המילה שאסור לומר למנהל השקעות

יניב פגוט, אסטרטג ראשי בקבוצת איילון, מתייחס בטורו לסוגי האנשים ה"ממליצים" בשוק ההון. מה אסור להגיד למשקיע הפרטי? וכיצד אנשי "האמרתי לך" תמיד צודקים?
 |  (9)
בבואנו להעריך ביצועים עתידיים של כלכלות ברמת המאקרו ונכסים בודדים, דוגמת חברות ברמת המיקרו, אנו מתבססים על תחזיות אנליסטים,הרי מדובר בכלי מקצועי, זמין והאמין ביותר הקיים, אשר על בסיסו ניתן לקבל החלטות השקעה רלוונטיות. לא מדובר בכלי עבודה מושלם ואף לא כלי עבודה חף מאינטרסים, אולם אחרי הכל מדובר בכלי העבודה המרכזי בשווקים הגלובליים.

"הנבואה ניתנה לשוטים" נאמר במקורות היהדות, אולם בכל האמור בשוקי ההון החזאות והערכות לעתיד אשר הינם "קרובי משפחה מדרגה ראשונה" של הנבואה, הינן עיסוק יום יומי חי ובועט של "מיטב המוחות" ככלי מרכזי עיקרי לקבלת החלטות השקעה. מנהלי השקעות הינם צרכנים סדרתיים של תחזיות כלכליות כחומר גלם ומקביל יצרני תחזיות כלכליות כתוצר סופי המהווה בסיס לאסטרטגיית השקעה עדכנית.

איש מקצוע שעוסק לפרנסתו בתחזיות והערכות, מכיר את מגבלות המקצוע והסטטיסטיקה ומבין שלעיתים הוא יהיה בצד הצודק של התחזיות ופעמים אחרות לא, ולפיכך האתגר המרכזי שלו טמון בשיפור הסטטיסטיקה המקצועית שלו. אולם עולם ההשקעות והפריפריה המקצועית הגלובלי הצמיח ליד אלו שמבינים את מגבלות המקצוע והסטטיסטיקה, ביצה תובענית של "אנשי האמרתי לך". מדובר באב טיפוס של דמויות בעלי מכנה משותף רחב, בו הטעויות שלהם נדירות ועבורם כמעט כל צרה גלובלית, ברמת המאקרו, מיקרו ואף בזירה הגיאו פוליטית "כתובה על הקיר" ורק חובבן יחמיצה. מי שיקים קרן גידור המנהלת את נכסיה על בסיס המודל המושלם של "אנשי האמרתי לך" יכול להיות טריליונר וללעוג לכולנו, אולם "אנשי האמרתי לך" לא מוכנים לגלות לכולנו את המודל הסודי.

מנהל השקעות מכל לאום ומכל צבע ומין סולד יותר מכל מצמד המילים חסרות הקלאסה "אמרתי לך". "אדם קרוב אצל עצמו" אולם פעמים רבות שוכחים אותם מנהלי ההשקעות את הפסוק "מה ששנוא עלייך אל תעשה לחבריך" בבואם לחגוג הצלחה נקודתית ומקרית שלהם. אמרתי לך שהשוק יעלה בחול המועד? השוק תמיד עולה בחול המועד. אמרתי לך שנתוני התעסוקה בארה"ב ייצאו חלשים? אמרתי לך שהמדד יפתיע למעלה? וכך הלאה הררי "האמרתי לך" פזורים להם בבתי הקברות ברחבי שוקי ההון הגלובליים בחלקת "אמרתי לך".

חובבי הכדורגל שבנינו ודאי מכירים את פרשן הכדורגל שמסביר במהלך כל המשחק את יתרונה של אחת הקבוצות, אך כאשר נופל שער מפתיע בצד השני של המגרש הוא יצהיר "אמרתי לכם - מי שלא כובש סופג". כלכלה כידוע אינה משתייכת לתחום המדעים המדויקים, אלא למדעי החברה, ולפיכך שוק ההון שחלק מהותי מהתנהלותו מבוסס על מצע מדעי למחצה בדמות תחזיות והערכות, מושך אליו גדודים של חכמים בדיעבד שתמיד ידעו מה נכון לעשות בשוק בזמן אמת, אולם שכחו לעשות מהתובנות שלהם כסף.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  תחזיות
  מייק 13/04/2012 21:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אהבתי
  סגור
 • 7.
  אסטרטג ראשי עלק ועוד של איילוןןןןןן!!
  רדוד ביותר 13/04/2012 19:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפשר לחשוב מי זאת איילון, חבורה של אנשים רדודים, שלא הייתי נותן להם שקל לנהל. עדיף להשקיע בתעודות סל ולא בחברה שאין לה מושג בהשקעות
  סגור
 • 6.
  האמת? התאכזבתי
  כלכלן 13/04/2012 15:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במיוחד לאור הרמה הגבוהה של הטורים שלך בדרך כלל. אולי זה המצות.... חג שמח!
  סגור
 • 5.
  כל העליהום הזה סביב מנהלי תיק ההשקעות שלנו
  ליאל 12/04/2012 17:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פשוט לא שווה שנפרש ונפתח את זה. לשלם דמי ניהול שייך לעבר, היום אנשים כמוני שמבינים קצת יותר עניין יודעים שכל מה שצריך לעשות זה להתחיל להשכיל ולדעת את השוק הזה ולעשות את זה עצמאית.. עובדה , אתרים כמו אינבסט קמים ומספקים את המידע הזה. ולא בכדי..
  סגור
 • צודקת
  ירון זליכה 17/04/2012 21:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגמרי צודקת
  סגור
 • 4.
  תודה,החכמתני. (ל"ת)
  eli 12/04/2012 16:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מה רצית להגיד בזה? .
  ניב 12/04/2012 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה כול מה שיש לך להגיד בערב חג שני של פסח ? נראה שמשהו הכריח אותך לכתוב משהו פגוט - אתה מסוגל ליותר .
  סגור
 • 2.
  זהו נגמר לך החומר לטורים מקצועיים, ארה" ב יצאה
  מומחה בדיעבד 12/04/2012 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהמשבר ? נגמרו בעיות הכלכלה באירופה ?
  סגור
 • 1.
  אז על מה המשכורות הגבוהות של האנליסטים (ל"ת)
  lema 12/04/2012 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור