אחרי עונת הדו"חות - אז האם יש או אין בועה בשוקי המניות?

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בבנק דיסקונט, מסכם את עונת הדו"חות בוול סטריט ומתייחס לשאלת הבועה בשוק
 |  (3)
מנתחים את הדאו, צילום: Bizportal
עונת הדוחות לרבעון השני של 2014 הסתיימה. צמיחת רווחים והכנסות מרשימה בכל 9 ענפי העל של מדד S&P500 החזירה את התיאבון לסיכון, ומדדי המניות המובילים בארה"ב רשמו התאוששות מהירה. מדד הנאסד"ק הוביל את המגמה החיובית כשזינק לשיא של 13 שנים, וכיום מרוחק ב-10% בלבד מהשיא ההיסטורי בשנת 2000.

כן בועה, לא בועה
בחודשים האחרונים, אמצעי המדיה השונים שואלים את עצמם ואחרים באמצעות כתבות, פאנלים, מומחים, אנליסטים, ואריות שוק ההון לשעבר ובהווה, האם יש בועה בשוק המניות? האם הגיע הזמן למכור?

עד לפני מספר חודשים, מרבית הכתבות היו בעיקרן אופטימיות. הן הסבירו כי לשוקי המניות יש עוד מקום לעליות, בהתבסס על מכפילים, צמיחה וכדומה. אולם, למרות תוצאות כספיות חיוביות מאד ברבעון השני, דווקא הכותרות הפסימיות הן שתופסות את הכותרות.

המלך עירום?
במידה רבה, להגיד שבשוק המניות יש בועה, מזכיר את הסיפור "בגדי המלך החדשים", בו הילד הקטן זועק מתוך ההמון כי המלך הטיפש למעשה עירום. אז כמובן המלך וכולם מתפכחים וקולטים את המציאות כפי שהיא. כמובן שפחד גבהים היא תופעה ידועה בקרב משקיעים ואנליסטים, אך לאחרונה יש לא מעט "קליברים" בעלי שם שמביעים חשש גלוי מתמחור יתר של שוקי המניות המובילים בארה"ב. הבעיה האמיתית, שעצם העיסוק הגובר במונח "בועה" או "מפולת" ידוע ככזה שמאפיין וחוזר על עצמו בקרבת משברים. לכן, לאור ניסיון העבר, אולי יש בכל זאת סיבה לדאגה?

אמצעי המדיה והמשקיעים
בשלב מתקדם זה של גאות בת חמש שנים בשוקי המניות, ציבור המשקיעים חזר לשוק המניות, גם אם לא בדיוק כמו בעבר. ציבור המשקיעים אינו יכול לעקוב, להבין, לעכל ולסנן את כמות האינפורמציה המציפה אותו, ולכן כאשר ישנה עלייה באי הוודאות, הוא פונה לכלי המדיה וחדשות הפיננסים בכדי שאלו יעזרו לו להבין. כידוע, אמצעי התקשורת זקוקים לכותרות וניזונים במידה רבה מאותה אי הוודאות המגבירה את חוסר ההבנה של המשקיעים. לכן ייתכן, ששוקי המניות בדרך לתפוס כותרות הולכות וגדלות בחודשים הקרובים.

לסיכום, לאמצעי המדיה של היום, יכולת אפילו גבוהה מבעבר להשפיע על עיצוב המציאות והתנהגות שוקי המניות. עיתונים, טלוויזיה, אינטרנט, פייסבוק ואחרים דואגים להשאיר את כולנו מעודכנים "אונליין" בנוגע לחדשות החמות באשר הם, אך האם הם מציגים את התמונה הנכונה?

כמובן שהמשקיע הסביר צריך להיות קשוב למתרחש. להערכתנו נכון לנקוט במשנה זהירות בתקופה הנוכחית. אולם, היות וקשה לתזמן את השווקים, שינוי מדוד ובחינה לאורך זמן של החשיפות הענפיות והגיאוגרפיות ברכיב המניות, הינן הדרכים הנכונות ביותר לביצוע התאמה של תיק המניות.


**הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תקשיב גזוז או אגזוז קר לא הבנתי מה אתה רוצה
  גזוז קר 26/08/2014 17:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואמא שלי תמידאמרה לי שאני גאון
  סגור
 • 1.
  לא אמרת כלום. (ל"ת)
  d 24/08/2014 13:17
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • לא הבנת כלום
  Sassi6 25/08/2014 02:37
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לא אמרת כלום, לא הבנת כלום, כי הוא אמר, "עצם העיסוק בבועה מתאפיין וחוזר על עצמו לפני משברים, ולאור ניסיון העבר יש סיבה לדאגה", ובמלים אחרות, "זאת נבואה המגשימה את עצמה, ויש סיבה לדאגה", והוא גם אמר, "קשה לתזמן את השוק", ובמלים אחרות, אי אפשר לדעת מתי יתחיל התיקון, כלומר, התיקון יכול להתחיל מחר, או בשבוע הבא, או בחודש הבא, או בשנה הבאה, לא?
  סגור