עצמאות 64: מה מצב העצמאות הכלכלית של אזרחי ישראל?

דן הלמן, הלמן אלדובי, מציג את מצבם הכלכלי של אזרחי מדינת ישראל בערב חג העצמאות ה-64'
 |  (3)
השבוע אנו חוגגים את יום העצמאות ה-64 של מדינת ישראל. כמדינה, זכינו לעצמאות לפני 64 שנים ואף השגנו עצמאות כלכלית בשנים האחרונות (התלות בכספי התשלומים מגרמניה כבר לא קיימת ואף הסיוע האמריקני צומצם רק לסיוע צבאי). לא מעט אנשים מחזיקים אצבעות על מנת שהשנה גם נניח את היסודות לעצמאות אנרגטית קל וחומר, לאור ביטול חוזה הגז עם מצרים.

יחד עם זאת, בעוד מצב עצמאותה של המדינה משתפר, מצב אזרחי המדינה מתדרדר. אזרחים רבים מתקשים להגיע לעצמאות כלכלית, ובעיקר הצעירים אשר חלקם עדיין מסתייעים בהוריהם על מנת "לגמור את החודש".

עצמאות כלכלית, בדומה לעצמאות מדינית איננה ניתנת, כי אם נלקחת באמצעות פעולות יזומות של מבקשי העצמאות. ברם, בכדי להגיע לעצמאות, נדרש שיהיו הכלים המתאימים בידי האזרחים. ישנם שני כלים מהותיים שצריכים להיות בידיים של האזרחים על מנת שיוכלו להגיע לעצמאות כלכלית. הראשון, חקיקה תומכת אשר מאפשרת סביבה עסקית בריאה וחופש לכל אדם לעסוק בכל מקצוע העולה על רוחו, ולאפשר לכישרונו, למרצו ועקשנותו להעלות אותו על דרך המלך. אבל מעבודה לבד קשה להגיע לעצמאות כלכלית.

לשם כך יש צורך בידע פיננסי והיכרות עם שוק ההון. אחרת, גם אדם שעובד קשה ומרוויח יפה לא יוכל לחסוך את כספו בצורה יעילה ו"יבזבז" משאב יקר (השפעת ערך הזמן על עלות הכסף). בנקודה הזו מדינת ישראל כושלת ומכשילה את אזרחיה.

אמנם, החקיקה בשנים האחרונות הגדילה את המודעות בקרב הציבור לשוק ההון ועודדה חיסכון נבון בכל הקשור לפנסיה (חסכון תקציבי ולא הוני). יחד עם זאת, המדינה נכשלת כישלון חרוץ, הן בעידוד החיסכון לטווח הבינוני-ארוך (ביטול החיסכון ל-15 שנים בקופ"ג, מיסוי גבוה על שוק ההון ללא "בונוסים מיסויים" על השקעה ארוכת טווח - כנהוג בעולם. אלו הן רק שתי דוגמאות) והן בחינוך פיננסי.

הפעם הראשונה בה אזרח נורמטיבי ותורם במדינה הזו חש עצמאות, היא עם שחרורו משירות צבאי / לאומי. זוהי הפעם הראשונה בה אין הכוונה עפ"י חוק מה מסלול חייו (תחילה חוק חינוך חובה ואח"כ שירות צבאי / לאומי). טוב תעשה המדינה אם במסגרת ההכנה לשחרורו של החייל / המתנדב תשלב קורס היכרות עם שוק ההון במטרה להקנות ידע בסיסי למשמעויות של חסכון פיננסי נכון והאמצעים הקיימים לשם כך.

כתוצאה מכך אני מעריך שיתרחשו שני דברים. הראשון, יותר ויותר אזרחים ילמדו כיצד יש לחסוך נכונה כספים שהם צוברים בעמל רב, ויוכלו להקדים את יציאתם לעצמאות כלכלית. הדבר השני, שוק ההון המקומי יפרח ויאפשר בתורו לכלכלה לפרוח ולהתחזק. התחזקות שוק ההון המקומי יגדיל את הכדאיות הכלכלית של חברות קטנות להירשם למסחר בבורסה למרות העול הכספי - רגולטורי הלא פרופורציונלי המוטל היום על כתפיהן.

חג עצמאות שמח לאזרחי המדינה.

***הניתוח הכלול בדוח זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד. ניתוח זה משקף את דעת הכותב לפי מיטב הבנתו ביום עריכת הניתוח. הוא אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב ומי מטעמו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם משימוש בניתוח זה.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  למלחת עצמאות צריך מוטיבציה!!!
  אבי 24/04/2012 18:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה מעולה ומעניינת לפי דעתי הבעיה הראשית של הדור הצעיר זו המוטיבציה והפנטזיות !! א.להגיע לעצמאות אישית ומשפחתית צריך לצאת למלחמה כלכלית עוד לפני שיש מה לשמור כהחיסכון ולכן צריךהמון מוטיבציה וכן לספוג " קורבנות אישיות" עד להשגת עצמאות בסיסית !! בתקופתינו הצעירים רותמים את העגלה לפני הסוסים מכונית משכנתא דירה יקרה יחסית למצבם וחשבו שפתרו את בעיתם בעיני הצעירים הבעיות נפתרות באינטר ודילט.....
  סגור
 • 2.
  כלכלת עשירים וכלכלת עניים
  יהודה 24/04/2012 15:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שתי סוגי כלכלות שהתפתחו פה ויחריבו את המדינה, חבל.. ואגב, מה קשור חיסכון? למי יש תמריץ לחסוך בריבית ואינפלציה משוגעים שגורמים רק להיכנס לחובות? הייתי הולך לכיוון משבר חובות..
  סגור
 • 1.
  גיבוב של בבל" ת (ל"ת)
  עומר 24/04/2012 13:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור