חירות? בישראל 2012 עול המחייה איננו זהה בין האנשים השונים

דן הלמן, הלמן-אלדובי, מתייחס ליכולת של הישראלי הממוצע להגיע לחיי רווחה ושלווה בישראל 2012. מהם השינויים הדרושים להטיב עם עם אזרחי המדינה?
 |  (8)
השבוע אנו חוגגים את חג החירות. הגדרת החירות כפי שמצאתי אותה באחד המילונים היא כדלקמן: "חופֶש, עַצמָא?ת, דְר?ר, מצב שבו האדם חופשי לחיות על פי בחירתו או רצונותיו מבלי להיות נתון תחת מִג?ל?ת או איל?צים". למרות שיצאנו ממצרים מעבדות לחירות, רובנו לא באמת חיים ללא מגבלות או אילוצים. אמנם, זה ילדותי לחשוב כי החיים הם ללא אילוצים וכל אדם יחיה לפי רצונותיו, אך עדיין ישנה רמה מסוימת של חירות אליה צריכים לשאוף. לצערי, רובנו לא חווים אותה.

ברמת הפרט, העול של המחייה בישראל איננו זהה בין האנשים השונים, ולפיכך הנטל איננו מתחלק בצורה שווה. אי לכך, על חלקנו ישנן מגבלות רבות יותר מאשר על אחרים לפחות ברמת החובות שהמדינה מטילה על אזרחיה. במדינת ישראל, היכולת לקנות דירה ולהמשיך לחיות בכבוד אינה דבר מובן מאליו, למרות שהזכות למגורים הינה בסיסית.

עקב קוטננו (הדמוגרפי) ולמרות השלום עם מצרים וירדן, הגבולות סגורים כמעט לחלוטין מבחינה כלכלית (ייבוא חומרי גלם וייצוא מוצרים מעובדים,), ולכן מקשה על הורדת מחירים ובסופו של דבר אנחנו משלמים את המחיר. בסופו של יום, מעמד הביניים הולך ונשחק והעול על כתפיו רק גדל הן במיסים ישירים, הן במיסים עקיפים (דלק, מס רווחי הון וכו') והן בחובת השירות הצבאי אשר רובו נופל על כתפי מעמד הביניים.

ועדת טרכטנברג (אשר נוסדה עקב המחאה החברתית) לא בהכרח תטיב עם מעמד הביניים בטח שלא בטווח הקצר שכן ייקח זמן רב עד שהמהפך בחינוך תושלם וכך גם נושא הדיור.

עיניים רבות נשואות אל עבר תגליות הגז (ואולי הנפט) במים הכלכליים של ישראל. אני משוכנע שחלק ניכר מהאזרחים מקווים שהעצמאות האנרגטית של ישראל שפר את החירות של הפרט. ועדת צמח אשר על פי מסקנות הביניים תאפשר ייצוא של גז במהרה (לכאורה), הינן בשורה מבחינת הגדלת תזרים התקבולים לישראל ותגדיל את ההסתברות לשיפור המחייה בארץ (תחת הנחה מקלה שהקרן מעתודות הגז תקצה משאבים נכונה).

יחד עם זאת, במדינה שעדיין לא התקבל החלטה היכן תוקם תחנת קליטת גז בצפון (למרות שעברו כבר למעלה משלוש שנים מאז תגלית תמר) והגז מתמר מתעכב להגיע (שימו לב למחיר החשמל), קשה להאמין שניתן יהיה לייצא את הגז דרך ישראל (כפי שדורשת הועדה) במהירות מספקת אל מול המתחרים שלנו באזור (נכון לעכשיו קפריסין, אך לבנון לא תישאר מאחור עוד הרבה זמן).

על מנת שנוכל להגיע לחירות, שלא יהיו אנשים רעבים בישראל (ולא רק בארוחות לחגים) על המדינה לבצע שינוי תפיסתי אמיתי של חלוקת נטל (כלכלי, בטחוני) בצורה שוויונית יותר. אין זה אומר ששכר הבכירים במשק לא ימשיך לנכר עיניים, אך זו לא המהות. אם כל אדם יוכל להתקיים בכבוד, לגור בכבוד, ליהנות מגידול ילדיו, ללא שיקול כלכלי כמה עולה כל גידול ילד, נגיע לחירות.

על המדינה להקצות משאבים לתשתיות, לחינוך, לדיור (הפשרת קרקעות, פישוט הסרבול הבירוקרטי, בניית דירות להשכרה לטווח ארוך), לפישוט המנגנון הבירוקרטי והרגולטורי אשר בתורו מייקר את המחייה בישראל וכו', באופן זה נוכל לשפר את איכות חיינו.

מהיכן יגיע הכסף? עשירים רבים בעולם מבינים שעקומת ג'יני הגיע למצב לא הגיוני, ולפיכך מתאגדים בשיתוף עם המדינה להגדלת חלקם בעוגת המס בצורה שלא תפגע באיכות חייהם מצד שני אך תטיב עם כלל האוכלוסייה. הדוגמה הבולטת לכך הוא התהליך אותו מוביל וורן באפט.

גם בארץ ניתן להגדיל את נטל החלוקה אך יש לעשות זאת בחוכמה ולא על גבו של מעמד הביניים. מס עיזבון (מעל לסכום של נניח חצי מיליון ש' ליורש כנהוג בחו"ל), מיסוי על מוצרי יוקרה, שיתוף כלל האזרחים בשירות לאומי והרחבתו גם לבתי חולים, סיעוד, חקלאות, בנייה (כל מקום שחסרות בו ידיים עובדות), העלות היא שולית אך התועלת לאזרח גבוהה וכמובן, לפחות בטווח הקצר בזכות תמלוגי המדינה מתגליות הגז והנפט.

שיהיה לכולנו חג חירות שמח ואמיתי.

**הניתוח הכלול בדוח זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד. ניתוח זה משקף את דעת הכותב לפי מיטב הבנתו ביום עריכת הניתוח. הוא אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב ומי מטעמו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם משימוש בניתוח זה
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  פגע לעם 25% מס זה נבזות (ל"ת)
  טרכטנברג 10/04/2012 17:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  הכותב מבלבל בין חירות לשיוויון
  אלון 10/04/2012 16:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכותרת מדברת על חירות, הצעדים המוצעים במאמר עוסקים בשיוויון. חירות זה מצב של היעדר כפיה מצד אדם אחר. אם אני כופה על אחרים לספק את צרכי הבסיסיים אני פוגע בחירותם.
  סגור
 • 4.
  מה דעתך על חרם של חרדים על הלמן אלדובי?
  חרדי נוקם 10/04/2012 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמשיך להסית ותקבל חרם הציבור החרדי לא צריך לממן טפילים כמוך, שמסיתים על גבו כבר עדיף לשלם דמי ניהול לבית השקעות שיודע להתייחס אלינו בכבוד תדמיין לעצמך קצת פחות כסף בפנסיות ובגמל, בקרנות השתלמות ובניהול תיקים תבין שבתור טפיל מקצועי שמתעלק על כספי הלקוחות שלו הגיע הזמן שתתייחס אליהם בכבוד אבל האמת, לא צריך להחרים אותך בגלל שאתה אנטישמי אתה פשוט לא מקצוען הקופות של הלמן אלדובי הן הגרועות בשוק איסלנד מחכה לכם.... חחחחחחח
  סגור
 • מה אתה רוצה ממנו בכלל חרדי אויל?
  זיו 10/04/2012 16:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא לא כתב מילה נגדכם וגם אם היה כותב זה לא הופך אותו לאנטישמי אלא לאנטי פרזיטי ואנטי טמטום.
  סגור
 • חרדי יקר!בשם אלהים אל תעבוד לעולם!!!
  קליפ 10/04/2012 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זכותך המוסרית לחיות בגאווה כפרזית חסר ערך. הכנס את יקירתך להריון ותהנה מביטוח לאומי חינם האמת ...אני אוהב את גישת החרדים לא" י....אך מה עם קצת עבודה?
  סגור
 • 3.
  טועה הכותב אם הוא חושב שתגלית הגז תשפר את
  מוטי מנהריה 10/04/2012 11:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצבו של המעמד הבינוני. כל הכסף ילך לקצבאות לחרדים, ערבים ולשאר הפרזיטים בחברה. חכה ותראה.
  סגור
 • 2.
  די כבר לסחטנות של המיסים
  חילוני 10/04/2012 10:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדאי לכותב ולשכמותו להתרכז בתחום מקצועם. עוד הצעה מטופשת להגדלת נטל המיסים, אבל " בחוכמה" . הבעיה בישראל שלממשלה אין שום בעיה בהגדלת נטל המיסים, היא עושה זאת כל יום שני וחמישי - הבעיה לאן הכסף הולך. יש המון הכנסות ממיסים אבל הם הולכים לכבישים 4 מסלולים לנוער הגבעות בשומרון, לישיבות מתוקצבות, לדיור מוזל לאברכים, למשגיחי כשרות מיותרים, למועצות דתיות, שירותי דת, בקיצור לפרנסה של המפלצת הדתית שלא תורמת כלום למדינה (בכסף, בשירות צבאי/לאומי) אבל גדלה בקצב מבהיל דן הלמן, מקווה שיקחו ממך מיסים והרבה, ממני כבר אין מה לתת והכי חשוב אין סיבה לקחת כל עוד הכסף לא חוזר לאזרחיה התורמים של המדינה. נטל המס צריך לרדת, ואת הכסף שלוקחים צריך להחזיר בכבישים, בחינוך " חינם" באוניברסיטאות, בדיור ליוצאי צבא ומשלמי מיסים, בתשתיות נורמליות, במשטרה ראויה, בריאות ירוקות, בבריאות ראויה. בתרבות וספורט ושכר ראוי למשרתים בצהל
  סגור
 • 1.
  תתמקד במה שאתה טוב: איסלנד! (ל"ת)
  כן כן מחדרה 10/04/2012 10:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור