הראלי הגדול ב-Q1 במדד הניקיי היפני - האם הוא ימשך?

איתי מנשה, מנהל השקעות בחברת תכלית דיסקונט, העוסקת בניהול תיקי השקעות מתייחס לכלכלת יפן ההולכת וצומחת, ותוהה כיצד יראה המשך השנה?
 |  (1)
שנת 2012 החלה עם הרבה חוסר וודאות ולא מעט סימני שאלה לגבי עתיד כלכלת העולם. למרות זאת, רוב מדדי המניות בעולם הניבו תשואות חיוביות, ואף דו ספרתיות מתחילת השנה. אחד מהמדדים שהניבו דו ספרתית והפתיעו לטובה לדעת רבים, הוא מדד הניקיי 225 היפני. סביר להניח שלא רבים הימרו עליו כמדד מוביל בתחילת השנה.

חוסר האמון במדד המדובר נמשך כבר שנים רבות. מאז התפוצצות בועת הנדל"ן בשנות ה-90, יפן שרויה בדפלציה ארוכה, דבר אשר גורר את היפנים להוריד את קצב רכישות המוצרים החדשים, להקטין השקעות באפיקים ספקולטיבים ולהתבצר באג"ח ממשלתיות בעלות תשואה אפסית. ראיה לכך באה לידי ביטוי ביחס החוב לתוצר ביפן שהינו הגבוה בעולם, ועומד על קרוב ל-220%, כאשר רובו הוא חוב פנימי. המצב הכלכלי הביא לשינויים חברתיים וחשש מפני העתיד בקרב היפנים, עד כדי עלייה בשיעור ההזדקנות וקיטון בשיעור הילודה שהגיע לרמה של 1.2 (לעומת 2.7 בישראל ו-2 בארה"ב).

גורם נוסף המעיב על הכלכלה הוא המטבע המקומי. מאז ינואר 2007 ועד היום, התחזק הין היפני קרוב ל-65% אל מול הדולר, ובמהלך 2011 הגיע לשיא כל הזמנים ונסחר ברמה של 76 ין לדולר. נוסף לכל זאת, בשנת 2011 פקדה את יפן רעידת אדמה שגרמה להרס רב ושיתוק חלקים רבים במדינה למשך מספר ימים. בחלק מן הערים נמשכת ההתאוששות עד היום.

אם כך, מה גרם למדד הניקיי להניב לעומת רוב המדדים מתחילת השנה? בכדי להילחם בדפלציה, להחליש את המטבע המקומי ולתמרץ את הכלכלה, השיק הבנק המרכזי ביפן תוכנית תמריצים לפיה ינתנו הלוואות לבנקים בריביות של 0.1%. לאחרונה הגדיל הבנק המרכזי את התוכנית ב-2 טריליון ין, לסך של 5.5 טריליון ין. בנוסף קבע הבנק יעד של כ-1% לשנה הקרובה, והריבית במשק נמצאת ברמה אפסית מאז 2008. מאמציו של הבנק המרכזי החלו לשאת פרי. מתחילת השנה הין נחלש אל מול הדולר במהלך חד, דבר אשר מהווה גורם משמעותי לחברות היפניות שרבות מהן יצואניות בעיקר של רכבים וטכנולוגיה מתקדמת.

בנוסף, הין נחשב כמטבע המשמש "מקלט מבטחים". נראה כי האיום ממשבר החוב האירופי מתפוגג לעת עתה, דבר אשר גורם למשקיעים לנטוש מעט את הנכסים הנחשבים כבטוחים, כמו הין ואג"ח של ממשלת יפן.

בחודשים האחרונים הייצור התעשייתי ביפן במגמת עלייה. מאז רעידת האדמה, שיקום המפעלים נעשה בצורה יעילה, החברות שמות דגש על שיפור שרשרת הייצור ומשקיעות בהקמת מפעלים מחוץ ליפן, לצורך פיזור מקום החברה. חברות יפניות ניצלו את הין החזק בכדי להשקיע ולקנות חברות אחרות מחוץ ליפן.

את רמת ההפתעה בנוגע לעלייה במדד הניקיי מתחילת השנה ניתן לראות במכפיל הרווח של המדד. מכפיל הרווח זינק מרמה של 17 בתחילת השנה לרמה של 25 כיום. על פי בלומברג, מכפיל הרווח הצפוי נמצא ברמה של 14.7. נראה כי המשקיעים מצפים להמשך עלייה משמעותית ברווחי החברות.

לאור כל זאת, במידה ותצליח כלכלת יפן לפעול נכון ולחזור למסלול של צמיחה, קיים פוטנציאל גדול שכן מדובר בכלכלה השלישית בגודלה בעולם. במדד הניקיי 225 נמצאות חברות מובילות בינלאומיות בתחומן ובעלות נסיון וידע רב כמו טויוטה, הונדה וטושיבה. עם זאת, בכדי לשמר את הרוח הגבית בכלכלה היפנית יש לבנק המרכזי והממשל היפני עוד אתגרים רבים. עליהם לגרום לשינוי בהתנהגות הכלכלית והצרכנית של האזרחים ביפן, דבר לא פשוט לאחר שני עשורים של .

*מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא. אין לראות במסמך זה הצעה, המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא לביצוע עסקה כלשהי בניירות ערך או בכל מוצר פיננסי אחר. תכלית עוסקת בניהול תיקי לקוחות ועשוי להיות לה עניין באמור במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמה ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסים כלשהם. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים, והינו כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. במידע הכלול במסמך זה עלולות להיות טעויות, שינויי שוק ו/או שינויים אחרים. תכלית אינה אחראית לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל הזכויות, לרבות קניין רוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לתכלית ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות הפצתו ו/או העתקתו, כולו או חלקו, ללא קבלת אישורה מראש ובכתב.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מלך
  חבר 15/04/2012 15:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעניין
  סגור