מממשלתיות לקונצרניות בשנתיים הקרובות

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, מתייחס למעבר המשקיעים של שוק ההון להשקעה באג"ח קונצריות לממשלתיות ואיך מהלך זה יעבור בשנתיים הקרובות?
 |  (3)
במהלך שנת 2011 התבצר ציבור המשקיעים באפיק אגרות החוב הממשלתיות על רקע חשש מהתדרדרות כלכלית מקומית וגלובלית. הביקושים הגדולים לאגרות הממשלתיות במקביל למגמת הורדת הריבית הובילו לירידת התשואה לפדיון לרמה שנמצאת היום, בטווחים הקצרים, בטריטוריה שלילית. ברור שמצב כזה אינו בר קיימא ולא יוכל להימשך לאורך זמן. גם מגמת הורדת הריבית ככל הנראה הגיעה לידי מיצוי ובעתיד הלא רחוק ישובו הריביות לעלות. לאור זאת, אפיק האג"ח הממשלתי טומן בחובו סיכון להפסדי הון במהלך השנה הקרובה, ובכל מקרה מספק ריאלית אפסית ואף שלילית לפדיון. לכן כיום, הוא אינו אטרקטיבי כאפיק מניב תשואה.

ירידת החששות, התבהרות עניינים מסוימת בגזרה האירופית והשיפור המתמשך בכלכלת ארה"ב מאפשרים למשקיעים, גם לסולידיים שביניהם, לשוב חזרה ובהדרגה מאגרות החוב הממשלתיות לאגרות חוב קונצרניות המספקות תשואות גבוהות יותר.

שנים 2012-2013 צפויות להיות קריטיות בשוק האג"ח הקונצרני בשל היקף החזרי החוב הצפויים בשנתיים אלה. כבר עתה ברור שחברות רבות יתקשו להחזיר את חובן לבעלי האג"ח ויבקשו להגיע להסדרים ותספורות. מצבם של הטייקונים הגדולים במשק מראה לנו שהסיכון נמצא גם ובעיקר בקבוצות הלוווים הגדולות הממונפות בהיקפים גדולים. לכן ישנה חשיבות רבה לבחינה מדוקדקת ומקצועית של הניירות, לנהל את החשיפות למנפיקים ואת משך חיי האגרות הממוצע והדירוגים. חשוב לבנות תמהיל אגרות ברמות סיכון שונות בכדי למקסם את התשואה ברמת סיכון נמוכה.

בחודש מאי תשיק הבורסה מדד אגרות חוב חדש - מדד בנקים צמודות. מדד זה יאפשר למשקיעים להיחשף לאגרות חוב קונצרניות בדרגת סיכון נמוכה ועם טובה. הבנקים בישראל במצב כלכלי טוב מאוד, בין השאר הודות לרגולציה רבה, ועם יכולת לשרת את החוב שנטלו באמצעות אגרות החוב. רבים אף מייחסים לבנקים בישראל ממשלתית בשל ההערכה, שבעת משבר המדינה תתמוך בבנקים ככל שיידרש. המדד צפוי לעמוד על כ-4.65 שנים והתשואה הפנימית שלו צפויה להיות כ-2.09% המגלם מרווח של 1.15% מהאג"ח הממשלתית.

בנק ה פועלים -0.04% פועלים 2,547 -0.04% פועלים בסיס:2,548 פתיחה:2,548 גבוה:2,555 נמוך:2,541 תמורה:13,448,061 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: יהווה למעלה משליש מהמדד ובנק לאומי +0.25% לאומי 2,443 +0.25% לאומי בסיס:2,437 פתיחה:2,437 גבוה:2,445 נמוך:2,422 תמורה:26,964,946 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: למעלה מרבע מהמדד, כלומר כשני שליש מהמדד יורכבו מלאומי ומפועלים יחד. למדד חסרון בכך שכובל את המשקיעים במדד עצמו למח"מ ארוך ולחשיפה גבוהה למעט מנפיקים. ניהול נכון של הנכסים במדד, תוך שילוב עם ניירות של חברות בדרגות סיכון דומות עשוי להניב למשקיעים תשואה עודפת לאורך זמן וברמת סיכון דומה ואף נמוכה מסיכון המדד לבדו.

בתקופה של העלאות , כפי שלהערכתי יקרה במהלל השנה הקרובה, רצוי להימצא במח"מים קצרים יותר ולהגן על התיק במידת האפשר מהפסדי הון. משמעות מרכזית של המדד היא ביצירת הנזילות באגרות החוב של הבנקים שהוא נדבך מרכזי בשכלול שוק ההון ומניעת היווצרות עיוותי שוק.

מגמת המעבר של המשקיעים מאג"ח ממשלתיות לאג"ח קונצרניות ובמשורה גם למניות היא מהלך מבורך ונכון. הסיכונים שצפו המשקיעים בשנת 2011 לא התממשו ורמות הסיכון פחתו, גם אם לא נעלמו. פרמיות הסיכון שנפתחו במהלך 2011 טרם נסגרו וניתן למצוא ניירות טובים בפרמיות סיכון גבוהות, כלומר בתשואה גבוהה לפדיון.

ניהול סלקטיבי של החשיפות צפוי להניב תשואות עודפות על פני המדדים לאורך זמן, לכן ניתן להרכיב כיום תיקים ברמות סיכון נמוכות עם תשואות יפות לפדיון. מדד הבנקים החדש והמדדים והמוצרים האחרים שמשיקה הבורסה לאחרונה הם רכיב חשוב ומבורך בשוק ההון במטרה לשכלל אותו ולהתאימו למגוון רחב יותר של סוגי משקיעים, בעיקר בתקופה כזו בה היקפי המסחר מצטמצמים והמשקיעים מחפשים ומוצאים את המגוון בחו"ל.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ואללה...
  רועי 10/04/2012 08:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הסקירה לא עונה על השאלה מדוע הקרנות שלכם יורדות יותר מכל קרן אחרת? ומדוע התיקים בתשואות חסר לעומת המתחרים?
  סגור
 • 2.
  ברברת וקשקשת.מאיפה עשית COPY PASTE ??? (ל"ת)
  משה 09/04/2012 15:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  לא תהיה שום העלאת ריבית משמעותית! (ל"ת)
  טעות חמורה 09/04/2012 09:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור