זקוקים לכסף? אל תמתינו לרגע האחרון

יעקב שלח, מנהל השקעות בחברת ניהול התיקים, מגדל שוקי הון, מציג את השינויים האחרונים בשוק ההון המקומי. למה יש לשים לב? ואילו הרגלים חדשים על ציבור המשקיעים לסגל לעצמם?
 |  (11)
ביום ראשון האחרון, נכנס לתוקף שינוי בסליקת מניות וקרנות נאמנות במסלקת הבורסה. על פי השינוי, מתחילת השבוע נסלקים ניירות אלו במנגנון של T+1. כלומר, כנגד כל פעולת קניה, מכירה, חישוב יום אקס לתשלום וכד', הקשורה במניות או בקרנות נאמנות, תתבצע התחשבנות כספית ביום העוקב, ולא ביום ביצוע העסקה, כפי שהיה נהוג עד כה.

שיטות סליקה שדוחות את העברת הכספים כנגד הזיכוי בסחורה, הן שיטות מקובלות בעולם. יש מסלקות הפועלות אף בשיטת T+3, כלומר סליקה כספית כנגד העברת תמורה, שלושה ימים לאחר ביצוע העסקה בפועל.

עד 2010 פעל מנגנון הסליקה לפי T+1, רק באגרות החוב הממשלתיות. במהלך נובמבר 2010 צורפו אליו גם אגרות החוב הקונצרניות. כעת הופכת הסליקה בכל ניירות הערך לאחידה. מהלך מתבקש שפועל לטובת הסוחרים בבורסה, אלו שעד השבוע נאלצו לחשב כל מהלך מחשש לחריגה. עד השבוע, למשל, היה צורך להמתין יום לאחר מכירת אגרות חוב בכדי לקבל את התמורה, ולא ניתן היה לרכוש מניות או קרנות נאמנות באותו יום כנגד מכירתן של אותן אגרות חוב. כעת תיפתר בעיית פערי הסליקה.

שינוי נוסף ששיש לקחת בחשבון הוא שינוי לדיבידנד. למעשה, כיוון שעל פי ההוראה החדשה, הסליקה נדחית ביום, מי שיהיה זכאי לקבלת דיבידנד הוא מי שמחזיק את הנייר ביום הקובע. כיוון שלאחר השינוי בסליקה, הסחורה תועבר ביום העוקב, יהיה צורך ברכישת / מכירת הסחורה (כל אחד ע"פ האינטרס שלו), יום לפני היום הקובע. שינויים טכניים אלה, אמורים לשפר את מצב הסוחרים אך עלולים לעלות לציבור המשקיעים כסף רב.

עד כה הורגל ציבור המשקיעים הרחב למכור מניות וקרנות נאמנות ביום בו הזדקק לכסף. אולם מי שלא מודע לשינויים שחלו וימשוך כספים ביום שיזדקק להם כנגד מכירת המניות או הקרנות, יכנס לחריגה, כיוון שיום העברת הכספים לחשבונו נדחה למחרת. זאת אומרת שלא ניתן יותר להיכנס לסניף הבנק למכור ניירות ערך ולצאת עם מזומן.

תקנה זו, שלא זכתה לפרסום הראוי בקרב הציבור, תיטיב, לפחות בטווח הקצר, עם הבנקים מפני שעל אף שהחריגה בחשבון הלקוח תיסגר למחרת אותו היום, הוא ישלם כנגדה את הריבית הגבוהה ביותר הנגבית בבנק (בגין חריגה יומית).

לאור השינויים כדאי לציבור המשקיעים לסגל לעצמו הרגלים חדשים. זקוקים לכסף? אל תמתינו לרגע האחרון. הכינו אותו מספר ימים לפני המשיכה המתוכננת, אחרת אתם עלולים לשלם על כך מחיר מיותר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  אלוהים נמצא בדברים הקטנים, כתבה מועילה (ל"ת)
  זהר רוזן 22/03/2012 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  ברוך הבא לאתר ביזפורטל
  גרשון 22/03/2012 08:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלח, מצפים לעוד כתבות רבות שלך. בהצלחה!
  סגור
 • 8.
  כתבה מחכימה
  המנטור שלך 21/03/2012 21:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה מקצועית ואיכותית ומחכימה. חשוב שתוציא סקירה מידי שבוע. חשוב שהסקירה תיצור ערך לציבור הרחב באמצעות סקירות שעוסקות בנושאים מהותיים ולא עיסוק בקוריוזים. בהצלחה.
  סגור
 • 7.
  אם אני מוכר ביום הקום אקבל דיבידנד בכל זאת???
  לא ברור 21/03/2012 20:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ייחשב כאילו מכרתי רק ביום האקס?
  סגור
 • 6.
  כתבה פשוט מצוינת
  ציון 21/03/2012 19:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמו תמיד יעקב אתה כותב פשוט נהדר ומאוד מקצועי ,המשך כך יישר כוח.
  סגור
 • 5.
  למה בעצם ?
  גיל 21/03/2012 17:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עד עכשיו נראה שהכול עבד בסדר , למה לשנות ? ד"א אני סוחר במגדל שוקי הון , היום מכרתי מניות ב - 7000 ש,ח וקניתי אחרות במקומם ללא בעייה.
  סגור
 • 4.
  כתבה עניינית ומקצועית!!! (ל"ת)
  עומר 21/03/2012 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  יופי והייתי רוצה להוסיף ולתת לכם עוד מהמידע
  מור 21/03/2012 16:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יופי של כתבה. בתור אחד שמסתכל על השוק הזה בתור שוק מטלטל ורואה את השינויים החדים שמתרחשים בצורה יומיומית, אני יכול להגיד שהכתבה עושה רק טוב לאנשים כמונו שרק צמאים למידע. מידע נוסף שחשוב שנסגל לעצמנו לקרוא כדי להישאר מעודכנים הוא הדירוגים המסתובבים ברשת, יש כמה וכמה מהם, אחד מהיותר טובים שנתקלתי בהם לאחרונה היה זה :http://www.inbest.co.il/Managers.aspx פשוט חבל לפספס כשמגישים לך את המידע וכל מה שנשאר לך זה לקרוא ולהשכיל ממנו.
  סגור
 • 2.
  הכתבה מצויינת
  הצעירה 21/03/2012 15:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה לעניין ולא השטויות שרושמים פה בדך כלל.
  סגור
 • 1.
  סוף סוף כתבה איכותית עניינית ויעילה!!
  הקורא המיואש 21/03/2012 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התרגלנו כבר לקרוא חדשות לבקרים חזאים אשר כנראה יצדקו מתי שהוא בהערכתם אך לא בהכרח הדבר יקרה בטווח הנראה לעין. סוף סוף כתבה אשר מציגה שינוי אשר כולנו נהיה חלק ממנו אך עבור רובנו הוא יעבור מתחת לרדאר. טוב שיש מי שמאיר את עינינו!!
  סגור
 • כתבה מעולה!!!!!!!!!!!!!!1 (ל"ת)
  אלון 21/03/2012 14:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור