רוחות של אופטימיות בבנק ישראל

נירה שמיר, כלכלנית ראשית, בנק דיסקונט, על החלטתו האחרונה של בנק ישראל להותיר את גובה הריבית במק על כנו, והמסקנות הנגזרות מכך
 |  (1)
קרנית פלוג, צילום: בנק ישראל
הותיר את הריבית לדצמבר ללא שינוי ברמת שפל של 0.25%, זאת בהתאם להערכות המוקדמות. מההודעה עולה, כי גם הפעם סבור הבנק שהצעדים האחרונים (כלומר שתי העלאות הריבית מיולי) עדיין לא באו לידי ביטוי מלא בפעילות ובאינפלציה. עם זאת, הוא משדר אופטימיות בהשוואה להודעה הקודמת, שהצטיירה כפסימית. בעוד שההודעה הקודמת יכולה היתה לשמש עילה להורדת , ההודעה הנוכחית מסבירה כי המשק חזר לקצב הצמיחה טרם הלחימה, ואף חל שיפור ניכר בשוק התעסוקה.

באשר לאינפלציה השלילית, זו נותרה הבעיה המרכזית. ציפיות האינפלציה המשיכו לרדת כאשר הנתון השוטף מצביע כי הצפיות לשנה הגלומות בשוק, עומדות על 0.4% וממוצע תחזית האנליסטים ירד ל-0.7% בלבד. לגבי סוגיה זו בוחרים חברי הועדה להסביר כי הציפיות הנמוכות קדימה מושפעות במידה רבה מההוזלה המתוכננת במחירי החשמל והמים. מעניין, כי בנק ישראל חוזר לנכות את השפעת צעדי הממשלה על האינפלציה, כפי שנהג בתקופת העלאות המיסים ב-2009. נזכיר, כי באותה עת ניכוי זה איפשר הורדת ריבית.

בראיה קדימה, ועל-פי נוסח ההודעה, קשה לראות כיצד בנק ישראל ישמור על ריבית כה נמוכה לאורך זמן. הנתונים השוטפים האחרונים, לרבות השיפור בנתוני התעסוקה וההאצה בצריכה הפרטית, רק מחזקים את הערכתנו כי בנק ישראל צפוי להעלות את הריבית במהלך הרבעון השלישי של 2015.
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו.
הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. הניתוח מופץ כחלק מתפוצה רחבה, וגם אם במסגרת תפוצה רחבה זו, הוא מגיע אליך אישית באמצעות הדוא"ל או בכל דרך או מדיה אחרת, אין לראות בו משום ניתוח או סקירה המותאמים לצרכיך ולנתונים האישיים שלך, לא מבחינת תוכן הניתוח, לא מבחינת סוגי הניי"ע והנכסים הפיננסיים הנזכרים בו, ככל שיהיו ולא מכל בחינה אחרת.
עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. אין להפיץ, להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר בסקירה זו ללא אישור הבנק מראש ובכתב. העברת הסקירה ופרסומה במלואה או בחלקה, ללא קבלת אישור הבנק כאמור לעיל הינה אסורה בהחלט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם. השימוש באינטרנט חשוף לתקלות וסיכונים הטבועים ברשת האינטרנט ובמערכות ממוחשבות על אף שהבנק נוקט בכל האמצעים הסבירים למניעת תקלות וסיכונים, כאמור. לפיכך לא ישא הבנק באחריות לנזק ו/או הפסד ו/או הוצאה ו/או תוצאה שנגרמה כתוצאה משיבוש ו/או הפסקה בקווי התקשורת ו/או בהעברת הנתונים ככל שאלו נגרמו מתקלות שאינן בשליטת הבנק ושהבנק לא יכול היה למונען במאמץ סביר".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נראה את הנקניק מבקש סליחה מ הגברת כרמית
  YL 30/11/2014 10:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחרי שמרר את הגברת פלוג תרם אישור המינוי ***קרה נס*** הגברת שלא מקושרת למעמד החנפנים והמלקקים מצליחה ב תפקידה ללא ברכתו מסתבר שאולי באמת הגיע הזמן לפרוש ל קסריה או לחילופין לצאת להרצאות כמו הילרי לעשות לביתו
  סגור