השלכות הירידות במחיר הנפט על מניות ספציפיות - שימו לב

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בבנק דיסקונט, מתייחס לירידה במחיר הנפט וההשלכה של המהלך על מחיר מניות ספציפיות
 | 
מנתחים את הדאו, צילום: Getty images Israel
בחודש האחרון, מדדי המניות האמריקניים, דאו ג'ונס, S&P 500 והנאסד"ק עלו ב-8%, 9% ו-10% בהתאמה. יש שיגידו שעונת הדוחות החיובית, נתוני המאקרו בארה"ב, הדולר או פשוט אופטימיות, הם שתמכו במהפך מאז ה-15 לאוקטובר, וכנראה שהסברים אלו הם ההגיוניים ביותר עבור רובנו.

כאשר בוחנים את התשואה מתחילת שנה בשוק המניות האמריקני, מתברר שזו נשענת על אותם ביצועים פנומנאליים בחודש האחרון. אם נתייחס למדד הדאו באופן ספציפי - התשואה בחודש האחרון (7.8%), הייתה אפילו גבוהה מהתשואה שהושגה מתחילת 2014 (6.7%) ועד היום.

האמצעי מקדש את המטרה
למען האמת, חודש אוקטובר היה די מפחיד. זינוק של 100% בתנודתיות, ירידות של כ-10% במדדים המובילים בארה"ב תוך שבועיים ומחזורי מסחר גבוהים מהרגיל, יצרו חשש רציני מהתפתחותו של מהלך ירידות חד מאד.

אולם אין ספק, שלירידת מחיר הנפט, שבאה על חשבון קרטל הנפט OPEC, רוסיה וחברות האנרגיה ברחבי העולם, הייתה השפעה ממתנת על תנודתיות המדדים. היות והירידה במחיר הנפט צפויה להביא לחסכון משמעותי בהוצאותיהן של צרכניות הנפט הגדולות בעולם, ארה"ב וסין וכן של מדינות מערביות רבות.

חברות המזון והקמעונאות הגיבו בחיוב לירידה במחיר הנפט
הירידה החדה במחיר הנפט שיפרה את כדאיות ההשקעה בחברות המזון והקמעונאים, מתוך הערכה שהחיסכון בהוצאה על דלק עבור הצרכן האמריקני יגיע קודם לרשתות הסופרמרקט, ובסופו של דבר, ליצרני המזון והמשקאות המובילים.

בנוסף, לחברות אלו זרועות הפצה נרחבות שצפויות ליהנות מחסכון נוסף בכל הנוגע להוצאה על דלקים. ענף הצריכה הלא מחזורית, הכולל את יצרני המזון והמשקאות המובילים בארה"ב ובעולם, ירד באופן מתון בלבד במהלך אוקטובר אך רשם מאז התאוששות מרשימה וביצועי יתר משמעותיים לעומת מדד S&P 500.

תוצאות כספיות
חברות ענף המזון, צפויות להציג צמיחת הכנסות ורווחים מצרפית של 5.1% ו 7.9% בהתאמה ב-2015 לעומת 2014. יש לציין כי בחמש השנים האחרונות, קצב צמיחת ההכנסות עמד בממוצע על 5.1% וצמיחת הרווחים על 6%, כך שמדובר בעיקר בשיפור נוסף בשורה התחתונה לעומת השנים האחרונות.

להערכתנו, נותרו כיסי ערך סבירים למשקיע, במניותיהן של חברות כמו נסטלה ואחרות. אולם, רמת המחירים הנוכחית של מניות הענף עשויה להיחשב גבוהה מדי, אם לא תתרחש ירידה נוספת במחירי הנפט.

לסיכום, הירידה במחיר הנפט סיפקה במובנים רבים את התחתית למהלך הירידות שהחל באוקטובר, אך יהיה תמים להעריך כי מחירי הנפט ימשיכו לרדת באופן אגרסיבי. ייתכן ודווקא הפגיעה בחברות ההפקה הקטנות והבינוניות בארה"ב, שנפגעו כתוצאה מירידת מחיר הנפט לרמת שיווי משקל, יעצרו את ה"בום" בהפקת הנפט תוך רבעון או שניים. אז הכדור עשוי לחזור, לפחות חלקית למגרשם הביתי של יצואניות הנפט רוסיה ו-OPEC.

כמו כן, אנו מעריכים שאחד מהכוחות הבולטים שדחקו את מחיר הנפט מטה הוא התחזקות הדולר, אך לעת עתה, שוקי האג"ח מתמחרים דחייה מסוימת במועד העלאת הריבית בארה"ב בשל התמתנות לחצי האינפלציה, ועל כן קשה להעריך אם הדולר יצליח להמשיך במסע ההתאוששות שהחל באפריל 2014.

**הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה