הצמיחה במשק ברבעון השלישי - האם המצב כל כך רע?

נירה שמיר, כלכלנית ראשית, בנק דיסקונט, על פירסום הנתונים האחרונים ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, והשפעות השוק בעקבותם
 | 
2015, צילום: Getty images Israel
הצמיחה ברבעון השלישי הושפעה בצורה דרמטית ממבצע "צוק איתן". בשבוע שעבר פרסמה הלמ"ס אומדן ראשוני לצמיחה ברבעון השלישי, פרסום שגרר אחריו שלל תגובות בכלי התקשורת, כאשר המונח "מיתון" התנוסס במרביתם.

ובכן, מהנתונים עולה, כי ברבעון השלישי של השנה חלה נסיגה של 0.4% בתוצר, כאשר במגזר העסקי אף נרשמה נסיגה של 1.4%. נדגיש - הנסיגה בתוצר הייתה צפויה, ואנו דווקא הופתענו לטובה. לשם השוואה, במלחמת לבנון השנייה (Q3/06) התכווץ התוצר ב-2.5% והתוצר העסקי ב-3.9%.

בהמשך לכך, אנו, בניגוד לאחרים, פחות מוטרדים מהנסיגה ברבעון השלישי. יתרה מכך, הצריכה הפרטית המשיכה להפגין עוצמה וצמחה ב-3.9%, על אף המבצע הצבאי. זאת ועוד, צריכת מוצרים בני-קיימא ובני-קיימא למחצה צמחה בקצב מרשים (קרוב ל-20%), קצב צמיחה שבוודאי לא עולה בקנה אחד עם מצב של מיתון.

אם כך, מה בכל זאת השפיע בצורה כה דרמטית על הצמיחה?
על-מנת לתת מענה לסוגיה זו, הנחנו שהניזוקים העיקריים היו התיירות (נסיגה של כ-80%) וצריכה פרטית של שירותים (כ-5%-). מנגד, ראינו גידול מואץ בצריכה הביטחונית, ובעיקר בהוצאות עבודה (18%), בגין גיוס חיילי מילואים. יש להניח, שתחומים נוספים הושפעו אף הם מהמבצע, אולם בחרנו להתייחס רק לאלו שהושפעו, להבנתנו, בצורה ישירה שניתנת לכימות.

בהתאם לכך, להערכתנו, אלמלא "צוק איתן" הייתה הצמיחה ברבעון השלישי מסתכמת ב-2.5%. נכון, שקצב צמיחה זה גם הוא אינו מרשים במיוחד, ונמוך אף מקצב הצמיחה הפוטנציאלי של המשק, אך בוודאי שלא מצביע על מיתון.

כיצד תסתכם שנת 2014, ומה צפוי ב-2015?
לאחר המלחמה, ראינו התאוששות יפה בתיירות, גידול חד ברכישות בכרטיסי אשראי ובפדיון ענפי המסחר והשירותים, ואף שיפור ביצוא התעשייתי (לאחר תקופה ארוכה של חולשה).

לפיכך, ברבעון האחרון של השנה צפוי, לדעתנו, תיקון חד בקצב הצמיחה, ולכן אנו מעריכים, כי השנה תסתכם בצמיחה בשיעור של כ-2.5%, ואולי אף מעט למעלה מכך (כזכור, בסוף ספטמבר הנחנו השנה צמיחה של 2.4%). לשנת 2015 אנו ממשיכים לצפות לצמיחה של 3.3%, תוך המשך ההתאוששות בתיירות וביצוא הסחורות, גידול בהשקעות בנכסים קבועים והמשך המומנטום החיובי בצריכה הפרטית.


הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו.
הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. הניתוח מופץ כחלק מתפוצה רחבה, וגם אם במסגרת תפוצה רחבה זו, הוא מגיע אליך אישית באמצעות הדוא"ל או בכל דרך או מדיה אחרת, אין לראות בו משום ניתוח או סקירה המותאמים לצרכיך ולנתונים האישיים שלך, לא מבחינת תוכן הניתוח, לא מבחינת סוגי הניי"ע והנכסים הפיננסיים הנזכרים בו, ככל שיהיו ולא מכל בחינה אחרת.
עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. אין להפיץ, להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר בסקירה זו ללא אישור הבנק מראש ובכתב. העברת הסקירה ופרסומה במלואה או בחלקה, ללא קבלת אישור הבנק כאמור לעיל הינה אסורה בהחלט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם. השימוש באינטרנט חשוף לתקלות וסיכונים הטבועים ברשת האינטרנט ובמערכות ממוחשבות על אף שהבנק נוקט בכל האמצעים הסבירים למניעת תקלות וסיכונים, כאמור. לפיכך לא ישא הבנק באחריות לנזק ו/או הפסד ו/או הוצאה ו/או תוצאה שנגרמה כתוצאה משיבוש ו/או הפסקה בקווי התקשורת ו/או בהעברת הנתונים ככל שאלו נגרמו מתקלות שאינן בשליטת הבנק ושהבנק לא יכול היה למונען במאמץ סביר".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה