תסתכלו על הסלולר ותראו את הפנסיה

צביקה גנדלמן, משווה בטורו בין תהליך הרפורמה שעבר שוק הסלולר לתחילת הרפורמה בפנסיה ותוהה איך יראה שוק חיסכון הפנסיה בשנים הקרובות?
 |  (8)
לאחרונה פורסמה ידיעה שנראתה כמו מתיחה מוצלחת ל-1 באפריל שחל היום: קנסות היציאה מהסלולר יבוטלו החל מתאריך זה. שפשפנו עיניים, קראנו שוב, ומסתבר שלא מדובר בפאטה מורגנה. מעבר לכך, שוק הסלולר לא צריך להיות התחנה האחרונה בה מתבצעות רפורמות מעמיקות לטובת הלקוח.

כולנו מכירים את ההרגשה, פעם ברבעון מגיע שטף מעטפות מקרנות פנסיה והשתלמות שמדווחות באותיות קטנות וטבלאות צפופות על החיסכון הפנסיוני. בד"כ ההרגשה הכללית היא ייאוש וחוסר יכולת להתמודד עם נכונות המידע ומשמעותו, כמו גם לקבל החלטות בנושא כה יקר לליבנו וכיסנו.

החיסכון הפנסיוני הינו נושא רגיש שכולל מגוון תחומים: קופות פנסיה, מנהלים, קופות גמל וקרנות השתלמות. כיום, כל גוף שמנהל את אחד מסוגי החיסכון האלה פועל בד"כ בשיטה שונה. כמו כן, כל מעבר מגוף חיסכון אחד למשנהו הנו בעייתי.

עד לא מזמן, גם שוק הסלולר התנהל באופן מסורבל ובעייתי מבחינת הצרכן, ברמת שקיפות נמוכה ובאופן שהקשה על ניוד צרכנים בין החברות השונות, עד שלאחרונה בוטלו דמי הקישוריות והקנסות בעת מעבר מחברה לחברה ונשמרה לצרכן הזכות לאותו מספר טלפון גם שעבר לחברה אחרת.

שוק החיסכון הפנסיוני מתנהל כיום בדומה לשוק הסלולר, טרם השינויים. משרד האוצר הבין את הבעיה והורה על הקמת "מסלקה פנסיונית" שתשמש ככתובת מרכזית אחת לציבור, ותאלץ את הגורמים הפנסיונים לעבוד בשקיפות מלאה תחת פרוטוקול אחיד. באמצעות המסלקה תבוצע סריקה של כל הגופים הפנסיוניים, שתאפשר ריכוז הנתונים הרלוונטיים והצגתם לחוסך, לצורך הבנת מצבו וקבלת החלטות בהמשך.

המשמעות הנובעת מהקמת המסלקה היא מהפכנית. זו יכולה להיות יריית הפתיחה לתחרות אמיתית על ליבו של הצרכן. יש להניח, כי ברמת המאקרו של שוק החיסכון הפנסיוני היקף הניוד והתחרות בין הגופים הרלוונטיים בשוק יגבר. בנוסף, יתאפשר ניוד כספים בצורה חופשית בין הגופים השונים.

אם עד עכשיו נמנענו ממעבר בין הגורמים הפנסיונים השונים בגלל חוסר במידע על הזכויות ותנאי החיסכון בהם, באמצעות המסלקה יהיה ניתן בזמן קצר להיחשף למידע ולעבור לגורם האטרקטיבי ביותר מבחינת דמי ניהול ותשואה.

שלא יהיו אי הבנות, הקמת המסלקה הפנסיונית הינה פרויקט מורכב, עתיר משאבים ויעבור זמן עד שיסתיים. עם זאת, באמצעותו ניתן יהיה לסייע לציבור למצות את זכויותיו לנווט את דרכו באופן מושכל ומיטבי.

הכותב הוא צביקה גנדלמן, משנה למנכ"ל הלפרין יועצים (HMS)

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  שינויים בשוק הפנסיה תלויים גם בנו
  רובי 01/04/2012 20:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתור אחד מהעם, שעוסק בערך במקצוע הכי רחוק משוק ההון ומנהלי השקעות, אני חייב לציין כי בכל מה שקשור לפנסיה שלי אני דווקא מוצא דרכים יצירתיות כדי להרוויח יותר. חשוב לי ולאשתי לדאוג לילדים שלנו ולעתיד הרחוק ולכן אנחנו מרבים לקרוא ברשת לגבי דירוגים של בתי השקעות, קופות גמל וקרנות נאמנות. זה מידע, הוא קיים ברשת, לדוגמא באתר inbest.. בזה אנחנו משתמשים, והוא עוד אחד מהדברים שנותנים לנו חינם.. אז למה לא בעצם?
  סגור
 • 6.
  לשפוך את המים עם התינוק
  אבי 01/04/2012 19:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למסלולים הפנסיונים יש מכנה משותף קטן מאוד, - דמי הניהול. מעבר לכך, שום דבר לא דומה, לא גובה הכיסויים הביטוחיים, איכותם, היקפם, והכי חשוב מגבלותיהם!! היכולת שלי , כאיש מקצוע , לבחור עבורי את המסלול המשתלם ביותר, בניסוח עדין, - מוגבל. גם אם קראתי והפנמתי את כל התקנונים של קרנות הפנסיה וערכתי טבלה של היתרונות והחסרונות של כל מסלול (לכל קרן פנסיה יש לפחות 2- עד 8 מסלולים שונים), מייד עם סיום ובחירת המסלול-, משתנה התקנון של קרן זו או אחרת , בין עקב התערבות הרגולטור ובין עקב שינוי מדיניות של מבטח משנה. הדף קצר והמורכבות רבה , אך אסכם א. אינני מקנא באדם שיצטרך בעצמו לתכנן את עתידו הפנסיוני , להוציאו לפועל ולתחזק אותו. ב. בנושא אחד הרפורמה הצליחה, אני אינני משווק ביטוח פנסיוני מחוסר כדאיות כלכלית אבי, סוכן ביטוח פנסיוני
  סגור
 • 5.
  על מסלקות ופרסומות
  עורך חדשות 01/04/2012 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלי - אתה מדבר על פרסומת, ובו בעת עושה לעצמך אחת. מעבר לזה, שמו של הכותב ותפקידו מופיעים כגילוי נאות, וכדי לאפשר לקורא להבין מי מדבר אליו - האם בעל סמכא, או סתם אדם בעל דעה בנושא
  סגור
 • הפרסומת אינה הבעיה
  אלי 23/04/2012 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין לי בעיה עם הפרסומת - כשהשירות מועיל וחדש - כדאי שידעו על קיומו. הבעיה היתה היא שמעבר לפרסומת מועבר מסר מטעה - הכתבה והכותרת מרמזות על הפי-אנד שמאד רחוק מאיתנו.
  סגור
 • 4.
  ציון דרך
  אחד שאכפת לו 01/04/2012 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין ספק שמדובר בציון דרך חשוב בתחום החיסכון הפנסיוני
  סגור
 • 3.
  מסלקה
  מאי 01/04/2012 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדברים על זה כבר כמה שנים ובגלל בלאגן של רגולציה ובעיקר של המדינה זה עדיין לא קורה. לטובת כולנו נקווה שזה יקרה במהרה
  סגור
 • 2.
  חדשות טובות למבוטחים וחדשות רעות למבטחים
  מיכל 01/04/2012 12:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הכבוד ליוזם הכתבה שהגביר את מודעות המבוטחים בנושא ובכך מקדם את הרפורמה שבדרך.
  סגור
 • 1.
  מחמיץ את המטרה
  אלי גרניט 01/04/2012 09:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מר גנדלמן ניסה להבהיר נקודה, ועל הדרך לעשות פרסומת לחברה שלו. ניחא. רק שהנקודה פוספסה. במקום להדגיש שהדרך ארוכה מאד עד שהרפורמה בשוק הפנסיה והחסכונות תוביל לרמת תחרות נאותה כמו זו הקיימת היום בשוק הסלולר - המסר שהועבר הוא שהנה הרפורמה בדרך. לצערנו זה לא כך, וכל החתולים שאנו רואים בפרסומות עכשיו מסביב, שומרים על שמנת הפנסיה שלנו. עד ליישום הרפורמה ייתקעו כל כך הרבה מקלות בגלגליה. מקווה שאטעה. בינתיים - עדיף שאנשים ילמדו את החוק ואיך להשתמש בזכויותיהם לטובתם. אלי (הכותב הוא מנכ" ל חברת גרניט הכשרת משקיעים - המלמדת אתכם את מה שהגופים הפיננסים לא רוצים שתדעו)
  סגור