המקום בו ככל הנראה יש בועה מפחידה בשוק המניות - תקשיבו לפד'

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בדיסקונט, מתייחס לתימחור השוק - בדגש על סקטור הביוטכנולוגיה
 |  (2)
מנתחים את הדאו, צילום: Bizportal
בשבועות האחרונים, יש עלייה בכמות הכתבות השליליות, הטוענות לתמחור מכפילים גבוה במדדי המניות האמריקניים. לכתבות מעיין אלו, בעיקר מצד מומחי מניות גלובליים, השפעה על ציבור המשקיעים הפרטי, ולכן ייתכן שזה מה שגרם ביום רביעי לנציגי הפד לומר ששווי מניות הביוטכנולוגיה והמדיה החברתית, "מתוח מדי". דברים אלו, הובילו לירידות מצטברות של כ-4% בתעודות הסל - IBB ו-SOCL - העוקבות אחר מדד נאסד"ק ביוטכנולוגיה ומניות המדיה.

מדד הדאו ג'ונס מפגין עוצמה, למרות עלייה מוגבלת של כ-3% בלבד ב-2014
תחזית צמיחת הרווחים המצרפית לרווחי חברות הדאו ג'ונס, עומדת על 5% בשנת 2014 ו-8% ב-2015. רווחיות זו משקפת מכפיל 15 ו-14 לשנים אלו בהתאמה. להערכתנו, ירידה של עד 10% במדד אינה בלתי אפשרית ויכולה להתרחש מסיבות שונות, אך אם המספרים שמאחורי ממוצע התחזיות נכונים, לא ניתן לטעון שתמחור המדד "יקר".

ענקיות הטכנולוגיה במדד הדאו בראלי מרשים מתחילת יולי
ענקיות הטכנולוגיה במדד הדאו עלו ב-7% בממוצע רק מתחילת יולי. אין ספק שעלייה זו אינה אופיינית למניות אלו, אך מלבד מספר התפתחויות עסקיות חיוביות בחלק מהחברות, ההסבר שלנו הוא שמניות אלו זכו לתשומת לב מוגברת דווקא בזכות החששות מתמחור גבוה מדי במניות קטנות בינוניות ממגזרי הביוטכנולוגיה ומדיה החברתית. הפד, שצוטט רק בשבוע שעבר שהוא אינו בעסקי פיצוץ הבועות, כנראה לא יכול היה להתאפק כשטען לתמחור יתר בנישות מנייתיות מסוימות.


לסיכום, יש שיגידו שחברות הביוטכנולוגיה והמדיה החברתית הן נישות במובן מסוים, אך כאשר מסתכלים על שווי השוק האדיר אליו טיפס ענף הביוטכנולוגיה בשלוש השנים האחרונות, ניתן להבין את החשש מבועה. בעבר מי "שהלך עם הפד" רשם ביצועים נאים בשוק המניות, וכנראה שגם הפעם שווה לקחת את דבריו בחשבון וברצינות.

****הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל חברה קשורה אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אנליסט חוזר כמו טוקי=שנאמרלפני יומיים=רוצה לקנות בזול!! (ל"ת)
  מריץ מכירות=לקנות 17/07/2014 17:50
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • dont sale you loser (ל"ת)
  tuki 18/07/2014 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור