תוכנית הרחבה כמותית שלישית -פעולה שתתמוך שוב בחולשת הדולר האמריקני. תרחיש של הרחבה כמותית שלישית בארה"ב הינו תרחיש ריאלי, אולם לדעתנו הקטליזאטורים התומכים בהחלשות האירו אל מול הדולר בנקודת הזמן הנוכחית בסביבה הכלכלית הגלובלית חזקים יותר. לתפישתנו הבנק המרכזי האירופי יאלץ להמשיך ולהפחית את הריבית ואף לבצע תוכניות תמריץ משלו על מנת למנוע את קריסת גוש האירו. פעולות אלה יקזזו את השפעת ההרחבה הכמותית השלישית בארה"ב באם אכן תתבצע.

נקודה נוספת שראויה להיאמר היא כי אנו מתקשים לראות בנקים מרכזיים עולמיים מגדילים חשיפה למטבע האירו במסגרת גיוון יתרות המט"ח שלהם, לכן העולם נותר נכון להיום עם מטבע רזרבה מרכזי בודד ושמו דולר אמריקני. בכל האמור בווקטורים המקומיים התומכים בדשדוש הדולר אל מול השקל, הרי כי ציפיות העלאת הריבית במשק המקומי שצצות להן כפטריות לאחר גשם מדדי המחירים לצרכן הגבוהים, יעלמו אף הן בהמשך השנה. התפוגגות ציפיות העלאת הריבית במשק תתמוך אף היא בהתחזקות הדולר אל מול השקל. חזרתה החזויה של מחאת יוקר המחייה בקיץ וחבלי הלידה הקשים הצפויים לתקציב המדינה, צפויים אף הם לתמוך בהתחזקות הדולר אל מול השקל.

כל זאת ועוד לא הזכרנו התפתחויות שליליות אפשריות בזירת הפחד הטבעית והיא הזירה הגיאו פוליטית ובראשה הבעיה האיראנית. לתפישתנו, בעת הנוכחית ראוי לוותר על גידור המטבע בהחזקת רכיב המניות בארה"ב ולא לרכוש תעודות סל אמריקניות מנוטרלות מטבע, ובכך ליהנות מן החשיפה המטבעית הגלומה במניות אמריקניות. חשיפה מטבעית זו יכולה להגן במידה מסוימת על רכיב מניות הבלו צ'יפ האמריקניות בתיק ההשקעות בתרחיש של מימוש אשר מקורו באסקלציה במשבר החובות האירופי.

אנו מאמינים כי קיים הגיון בריא ברכישת לונג דולר - שורט אירו כהגנה על תיק ההשקעות מפני הסיכון המרכזי הגלום כיום בשווקים הגלובליים והוא אסקלציה במשבר החובות האירופי מתוך מחשבה כי כל אסקלציה במשבר זה תבוא לידי ביטוי בהחלשות משמעותית של האירו המפגין עוצמה ויציבות מעוררת תהייה בעת הנוכחית. בקרב שחקנים מתוחכמים ומוגדרי מטבע למיניהם ניתן לנצל את סטיות התקן הנמוכות בשערו של השקל אל מול הדולר על מנת לייצר חשיפה לדולר בתרחיש של קפיצת שער משמעותית.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כדאי להשקיע באגח קונצרני צתוד מטח? (ל"ת)
  ירוק? 27/04/2012 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  קריסת גוש האירו בלתי נמנעת. (ל"ת)
  על חורבות ספרד 25/04/2012 10:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור