2 סיבות לאופטימיות שדוחפת את שוקי המניות - האם זה יימשך?

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בדיסקונט, מתייחס לאופטימיות המנשבת בשוקי המניות - האם זה יימשך?
 |  (1)
מנתחים את הדאו, צילום: Getty images Israel
משב רוח רענן של אופטימיות מנשב באחרונה בשוקי המניות הגלובליים וסוחף עימו את המשקיעים. עדות לכך ניתן למצוא ברמות השיא של מדדים מובילים, ובסטיות התקן הנמוכות (מאד) הן בשוק המניות והן בשוק המט"ח. אך מי זוכר את עונת הדוחות והצמיחה החלשה ברבעון הראשון של 2014? כנראה שאף אחד.

מהן הסיבות לאופטימיות?
1. הסיבה הראשונה היא ההערכה שהצמיחה בארה"ב ורווחיות החברות תטפס בעוצמה במחצית השניה של 2014. בעצם הערכה זו מנערים מעליהם השווקים את החששות מהרבעון הראשון. אולם הערכה זו, תעמוד למבחן כבר ברבעון השני, כאשר ניתן יהיה לבחון כמה ואילו חברות בארה"ב מעלות את תחזיות הרווחים למחצית השניה.

2. הסיבה השניה היא המדיניות המרחיבה בגוש האירו. האינפלציה הנמוכה באירופה והצמיחה המקרטעת, איפשרו לנגיד ה-ECB, מריו דראגי, להוריד את הריבית מ-0.25% ל-0.1% ולקבוע ריבית שלילית בשיעור 0.1%-, על כספים המופקדים בבנק המרכזי. צעדים אלו אמנם נועדו להמרצת כלכלת גוש האירו, אך מה שבטוח, שהנזילות בשווקים הגלובליים גדלה ובכך תפצה על החשש מהשלכות צמצום תוכנית רכישות האג"ח בארה"ב.

לסיכום , התגובה בשווקים למהלך האגרסיבי של דראגי הייתה ירידת תשואות חדה בשוקי האג"ח ועלייה בשוקי המניות, אך קשה להתעלם מההיחלשות המהירה של האירו מול הדולר בשיעור של כ-3%. למעשה, עד יוני, מדד הבנצ'מרק האירופי יורוסטוקס 600 רשם תשואה עודפת על מדד הבנצ'מרק האמריקני S&P 500, אך לאחרונה מצב זה השתנה עת עקף המדד האמריקני (5.5%) את הבנצ'מרק האירופי (4.7%) במונחים דולרים.

אנו מעריכים כי השילוב של תחזיות הצמיחה האופטימיות לרווחי החברות בארה"ב בהמשך 2014, והאפשרות להיחלשות נוספת של האירו לעומת הדולר (כתוצאה מצעדי ההרחבה של ה-ECB זמן שארה"ב צפויה להמשיך ולצמצם את תוכנית רכישות האג"ח), תומכים בטווח הקצר בהעדפת המשקיעים לדולר האמריקני על פני האירו, ולשוק המניות האמריקני על פני האירופי.


***הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל חברה קשורה אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מדויק
  קפטן ק 13/06/2014 18:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יותר מידי כסף חדש שמחפש השקעות בסיכון. ההיגיון הכלכלי מתנתק.
  סגור