השינויים הצפויים במדדי האג"ח יביאו לשיפור בסחירות

מיכה צרניאק, מנכ"ל להבה בית השקעות, סוקר את מדדי אגרות החוב החדשים והשפעתם על שוק ההון המקומי
 |  (151)
החולשה בשוק ההון הישראלי נמשכת, לא ניתן להתעלם מעובדה בולטת - השוק הישראלי מתנהג בצורה גרועה במיוחדבהשוואה לכל שוק הון אחר. לא חסרים תירוצים וההסברים לחולשתו של שוק ההון המקומי, אבל בשורה התחתונה ההסבר לחולשה הוא אחד - מחסור מוחלט בקונים.

כמות המוכרים בשוק אינה גדולה, הבעיה היא לא מצד ההיצע, היצעים משמעותיים אינם נזרקים לשוק. הבעיה היא מצד הביקוש - זה אינו קיים כמעט כלל. זו הסיבה שאנחנו חווים ירידה משמעותית במחזורי המסחר. חוסר הסחירות מבריח משקיעים פוטנציאלים. כפי שבטח הבנתם מדובר במעגל קסמים.

הבורסה מודעת לבעייתיות הגדולה שיש לכל הצדדים עקב הסחירות הנמוכה, לכן כצעד ראשון היא פועלת על מנת לשפר את הסחירות בשוק האג"ח הקונצרני. בתחילת החודש הודיעה הבורסה על השקת שלושה מדדי תל בונד חדשים החל מהראשון במאי.

מדדי התל בונד החדשים
כאמור החל מהראשון במאי יושקו שלושה מדדי תל בונד חדשים.
1. מדד תל בונד צמודות - המדד יכלול את כל האג"ח הקונצרניות הכלולות בתל בונד 60 ואת כל האג"ח שיכללו במאגר שיוקם על פי קריטריונים שקבעה הבורסה (לגביהם ארחיב מעט בהמשך). נכון להיום כ-162 סדרות אג"ח עומדות בקריטריונים של הבורסה, מכאן משתמע שבערך 100 סדרות אג"ח יתווספו לאלו הנמצאות במדד התל בונד 60.

2. מדד תל בונד צמודות יתר - המדד כולל את כל האג"ח הקונצרניות הנמצאות במאגר הנ"ל מלבד אלו הנכללות במדד התל בונד 60. כלומר מדד זה יכלול כ-100 סדרות אג"ח.

3. מדד תל בונד - בנקים צמודות מדד - לאור הפופולריות העצומה לה זוכות אג"ח שהונפקו על ידי הבנקים, הוחלט להקים מדד הכולל את כל האג"ח הבנקאיות שעמדו בקריטריונים של מאגר האג"ח. המדד יכלול גם שטרי הון שהונפקו על ידי הבנקים. נכון להיום המדד אמור לכלול כ-56 סדרות אג"ח של בנקים.

שינויים ביחס להגדרות הקודמות

מלבד הקמת מאגר אג"ח קונצרניות צמודות מדד, ביצעה הבורסה מספר שינויים בקריטריונים שעל-פיהם נקבעו סדרות האג"ח שנכללו במדדי התל בונד. להלן עיקר השינויים:

- הכללת אג"ח עם פדיון חלקי במדדים - רוב סדרות האג"ח הקונצרניות נפרעות לשיעורים על פני מספר שנים. הבורסה אינה מחשבת כיום שערי אקס במקרה של פדיון חלקי (החישוב נעשה רק במקרה של תשלום ) ולכן אג"ח שהחל בהן פדיון חלקי נגרעו ממדד התל בונד בעדכון המדד שקדם למועד הפדיון הראשון באג"ח. הבורסה צפויה להתחיל לחשב שערי אקס פדיון חלקי בכל אגרות החוב שבמאגר ולכן כעת יוכלו להיכלל במאגר גם אגרות חוב שהיה להן פדיון חלקי. המשמעות היא שהתקופה המינימלית לפדיון סופי של אג"ח אשר יכול להיכלל במדד תל בונד תעמוד על חצי שנה בלבד.

- הכללת שטרי הון - עד כה נקבע כי במדדי התל בונד יכללו אג"ח שהתקופה המקסימלית עד לפדיון הסופי שלהן לא תעלה על 30 שנה. מכיוון שחלק משטרי ההון כללו מנגנון שאפשר לבנקים להאריך את מועד הפדיון של שטרי ההון מעבר לתקופה של 30 שנה, לא נכללו שטרי הון אלו במדדי התל בונד.

כעת החליטה הבורסה כי מכיוון שקיימת לבנקים אפשרות לפדיון מוקדם של שטרי ההון ומכיוון שהריביות ששולמו במסגרת שטר ההון נקבעו רק עד לפדיון המוקדם, השוק בעצם תמחר שטרי הון אלו לפי הפדיון המוקדם ולכן הוחלט כי גם שטרי הון אלו צריכים להיכלל במדדי התל בונד. על מנת ששטרי ההון יוכלו להיכלל במדדי התל בונד הסירה הבורסה את המגבלה הקובעת פדיון מקסימלי סופי של שלושים שנים . כתוצאה משינוי זה 7 שטרי הון שלא נכללו עד היום במדד התל בונד יוכלו מעתה להיכלל בו.

הקמת מאגר אג"ח
כפי שהזכרתי החליטה הבורסה על הקמת מאגר אג"ח אשר ממנו ירכיבו את כל מדדי התל בונד. על מנת להיכלל במאגר האג"ח יש לעמוד במספר תנאי סף. שני תנאי הסף העיקריים הם מינימלי וסחירות מינימלית. על סדרות האג"ח לעמוד בשני תנאי הסף על מנת להיכלל במאגר.

- שווי שוק - על מנת להיכלל במאגר שווי השוק המינימלי של סדרת האג"ח צריך להיות לפחות 200 מיליון ש' (לעומת השווי המינימלי הקודם אשר עמד על 250 מיליון ש'). זהו השווי המינימלי לאג"ח שכבר נכללות במאגר מדדי התל בונד. על מנת שסדרה שאינה נכללת במאגר ,כרגע, תהיה זכאית להיכנס אליו שווי השוק המינימלי של הסדרה חייב להיות לפחות 220 מיליון ש'.

- - הבורסה גיבשה נוסחה אשר קובעת רמת סחירות מינימלית של סדרת אג"ח על מנת שהסדרה תוכל להיכלל במאגר באג"ח. הנוסחה גוזרת את הסחירות על פי רמת הסחירות היומית הממוצעת ביחס להיקף הסדרה הכולל הרשום למסחר. תקופת חישוב רמת הסחירות הינה בחצי השנה שקדמה לכניסת הסדרה למאגר האג"ח.

סיכום
עד כה במסגרת מדד התל בונד 60 והתל בונד השקלי נכללו רק כ-86 סדרות אג"ח. השינויים הצפויים החל מחודש מאי הקרוב יגדילו את מספר הסדרות שיסחרו במסגרת מדדי התל בונד הישנים והחדשים משמעותית. להלן טבלה המרכזת את השינויים הצפויים במספר סדרות האג"ח הצפויים להיכלל במסגרת מדד תל בונד כלשהו.*סה"כ כ-205 סדרות אג"ח כעת יכללו במסגרת מדדי התל בונד (צמוד המדד והשקלי) לעומת כ-86 סדרות לפני השינוי. בהחלט מדובר על צעד בכיוון הנכון לטובת הציבור הרחב. מי שמעוניין ללמוד יותר לעמוק על השינויים הצפויים יכול למצוא פירוט בהודעת הבורסה באתר מאיה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(151):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 64.
  אגח אידיבי ז,ה
  מיכאל 17/03/2012 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי, האם אתה ממליץ על קנית אגח של סדרות ז ואו ה במחירהם היום? תודה!
  סגור
 • שאלה לשירן
  תמיר 17/03/2012 13:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניית Dht maritime [ holding ] inc סימבול DHT נראית מענינת ולא רק בגלל תשואת דיבידנד גדולה כי אם בעיקר עקב התגברות נפח המחזורים הענק בתחתית של התחתית שלה ,[ תאוריית המחיר ' ' הנכון ' ' ] שלא לדבר על תצורת הנרות הטכנית השבועית שהתקבלה גרף פוינט אנד פיגר תומך איך הצד הפונדמנטלי לדעתך ?
  סגור
 • 63.
  תשואת המדדים החדשים
  אמיר 17/03/2012 10:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שתי שאלות: 1. האם בוצע חישוב של התשואה של המדדים החדשים?אם כן היכן ניתן למצוא אותו. 2. האם יושקו תעודות סל על מדדים אלו?
  סגור
 • 62.
  עצומה נגד בנק לאומי- מחזיקי קמן/טאו לחתום!
  גיא 16/03/2012 18:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://www.atzuma.co.il/hesderkmntao תפרסמו את הלינק כמה שתוכלו, בסוף נצליח !
  סגור
 • 61.
  פתרון חלקי ל" תספורות"
  אבי ש 16/03/2012 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברות רבות שנכנסות לתהליך של תספורת- מתחילות אותו עם הון עצמי חיובי- המשמעות-בפירוק מיידי בעלי האג" ח מקבלים 100 אחוז מהקרן. (לדוגמה אאורה,אקסטרה),או לחילופין צריכות להישאר במיקרה של פירוק עם נתח הרבה יותר גדול(לפי הדוח" ות). זה לא קורה כי הדוח" ות לא מייצגים את המצב בפועל. חקירה של הרשות לניירות ערך, עם כתבי אישום ובעלים בכלא, תחסל חלק גדול מהבעייה. מה דעתך?
  סגור
 • 60.
  התכוף אגח
  אביב 16/03/2012 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בימים ההם כשעוד האגח נסחר קניתי מעט. יש לך מושג מה קורה מאז החברה נקנתה ואם יש סיכוי שנקבל משהו מתישהו? תודה רבה!
  סגור
 • 59.
  קמן וטאו- בנק לאומי כמכשול להסדר
  גיא 16/03/2012 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, בנק לאומי חושב לעצמו יותר מדי, הן בהסדר של טאו ועכשיו גם בהסדר של קמן. פירוק החברות ביוזמת הבנק תיפגע כמובן במחזיקים הפרטיים של האג" ח, שחלקם הגדול אני בטוח, מהווה את לקוחות הבנק עצמו. חשבתי לעצמי, מה אם תיפתח עצומה של מאות מחזיקים פרטיים, לקוחות בנק לאומי, אשר יאיימו שאם הבנק לא יאשר את שני ההסדרים, הם יעזבו את הבנק. מה דעתך? ניתן לארגן קבוצה כזו? אם כן, כיצד? והאם העצומה תוכל להשפיע על החלטת הבנק באישור ההסדרים?
  סגור
 • קמן-טאו, בנק לאומי
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק לאומי מנהל מו" מ בקשיחות עם בעל השליטה בקמן. לאור פעולות בעל השליטה בקמן ברור לבנק כי אלרואי מנסה להימנע מפגיעה בבעלי האג" ח ולכן הוא מפעיל עליו לחץ. בעל השליטה כאן הסכים להעמיד הלוואה/השקעה נוספת של 20 מיליון ₪ מעבר ל 30 המיליון עליהם הוא התחייב כי הבנקים לא הסכימו שהוא ישתמש בחלק מה 30 מיליון לצורך תשלומים לבעלי האג" ח. כעת הוא מאמין כי אם הוא ילחץ עוד הוא יקבל תמורה גדולה יותר ממכירת מנדלסון. הבעיה שלנו שבסוף ההסכם יתפוצץ. הבנק אומנם יפסיד אבל בשבילו זה לא הרבה ,אבל אנחנו נמחק. האם עצומה תעזור ? יש כאן בעיה כי הוא לא עבר על החוק ,אומנם אם העניין יגיע לבית המשפט אני מאמין שינה אפשרות שיכפו הסכם על הבנק (דברים כאלו נעשו בעבר) העניין שזה יוביל את קמן לחדלות פירעון ומי יודע מה יהיו ההשלכות של מצב כזה. אני עדיין רוצה לקוות שהבנק יחליט להיות רציונאלי/ גמיש כי השיחות הנוכחית היא אסון עבור בעלי האג" ח. לגבי עצומה ? אנשים לא עוזבים בנקים שמרמים אותם בעמלות מדי יום , אני לא מאמין שאנשים יתאמצו כאן ,אולי איבדתי אמון במשקיעים אבל ,הניסיון של ההסדרים האחרונים לימד אותי זאת כיוון שברובם נשארתי לבד . לדוגמה בדוראה בפגישה האחרונה הייתי אני ומנדי ועכשיו רק אני.
  סגור
 • לצערי גם אנחנו בעלי האגח נכשלנו בקמן
  גל 16/03/2012 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באסיפה שהיתה גילתי אדישות של המשקעים, אנחנו והנאמן נרדמנו בשמירה ביום ההפרה היה בקופת החברה מעל 50 מליון שרובו הגיע מאיתנו נתנו להם למרוח אותנו ועכשיו החברה לא שווה כלום
  סגור
 • 59 הוצאת לי את המילים מהפה
  מחזיק אגח 16/03/2012 16:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברור שאפשר להילחם בבנק לאומי גם אם כל המהלכים שלו חוקיים . יש דבר שנקרא מוסר ואת זה כנראה איבדו בנק לאומי . מותר לנהל מומ קשוח אבל אוי ואבוי יהיה להם אם בגללם שני ההסדרים יקרסו . גלי ההדף מהנפגעים בהסדרים יפגעו בבנק בעוצמה הרבה יותר גבוה מההשגים שהוא ניסה להשיג.
  סגור
 • מחר אני סוגר את החשבון בלאומי
  שרון 17/03/2012 21:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם הבנק הזה גמרתי
  סגור
 • עצומה נגד בנק לאומי !
  גיא 16/03/2012 18:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני חושב שכדאי לפתוח עצומה אינטרנטית ולפרסם את הלינק באתרים הפיננסיים הגדולים בכתבות רלוונטיות על הסדרי חוב. לעצומה יירשמו מחזיקי אג" ח פרטיים של טאו/קמן שמתחייבים לעזוב את הבנק במקרה וההסדרים נופלים בגלל הבנק. ברגע שיהיו כ 100 חתימות ראשונות, ניתן יהיה לפנות לבנק ולהראות מה פוטנציאל ההשלכות בהכשלת ההסדרים. החזירות של הבנק היא בלתי נסבלת וצריך לפעול בכדי שהוא יידע את זה. אם אף אחד לא ייצא נגד המהלכים ולא יבהיר לבנק מה ההשלכות על מחזיקי האג" ח (לקחותיו בין השאר), הוא ימשיך בשלו ואנחנו נשאר בלי כלום. מי שאיתי בעניין הזה, יכול לשלוח לי מייל ל afula86@gmail.com כדי שנוכל להתחיל במהלך כמה שיותר מהר, לפני שנישאר בלי כלום.
  סגור
 • 58.
  מקורות לתשלום-סאני
  יוסי 16/03/2012 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם להערכתך מלבד האפשרות של מכירת מניות פרטנר שבידי החברה, לחברה ישנה אפשרות אחרת כדי לממן את הפרעונות הצפויים(מעבר לתשלום הקרוב)?
  סגור
 • סאני
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכירת 2.2 מיליון מניות פרטנר במסגרת הסכם ההשקעה העתידי ביחד עם יתרות המזומנים שנותרו יספיקו לתשלום הקרן ריבית חוב בנקאי (כ 25 מיליון ₪). בשנה הבאה יישארו מניות תפוז אג" ח סקיילקס ועוד קצת נכסים בשווי 30 מיליון בלבד. אבל תישאר השליטה בסקיילקס. בסוף 2013 (מועד תשלום הקרן הבא) מצב החוב של סקיילקס יהיה טוב משמעותית ממה שהוא היום. במקרה הצורך אני מאמין שהחברה תגייס הון מבעל השליטה (יהיה חסר כ 30-40 מיליון ₪) במסגרת זכויות. אם תעשה חישוב מה יהיה היקף החוב שיישאר בסקיילקס בסוף 2013 (נטו בניכוי מזומנים) תגלה שהוא יהיה כ 1.6 מיליארד ₪ (במסגרת מכירת מניות פרטנר בסקיילקס יתרת החוב תהיה נמוכה ממספר זה בהתאם לכמות המניות שתימכר ) . כעת חשב האם שווה לאבד את השליטה בנכס שבבעלותו 70 מיליון מניות פרטנר (תבחר את מחיר המניה) ושליטה בחברה המוכרת מכשירי סמסונג ומרוויחה כ 200 מיליון ₪ בכל אחת מהשנים 2011-2012 ( רק חוב בלקוחות בניכוי ספקים כאן הוא עוד 200 מיליון ₪ ).
  סגור
 • 57.
  ניירות בנקים
  בבנק 16/03/2012 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, מה דעתך לגבי אגח הבנקים? אני צופה עם פרסום דרישות הנגיד להון הליבה, יעלו המניות של הבנקים ווירדו האגחים של הבנקים אשר תמחרו כבר הנחה לדרישת הון ליבה גבוהה יותר משנדרש. מסכים?
  סגור
 • בנקים
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עלייה במניות הבנקים- מסכים, מניות הבנקים כאן מדי . לגבי האג" ח קשה לדעת ,מה שלוחץ הוא עלייה בתשואות האג" ח בארה" ב לאור השיפור הכלכלי לכן גם האג" ח הממשלתיות כאן יורדות. מצד אחד אכן יתכן לחץ על מחיר האג" ח הנ" ל מצד שני מדד התל בונד החדש אמור להזרים להן ביקושים.
  סגור
 • טען עוד
 • 56.
  בי.ג' י.איי אגח 1 ונתנאל ג
  אגחניק 16/03/2012 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום וברוך שובך, מה דעתך על עתידן של האגחים האלו -- בי.ג' י.איי אגח 1 ונתנאל ג... ? תודה
  סגור
 • ביגיאי אג" ח ,נתנאל ג
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 12:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביגיאי 1- לאחר מכירת השליטה בבנק לפיתוח התעשייה לחברה יש את כול המקורות הכספיים הדרושים לתשלום לאג" ח (מה גם שהמניות של החברה בה נמצאים הכספים משועבדות לטובת האג" ח). הסיכון העיקרי הוא האפשרות שבעל השליטה ינסה לחזור על התרגיל בו הוא ניסה למכור את השליטה לגורם אחר בצרות על מנת שינסו לעשוק את בעלי האג" ח . בפעם האחרונה הוא נכשל, השאלה אם ינסה שוב. נתנאל ג- הפירעון הבא בעוד כשנה. בינתיים החברה שילמה חלק מהקרן כך שנשארו השעבודים וכמות האג" ח פחתה ב 10%. למצב שוק הדיור השפעה מהותית על יכולת החברה לעמוד בתשלומים הבאים. בינתיים עושה רושם שמתחילת השנה נרשם שיפור בשוק הדיור.
  סגור
 • 55.
  שאלה רוחבית - שוק סגור לגיוס בפני מי שלא AA-
  שאלה 16/03/2012 08:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, ברוך שבוך, כרגע לחברות שאינן מדורגות AA- אין גישה לשוק ההון. אנחנו רואים גיוס של בנקיםבטוח וחברות מאוד חזקות עם תזרים חזק. כל היתר מודרים מהשוק. היוצאת מהכלל היתה tower שגייסה מספיק על מנת לממן את פרעון אג" ח ה השנה וגם זה בהנחה גדולה מאוד על הפארי, מתן אופציות וזכות המרה לאג" ח. כשכך המצב אני לא רואה את החברות היותר ממונפות מגיסות וממחזרות אשראי. כשבנק לאומי ובנק פועלים נסחרים על 3/4 על ההון העצמי אני לא רואה אותם מחלקים אשראי גם בעקבות ההקלה של פישר משני טעמים: כל שקל שיתנו הלוואה יקבלו עליו הרבה פחות רווח מאשר קניה של מניותיהם. וגם בעלי השליטה יכולים לדרוש דוידנדים פשוט כי גם להם יש אשכולות של חברות לתחזק. כעת השאלה: בהינתן גודל הפרעונות בשנים 2012-2013 של חברות נדלן, אחזקה, תזרים חלש האם לא נראה כאן או צעד מערכתי של המדינה שתדחה את האג" ח רוחבית ותגיע להסדר כולל בשם המחזיקים (כל חברה שרוצה דחיה תצטרך לשפר ריבית ולתת אופציות) - הסכוי לכך נמוך מאוד - אני לא רואה את הממשלה פועלת להצלה של טייקון שהסתבך עקב ירידת ערכו של בנק שוויצרי (בלי שמות כי זה לא חשוב). ההסתברות היותר גדולה היא שחברות ידרשו ללכת להסדרי חוב. כאן אתם המוסדיים כבאי כוחם של הצבור הרחב וזה שאתם אוכלים שליש מהכסף שלו בדמי ניהול (בממוצע) תדרשו לתת שירות טוב לכסף שאתם גובים. אני מצפה מכם להלחם על כל 20,000,000 ש" ח, ללכת לאספות (לא המזכירות :-)), להלחם בבעלי השליטה, לפרק גם במחיר הפסד מלא כמה חברות למען יראו ויראו, להתגמש אל מול מי שעושה את הניתן, לשפר ב1-2% את הריבית למחזיקי אגרות החוב, לדרוש לקבל אופציות שיאפשרו לכם upside אם הכל יסתדר בעתיד, לפרוס ל- 10 שנים את האג" ח כך שחברות לא יכנסו למצוקה תזרימית. בתור מוסדי, אבקש בשמי ואני מאמין בשם רבים מהקוראים את דעתך לקו המחשב שאני העלתי לפניך, רק למען הסר ספק, אינני מוסדי וכרגע מובטל, אינני איש כספים אלא איש היטק.
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-אכן אני מסכים עם העניין של מחנק האשראי בשוק האג" ח הקונצרני כשחברות בדירוג בינוני ומטה בפועל אינן יכולות כמעט לגייס ( יש יוצאים מהכלל וזה מאוד תלוי בחברה לדוגמה אפקון המדורגת רק A- גייסה במחירים טובים, גם נפטא בגיבוי של שעבוד על מניות ישרמקו מתכוונת לגייס) , אני חוזר ומדגיש כי חברות טובות עדיין יכולות לגייס, העלויות פשוט גבוהות יותר כיום.2- בנקים אינם יכולים לרכוש מניות של עצמם (מאז משבר מניות הבנקים והרצת מניות הבנקים) כך שהם יכולים לחלק דיבידנדים. לדעתי ההכרזה על הקלה ביחס הלימות ההון אליו אמורים הבנקים להגיע בשנת 2015 תקל במשהו על מחנק האשראי של מכיוונם של הבנקים. 3 – אין סיכוי כל שהוא בעולם שימצאו פיתרון בדמות הסדר כולל לשוק האג" ח. ההפך לדעתי אם המשבר בשוק האג" ח הקונצרני ימשך האוצר צריך לחשוב על פיתרון בדמות קרנות המנוף . קרנות המנוף שהוקמו על מנת לפתור בעיה דומה בשנת 2008 לא עשו את עבודתן. לדעתי זה פיתרון טוב ,פשוט צריך לבנות מנגנון שיחייב את קרנות המנוף לתת הלוואת (אלו בעיקר כספי מדינה) לחברות בצרות ולא סתם להפוך לסוג של קרנות השקעה פרטיות הפועלות לטובת המנהלים שלהן.4- לגבי המלחמה של המוסדיים , לא אוכל לענות בשמם (אני לא רואה עצמי כאחד מהם).
  סגור
 • 54.
  מניית פלוריסטם
  איגור 16/03/2012 03:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה, מה דעתך על המניה הנ" ל? תודה
  סגור
 • לצערי אני לא מכיר את החברה, לכן לא אוכל לעזור (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 11:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 53.
  מה דעתך על מנדלסון ב לאחר שנמכרה ?
  ניב 16/03/2012 00:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מנדלסון ב האם אטרקטיבית ?
  סגור
 • מנדלסון ב
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכירת מנדלסון לדעתי אמורה להפחית את הסיכון באג" ח. פשוט החברה עוברת מידיים חלשות של חברה עם המון צרות (קמן) לשליטה של קבוצה נזילה . כל שמבחינה זו מדובר בשיפור המצב. מנדלסון היא חברה רווחית לאורך שנים כך שבמצב נורמאלי היא אמורה להיות השקעה מעניינת במיוחד כשתשואת האג" ח סביב 8% צמוד והמח" מ אינו ארוך. שתי נקודות שהופכות את המצב ליותר רגיש -מצב קמן והאפשרות לפירוקה (קמן עדיין מחזיקה בחלק מהותי ממנדלסון). הנקודה השנייה היא האפשרות שהרוכשים ינסו להחזיר את השקעתם במהירות על ידי חלוקת דיבידנדים גדולים ועל ידי כך ימנפו עוד יותר את מנדלסון.
  סגור
 • 52.
  בזן
  א. 15/03/2012 23:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה. מצטרף לקודמיי עם ברכות על חזרתך. מה דעתך על בזן אגח א' ואחיו הבוגר בזן אגח ב'
  סגור
 • בזן א,ב,ג
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדירוג של בזן הוא A- (יש אפשרות אולי להורדה של דרגה נוספת בדירוג) אג" ח ג הוא שקלי ומניב 5% למח" מ קצר של 1.2 שנים. ואילו אג" ח ב הוא צמוד מדד המניב 3.1% ברוטו למח" מ של כשנתיים. ואילו אג" ח א הארוך מניב " רק" 4.8% .אישית אני חושב שזה אג" ח בסיכון שאינו גבוה מקסימום סיכון בינוני אבל התשואות הנ" ל לדירוג החברה אלו תשואות נמוכות מדי בשוק הנוכחי (כנראה עוד משקיעים חושבים שהסיכון באג" ח אינו גבוה).
  סגור
 • 51.
  קמהדע אג ג
  יניב 15/03/2012 22:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום, מדוע הנייר לא מתקדם. האם שווה החזקה נראה גם שלהבה משולבת מחזיקה קצת. החברה עצמה מגדילה את ההרווחים באופן קבוע . מה הסיכוי לרווח ועליית המניה
  סגור
 • קמהדע אג" ח
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1- הקטנו משמעותית את האחזקה שלנו באג" ח זה וכיום אנחנו כמעט ולא מחזיקים בו. רכשנו את האג" ח בהנפקה ובזמנו כתבתי טור מדוע אני חושב שזו השקעה טובה. 2- בגלל הירידה במחיר מניית קמהדע פרמיית ההמרה של האג" ח עלתה מאוד וכרגע זה אג" ח המניב תשואה שקלית של 4.7% לאג" ח לא מדורג של חברת ביוטכנולוגיה לא מספיק לדעתי. בגלל שהפרמיה להמרה כ 80% מי שמאמין בחברה ישקיע במניה . זו הסיבה שהאג" ח " תקוע" .אגב האג" ח מתנהג מצוין לדעתי ביחס למניה. מאז הנפקת האג" ח המניה ירדה כ 30% אחוזים ואילו האג" ח הניב (כולל תשלומי ריבית) רווח של כ 40%.
  סגור
 • 50.
  בקמן ג' נראה שהמצב מסתבך - האם זו גם הערכתך
  שאול 15/03/2012 21:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאור ההודעה מהערב
  סגור
 • הצטרפו לעצומה נגד לאומי- מחזיקי קמן וטאו !
  גיא 16/03/2012 18:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, גם אתה מוזמן לתמוך ולהפיץ: http://www.atzuma.co.il/hesderkmntao
  סגור
 • כולם לסגור מייד את החשבונות בלאומי!!!!!!!!!!!
  ש 17/03/2012 21:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק של שודדים שדואג רק לעובדיו
  סגור
 • קמן ג
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההודעה מהערב אינה טובה ,זה ברור. למיטב ידעתי הושגו הסכמות ברוח מתווה ההסכם עם כל הבנקים המממנים כשהעיקרי הוא בנק דיסקונט (הבנק שאמור לתת את האשראי לבעל השליטה על מנת שיזרים 30 מיליון ₪ לחברה). הבנק היחיד שאינו מסכים הוא בנק לאומי. במידה ובנק לאומי יחליט על פירוק זו תהיה מכת מוות לבעלי האג" ח של קמן. אני מקווה מאוד שהמנהלים בבנק לאומי יחליטו להיות רציונאליים ויגיעו להבנות עם קמן כי בפירוק לא רק אנחנו נמחק גם הבנק יקבל פחות מהאפשרות של הסדר.
  סגור
 • אם בנק לאומי יפיל את החברה נסגור חשבונות שם.
  מחזיק אגח 16/03/2012 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם בנק לאומי מוכן להפיל את כולם מסביב כולל בעלי האגחים המניות של קמן הבנקים האחרים והעובדים נדאג לפרסם את זה בכל מקום ולדאוג שייסגרו חשבונות באלפים בבנק לאומי . לא ניתן לבנק לאומי לפגוע בכולנו על מנת להרוויח עוד מיליון שקל .
  סגור
 • לא מאמין שלאומי יהיה כל כך נבזי בשביל גרושים (ל"ת)
  דור 17/03/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • חרם של כולם על בנק לאומי (ל"ת)
  מבין 16/03/2012 12:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 49.
  אפריקה אג" ח כ" ו-שאלה למיכה היקר!
  רונן 15/03/2012 20:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, מה דעתך על אג" ח אפריקה כ" ו לאור ההתקדמות היפה של כל חברות הבת של אפריקה והנזלת הנכסים בארה" ב שתביא לתוכנית פירעון מוקדם חלקית לפי פארי בהחלפת אג" ח. ממקורות שלי הבנתי שאפריקה במצב מצוין בחברות הבת דניה סיבוס ואפריקה תעשיות ובעיקר ברוסיה (אפי פיתוח)שם הקניון צובר תאוצה ומתמלא במבקרים ולבייב קיבל שם הצעה למכור הקניון ב- 1.2 מליארד דולר וסירב. האם האג" ח צפויה להעלאת דירוג? מה המחיר / תשואה שאתה מתמחר את האג" ח? אשמח לתשובה. נ.ב- מעריץ ומוקיר אותך ואת דעותיך
  סגור
 • אפריקה כו
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 11:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אג" ח כו של אפריקה מהווה את אחת האחזקות הגדולות ביותר שלנו באג" ח קונצרני. הנזילות הטובה כיום של החברה ביחס לחובות שלה יחד עם ההתחייבות להשקעות הון נוספות בהיקף של כ 500 מיליון ₪ מהווה כרית ביטחון טובה לדעתי. מאמצע שנה הבאה מתחיל האג" ח גם לשלם קרן כך שצפוי תזרים שנתי יפה משנה הבאה. אנחנו מחזיקים במניית אפריקה ,רז אם אני מאמין שהמניה מעניינת להשקעה ברור שגם אג" ח . שים לב להודעה על אפשרות לפרוע פירעון מוקדם של חלק מהאג" ח (זה יכול להניב רווחי הון כי הפירעון הוא בפארי (כיום זה 106 אגורות ) . התשואה המתאימה לאג" ח כזה לדעתי היום צריכה להיות לא יותר מ 10%.
  סגור
 • 48.
  אאורה אגח ב
  רם 15/03/2012 17:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האגח במחירו הנוכחי, כשיש 2 קונים פוטנציאלים לחברה והתספורת הממוצעת הצפויה 30% ?
  סגור
 • אאורה ב
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 17:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מכיר את כל ההתפתחויות במו" מ להסדר בחברה לכן לא אוכל לעזור. על פניו תספורת רק של 30% נראית לי נמוכה מדי אבל בלי קשר גם תספורת של 50% עדיין מצדיקה קניה של אג" ח זה כיוון שהוא נסחר ב 23 אגורות בלבד.
  סגור
 • מיכה מבקש דעתך על אגח פטרוכימים (ל"ת)
  yehuda 15/03/2012 20:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • פטרוכימיים אג" ח
  מיכה צ' רניאק 16/03/2012 11:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באגרות החוב של פטרוכימיים יש חשיבות על איזה אג" ח מדובר . בסדרות הראשונות הארוכות יש שעבודים מצד אחד על מניות בזן אבל המח" מ המאוד ארוך פוגע מצד שני. לדוגמה באג" ח פטרוכימיים ג השקלי שווי השוק של השעבוד שווה ל 67 אגורות בערך שזה פחות או יותר מחיר האג" ח היום בשוק כך שמבחינת שעבודים יש שעבודים סבירים המכסים את המחיר הנוכחי ועדיין נשארים נכסים לא משועבדים כך שלטווח מאוד ארוך זו השקעה סבירה. הסדרות בריבית שקלית משתנה אג" ח ה ואג" ח ו בלי שעבודים כך שמבחינת סיכון הסיכון כאן גבוה יותר אבל המח" מ שלהם קצר אג" ח מתחיל לפרוע 25% מהקרן כבר בעוד חצי שנה. ואילו אג" ח ו מתחיל לפרוע קרן בעוד כשנתיים. ההודעות האחרונות בדבר הסכם הלוואה בהיקף של 120 מיליון ש" ח מקרן בראשית תמורת שעבוד מניות בזן ובנוסף ההסכמה של חברה לישראל לשעבד גם היא !! מניות בזן לטובת הלוואה לפטרוכימיים הקלו על מצבה של פטרוכימיים לשנה זו וסיפקו לה את המזומנים החסרים לה. כעת על מנת שהחברה תוכל לעמוד בהתחייבויות שלה גם בשנה הבאה בזן חייבת לחזור ולחלק דיבידנדים בשנת 2013.
  סגור
 • 47.
  חנן מור ד
  איילי 15/03/2012 16:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה ראשית כל , תודה לך על הטורים המהנים והמלמדים , יישר כח ! רציתי לשאול אותך לגבי אגח ד של חנן מור , מה דעתך על האגח ? מה שהטריד אותי הוא הסעיף : " החברה רשאית להחליף את הפרויקטים המשועבדים." האם השעבודים הקיימים מספיקים ?
  סגור
 • חנן מור ד
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 17:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האופציה להחליף שעבודים קיימת כמעט לכול חברה המשעבדת נכס או חשבון עודפים מפרויקט ספציפי. הנקודה החשובה היא שהשעבוד החלופי צריך לקבל אישור מנאמן האג" ח. בעבר היו החלפות שעבודים שלא מצאו חן בעיניי בחברות אחרות ובכול זאת הנאמן אישר את ההחלפה. לחנן מור תלות גדולה בנעשה בשוק הדיור למגורים כיוון שהחברה פעילה בפריפריה במכירת דירות למעמד הביניים. התחושה שלי שבתחילת השנה חל שיפור בתחום זה במיוחד במכירות של הקבלנים ופחות בשוק הדירות מיד שנייה. אם המצב ימשך זה יהיה טוב לחנו מור. כרגע השעבוד הוא על פרויקטים בנס ציונה (ארגמן) ופרויקט ביבנה. בנס ציונה המכירות טובות ביבנה עוד מוקדם.
  סגור
 • תודה לך (ל"ת)
  איילי 15/03/2012 23:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 46.
  גלובל פיננס 5 -תיקון
  איש 1 15/03/2012 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התשלום בספטמבר אבל המועד הקובע הוא 20 ליוני נכון ?
  סגור
 • גלובל פיננס 5 -האקס הוא 4/9/2012 (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 17:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 45.
  ליברטי ג
  יוסי 15/03/2012 15:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה, האם לדעתך ליברטי תעמוד בתשלומים? האם כדאי להמשיל ולהחזיק בהם? תודה
  סגור
 • ליברטי ג
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 17:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחרי הדוחות צפויה אסיפת בעלי אג" ח לדעתי יהיה נבון להגיע לאסיפה על מנת להתעדכן.אנחנו מחזיקים באג" ח ולמרות פניות אלינו למכור חלק מהאחזקה שלנו באג" ח לא מכרנו.
  סגור
 • 44.
  קמן- הודעה מהיום
  גיא 15/03/2012 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה פשר ההודעה מהיום? מדוע החברה מכנסת אסיפה לאישור ההסדר אם לא הושג עדיין הסדר עם הבנקים?
  סגור
 • אם זו ההודעה, אולי זה מידע צופה פני עתיד ? (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 15:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מו" מ
  אלון 16/03/2012 22:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נראה שהחברה מסמנת קו מו" מ עם הנושים. אם תחשבו על זה, היא בשיחות על הסדר חוב בפועל כבר מעל שנה. ה - 30/4 הוא למעשה הקו האחרון (תשלום לאג" ח א של 10 מש" ח). והזימון הזה הוא איתות לכל הצדדים שרגע האמת הגיע... נקווה שיהיה טוב
  סגור
 • 43.
  אלעזרא אגח א וסאני
  איגור 15/03/2012 15:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה, ברוך שובך. אשמח לדעתך על האגח של אלעזרא. מה דעתך על הירידות של סאני? להבה ממשיכים להחזיק בסאני? תודה
  סגור
 • אלעזרא א, סאני
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 15:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלעזרא א- השנה יש פירעון קרן בהיקף יחסית לא גדול הבעיה העיקרית מבחינת נזילות אמורה להתחיל החל מהשנה הבאה. לפי דו" ח מקורות ושימושים של החברה המקור לתשלומים הוא מגיוס אג" ח ? (נשמע כמו חלום של אדום הוזה) ומאפרידר הנחות אלו נראות לי אופטימיות מאוד. סאני- ראה תגובה בנושא למגיב 8.
  סגור
 • 42.
  אאורה
  אבי 15/03/2012 15:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה האם במחיר הנוכחי כדאי לקנות מניות אאורה או שיש סכנה שכל הכסף יעלם. האם יכול להיות מצב שבעל מניות יקבל 0 ש" ח?
  סגור
 • אאורה מניה
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי ישנה בהחלט אפשרות שבעלי המניות יישארו עם כלום או כמעט כלום (כולל מכירת השלד ) הבורסאי לכן אני ממש נגד רכישה של המניה זה הימור מטורף. כשיש סדרות ב 20 אגורות מי צריך מניה.
  סגור
 • 41.
  דלק נדלן. . ./מלרג/פטרו גרופ
  אבי 15/03/2012 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הצפי לדעתך...
  סגור
 • הסדרים
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דלק נדל" ן- הלכתי לאיבוד מרוב מאבקי כוח בסוף אחד הצדדים יוציא לעצמו שתי עיניים על מנת לפגוע בצד השני נמצב כעת גלש לכיוון לא בריא לדעתי. פטרו, מלרג- אין לי מה לחדש.
  סגור
 • 40.
  גלובל פייננס 5
  איש 1 15/03/2012 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפרעון מתקרב מה דעתך על אגח זה ?
  סגור
 • גלובל פיננס 5
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התשלום בעוד כחצי שנה עד אז אסור שיהיה אירוע אשראי נוסף כיוון שהמשמעות התחלת מחיקה של קרן לכן בעצם מדובר כאן על סוג של הימור על הזמן הקצר שנותר. יש בתיק מספר סדרות אג" ח של חברות שהן בסיכון. כעת נותר לך להחליט האם יהיה מזל או לא.
  סגור
 • 39.
  אמפל אגח ב'
  ברונסון 15/03/2012 13:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, החברה תלך העוד 5 ימים לפירוק, הסדר לא נראה באופק. לאור מצבה הסביר של החברה האם אינך חושב שפירוק משקף שווי גבוה יותר מאשר האג" ח כיום 22% מהפארי? 43 מיליון $ מזומן, 20 מיליון שכנראה יגיעו בחזרה מפרויקט האתנול שווי מסוים ששווה האחזקה ב- EMG (רק זכות התביעה שווה משהו) וכמה נכסי נדלן שוליים.
  סגור
 • אמפל
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניסיון רע שיש לי במצבים כאלו יש נטייה למזומנים ל" היעלם" לטובות נושם אחרים כמו הבנקים. כשחברה מגיעה לפירוק במיוחד בשוק הנוכחי ההצעות על הנכסים של החברה מאוד נמוכות (ראה דוראה) פשוט מנצלים את מצבם הבעייתי של בעלי האג" ח. הבעיה העיקרית לדעתי היא עם הנכס העיקרי של אמפל EMG פשוט עושה רושם שהיחיד שמבין מה קורה שם הוא מימן עצמו לכן כנראה ההתנהגות הנוקשה שלו במו" מ עם בעלי האג" ח הוא פשוט מרגיש שהוא מחזיק את כולם ב....
  סגור
 • ב....ביצים.
  תרנגול 16/03/2012 15:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אותו יחזיקו בביצים..
  סגור
 • 38.
  ביקוש לאגח קונצרני
  אגחניק2 15/03/2012 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הביקוש בשפל. מדוע שאני אשקיע 100 שקל בבעל שליטה שהיום נראה סימפטי ובעוד תקופה אגלה שהוא " חלב" את הכסף ואני נשאר עם " הסדר חוב" .
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשנה האחרונה הבנתי כי בניגוד למה שהאמנתי בעבר ההשקעה באג" ח קונצרני אינה מתאימה לכול אחד בארץ. לכן מי שבדעה שהצגת לא צריך להשקיע באג" ח קונצרני. השאלה אם תשואות לאורך זמן סביב 3% מספיקות לכל אחד.
  סגור
 • תגובה לתגובה
  אגחניק2 15/03/2012 15:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אני האמנתי כמוך אבל המציאות, לצערי, דומה יותר למה שכתבתי. יותר שקלים נפלו בצד " הסדרי חוב" לא נקיים מאלה שמתנהלים כשורה. חבל.
  סגור
 • לצערי בתקופה האחרונה אני מרגיש שנותרתי האחרון
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 18:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמאמין בזכות הקיום של שוק האג" ח הקונצרני, אולי זה סימן חיובי ?
  סגור
 • זכות הקיום בהחלט קיימת
  אגחניק2 15/03/2012 22:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם היא נתונה במסגרת שמרתיעה ומונעת בלופים. אגח זו הלואה שיש לכבד - אלא אם קיימת פשיטת רגל אמיתית.
  סגור
 • 37.
  פאנאגאיה אגח ב, סקיילקס אגח ז
  דרור דה פז 15/03/2012 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי, מה דעתך על פאנאגאיה אגח ב וסקיילקס אגח ז (מחמ" מ ארוך) ?
  סגור
 • פאנאגאיה ב ,סקיילקס ז
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סקיילקס ז- רכשנו באג" ח זה לאחרונה לאור המחיר הנמוך אליו הגיע (מתחת ל 60 אגורות) . פאנגאיה – אני לא עוקב אחרי הנעשה בחברה אבל נקודת המבחן הרצינית אמורה להגיע בחודשים הקרובים עם הפירעונות הצפויים לאג" ח א ולאג" ח ב.
  סגור
 • 36.
  כנפיים ד, ליברטי ג
  חיים 15/03/2012 12:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, מה קורה עם שני האגחים האלו ? כנפיים ד, ליברטי ג
  סגור
 • כנפיים ד,ליברטי ג
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין שינוי משמעותי. כנפיים הדיבידנד מגלובל כנפיים עבר אבל רק אחרי הסכמה למגבלה על המשך חלוקת הדיבידנדים בעתיד. השנה יש לחברה את המקורות לתשלום נראה מה יהיה בשנה הבאה. ליברטי ג- החברה הודיעה על מחיקה צפויה (לא גבוה במיוחד) כינוס האספות אולי הלחיץ חלק מהאנשים אבל זו יוזמה של בעלי האג" ח.
  סגור
 • 35.
  אם כדי לקנות לאומי301 למרות עליות ואם בקרוב
  שרון 15/03/2012 12:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יהי עלית רבית
  סגור
 • לאומי 301
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשואת האג" ח כיום היא 4.5% שזה מרווח של 1.6% ביחס לגילון. לאג" ח בדירוג –AA זה סביר לכן על מנת שהאג" ח יוכל להמשיך ולעלות (מעבר לזחילה השוטפת) צריך שתהיה צפייה בשוק לעליית ריבית כרגע אין ציפייה כזו
  סגור
 • 34.
  השפעת המדדים החדשים והנחיות בנק ישראל
  אור 15/03/2012 12:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לדעתך השקת מדדי תל בונד חדשים (לצד כניסת סדרות אגח נוספות) וצמצום אי הודאות מצד בנק ישראל (בהודעה אתמול לגבי יחסי הון מינימלי דרושים בשנים הקרובות) צפויה להחיות באופן משמעותי את שוק האגח הקונצרני תוך מספר חודשים או שימשכו פעילויות חוץ בנקאיות וחוץ בורסאיות (בכלל זה העמדת אשראי מצד מוסדיים גדולים כתחליף). מה לגבי חזרה אפשרית תוך מספר חודשים של הנפקות אגח ראשוניות ובכלל זה בדרוגים נמוכים ולא מדורגים.
  סגור
 • השקת מדדי תל בונד והקלה ביחס הלימות ההון
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השקת מדדי התל בונד החדשים לדעתי אמורה לתת לשוק האג" ח הקונצרני המקרטע דחיפה חיובית. ההודעה מאתמול לגבי הקלות ביחס הלימות ההון ביחס לציפיות המוקדמות היא חיובית מאוד לדעתי ועשויה להקל על מחנק האשראי שחודשים האחרונים מצדם של הבנקים . לדעתי הקשיים בשוק האג" ח הקונצרני לא צפויים להשתפר בקרוב ובמיוחד אצל החברות בדירוג נמוך או בלי דירוג כלל. אני לא מצפה לגל הנפקות אג" ח בדירוג נמוך מהסיבה שאין מי שירכוש אותם. כ 40 מיליארד ₪ של הציבור ברחו מהשוק לכן אין מקורות כספיים פנויים להנפקות כאלו.
  סגור
 • 33.
  תודה על חזרתך עם טורך והתשובות המועילות ושאלה
  עמי 15/03/2012 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך לגבי אנלייט א ובכלל זה טיב הבטחונות ששועבדו לאגח
  סגור
 • לצערי לא אוכל לעזור אני לא מכיר את פעילות
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החברה היטב
  סגור
 • 32.
  פולישק
  ינון 15/03/2012 12:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה תודה על הטור יש לך מושג מה קורה בפולישק?
  סגור
 • פולישק ב
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מכיר את המצב כעת בפולישק אבל בהחלט מובנות לי הספקות שיש בשוק בדבר יכולתה של החברה לעמוד בתשלומים לאג" ח.
  סגור
 • 31.
  אג" ח איזי אנרגיה
  קורא ונהנה 15/03/2012 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם האג" ח של איזי אכן ישלמו את החלק של הקרן שאותו היו צריכים לשלם בחודש שעבר? אם כן - מתי?
  סגור
 • החברה ביקשה דחייה של יום אחד
  רם 15/03/2012 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החברה ביקשה דחייה של יום אחד ביום האקס, על מה זה יכול להעיד ? האם יום אחד קריטי למשהו? יום התשלום נשאר זהה
  סגור
 • זה יכול להעיד שהיא עתידה לקבל כסף
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בימים הקרובים.
  סגור
 • איזי אג" ח
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא בקיא היטב במצב כרגע בנושא התשלום שנדחה. אני מציע לפנות לנאמן זו חברת משמרת.
  סגור
 • 30.
  אספן גרופ
  יובל 15/03/2012 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה מדוע לדעתך הירידות החדות במניה, האם יש לכך סיבה מהותית הקשורה בפעילות החברה שאולי אתה יודע למרות שהאג" ח שלה לא יורדת ונשארת במקום-די יציבה. תודה מראש לתשובתך יובל האם
  סגור
 • אספן מניה
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רוב המניות של חברות הנדל" ן סובלות לאחרונה מירידות . במיוחד במניה כל כך לא סחירה כמו אספן. מלבד זאת לא ידוע לי על סיבה מיוחדת לירידות במניה זו.
  סגור
 • 29.
  תשואה פנימית של תל בונד צמודות יתר
  משקיע ערך 15/03/2012 11:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם יש השוואה בין תשואת הריבית של תל בונד צמודת יתר לתל בוונד 40
  סגור
 • תל בונד יתר
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא כי רק היום אמור להיגזר המבנה הסופי של מדד התל בונד יתר. אחרי שתקבע הרשימה יוכלו מנפיקי תעודות הסל להוציא תעודות סל שישקיעו במדד זה ואז נוכל לחשב את התשואה לפי המשקולות השונים של כל אג" ח.
  סגור
 • 28.
  גינדי ג, אלמוגים א
  ערן 15/03/2012 11:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, האם האגחים כדאיים במישוואת סיכויסיכון? תודה מראש, ערן
  סגור
 • גינדי ג, אלמוגים א
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלו חברות העוסקות בתחום הנדל" ן למגורים. השאלה היא מה הציפיות שלך משוק הדיור ? בכול מקרה אנחנו מחזיקים בשתי הסדרות שהוזכרו.
  סגור
 • 27.
  יש הגיון לקנות אגח של סאני?
  נועם 15/03/2012 11:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר התשואות של סקיילקס כאלה גבוהות.
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם הכוונה לסדרות ז-ט אז זו אלטרנטיבה טובה אם הכוונה לסדרות א-ג אז אני מעדיף אג" ח של סאני. אבל לדעתי (במיוחד לאור הרעש סביב פרטנר ובן דוב) בשוק הנוכחי ההשקעה באג" ח של סאני ואו סקיילקס כנראה ואינה מתאימה לרוב האנשים. אפילו התמחור הנמוך לא אמור לשנות למי שמאמין שפרטנר ואו סקיילקס לא ישרדו.
  סגור
 • 26.
  שאלה על בזק למיכה התותח
  אורן 15/03/2012 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום.תודה על הסבלנות והמקצועיות. בזק הכריזה על חלוקת דיב' של 1.5 מיליארד ש" ח המגלם תשואה של כ-9% לפי מחיר המניה הנוכחי. מה דעתך על רכישה? תודה רבה. נ.ב גם אם לא יאושר הדיב' המיוחד בבימ" ש עדיין יש תשואה של 6%. הזדמנות?
  סגור
 • בזק
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניית בזק סובלת מחולשה לאחרונה בגלל הפגיעה בתחום הסלולרי .כפי שמניית פרטנר וסלקום ירדו לאחרונה כך גם בזק. המחירים של החברות בתחום סובלות מלחץ גדול ומתמחרות תסריטים שלי אישית נראים לא הגיוניים. לכן אני מאמין שמדובר על מחירים נמוכים. הבעיה שהמחירים הנמוכים עלולים להישאר אתנו זמן רב. כך שאתה נשאר עם תשואת הדיבידנד שהיא לדעתי מצוינת ביחס למחיר המניה הנוכחי.
  סגור
 • 25.
  פולישק אגח ב'
  עמיר 15/03/2012 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כרגיל, טור מחכים ומעניין. תודה. לגבי אגח פולישק, האם יש הסבר הגיוני לנפילה במחיר האגח בתקופה האחרונה? התשואה הנוכחית כמובן מצביעה על חוסר אמון השוק ביכולת החברה לשרת את החוב. השאלה האם חוסר אמון זה מוצדק, או נובע מחולשת השוק הכללית? תודה רבה!
  סגור
 • פולישק ב
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מכיר את המצב כעת בפולישק אבל בהחלט מובנות לי הספקות שיש בשוק בדבר יכולתה של החברה לעמוד בתשלומים לאג" ח.
  סגור
 • 24.
  איפה המבוגר האחראי כשצריך אותו?
  סאני/סקיילקס 15/03/2012 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום.חסרת לנו. איך יכול להיות שסאני נסחרת בתשואה של 40%.גם היום לחברה יש עודף נכסים(נזילים) על התחייבויות. וגם השיעבוד על האגחים (מניות סקיילקס) מכסה כ-130% מחוב האג" ח.איך אתה מסביר זאת והאם ,לדעתך, יש להמשיך ולהחזיק?(קניתי סאני ג' בשער 90 בזמנו,הוספתי עוד קצת בשער 70). תודה רבה
  סגור
 • סאני-סקיילקס
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כפי שעניתי במסגרת מספר שאלות כאן אנחנו רכשנו באג" ח של סאני בירידות האחרונות כך שאני מאמין כי במחירים כאן טובים. לפי השמועות אחת מקרנות הנאמנות הגדולות בשוק (אין צורך להיכנס לשמות) שהחזיקה באג" ח סאני (בעיקר ג) ובאג" ח של סקיילקס (ז-ט) חיסלה את החזקתה בסדרות אלו בימים האחרנים.זו הסיבה לירידות האחרונות.
  סגור
 • 23.
  אג״ח בסיכון בינוני נמוך
  ורד 15/03/2012 10:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, האם תוכל להמליץ על אגרות חוב בסיכון בינוני נמוך הנותנות תשואה גבוהה ממקמ או מאגח ממשלתי ומתאימות לתקופה לא יציבה זו חמשקיע היותר סולידי? מה דעתך למשל על דה לסר א, ביטוח ישיר ב, דקסיה ב ונכסים ובנין ה. המון תודה ורד
  סגור
 • אג" ח בדירוג בינוני-גבוה
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם את מחפשת אג" ח בדירוג בינוני – גבוה אני מציע שתחפשי אותן בין הסדרות שאמורות להיכלל במדד היתר של התל בונד. חפשי את הרשימה הפוטנציאלית כאן http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=718063
  סגור
 • 22.
  אגחים
  קורא קבוע 15/03/2012 10:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, ברשותך 2 שאלות. 1. עם מתחרים חדשים, לאיזו רמה צריך לרדת הרווח של פרטנר כדי ששרות החוב של סקיילקס וסאני יהיה בסכנה? 2. במקרה של הסדר חוב באגחים של סאני, כמה אגורת שווה אגח של סאני בגין שיעבוד של מניות סקיילקס?
  סגור
 • תחרות בסלולר, סקיילקס וסאני
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-לגבי התחרות בענף התקשורת –ראה את תשובתי למגיב 18 בנושא.2- כיום לסקיילקס למעלה מ 500 מיליון ₪ מזומן בקופה (בגלל התזרים החזק מפעילות סמסונג). התזרים השנה מפעילות זו צפוי לעמוד על כ 200 מיליון ₪. בשבוע הבא הדו" ח הכספי המלא של פרטנר לאחריו אני רוצה להאמין כי החברה תכריז כל דיבידנד. כלומר רק מכל מה שציינתי לסקיילקס אמור להיות עד לסוף השנה כ 800 מיליון ₪ . כעת אם פרטנר תחלק כ 400 מיליון ₪ בגין רווחי 2012 לסקיילקס יהיה כ מיליארד ₪ עד סוף 2012. עד לסוף 2013 סקיילקס צריכה לשלם כ 1.2 מיליארד ₪ כלומר על מנת לעמוד בתשלומים עד לסוף 2013 פעילות סמסונג והדיבידנדים מפרטנר ב 2013 צריכים להיות לפחות 200 מיליון ₪ זה לא נראה קשה במיוחד. לגבי 2014 בשביל זה החברה החלה בהליך של הכנסת שותף לפרטנר ואו מכירת השליטה בפרטנר. על מנת לשלם בתחילת 2013 את תשלום הקרן לסאני אני מאמין שסאני עתידה למכור את המניות שלה בפרטנר במסגרת העסקה הנ" ל.
  סגור
 • 21.
  קרנות ריט ואולימפיה
  ישראל 15/03/2012 10:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום האם יש סיבה מיוחדת לירידות בקרן הריט סלע נדלן. מה תוכל לחדש על אולימפיה תודה
  סגור
 • ירידות במניות קרנות ריט 1
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולימפיה- ראה תגובה למגיב 6. מלבד האווירה השלילית בשוק שפגעה בכול מניות חברות הנדל" ן אני לא מוצא סיבה מיוחדת לירידות במניות אלו.
  סגור
 • 20.
  " שיעבוד שלילי"
  r, קורא קבוע 15/03/2012 10:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, מה שלומך? כרבים אחרים שמח לכתבתך. אשמח לקבל הסבר קצר ל: אג" חים בהם בביטחונות מצויין " קיים שיעבוד שלילי" . תודה.
  סגור
 • שעבוד שלילי
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 12:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שעבוד שלילי בעצם מונע מהחברה לשעבד נכסים נוספים בלי הסכמת בעל האג" ח לטובתו ניתן השעבוד השלילי. זה נועד למנוע מקרים בהם בעת מצוקה החברה משמעבדת לטובת הבנקים כל מה שהיא יכולה . מלבד זה אין משקל משמעותי לשעבוד אם החברה נכנסת לצרות כי הוא לא מקנה כל זכות על נכס יותר מחוב רגיל.
  סגור
 • 19.
  EATON VANCE T/G GL DVD INCM
  שאלה לשירן/מי שיודע 15/03/2012 10:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נייר זה נותן כל חודש תשלום קבוע ( 10.25%). איך זה יכול להיות? הרי אם יש שם אוסף מניות אז כל מנייה נותנת דבדנדים שונים בחודשים שונים. אז איך הם נותנים תשלום אחיד וקבוע?
  סגור
 • שירן בחופשה, ואני לא מכיר את החברה. (ל"ת)
  מיכה צרניאק 15/03/2012 12:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  קיטון רווחי פרטנר ושרות החוב
  יחיאל 15/03/2012 10:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, כמי שמעריך את דעותיך יש לי שאלה. כתוצאה מכניסת 2 המתחרות וספקי mvno ההכנסות והרווחים של פרטנר יקטנו משמעותית. האם במקרה זה, פרטנר תוכל לשרת את החוב (אגח ובנקים) שלה עצמה וכן של סקיילקס וסאני (דרך דיבידנדים)?
  סגור
 • רווחי פרטנר והתחרות בענף
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה עניין של השקפה . אם השוק מצפה שחברות חזקות כמו סלקום ופרטנר לא ירוויחו כסף ומנגד יכנסו מפעילים שהעלות הבסיסית שלהם הן כ 12 אגורות לדקת שיחה שהן משלמות לסלקום או פרטנר עבור השימוש בתשתיות שלהן (כשהעלות השולית של סלקום או פרטנר כמעט אפסית ) והן ימשיכו להוריד מחירים להפסיד הרבה כסף, ובאותה עת לפרוש תשתיות שעולות סכומים עצומים ובאותו זמן לקבל מימון של מיליארדים מהבנקים להרפתקה הזו , אז נראה לי שהשוק טועה. כעת נשאר רק לשאול האם רווח של כ 100-150 מיליון ₪ ברבעון הוא התחתית ? ה rpu (הכנסה ממוצעת מלקוחO) בחברות כמו סלקום או פרטנר נע סביב 100 ₪ לחודש. זה 20 יורו אני מציע לבדוק אם יש תעריפים כאלו בחו" ל . באירופה יש בממוצע כ 3 מפעילים בלבד במדינה. המסקנה שכנראה כל " המפעילים " בארץ לא יישארו. האם אני מאמין כי פרטנר יכולה לשרת את החוב הנוכחי שלה – כן ,במיוחד שעד לנובמבר 2013 אין לה תשלומי קרן. סקיילקס וסאני ? רכשנו בשבועות האחרונים באג" ח אלו לכן כנראה שאני מאמין שהחברות יצליחו לשלם את חובן.
  סגור
 • 17.
  ציפ פי סי
  אורדן כילי המקורי 15/03/2012 10:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום הפסדתי את מרבית כספי באגח להמרה. בחשבוני בבנק ממשיך להופיע הנייר עם יתרה אפס מזה זמן. האם צפוי לקבל תמורה נוספת להתראות הכילי
  סגור
 • ציפ פי סי
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 12:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מכיר את המצב היטב בחברה (השלד כבר נמכר) אבל לדעתי לא נותרו עוד נכסים מהם תוכל לקבל כסף.
  סגור
 • ניב
  אורדון כילי העממי 15/03/2012 11:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני האמיתי - כול היתר מתחזים !
  סגור
 • אוכלי נבלה
  אורדון מהקומונה של 15/03/2012 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני המקורי מהקומונה של מנדלוביץ תנצבה. כל אלו מעלי הם אוכלי נבלות חסרי חוט שדרה או בקיצור תנים, נשרים וווילד דוגס
  סגור
 • אין צורך לריב בשוק של היום יש מקום לכולם
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה לא שיש משהוא יותר טוב לעשות.
  סגור
 • מיכה יודע מי כאן המקורי
  אורדון 15/03/2012 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואין טעם לנסות להוליכו שולל.... :))
  סגור
 • 16.
  אקסטרא אגח
  אשר כרפס 15/03/2012 09:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה. האם יש סיכוי לראות חזרה את הכסף המושקע באקסטרא? תודה, אשר
  סגור
 • אקסטרא אג" ח
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא אהבתי את ההתפתחות בנושא המקורות (שאינם) לתשלום האג" ח. קודם הודעה פתאומית, אחרי זה תשלום כל המזומנים שהיו לחברה לבנקים ואחרי זה נשארים בלי כסף (זה מאוד מזכיר את מה שקרה באולימפיה) לכן אני מציע להיות זהיר כי כעת נכנסים לשלב הבקשות לדחיית תשלום לצורך גיבוש הסדר. הצד החיובי הוא שמדובר בחוב לא גדול לבעלי האג" ח לכן האינטרס לפגוע בבעלי האג" ח קטן יותר.
  סגור
 • 15.
  ב. יאיר 9 מול אדריאל ב'
  משקיע חובב נדל" ן 15/03/2012 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם טרנד האג" ח הכוללות בטחונות, יש שני אג" ח עם תשואה מתאימה המציעות בטחונות נדל" ן, ב. יאיר 9 ואדריאל ב' . איזו מאג" ח אלו מומלצת יותר בהיבטי תשואה מול סיכון והאם עדיף להשקיע בהן או בקרן ריט סלע (הנסחרת בדיסקאונט של כ - 30% על ההון) או ריט 1 (הנסחרת בדיסקאונט של 10% על ההון). אולי יש אג" ח נוספות עם בטחונות מתאימים ותשואה טובה?
  סגור
 • נא להתעלם מהפסקה האחרונה היא מיועדת לאג" ח
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אקסטרא- התגובה הבאה
  סגור
 • אדרי אל ב, ב יאיר 9
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 12:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאדרי אל ב שעבוד דרגה ראשונה על האחזקות של החברה בדיזנגוף סנטר ואילו לטובת ב יאיר 9 רק שעבוד שני על קניון הפסגה כך שהשעבודים של אדרי אל עדיפים. ההשקעה במניות של חברת ריט היא מעט שונה אם כי לדעתי מבחינת " ביטחון" רמת הסחירות של מניית ריט עדיפה והתשואות גם בסלע וגם בריט 1 לא נופלות משמעותית מהתשואה באדרי אל לדוגמה. אני מציע שתחפש כאן כתבות על סדרות אג" ח עם ביטחונות שעשיתי כאן בסוף 2011 ותחילת השנה יש שם עוד סדרות אג" ח. אם לא תמצא את הכתבות כאן תוכל למצוא אותן באתר להבה בכתובת lpm.co.il תחת הלשונית של עולם האג" ח של להבה. לא אהבתי את ההתפתחות בנושא המקורות (שאינם) לתשלום האג" ח. קודם הודעה פתאומית, אחרי זה תשלום כל המזומנים שהיו לחברה לבנקים ואחרי זה נשארים בלי כסף (זה מאוד מזכיר את מה שקרה באולימפיה) לכן אני מציע להיות זהיר כי כעת נכנסים לשלב הבקשות לדחיית תשלום לצורך גיבוש הסדר. הצד החיובי הוא שמדובר בחוב לא גדול לבעלי האג" ח לכן האינטרס לפגוע בבעלי האג" ח קטן יותר.
  סגור
 • 14.
  נקווה שזה יעזור, נהניתי לקרוא. (ל"ת)
  גיל 15/03/2012 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תודה (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  תל-בונד צמודות יתר
  משקיע סולידי 15/03/2012 09:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהי התשואה הפנימית של מדד תל בונד צמודות יתר? האם לדעתך השקעה דרך תעודות סל על מדד תל-בונד צמודות יתר יהווה תחליף ראוי להשקעה להשקעה בקרנות נאמנות או מנהלי תיקים בתחום האג" ח?
  סגור
 • מדדי תל בונד חדשים
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאן תוכל לראות את המבנה הצפוי של התעודות bursa/report.asp?report_cd=718063 זה בהחלט תחליף מעניין לקרנות הנאמנות המשקיעות באג" ח בדירוגים גבוהים. השאלה מה יהיו דמי הניהול בתעודות אלו
  סגור
 • צאם
  מויססקו 15/03/2012 10:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה האם ההיסטריה בקשר לצאם מוצדקת? תודה מויססקו
  סגור
 • צאם אג" ח
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לצאם הון עצמי משמעותי יחסית מצד אחד וחוב לא גדול לבעלי האג" ח מצד שני כך שזה נתון חיובי. פעילות החברה הינה רווחית בדרך כלל אם כי השנה האחרונה לא הייתה כזאת. הבעיה העיקרית היא העובדה שלחברה אין יתרות מזומנים משמעותיות ובחודש מאי חל מועד התשלום הסופי של האג" ח להמרה כי זה מעמיד את החברה במצב בו היא תלויה בבנקים. באקסטרא זה לא נגמר בטוב אבל צאם היא לא אקסטרא לכן הבנקים אמורים לתת לחברה את האשראי הדרוש לתשלום. הירידות החדות באג" ח נובעות הן מהמצב שתיארתי ובגלל הורדת הדירוג מתחת לדירוג המינימאלי בו קרנות בלי סימן קריאה יוכלו להשקיע באג" ח זה.
  סגור
 • 12.
  מיכה, טוב שחזרת. תודה רבה על התשובות. (ל"ת)
  ליעד 15/03/2012 09:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  דוראה
  ליעד 15/03/2012 09:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הולכים לפירוק. יש לך עדכון בנושא? מה ישאר לבעלי האגח?
  סגור
 • דוראה
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוראה- כל הצדדים מנצלים את החולשה של הנושים כאן ופועלים לעשוק את יתרת הכסף של בעלי האג" ח.נחום אמיר מאורתם הציעה במב" י באורתם במחיר מגוחך וקרן בראשית הציעה לרכוש את ליברטי תמורת קיזוז החוב אליה מתחת להון העצמי של ליברטי ומשמעותית מתחת לשווי הכלכלי של החברה. הבעיה הוא בעיתוי המימושים בדוראה המתבצעים בלחץ ובמחירים נמוכים. מצב כזה ישאיר לבעלי האג" ח בדוראה כ 20 אגורות לדעתי.
  סגור
 • 10.
  ישאל
  ליעד 15/03/2012 09:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התשלום הקרוב יבוצע לדעתך?
  סגור
 • ישאל אג" ח
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפי מה שעניתי לך לגבי קמן יש להתפתחויות בקמן השפעה על המצב בישאל . לכן צריך לקוות לטוב, אבל לדעתי יש סיכויים סבירים כי התשלום בסוף החודש יבוצע.
  סגור
 • האם לא היו אמורים להודיע אם לא מתכוונים לשלם?
  יואב 15/03/2012 12:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יום האקס הוא עוד 2 ימי מסחר בסה" כ. אישית אני מאמין שאם עד כה לא הודיעו שלא ישלמו, בכוונתם לעמוד בתשלום. הצרות של קמן גם אינן זהות לשל ישאל, שיותר קרובה לנכסים.
  סגור
 • בדרך כלל כן אבל לפעמים יש הפתעות
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאן הבנקים לפתע יכולים להתעורר.אישית אני מאמין שהסיכוי לתשלום קרוב הוא טוב
  סגור
 • 9.
  קמן
  ליעד 15/03/2012 09:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אגח ג ירד המון. יש סיכוי שההסדר יצא לפועל?
  סגור
 • קמן ג
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קמן ג- רגע האמת מתקרב (בחודש הבא מועד תשלום הקרן לאג" ח א ) ולכן במהלך החודש הקרוב החברה חייבת להודיע האם היא הגיעה להסכמות עם הבנקים. אני מקווה ורוצה להאמין כי עד סוף החודש נקבל תשובה סופית שהחברה הגיעה להסכמות עם הבנקים.
  סגור
 • 8.
  סאני
  ליעד 15/03/2012 09:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירד הרבה מאד. אתם עדיין מחזיקים? יש סיכוי שיוכל לשלם למרות הירידה בריווחיות פרטנר?
  סגור
 • סאני
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשלום הקרן הקרוב הוא ב 1/1/2013 זה עוד הרבה זמן. במהלך התקופה שנותרה (9 חודשים ) החברה אמורה למכור את המניות שהיא מחזיקה בפרטנר (כ 2.2 מיליון מניות) במסגרת התהליך בו החלה סקיילקס להכנסת משקיע לפרטנר או מכירת פרטנר כולה. מכירת המניות אמורה לדעתי להוות את המקור הכספי לתשלום הקרן הקרוב. בשבועיים האחרונים אני מעריך שהיינו הרוכשים העיקריים בסדרות האג" ח של סאני.
  סגור
 • 7.
  נאנט
  ליעד 15/03/2012 09:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה קורה שם? מה צפוי באסיפה הקרובה? אתם משתתפים?
  סגור
 • נאנט
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את האסיפה יזמו בעלי האג" ח . ברור שנשתתף בה כי ביקשנו אותה. המטרה לוודא ולהעביר מסר שלא נסבול מצב בו המזומנים הנמצאים כעת בקופה ייעלמו ממנה.
  סגור
 • 6.
  עידכון
  כבש 15/03/2012 09:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי טוב שחזרתה אשמח עם תעדכן לגבי אולימפיה ודוראה וכמה אתה מעריך נקבל בסופו של התהליך...
  סגור
 • אולימפיה, דוראה
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שתי החברות הגיעו לפירוק מה שמעיד על " איכות" בעלי השליטה בחברות אלו. באולימפיה עושה רושם שהמפרק כרגע עושה עבודה טובה. הוא מכר נכס במחיר טוב ולא אפשר לשותפים של החברה לרכוש את חלקה של אולימפיה לפי עלותם (כפי שאיימה הנהלת אולימפיה שיקרה אם יפרקו את החברה). השאלה הגדולה והעיקרית כמה הוא יצליח למכור את חלקה של אולימפיה בנאנט כי זהו הנכס העיקרי והחשוב ביותר של אולימפיה. דוראה- כל הצדדים מנצלים את החולשה של הנושים כאן ופועלים לעשוק את יתרת הכסף של בעלי האג" ח.נחום אמיר מאורתם הציעה במב" י באורתם במחיר מגוחך וקרן בראשית הציעה לרכוש את ליברטי תמורת קיזוז החוב אליה מתחת להון העצמי של ליברטי ומשמעותית מתחת לשווי הכלכלי של החברה. הבעיה הוא בעיתוי המימושים בדוראה המתבצעים בלחץ ובמחירים נמוכים. מצב כזה ישאיר לבעלי האג" ח בדוראה כ 20 אגורות לדעתי.
  סגור
 • 5.
  אלביט הדמיה א סאני ב
  חיים 15/03/2012 09:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי,מיכה.האגח קצרות.האם יש לחברות די אמצעים לשלם?מה הסיכון שיתר האגח ידרשו לא לשלם מחמת העדפת נושים?
  סגור
 • אלביט הדמיה א, סאני ב
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סאני ב- אין כאן אפשרות להעדפת נושים כי כל הסדרות זהות מבחינת תאריכי התשלום שלהן.תשלום הקרן לאג" ח ב הקרוב הוא ב 1/1/2013 זה עוד הרבה זמן. במהלך התקופה שנותרה (9 חודשים ) החברה אמורה למכור את המניות שהיא מחזיקה בפרטנר (כ 2.2 מיליון מניות) במסגרת התהליך בו החלה סקיילקס להכנסת משקיע לפרטנר או מכירת פרטנר כולה. מכירת המניות אמורה לדעתי להוות את המקור הכספי לתשלום הקרן הקרוב. אלביט הדמיה א – במהלך החודשיים הקרובים נדע אם מכירת הנכסים בארה" ב הושלמה. השלמה צפויה של העסקה תספק את המקורות הכספיים לתשלום הקרן באוגוסט בהמשך בשנה הבאה לדעתי החברה תהיה חייבת להמשיך במימוש נכסים על מנת לעמוד בהתחייבויות ב 2013.
  סגור
 • 4.
  קמן ג, אורתם סהר א
  יעל 15/03/2012 09:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על הנ" ל? תודה מראש
  סגור
 • אורתם א, קמן ג
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אורתם א- אני מציע לקרוא את אחד הטורים האחרונים שפרסמתי הוא עסק באורתם.סדרה א קצרה שליש ממנה נפרע בעוד כחודשיים לחברה יתרות מזומנים מספיקות לכן התשלום הקרוב אינו בסיכון. לכן למרות שאין דירוג לאג" ח הוא נסחר בתשואה הנמוכה מ 6%. קמן ג- רגע האמת מתקרב (בחודש הבא מועד תשלום הקרן לאג" ח א ) ולכן במהלך החודש הקרוב החברה חייבת להודיע האם היא הגיעה להסכמות עם הבנקים המממנים או לא. ההודעה קריטית להמשך חיי החברה . אני רוצה להאמין שהבנקים לא יוותרו כך סתם על הזרמה צפויה משמעותית של בעל השליטה לחברה.
  סגור
 • 3.
  סאני, סקיילקס-
  ברוך שובך 15/03/2012 09:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חל שינוי בהתייחסותך אליהם או שעדיין כדאי להחזיק?
  סגור
 • סאני ,סקיילקס
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשבועיים האחרונים הגדלנו את האחזקות שלנו באג" ח של סאני ורכשנו בסדרות הארוכות של סקיילקס. מבחינתי לא ארעו שינויים משמעותיים אם כי הדו" ח הכספי של פרטנר היה חלש. אני מקווה שבשבוע הבא עם פרסום הדו" ח המלא תודיע פרטנר על דיבידנד.
  סגור
 • 2.
  יופי של כתבה, ובהמשך:
  קוראת קבועה 15/03/2012 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תוכל לתת דוגמאות לכמה אג" ח שלדעתך יכנסו למדד החדש של יתר האג" ח מעבר ל-60?
  סגור
 • מדדי תל בונד חדשים
  מיכה צרניאק 15/03/2012 11:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מציע לקרוא את החלטת הבורסה בכתובת הבאה http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=718063 יש כאן את כל הטבלאות של המדדים החדשים הצפויים לפי הסדרות העמודות כרגע בהתניות השונות.
  סגור
 • 1.
  איפה נעלמת ? ככה לא מנהלים זוגיות
  אריאל 15/03/2012 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ,מיד נהנה לקרוא את הטור שלך יום טוב
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ' רניאק 15/03/2012 11:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון נעדרתי זמן מה עקב מספר סיבות (נסיעה,פורים ועוד) ובכלל כשרואים עדר מבוהל שועט לעבר הדלת זה לא ממש חכם לעמוד מולו.
  סגור